Skocz do zawartości

Mr. X

Użytkownik
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Mr. X

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Hmm, nie bardzo rozumiem tego rodzaju uwagi. Przecież w teście wyraźnie jest napisane, że sprawdzano stabilność napięć przy różnych obciążeniach... W czym więc problem? Wydaje mi się, że całe zamieszanie wynika z obalenia kilku forumowych mitów. Wiele razy na przykład, spotkałem się tutaj z dobrymi wypowiedziami o niskobudżetowych Modecomach i wynalazkach typu Neotec. W teście takie rodzaju zasilki odpadły i moim zdaniem słusznie. Pracowałem jakiś czas w dziale IT w dużej firmie (około 250 komputerów) i nigdy nie usłyszałem dobrego słowa na temat Neoteców od serwisantów-weteranów. Posiadacze takich zasilaczy są oczywiście oburzeni i wolą wylewać wiadra pomyj na Chipa, niż uwierzyć profesjonalistom z redakcji i Politechniki Wrocławskiej. Test Chipa pokazał w każdym razie jedno: zasilacze renomowane (Tagan, Toppower, Antec) potwierdziły swoją klasę - one nie uległy awarii i wcale nie trzeba ich bronić. Po prostu dobre produkty bronią się same! Uważam że lepiej wydać trochę więcej kasy na teoretycznie słabszy Tagan, niż cieszyć się pozornymi oszczędnościami i teoretycznie większą mocą Neoteca. pozdro all Mr. X
  2. Te 300 MHZ to przy zachowaniu 100% stabilności nawet w gorące dni i bez podnoszenia napięcia rdzenia. Zobacz ile można wycisnąć z tego procka na identycznej płycie przy podniesionym napięciu: HARDOCP Zaznaczę jeszcze że w szufladzie leży peltier na proca. W ekstremalne zabawy będę się bawił jednak dopiero jak cena procka spadnie poniżej 300 PLN. Szkoda mi ryzykować prawie 700 stówek za nówkę Pentiuma - tym bardziej że praktycznie już w nic nie gram i nie potrzeba mi hiper-mocy. A te gierki któe odpalałem dla testów śmigały aż miło B)
  3. Niedawno wymieniałem sprzęt – przesiadłem się z Athlona XP 2400+ na Pentiuma 2,8 HT 1Mb Cache. Kompa składałęm od początku z myślą o overclockingu. Kupiłem Tagana 380W, 2x256 MB Hynixa (dual channel), płytę MSI Neo2V. Chłodzenie wodne – 2 bloki miedziane (GPU, CPU), zbiornik 18 litrów, chłodnica od Golfa I. Innymi słowy zestaw idealny do wyciskania siódmych potów z kompa. Działało idealnie przez miesiąc. Procek chodził spokojnie na 3,1-3,2 GHz. Komputer pracował non-stop przez całą dobę z maksymalnym obciążeniem: 100% obciążenia procesora (projekt Einstein@Home). Pewnego dnia z kompa poleciał biały dym, a ekran zrobił się czarny. W pierwszej chwili myślałem że spalił się procek albo Radek (oba chłodzone wodą). Kiedy to się stało, właśnie próbowałem kręcić procesor do 3,2 GHZ. Lekko spanikowałem, ale po dokładnej obdukcji stwierdziłem że spaliła się płyta główna: konkretnie mostek południowy i trzy cewki przy procku (te niebieskie). Zdjęcia tutaj: Płyty nie chcieli przyjąć do serwisu gwarancyjnego bo stwierdzili że uszkodzenie wynikło z wahnięcia napięcia w sieci energetycznej. Ostatecznie po małej kłótni sklep warunkowo przyjął reklamację i odesłał płytę do Microstara do ekspertyzy. Nie chciało mi się czekać na rozpatrzenie reklamacji i kupiłem identyczną płytę. Komputer pracuje, ale boję się że znowu się spali. Ktoś wie jakie mogły być przyczyny usmażenia płyty? Nie jest to wina napięcia w sieci – mam potrójne zabezpieczenie: listwa, UPS i zasilacz Tagan 380W. Osobiście jestem zdania że pośrednio jest to wina chłodzenia wodnego. Przy standardowym wentylu, powietrze wychodzące z radiatora na procku, owiewa spalone cewki i radiator na chipsecie. Przy w/c, mimo otwartej obudowy powietrze nie krąży i cewki się grzeją. Obecnie zamontowałem wolnoobrotowy wentylator skierowany na cewki i chipset. Boję się jednak że przyczyna była inna, a moją płytę spotka podobny los co poprzednią. Na razie nie podkęecam nawet o 1 MHZ bojąc się powtórki z ebonitowego grilla :( Czy ktoś miał podobną sytuację? Co powinienem zrobić? Z czego wynikło uszkodzenie?
  4. Właśnie o to chodziło. Dzięki wielkie za pomoc. Niby drobiazg z tym widokiem ale skutecznie psuł mi nerwy od miesięcy. Nareszcie problem z głowy :-) Thx a lot!
  5. Witam! Mam nastepujacy problem. Za każdym razem kiedy przeglądam katalogi, eksplorator stara się wczytać miniatury plików. Przechodząc do folderu z dużą ilością divxów wysypuje się i wyświetla jakieś błędy. Nie chodzi mi o zlikwidowanie przyczyn błędów ale raczej o ominięcie problemu. Chciałbym ustawić jako domyślny widok np. „ikony”, albo „kafelki”. Nie potrafię tego jednak zrobić permanentnie. Po przejściu do innego katalogu Eksplorator znowu wczytuje miniaturę. Czy ktoś wie jak zmienić ustawienia globalnie? Tak żeby zawsze wczytywały się ikony? Proszę o *.hlp :)
  6. No cóż... Liczę na bardziej rzeczowe opinie, szczególnie odnośnie najważniejszego punktu: 1-szego. Co do chłodzenia z cpc to poczytałem posty i zauważyłem tendencję do nieuzasadnonej krytyki. Ja co prawda z firmy cpc wykorzystuję tylko bloki, reszta jest mojej konstrukcji. Uważam jednak ze podzespoły spisują się bardzo dobrze, szczególnie przy 10-krotnie większym od polecanego przez nich zbiorniku wyrównawczym. Najlepszym przykładem jest jednak kumpel który kupił niedawno radka 9800 pro. Zamontował na nim drogi zestaw thermaltake z technologią heat pipe. efekt? żałosny! Radiator był taki gorący że nie dało się go dotknąć. Zrobiliśmy test: położyliśmy jajko na radiatorze. Po półtorej godziny katowania jakiegoś symulatora jajo wyszło "na twardo"!!! A wszystko działo się przy otwartej obudowie i włączonych wentylach wyciągających powietrze. Skończyło się na tym że chłodzenie wylądowało na allegro, a kumpel kupił za moją radą pojemnik + blok na gpu z cpc. Od tej chwili ma spokój z przegrzewającym się radkiem, otwartą budą i hałasem. Na dodatek za mniejsze pieniądze... Tak więc nie krytykujcie jesli nie sprawdziliście. Pozdro mr x
  7. Ad 2. Trochę niejasno napisałem. Nie zamierzam obciążać zasilacza z obudowy ale wykorzystać drugi - stary AT który obecnie lezy gdzieś w piwnicy B) . W którymś z postów czytałem jednak że zetknięcie drugiego zasilacza z obudową może spowodować zwarcie. Ad 4. Czemu uważasz że nie wystarczy? Mam athlona 2400+ i blok świetnie się spisuje. Niestandardowa pompka (fontannowa o dużej wydajności) + zbiornik 18 litrów chłodzą obecnie bez żadnych kłopotów procka + kartę gfx. Chyba dodatkowe żródło ciepła nie spowoduje drastycznego nagrzewania wody. Dodam jeszcze że blok ma powierzchnię pokrywającą całe ogniwo. To chyba powinno wystarczyć?
  8. Witam! Też trochę bawię się w overclocking ale za lutownicę jeszcze nie łapałem. Zachęcony waszymi doświadczeniami podjąłem jednak decyzję o chłodzeniu peltierem. Przed rozpoczęciem grzebania w brzuchu kompa chciałbym podsumować to co piszecie na temat peltierów. 1. Jakie parametry uzyska ogniwo przy napięciu 12V zamiast 15,4V? Przeprowadziłem proste obliczenia: Parametry znamionowe ogniwa U=15,4V, I=14,0A moc wynosi więc P=U*I=215,6W. Z dokumentacji wynika że przy parametrach znamionowych moc odbierana przez ogniwo wynosi 123,5W. Sprawność ogniwa wynosi więc ok. 57%. Zastanawiam się co się stanie jak podłączę niższe od znamionowego napięcie. Czy dostarczając napięcie 12V słuszne są obliczenia: przy podłączeniu nizszego napięcia zmieni się także pobierany przez ogniwo prąd, do obliczenia mocy będzie więc potrzebna rezystancja R. Wyszło mi R=U/I=15,4V/14A=1,1ohma. czy to mozliwe? Czytałem że rezystancja peltierów to około 3 ohmów. Próbowałem zmierzyć ale miernik "nie mógł się zdecydować" :blink: i za każdym razem wyświetlał inna wartość (7-15ohmów lol). W każdym razie moc całkowita obliczona przy obniżonym napięciu i rezystancji 1,1ohma wynosi P=U^2/R=144/1,1=130,9W. Zakładając więc liniową charakterystykę sprawności ogniwa mozna przyjąć że moc odbierana przy 12V to w przybliżeniu 75W. czy mój tok myślenia jest słuszny? 2. Nie jest to dla mnie do końca jasne więc zapytam dla pewności: czy zasilając ogniwo peltiera z zasilacza komputerowego powinienem wziąć napięcie z wtyku zasilającego płytę główną? Rozumiem że wtyczki "molex" do napędów i dysków się nie nadają, tak? 3. Nie mogę umieścić drugiego zasilacza w obudowie (np. kładąc luzem na "spodzie") bo spowoduję zwarcie z masą zasilacza atx obudowy. Dobrze zrozumiałem? 4. Czy blok wodny na cpu zakupiony na cpc.pl wystarczy do chłodzenia ogniwa przy paramerach znamionowych? Mam zbiornik z chłodziwem o pojemności 18litrów. 5. Czy powinienem o czymś jeszcze wiedzieć przed podłączeniem peltiera? Chciałbym uniknąć katastrofy i spalenia kompa...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...