
Jarek K
Stały użytkownik-
Postów
15 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez Jarek K
-
Zabezpieczone Pliki Wmv - Problem Z Odtworzeniem
Jarek K odpowiedział(a) na Jarek K temat w Oprogramowanie
DZIĘKUJE - przetestuję - tylko sobie XPka zainstaluje :) -
Witam. Mam pytanko - jak w temacie - czym mozna odtworzyć zabezpieczone pliki WMV - bez koniecznosci uzyskania autoryzacji ze strony. ma ktos jakies pomysły? prosze o pomoc
-
wpuść glonojada :) - da radę :)
-
Kozioł mądrze pisze. ostatecznoscią jest takie własnie rozwiązanie. zostaw sam zasilacz - odepnij go od wszystkiego. Weź sobie jakąś pęsetę albo kawałek przewodu. na wtyczce ATX bedziesz miał z jednej strony kobminację: czarny,kolor.czarny, czarny,czarny ten kolor (czasem zielony a czasem szary) to POWER_ON' . uzyj pęsety i zewrzyj go z którymś z czarnych - moze to byc też inny czarny z wtyków do CD ROMu,HDD jesli i wtdy nie ruszy i zakreci 2 razy - to podejrzenie może paść na zasilacz (a i też nie do końca :) - bo niektóre zasilacze nie startuja bez obciążenia). najlepiej podstawić inny - pewny.
-
Problem Z Zawieszaniem Się Komputera...
Jarek K odpowiedział(a) na talouseq temat w Podstawowe Zagadnienia
Przepraszam bardzo -nie wiedziałem jaki ma zasilacz :). MOwię ze swojej praktyki. jeszcze jedna rzecz - nie chciałbym nic sugerować. kiedyś był przypadek - że karta przy współpracy z płytą (nie pamietam - jakie to typy) - skutecznie paliła zasilacz. nie pomagała nawet wymiana zasilacza na mocniejszy - szedł z dymem :) pomogła dopiero aktualizacja BIOSu. no ale tu trza jechać pokolei :) -
Problem Z Zawieszaniem Się Komputera...
Jarek K odpowiedział(a) na talouseq temat w Podstawowe Zagadnienia
ww jakim wieku jest Twoj zasilacz?. jesli ma kilka lat - to najprawdopodobniej wymaga wymiany kilku elementow Juz gdzies pisałem na forum - zasilacz o tej samej mocy zasilaczowi nierówny weź dwie puchy w łapę - popatrz na tabliczki znamionowe i porównaj wydajności prądowe obu stron - chodzi głównie o linie +3,3V +5V,+12V aby się ostatecznie upewnić - podstaw ten noname'owy zasilacz do swojego kompa. jaki masz zasilacz u siebie? Dokładne parametry, moc i wydajnosci pradowe :) przedtwme było ok? - czy wymieniłes kartę nba szybszai lepsza - i zaczęło sie tak dziac? -
wyglada to na uszkodzenie (przywarcie ktorejs z lini zrób tak: powyjmuj wszystko ze slotów co masz pamieci również odepnij wszystkie kable zasilające od st. dysków,HDD CD ROM - itd. (przewody sygnałowe IDE/(SATA) oraz FDD również) na pokładzie ma pozostać sam zasilacz z podłączona wtyczką do płytygłównej. płyta główna niczym nieobsadzona. odłaczone zasilanie wentylatorów. zalącz przyciskiem POwer ON. - jesli ruszy - trzeba szukać uszkodzenia drogą kolejnych eliminacji. wyłacz i podłącz zasilanie wentylatorow. - zalącz ponowmnie - itd. wazne - sprawdz czy płyta bez pamieci będzie darła jape - czy nie (nie wzsyzstkie się drą :) ) jezeli ruszy goła płyta -to następnym krokiem bedzie załączenie pamieci i wentylatora jesli po nastepnym włączeniu płyta piknie -jak zwykle - to juz bedzie dobrze. w nastepnej kolejności - karta graficzna i monitor. a dalej wszystko na sloty. na koniec FDD, CD ROM i HDD. przypuszczxam ze cos bedzie padnietee. sprawdz - moze składałes coswczesniej i przesunałes miejscami wtyk zasilania?> nie wiem . to wsio co w tej chwili moge napisać nie mając tegoprzed soba. moze to byc rowniez wina samego zasilacza. aha - dobrze by było gdybyś przy okazji prucia wszystkiego wyjął równiez proca najlepiej wykręc płytę z obudowy - zeby uniknąc napręzen i uszkodzen sciezek przy zdejmowaniu radiatora z procka. (połóz ja na czyms twardym i stabilnym) tak mozesz uruchamiać cały komp :) na pająku po zamontowaniu radiatora na proc -obejrzyj go z boku - czy dobrze przylega dopowierzchni redzenia -i nie widac przeswitów przy rdzeniu (AMD)
-
nie ma problemu wazwa - w razie problemow mozna walic smiało z pytaniami :) jeżeli chodzi o smazenie sie potencjometrow w układzie z tranzystorem - to się zgadza (zalezy to od obciążenia tranzystora oraz jego współczynika wzmocnienia) Bywały przypadki ze czasem nawet w tym układzie usmazył sie potencjometr. (żle dobrany, zbyt mała rezystancja, kiepska jakość ) Potrzebny prąd płynący w obw. bazy mozna wyliczyc z dobrym przyblizeniem za pomoca wzoru: Ib=Ie/beta a zatem jesli podłączamy do niego wiertalot pozerający prad 0,2A - to przy danych katalogowych B=40 - prad w obwodzie bazy musi miec wartośc ~5mA to nie powinno usmazyć potencjometru :) (nlaezy mieć na uwadze że włączony jest miedzy +12V a masę -1k to mało- drugi r=1k dodatkowo ogranicza prąd)
-
buehehehehe :) - zaje.... tekst -msyalem ze padne ze smiechu :) :lol2:
-
w sumie nie potrzeba specjalizowanego sprzetu by wylutować tranzystor w takiej obudowie. jednak faktycznie powinien sie za to zabrac ktos kto ma duże doswiadczenie w tych sprawach - szczegolnie lutowaniu. pozatym ppo wymianie samego tranzystora stabilizator nie musi wcale zacząć poprawnie dzialać :(
-
nie jestem pewien - ale to chyba bedzie tranzystor MOSFET- 30V 40A \kanał typu N musialbys spróbowac zrobi zdjecie fragmentu płyty z tym elementem. możesz mieć problem- jesli został uszkodzony tranzystor - mogło uszkodzić się cos jeszcze (sterowanie (obw. bramki) lub w dalszych obw. obciązenia.
-
kiedys łsyszalemo przypadku w miescie ze energetyka podłączyła blok nie tak (zapomnieli zera podłączyć w rozdzielni) - w rezultacie jeden mały blok (klatki sa na roznych fazach) zasilany był międzyfazowo - efektów chyba nie musze opisywać :) (napięcie rozłozyło się na odbiorach :) jeżeli chodzi o modyfikację gnoiiazdka - to pamietaj ze jesli modyfikujesz gniazdko i zerujesz bolec (instalacja dwuprzewodowa)-to przewod ze sciany prowadzisz najpierw do bolca a pozniej do styku - W TAKIEJ KOLEJNOŚCI .
-
Hmmm - w tym przypadku idealnym byłoby zasilanie diod ze źródel pradowych. tylko ze w prawie całym zakresie regulacji swieciłyby jednakowa jasnoscią. są sprzedawane specjalne dwokoncowkowe źródła pradowe (nie pamietam tylko wydajnosci i oznaczen - ale chyba powinny miec wydajnośc do 10mA (standardowo do 5mA)) Przeciętna dioda swieci normalnie przy pradzie 10 - 20mA Spadek napiecia - typowo to 1,5v dla czertwonej; 1,7v dla żółtej i 1,9V da zielonej - ale to zalezy od producenta. jednak w przypadku diod liczy sie głównie prąd (dziiałanie jeste podobne do diod zenera) Zatem przyjmujac taki prąd - mozna spokojnie wstawić rezystor z przedzialu 510ohm do 1,5 k -co najmniej 0,25W 180 ohm- przy 12 v to troche za mało (wychodzi ~50mA na diodę) rezystor będzie ciepły. (0,25W jest juz wyczuwalne :) )
-
Witam. Kol. Maker ma rację - potencjometr będzie sie grzał -w szczególnosci gdy pracuje w takim własnie układzie. gdzies ta moc musi się niestety wydzielić. Postaram się pokrótce opisac ten problem. Najczęsciej spotykane wentylatory 8X8 (np SUNON KD1208PTS1-6) są zasilane napieciem stałym o wartości 12V. PObór mocy - wg. danych producenta - wynosi ok 3W (dokładnie 2,6W- przy tym modelu). Prosto więc mozna wyliczyć - iz przy takiej wartości napięcia zasilania pwentylator będzie pobierał prad o wartości ~0,22A. Wentylatory te "startuja" juz przy napięciu ~5-6V. W swoim układzie zastosowałes potencjometr o stosunkowo niewielkiej dopuszczalnej mocy strat. jest on przeznaczony do regulacji raczej w układach sygnałowych - a nie wysokopradowych. jezeli chcialbys zostawic tylko potencjometr i nie komplikowac układu - nalezałoby się zaopatrzyć w potencjometr drutowy najlepiej o mocy 2-3W - niestety wiekszy i znacznie droższy. (odpowiada to schematowi na rys a) - czyli jak obecnie) Obecnie zastosowany ulegnie wkrótce spaleniu. Mozna tez zastosować inny sposób - pokazany na rys B). W tym przypadku sam potencjometr pracuje wjuz w bardziej "komfortowych warunkach" - natomiast zdecydowana większość mocy wydziela sie na tranzystorze - pracujacym tutaj jako "regulowana rezystancja". A zatem teraz bedzie się grzał sam tranzystor - a nie potencjometr. To jest juz znacznie lepsza sytuacja. Proponowane tranzystory(BD911,BD281,283,285) produkowane sa w obudowach TO220 - ktorych sprecyfikacja dopuszcza wydzielanie sie mocy na poziomie 2-2,5W - przy pracy bez radiatora. Pamiętać jednak nalezy ze im niższ temp. pracy - tym dłuzsza zywotnośc elementu półprzewodnikowego (to podobnie jak z prockami) Wskazane byłoby więc zastosowanie jakiegoś niewielkiego radiatorka chłodzącego na tranzystor. nie jesteś elektronikiem -widząc płytkę mysle jednak ze powinieneś sobie poradzic z modyfikacja tego układu i zaadaptowaniem swojej płytki do potrzeb. opisany układ umozliwia regulacje napiecia w granicach od 1/2 Uz do ok Uz-Ube - czyli jakieś 6 do 11,4V (pi razy oko : ) ) Nalezłoby go wyposazyć w kilka elementow jeszcze - ale myśle że nie powinno byc problemu. Potencjometr - bez zmian. nalezy dokupić tranzystor i rezystor 1k/0,25W to chyba wsio. Pozdrawiam.