Skocz do zawartości
Oskaliber

Vtt, Gtl, Pll - Voltage

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, co właściwie daje zwiększanie tych napiec, ciezko cokolwiek wygooglowac na ten temat. Jedyne co sie doczytalem to, ze PLL pomaga uzyskac wieksze stabilne FSB przy tym znacznie skracajac zywotnosc proca. Wyczytalem tez, ze GTL jest zalezne od VTT, ale co tak wlasciwie zwiekszanie tych napiec daje nie mam pojecia.

 

Bede wdzieczny, jezeli ktos po krótce wyjasni o co w tym chodzi, lub da link do jakis sensownych stron, ktore moga mi to wytlumaczyc. Chodzi mi o wykorzystanie w praktyce przy o/c, a nie teorie jak to dziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uhm, czemu ostania wypowiedz zostala skasowana? :)

 

Przy takiej zmowie milczenia sa raczej niskie nadzieje na rozwoj polskiego overclockingu.

a napisz cos wiecej o tej skasowanej wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyznaje sie, ja to napisalem. sam skasowalem bo uznalem, ze moze to ktos zle odebrać. przez co w najlepszym wypadku dostane %, ale nie w napoju.

 

co do samego tematu. to bylo tu i tam pare wypowiedzi co to jest mniej wiecej i co daje. niestety wszystko w roznych tematach i nie do konca jasno opisane.

Edytowane przez Pigipon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

VTT to napiecie treminacji , dokladnie terminatorow. Jest to de facto dzielnik napiecia od zasilania ramow w strone lini sygnalowej. Dajesz wieksze napiecie na ram , leci wiekszy VTT.

 

Schemat jest mniej wiecej taki :

Dołączona grafika

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firekage masz racje jesli mowimy o DRAM VTT, ale ostatnio producenci mobaczy daja nam takze opcje zmiany CPU VTT, ktore ni jak ma sie do tego VTT.

 

Generalnie GTL i VTT CPU pozwalaja na troche wyzsze FSB, to samo z PLL. W praktyce wyglada to tak, ze w zaleznosci od modalu plyty rozne rzeczy trzeba pompowac zeby lepiej wszystko latalo. Np. VTT ma DFI 965 dawalo kopa znacznego w FSB, natomiast na np. wszystkich Abitach nie bylo zadnego przyrostu. Nie mozna powiedziec co dane napiecie da w rzeczywistosci na danej plycie w praktyce, trzeba eksperymentowac.

 

Z praktycznych wskazowek to jeszcze nie ustawiac VTT > Vcore :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Hmm,niby wartosc gtl ma wynosic 50-65% vtt,czyli jak masz vtt=1.3v to gtl ustawiasz niej wiecej 50-65% z 1.3v,ale to musisz sam wyczaic,u mnie roznie to wyglada,najlepiej na pale poustawiac i sprawdzac,przy tym naprawde trzeba posiedziec godzinami,bo nikt nie da Ci gotowego schematu,z tego co patrze to u kazdego jest inaczej.Probowalem juz klonowac ustawienia od innych,ale bez powodzenia,wiec zawsze staram sie samemu do tego dojsc ;)

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Sluchaj vtt nie moze byc wieksze niz vcore-to podstawa

Ja na Twoim miejscu nie dawal bym wiecej niz 1.4v i to w porywach,przy Twoim chlodzeniu itd..

1.2v-1.3v nie zaszkodzi wogole

Na codzien 1.2v looz

Na poczatku wogole sprawdz czy cos Ci to bedzie dawac,bo jezeli nie to nie ma sensu ustawiac wyzszych wartosci tylko zeby byly ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może dodam swoje 3grosze, czyli namieszam jak zwykle :-)

Oczywiście nie mam zielonego pojęcia o PLL, VTT itp

 

w innym wątku obśmiali moje VTT=1,6v i poniżej moja odp, na to:

 

CYTAT(Immune @ 21 lut 2008, 16:23)

Ps. Do lama1 zajebista sprawa te VTT

 

 

ustawienia brałem ze strony:

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3129&p=10

 

465FSB x 8 CPU speed, and ran 4GB of OCZ Flex 9200

Target CPU Clock 3722MHz

DRAM Speed 333MHz/800MHz

Target DRAM Speed DDR2-1116MHz

 

CPU VID Control 1.4375

CPU VID Special Add AUTO

DRAM Voltage Control 2.12

SB 1.05V Voltage 1.07v

SB Core/CPU PLL Voltage 1.55v

NB Core Voltage 1.65

CPU VTT Voltage 1.60v

 

 

faktycznie to CPU VTT 1.6V 24/7 to pewnie ryzyko, ale tak już chodzi, może nie ciagle (bo ustawienie CPU default 2,66Ghz wystarcza) ale czasmi i tydzien, dwa na takich ustawieniach chodził 8x460

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3129&p=15

 

wyjaśnienie ustawien VTT:

 

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3129&p=13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

stary vtt 16v zabilo mojego e6300 po paru godzinach,wiec nie podzielam Twojej uwagi :),nie zabilo do konca,ale proc ma ok 18'C wiecej na defultowych ustwieniach i restartuje sie czasami przy przegladaniu netu :)

mowa o cpu vtt,bo nikt nie pyta o inne,chyba :)

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary vtt 16v zabilo mojego e6300 po paru godzinach,wiec nie podzielam Twojej uwagi :),nie zabilo do konca,ale proc ma ok 18'C wiecej na defultowych ustwieniach i restartuje sie czasami przy przegladaniu netu :)

mowa o cpu vtt,bo nikt nie pyta o inne,chyba :)

Wiesz pewnie masz rację. Teraz będę wracał do ustawień default jak nie testuję / i tak spoko wystarczają. Tylko, że testowałem teraz i jak obniżę CPU VTT to moje 4rdzenie juz Prime95 stress nie przechodzi, zawiesza się. Tak że te ustawienia co znalazłem są dla mnie O.K. Temp. też w stresie nie wysokie, wszystko ładnie chodzi, już wiele razy ponad godzinę był stess Prime95 przy 1,6v VTT i nie widzę złego poza pamięciami Ballistix ..co siadają..może przez to VTT ale z tego co czytam to innym też nie za ładnie idą przy zwykłym VTT.

Tak teraz, buda zamknieta, wentyle na 1020rpm , w pokoju 22`C.

Dołączona grafika

 

jedno co bym poprawił to Matrix Raid -mniejszą partycję systemową Raid1 bym zrobił, mam 20GB i jak się przy @ się wykrzaczy to niby sam naprawia ale do 5min.mu schodzi... za długo.

Edytowane przez lama1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...