Skocz do zawartości

Amigo

Użytkownik
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Skąd
    Warszawa

Osiągnięcia Amigo

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Zgadza się. Ja tak samo rozwiązałem problem w komputerach do firmy (dyski Maxtor SATA 80GB). Schemat przedstawiłem w wątku o tunelach: http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=72239 W domowej maszynie natomiast mam specjalny tunel do HDD (Fujitsu SCSI 36GB 10000rpm) zakończony 6cm wentylatorem PAPSTa. Powietrze "opływa" HDD i chłodzi resztę komputera. - Schemat - Dodam, że mój dysk również osiąga temperatury w okolicach 50 C :roll:
  2. Ja polecam taki układ: http://www.overclockers.com/tips910/ Zmontowałem już kilka takich i chodzą znakomicie. Łączny koszt ok. 3 zł. Zaletą jest to, że nie trzeba stosować radiatora na tranzystorze (nie grzeje się zbytnio). Dodatkowo warto zastosować kondensator elektrolityczny (ok. 2000 mikroFaradów) pomiędzy + z zasilania a + wentylatora. Wtedy wentylator wystartuje bezproblemowo nawet przy minimalnym ustawieniu (standardowo nie ma "siły" się rozpędzić). A jak nie lubisz lutownicy to kup FanMate :wink:
  3. Według mnie SNAP jest nieuczciwy jeszcze z jednego powodu. Te rysunki pochodzą ze strony Sunbeam http://www.sunbeam.pl/products/Products-ov...ooler%20kit.htm ...tyle, że tam jest cały zestaw (rura, elementy montażowe, filtr, komin, itp.) i kosztuje ok. 70zł. Nie sądzę, żeby SNAP oferował zestaw Sunbeam za 12zł... :twisted: Zgadza się. Kupiłem ostatnio 3 metry takiej rury (alumninium, średnica 8cm) za 20zł. Na tunel polecam jednak rure elastyczną z PCV (http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=72239).
  4. W moim przypadku okazało się, że nalepiej jest od tylnego wiatraka w dół (po prostu; rura wisi w powietrzu)...sam byłem troche zdziwiony bo spodziewałem się najlepszych rezultatów przy tunelu tylny wlot<->procesor :? Oto moje optymalne rozwiązanie: ...potwierdza się szkoła, że lepiej wyciągać powietrze. Warto jednak tym powietrzem trochę "pokierować" Myślę Kamilek, że musisz sam poeksperymentować z tunelem. Najprostrzy układ: procesor<->tylny wlot spowodował u mnie spadek 3 stopni na procku. Zawsze coś... ;) W Twoim przypadku zastanowiłbym się nad zasysaniem powietrza z frontu (tunel do procesora). Jeżeli Masz mało miejsca po bokach i z tyłu budy, to nie ma co tam szukać chłodnego powietrza... :roll: Zgadza się. Jak jest dobry wiatrak na procku to wystarczy. A komin też dobra rzecz, jeżeli zasysamy powietrze z tyłu.
  5. Witam wszystkich! (to mój pierwszy post na tym forum :wink: ) W sobotę zrobiłem zakupy w Castoramie i przez weekend trochę eksperymentowałem z tunelami. Z różnych materiałów, rur, kształtek kanalizacyjnych i wentylacyjnych najlepszy moim zdaniem okazał się "Kanał elastyczny PCW". Ma co prawda 10cm średnicy ale dzięki temu można go założyć na wentylator 8cm bez dodatkowych mocowań. Jest bardzo elastyczny a po rozciągnięciu ścianki nie stawiają zbyt dużych oporów powietrza. Ten pierwszy tunel z allegro (http://onet.allegro.pl/show_item.php?item=24799420) to jest dokładnie ten kanał z Castoramy... :twisted: W Castoramie kosztuje ok. 9 zł za odcinek 1m (spokojnie starczy na 3 tunele) . Dokładna nazwa "Kanał elastyczny PCW (WF 361)", producent: Domus Ducting (http://www.domus.com.pl) Można go znaleźć na półkach działu "Technicznego". A teraz trochę o skuteczności. Eksperymenty przeprowadzałem na komputerze, który przygotowywałem dla pracownika do firmy. Zależało mi na wyciszeniu, przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoitych temperatur. Konfiguracja: MB Intel D865GLCL mATX; Celeron 2,4; HDD SATA Maxtor 80GB; obudowa ModeCom I-Zone z zasilaczem ATX-300GT. Na procesorze cooler Nexustek PHT-3600 (raczej odradzam, ale to temat na osobny wątek) spowolniony do 2000 rpm. Tunel od tylnej kratki (pod zasilaczem) do procesora powodował spadek temperatur o jakieś 2-3 stopnie. Niestety dysk się bardzo grzał (był jakby poza obiegiem powietrza), podobnie chipset płyty. Po wielogodzinnych próbach z różnymi tunelami, wentylatorami itp. okazało się, że optymalne rozwiązanie jest takie: - dodatkowy wentylator pod zasilaczem (Arctic TC) z 15cm tunelem skierowanym nieco w dół (tak aby wentylator nie "zabierał" powietrza procesorowi). Dodatkowo okleiłem boczne ściany matami bitumicznym zaklejając jednocześnie część otworów. Dzięki temu powietrze wpada głównie przodem, "opływając" dysk, płytę główną i trafiając do tunelu. Myślę, że dodatkowy boczny otwór i prosty tunel do procesora mógłby jeszcze poprawić parametry ale i tak komputer stoi przy biurku tak, że bok obudowy przylega do bocznej szafki. W domowym komputerze mam tunel doprowadzający powietrze do HDD, zrobiony z rury z Polmozbytu ...ale to osobna historia ;) Pozdrawiam 8)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...