Witam. Od jakiegoś czasu śledzę to forum gdyz dwójce znajomych złozylem komputery oparte o płyte foxconna. Niestety z jednym zestawem są problemy, o których za chwilę npiszę. Mam nadzieje, że pomożecie ;) a ewentualnie komuś pomoże to co już ustaliłem :P
W skład zestawu wchodza (na koncu podaje info o ustawieniach na jakich pracuja):
- Zasilacz - Chieftec 560W
- Procesor - Core 2 Duo E8200 - 2,6GHz, 1,12V
- Pamięci - Kingston HyperX 2x1GB 1066MHz - 800MHz, 1,8V
- Plyta - P35A-S - bios z numerkiem 37
- Grafika - Gigabyte GF 8800 GT 512MB Zalman rev. B
- 2 dyski (IDE + SATA2)
- Nagrywarka DVD
A oto problem jaki się pojawia:
- Po właczeniu przewija się POST płyty i zaczyna odpalać się Windows. W tym momencie ekran robi się bialy lub czarny lub zielony lub fioletowy i finito, pozostaje tylko reset. Zdaża się tak tylko przy pierwszym uruchomieniu komputera po nocy. Kolejne wyłaczenia i włączenia oraz restarty wyglądaja już normalnie.
- Ostatnio dwukrotnie zdażyło się (w odstępie tygodnia), że ustawienia biosu związane z bootowaniem poprzestawiały się. Raz na pierwsz emiejsce wskoczyło Network,drugim razem CD-ROM (w międzyczsie ograniczyłem ilość urządzeń z których można bootować do HDD, CD-ROMu i FDD). W obu przypadkach kolejność dysków została zamieniona (na pierwsze miejsce wskoczyło SATA na drugie IDE na którym mam zainstalowany system)
Co już zrobiłem:
- Zwiększyłem napięcia na pamieciach - bez rezultatu - według Kingstona wystarczy im 1,8V nawet przy 1066MHz
- Zwiększyłem napięcia na procesorze do 1,2V - bez rezultatu
- Sprawdziłem wszystkie kable i podłączenia - bez rezultatu
- Zmieniłem ram na "zwykłego" Kingstona 1GB - bez rezultatu
- Zamieniłem grafike na GF 8600 (doczytałem ze z gigabytem jest problem z powodu zbyt mocnego podkręcenia pamięci) - ekran przestał robić się biały etc. i system ładnie statuje ale w trakcie tygodniowego testu nastąpił drugi reset biosu.
Wnioski i pytania:
- Jak widać problem z wieszaniem się Windowsa został prawdopodobnie rozwiązany (w tygodniu obniże takltowania grafiki i potestuję ją) nie wiem czy jest to ostateczne rozwiązanie gdyż pod obciążeniem w różnych grach nie zaobserwowałem żadnych problemów. Dam znać czy sytuacja się unormowała na dobre gdyby ktoś chciał łączyć tę grafikę z płytą :)
- Problem ze zmieniającymi sie ustawieniami biosu jest dla mnie zagadka i tego głównie dotyczy moje pytanie :) Może ktoś z was ma pomysł co może być tego przyczyną? Nie miał miejsca żaden zanik napięcia który mógłby spowodować takie zachowanie. Także w nocy (do listwy podpieta jest wieża która w przypadku braku prądu resetuje zegar więc napewno bym wiedział :P )
Upgrade biosu do P37 dokonałem samodzielnie przy pomocy oprogramowania Foxconna. nie było żadnych problemów w trakcie tej operacji. Przez dłuższy czas nic sie nie działo. Myślicie że może to być przyczyną? Może spróbować jeszcze wrócić do P36 lub niżej?
Dzięki za pomoc :)