
crx
Stały użytkownik-
Postów
15 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez crx
-
Ok, problem został rozwiązany. Głównym winowajcą był zasilacz Bequiet 450W (3 letni). Po wymianie zasilacza na inny (tymczasowy 400W) problemów z uruchamianiem już nie ma. Drugim winowajcą był procesor (Orthos wywalał pięknego blue screena po kilkunastu minutach), który jak się okazało po ok 3 latach pracy na 3.2Ghz, 1.35V najwyraźniej "trochę" się zdegradował i wymagał podniesienia napięcia na prawie 1.39V (całe szczęście że od początku chodził na niezbyt wygórowanym napięciu, dzięki czemu miałem teraz możliwość podciągnięcia napięcia w górę). Tak czy inaczej pewnie będzie mnie czekała jego wymiana w przyszłym roku, ale dobrze że teraz jeszcze udało się go wskrzesić do życia i mogę spokojnie czekać na premierę Bulldozera albo Sandiego. :) Pozdrawiam Wszystkich i dziękuje za okazaną pomoc.
-
Ok, mam jakiś zasilacz co prawda słabszy bo 400W, ale do sprawdzenia powinien wystarczyć. "Odkręć" - czyli przywrócić def. taktowania tak? ;-) Pozdr. Arek
-
Rozumiem, że mam sprawdzić czy kondensatory nie są wypukłe, lub rozlane, a także zmienić zasilacz? Pozdr. Arek
-
Witam, Od niedawna mam problem z moim komputerem, którego za bardzo nie potrafię rozwiązać. Jest to jednostka składająca się z płyty Gigabyte P35-DSR, DualCore E2180 2.0Ghz@3.2Ghz, Gigabyte 9600GT, 4GB DDR2 Corsair, BeQuiet 450W. Jak widać procesor jest podkręcony o 60% i taka konfiguracja działała nienagannie przez ok 3 lata. Do teraz... Zawsze usypiam kompa, zamiast go wyłączać. Po powrocie z pracy chciałem go "obudzić", jednakże obraz się nie zainicjalizował. Okazało się potem, że przy normalnym włączaniu go, również nie inicjalizuje się karta grafiki. W zasadzie uruchamia się powiedzmy raz na 5 razy - z reguły słychać tylko jeden pojedynczy dłuższy "beep", czego nie ma w manualu od płyty: 1 short: System boots successfully 2 short: CMOS setting error 1 long, 1 short: Memory or motherboard error 1 long, 2 short: Monitor or graphics card error 1 long, 3 short: Keyboard error 1 long, 9 short: BIOS ROM error Continuous long beeps: Graphics card not inserted properly Continuous short beeps: Power error Po kilku próbach komputer w końcu się uruchamia. To jest pierwszy problem. Drugim problem był (już go rozwiązałem)-procesor, który okazało się że nie wytrzymywał nawet 15 min w orthosie (od razu bluescreeny) - zwiększyłem mu napięcie z ustawień na których chodził 3 lata (testy orthos ponad 12h) z 1.350 na ok 1.370 i teraz orthos spokojnie chodzi ponad 4h, dłużej nie sprawdzałem. Widocznie po kilku latach pracy trzeba było ponownie "dovoltowac" CPU, aby chodził na tych ustawieniach. Pozostał jednak nadal problem z inicjalizacją obrazu przy włączaniu kompa. Dla przykładu wyłączyłem komputer na noc, dzisiaj chciałem go uruchomić i objawy te same - brak obrazu, ale system startuje (widać ze pracuje dysk, jestem w stanie po omacku zalogować sie do systemu, słychać dzwięk logowania). Musze wówczas uruchamiać go kilkukrotnie i dopiero wtedy wstaje normalnie z obrazem. Co może być przyczyną? Karta grafiki pada? (nie kręcona) Czy może płyta (ta ma podbite napięcia FSB, MCH + 0,1). Zasilacz? A może mimo wszystko procesor się skończył? A może i procesor i grafika? Ale to tak wszystko na raz by padło? Przypomnaiło mi sie jeszcze teraz, że były też dziwne objawy ze stacją dyskietek - po włączeniu kompa i przy braku obrazu głowica stacji non stop "rzęziła" mimo że sie do niej nie odwoływałem (odłączyłem ją w końcu od zasilania). Bardzo proszę o pomoc. Dziękuje Arek
-
Jako że posiadam tę kartę to podzielę się moją opinią. Nie wiem jak z temperaturami przy karcie zupełnie pasywnej, ponieważ ja od razu zamocowałem na niej Fandera 12cm skręconego na minimum i dzięki temu mam cicho i w miare chłodno. Przy idle karta osiąga 41-42 C, natomiast przy obciążeniu (@810Mhz/2000Mhz/2060Mhz) osiąga max temp 65 C w Ati Tool, w grach niżej. Jeśli chodzi o osiągi to przy taktach 810Mhz/2000Mhz/2060Mhz w 3DMark06 - 11400 pkt. (proc E2180@3,2Ghz). Zegary karty uzyskane bez zwiększania napięcia, będę musiał jeszcze spróbować tego Gamer Huda, może jeszcze wyżej poleci, choć nie wiem czy proc już nie będzie ograniczeniem (choć w sumie procka mam od Lanca, a z tego co pamiętam na 3,4 Ghz spokojnie chodził, więc może jego też jeszcze troszkę podkręcę)... <_< Przy okazji, pozdro Lanc. :wink: Pozdr.
-
Całkowite Usuwanie Danych Z Hdd
crx odpowiedział(a) na f1sz temat w Dyski SSD, HDD, CD-ROM, DVD, Pendrive
Najlepiej zrobić to darmowym narzędziem shred, ktore jest dostarczane praktycznie z kazdym linuxem, moze byc nawet LiveCD (np. Knoppix). Jest to narzędzie bardzo skuteczne, pozwole sobie zacytować z digipedii: "shred nadpisuje urządzenia lub pliki, pomagając uchronić dane przed odzyskaniem nawet za pomocą bardzo drogiego sprzętu. [...]Posługuje się ono wieloma kolejnymi nadpisywaniami, z wzorcami danych dobranymi tak, aby zmaksymalizować szkody wyrządzane starym danym." Gotowe polecenie może wyglądać mniej wiecej tak: shred -f -n 2 -v -z /dev/hda. Gdzie -f oznacza tryb force, -n - liczba przebiegów, -v - postęp nadpisywania, -z - dodatkowo na koncu wykonywane jest zerowanie, a /dev/hda oznacza urządzenie - poleceniem fdisk -l wylistujesz sobie liste dysków i partycji, dzięki czemu bedziesz wiedział jak oznaczany jest dysk (hda, sda, etc.) -
Witam wszystkich : ) Na egieldzie pojawiła się recenzja płytki Gigabyte P35C-DS3R. Ogólnie recenzja bardzo pozytywna i co ciekawe pomimo strapu przy 417 Mhz wydajność spada jedynie w syntetykach, natomiast w realnych zastosowaniach płyta nawet przy FSB 500 Mhz osiąga co najmniej taką samą a nawet lepszą! wydajność niż np. Foxconn P35A czy też Abit IP-35E. Link do recenzji: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2521-20 Pozdr.
-
Ok, temat jak najbardziej przeczytam calutki :wink: , ale powiedźcie mi jeszcze tylko, jaka wobec tego jest dopuszczalna max temp dla normalnej pracy dla tego CPU? PS. Sorry za te lamerskie pytania, ale moja ostatnia przygoda z podkręcaniem była jeszcze za czasów Celerona 300A na Slot1 @ 450 Mhz na Abit BH6 :D Więc jestem "troche" do tyłu... Ale jak już wyżej napisałem zgłebię wiedzę i obiecuję poprawe... :wink:
-
Zamierzam kupić do tego proca Scythe Ninja Plus Rev B z dołączonym do niego wentylem. Jakie mogę ustawić max napięcie na codzień? Już wiem, że kluczowa jest przede wszystkim temperatura, ale jaki jest max na chłodzenie powietrzem?
-
Pewnie zadam lamerskie pytanie, ale jakie jest maksymalne dopuszczalne napięcie dla E2180 "na codzien" oraz jaki jest dopuszczalny max tak tylko do parogodzinnego OC? Widzę że puściliście tego E2180 na ponad 1.6 V czy to jest już duzo? Przy jakim napięciu może się coś "zjarać"?
-
Heh, a troszkę bardziej konkretnie? :wink: Jak to jest z tymi "padami" płyty po aktualizacji biosu oraz po zaciśnieniu timingów? Z tego co wiem na Gigabyte nie ma takich problemów... Tak samo podwójne starty też podobno występują zdecydowanie rzadziej... Z kolei wadą Gigabyta jest zdecydowanie wcześniejszy strap.... Kurde naprawdę nie wiem na co się zdecydować... :mur:
-
No bo z tego co widzę to naprawdę udana sztuka.... :D PS. Waham się tylko jeszcze co do płyty głownej, chcę dokonać wyboru między Gigabyte P35-ds3r a Msi P35 Neo2-fr i nie wiem co wybrać... <_<
-
No dokładnie tego kupiłem... :D
-
Czy to mój selekt, którego kupiłem? :D PS. Witam Wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum... :D