Skocz do zawartości
cracko

Jak zrobić termometr do PC?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zrobić termometr do kompa - tak żeby mieć statystyki i monitoring na ekranie komputera, mieć możliwość wrzucenia ostrzegającego nas przed przegrzaniem mp3 typu.: "uwaga niebezpieczna temperatura procesora" i to wszystko nie mając zielonego pojęcia o elektronice. Po prostu jak miałeś kiedyś w ręku lutownicę to już to zrobisz bez problemu.

 

Witam, jako jeden z ambitnych wątków proponuje abyśmy wskrzesili A.S. i przyjrzeli się jak zrobić termometr który w Win9x/XP lub Linux'ie będzie nam pokazywał jaka jest temperatura w naszym pokoju, ew. w obudowie komputera, czy gdziekolwiek go na kablu wypuścimy.

 

Motywacją do tego artykułu ( postu ) był fakt iż ostatnio w jednej z lepszych gazet na rynku widziałem jak "chłopcy" zrobili z termometru samochodowego termometr na " zaślepce " napędu CD. To oczywiście ładnie im wyszło jednak coż to za termometr którego odczytu nie można analizować na ekranie komputerka, nie wspominając o statystykach z całego dnia/miesiąca/roku czy też wyświetlaniu na stronie WWW.

 

Całą sprawę termometru znalazł int01h i tudzież wszelkie podziękowania już na wstępie mu przesyłam. I jeszcze jedno - nie posiadamy żadnego wykształcenia elektronicznego także praktycznie każdy kto choc raz kabel z izolacji odizolowywał i miał lutownice w ręku na pewno potrafi to zrobić z nami. Do kolejnych postów będę dołączał zdjęcia z kolejnych etapów lutowania a także zdjęcia części nam potrzebnych.

 

Koszt całości oceniliśmy na max 30pln z czego najwięcej kosztuje jeden element DALLAS SEMICONDUCTOR - co to jest nie pytajcie bo nie mam zielonego pojęcia - najważniejsze że działa - i to tak pięknie że aż wymiękam. Aha - i prawdopodobnie możecie to kupić gdzieś taniej - ja się ograniczyłem do Allegro gdzie pięknie i w pudełeczku sprawę załatwiłem - pa3 zdjęcie obok

 

Zakres temperatury ( możliwości techniczne ) wynosi od -500C do +500C ale tutaj mogę się delikatnie mylić więc proszę nie wrzucajcie termometra do ogniska. Zakres ma na tyle duży że może spokojnie służyć jako termometr do mierzenia temperatury procka lub mostka północnego lub czegokolwiek - choćby nawet temperatury na zewnątrz domu.

Gotowy termometr podłącza się do portu Com, czyli sprytni juz zauważyli że można takich termometrów mieć aż dwa.

Program do obsługi napisany jest przez int01h i jest całkowicie za free więc dostanie go każdy - umieszcze go jakoś pod koniec opisu.

 

Hmm wszystko napisałem ??

 

Dołączona grafika

 

Co potrzebujemy z części ?

A oto one .:

 

> Potrzebne:

> 1x dallas semiconductor (ds1820) temperature sensor

> 2x Schottky Dioden (1N5818)

> 1x Zener Diode 6.2V (1N5234)

> 1x Zener Diode 3.9V (1N5228)

> 1x Rezystor 1,5 kOhm, 0,25 Watt

> 1x Rs232 (Female) Port [ com port z dziurkami w sensie ]

 

CO oznacza każdy i jak sie to jje - nie ważne - wydrukujcie i idźcie do sklepu elektronicznego lub na giełdę - tam mają wsystko

 

dallas semiconductor na Allegro kosztuje 20pln

a Rs232 Female - ro zwykła "wtyczka" taką jak sie ma na koncu myszki podłączanej na com

 

Dołączona grafika

 

 

 

a teraz schemat - proszę bardzo - znaleziony w sieci przez int01h - w końcu tak jak mówiłem - bez kilku lat spędzonych w elektroniku sami tego nie wymyśliliśmy, ale wykonaliśmy tak że działa pięknie bez żadnych ściem

Dołączona grafika

 

 

Kiedy już posiadamy wszystkie części zabieramy się do lutowania- na schemacie macie opisane jak przylutować to do "wtyczki na com" - tzn opisane są pozycje 4,3,2,5 -> jak kupicie rs232 female to zobaczycie że koło każdej dziurki malutkimi literkami są numerki każdej dziurki i właśnie 4,3,2,5 to są te oznaczenia

 

linie poziome na schemacie to kable -> bardzo dobre są np z kabla sieciowego

 

no to lecimy dalej jako że w jednym poście jedna fotka

 

Dołączona grafika

 

aa no właśnie - jak na końcu dwóch kabli zalutować dallas'a - skoro ma trzy nózki ?

obróc sobie tak dallasa żeby był płaską stroną do ciebie

 

interesuje nas lewa nóżka i środkowa TYLKO - prawą możesz delikatnie odgiąc na bok

 

przylutuj jeden z kabli do jednej a drugi do drugiej nóżki -> zakładając ze masz wszystkie części przylutowane idealnie i nie zwierają się oraz są wg schematu - powinien termometr już działac po odpaleniu programu - nie działa ? zmień nóżki w dallasie ( przylutuj odwrotnie niż poprzednio ) - nie działa teraz ?? - Podłączyłeś do COM2 zamiast do COM1

nadal nie działa ??? - coś popaprałeś

 

Kiedy już mamy sprawdzone i działa idealnie warto zabezpieczyć go przed ewentualnym zwarciem elementów lub zwarciem z obudową komputera - my wykonaliśmy to glue gunem - który gdzieś się walał po domu - możecie to zrobić taśmą izolacyjną równie dobrze

Dołączona grafika

 

Zakładamy obudowę -> nam się trochę nie zmieściło do obudowy gdyż za wcześnie sobie zaczęliśmy lutować elementy ale to już szczegół -> małe poprawki i ładnie wszystko działało

 

 

Uwaga Jeżeli termometr nie odpali wam za pierwszym razem to nic sie nie dzieje - my - mimo iz zrobiliśmy już dwa wcześniej -> odpaliliśmy tego za drugim razem - właśnie po przelutowaniu nóżek dallasa :)

Dołączona grafika

 

Dallasa również zalaliśmy glue gunem - albo możecie to taśmą izolacyją dokładnie owinąć tak aby się żadna ( nawet ta 3cia - którą jak termometr działa można UCIĄĆ ! ) - nózka nie dotykała razem

 

ważne jest to zwłaszcza jak zamierzamy wystawić końcówkę na zewnątrz domu gdzie deszcz i śnieg NIE sprzyjają elektronicznym układom - można też wrzucić końcówkę do pudełka po tic-tac'ach - ale to już jest totalny wypas :)

Dołączona grafika

 

Po zabezpieczeniu i podłączeniu na COM1 !!! ( oczywiście przed zamknięciem testy testy testy i jeszcze raz testy ) jesteśmy " w domu" ( czyli szafa gra )

 

Ostatnia fotka z serii technicznych a za chwile parę słów o programie ...

 

Dołączona grafika

 

 

Program - do którego link zamieszcze na minutach obsługuje jedynie COM1 - był napisany tylko dla NASZYCH celów - ale skoro stwierdziliśmy że wam go pokażemy będzie też wersja FULL win9x/xp a nie taka txtowa jak ktoś by mógł rzec - i wyprzedzam pytania - nie jest to tryb MS-DOS - czyli nie zamęcza kompa

 

 

Przy błędnym zalutowaniu części lub niepodłączeniu do kompa termometru - program będzie od razu wyskakiwał

 

Przy poprawnym podłączeniu, czyli jak wszystko działa - zacznie pokazywać temperaturkę - pa3 zdjęcie obok

 

Zobaczymy jaką popularnością się będzie cieszył wątek - mamy zrobione miejsce na WWW gdzie już niektórzy wysyłają nam swoje temperatury ( ze znajomych ) - tworzy się całkiem niezła "galeria"

 

A zaraz link do progzu

Dołączona grafika

 

zamieszczam LINQ do programu

 

Pozdrawiamy - in01h & Cracko

 

http://netblok.tychy.net.pl/~jacekf/tweak/...1h_ipe_term.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu chryste, maria, mucka ;)

Moze troche sie spoznilem ale musze sie wtracic.

1. Co do wykonania to jak na tyle elementow to mozna to spokojnie zamknac we wtyczce bez zadnego zabezpieczania (robi sie bezposrednio do portu na "pajaka"). Odbiornik na podczerwien do PC jest bardziej skomplikowany a zmiescilem go bez problemu.

2. Mogles powidziec skad jest to zrodlo bo wiekszosc na forum wie ze to jest z elektrody ale nie zaszkodzilo go tutaj zamiescic i zrobic dokladny opis.

3. Jak sie czlowiek na czyms niezna to nie wali glupot (tak jak z zakresem temperatury) tylko albo wogole nie pisze albo szuka dokladnych informacji.

To chyba na tyle ;)

Na http://www.tme.com.pl te czujniki mozna kupic po 17zl tylko trzeba ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> minimum 10 sztuk a to juz wydatek rzedu 170zl wiec mozna sie zrzucic kto ile by chcial tych ukladow i mozna zamowic wieksza ilosc a pozniej rozeslac to do ludzi w kopertach ;)

Wiec jezeli ktos mogl by zorganizowac zbiorke bo ja niemam jak (brak srodkow w postaci konta albo czegos takiego) to niech powie bo ja sie pisze na conajmniej 3 takie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...