Skocz do zawartości

fastviper

Użytkownik
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O fastviper

  • Urodziny 08/19/1978

Profile Information

  • Skąd
    okolice Warszawy

Osiągnięcia fastviper

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Mógłbyś przybliżyć celowość posiadania manuala do płyty w związku z kondensatorami? Chodzi Ci może o schemat? Wątpię czy ktokolwiek poza producentem ma coś takiego ;) Dlaczego wymiana musi być na takie same? Kondensatory, które chcę wymienić są pośrednikami między zasilaczem a CPU i resztą płyty. I teraz tak: Co do wytrzymałości temperaturowej - wiadomo, im wyższa tym lepiej. Co do wytrzymałości napięciowej - wydaje mi się, że im więcej tym lepiej bo kondensator będzie odporniejszy na skoki napięcia. Pod warunkiem, że będą jakieś skoki napięcia rzecz jasna :) Jeśli natomiast chodzi o pojemność, to wielokrotnie spotkałem się z poglądem, że im większe kondensatory w układzie zasilania/filtrowania urządzeń czy to tranzystorowych czy cyfrowych - tym lepiej. Przy cyfrowych ważna też jakość (na oscyloskopie ludzie nawet badają te komponenty). Płyty głównej nie będę słuchał (to nie odtwarzacz CD); więc wybór powinien być prosty....> większe pojemności -> większa stabilność zasilania układu. Dodatkowym argumentem za zwiększeniem pojemności jest to, że obecne kondensatory się zepsuły pod wpływem wysilonego używania płyty. Być może to zasilacz wymiękał, może co innego - ale pośredniczyły w tym kondensatory i to one padły. Czemu uważasz, że wymieniać tylko na takie same? Kondensator to coś jak bateria - czy ktoś pisze na przenośnych urządzeniach jak pojemne baterie (w sensie mAh) można wkładać?
  2. Hihi, na razie to czarny ekran, brak pisków nawet, brak reakcji na nieobecność klawiatury czy pamięci (różne kostki wkładałem). Albo coś źle zrobiłem albo dobiłem ją transportując w foliowej siatce :kijem: Mogła tez grafika paść (też w folii podróżowała) :-| Się zobaczy po wymianie kondziołków. Także do biosu droga bardzo daleka.
  3. Ehe, ehe, khm, ten tego... Te cztery co pisałem to są do diodek na obudowie. Sam przycisk power to dwa piny wyraźnie na płycie podpisane PW-BT. Nie ma to jak doświadczalne zwieranie wszystkiego co się da ;) Można powiedzieć, że testu ze znajomości budowy płyt nie zdaliście :roll:
  4. Ja wiem, że COŚ się zwiera, ale ATX jest pewnym standardem. Tzn. na każdej płycie zwiera się to samo. Piny mogą POWER mieć różną orientację, ale zawsze są 1,2,3,4 i któreś z nich się zwiera. Instrukcja płyty mówi tylko który pin jest pierwszy. Zresztą na PCB jest to najczęściej napisane. Zapytuję więc ponownie, ufając, że pytam na forum fachowców - które zewrzeć?
  5. Witajcie! Poszła mi płyta od firmowego "serwera"[1] - pociekły kondensatory, które sa blisko złączki zasilania ATX i procesora. Płyta głowna to Lucky Star 6VA694 _ver2+_ (Socket 370) i nie mam do niej manuala (ma ktoś?). Chciałbym reanimować płytę i pomyślałem, że przy okazji przetestuję swoją teorię. Mianowicie płyta padła, bo podłaczyłem urządzenia chyba we wszystko co się dało (2xfaxmodem,drukarki lpt i usb, neostrada, 2x kostki ram, 2xHDD). Wydaje mi się, że pojemności kondensatorów były zbyt małe albo ich jakość była poniżej wymagań. Wiek też pewnie nie bez znaczenia (4-5 lat chyba). Czy można sobie od-tak wymienić kondensatory na większe (pojemnościowo, cieplnie i napięciowo - zamiast 6,3V 1000uF 50st dać Sanyo/inne dobre do układów cyfrowych 18V 2200uF 85st)? Ja uważam, że tak :) Martwi mnie jednak to, czy wogóle można je wymieniać w taki sposób jak ja chcę, czyli: pogrzać cynę, odsysarka, wyrwanie, włożenie nowego, lutowanie. W okolicy nie widać z góry ani dołu ścieżek, ale płyta może być wielowarstwowa. Jak dużej precyzji i ostrożności w rozgrzewaniu elementów tu potrzeba? Może lepiej odciąć kondziołki zepsute a nowe dolutować od dołu, dbając o jak najniższą temp. płyty głównej? [1] serwerek na celeronie? Oczywiście, 300MHz, 192MB ram a wyrabiał się z zadaniami lepiej niż serwer IBM 1GHz PIII Xeon ;P Linux, wszystko linux ;)
  6. Ja wiem, że to tysiące razy było, pewnie nawet tutaj. Próbowałem wygóglać, usiłowałem sobie przypomnieć, ale nic z tego :mur: Dlatego proszę o pomoc: jak włączyć płytę ATX nie mając obudowy ani przycisku POWER? Trzeba coś zewrzeć pewnie/dać kondensator... no nie wiem. Help. Nie będę kupował obudowy zanim nie będę pewny, że uda mi się uruchomić uszkodzoną płytę. A mojego Enlighta bardzo mi szkoda na takie eksperymenta. Ma się rozumieć, dysponuję drugim, działającym zasilaczem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...