Skocz do zawartości

juzekmj

Użytkownik
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    dąbrowa g

Osiągnięcia juzekmj

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Cześć, szukam routera do sieci domowej. Sieć będzie składała się z jednego/dwóch serwerów, przełącznika (prawdopodobnie HP ProCurve Switch 1400-8G) oraz komputerów/urządzeń multimedialnych podłączonych poprzez lan i wlan. Oto wymagane standardy: łącze 4mbps, 802.11n, FireWall na routerze, szyfrowanie WPA/WPA2-AES, udostępniana drukarka, dysk zewnętrzny w celu ściągania danych poza trybem pracy na komputerach – plan ściągania danych. Ciekawe modele które znalazłem to Asus 500W i D-Link DIR 655 (nie ma serwera FTP) jednak wg. Waszego artykułu nie działa na nich oprogramowanie Tomato. Jeśli naprawdę jest to takie ważne i wygodne to mógłbym z niego skorzystać. Chciałbym abyście podali mi przykłady sprzętu i jego wady oraz zalety, z góry dzięki :) Pzdr Mateusz
  2. Skoro po pierwszym w życiu zainstalowaniu Linuksa w przeciągu jednego miesiąca wakacji opanowałem Debiana i Ubuntu na tyle dobrze żeby zostać jego zwolennikiem i używać go codziennie, tak wygodnie jak Windowsa, to nie wiem dlaczego miałbym nie zrozumieć sposobu działania urządzeń sieciowych i Windows Server 2003/2008. Wiem że zaczynam praktycznie od zera, ale interesuje się tym i chciałbym poznać tą technologie co najmniej w takim stopniu żeby obsługa sprzętu nie stanowiła większego problemu. Myślałem że od tego są fora, dla ludzi nie mających wiedzy, ale starających się być ambitnymi ;) Wracając do tematu, nie wiem czemu dobra karta DVR miałaby nie wystarczyć, ale pewnie masz racje. Jednak o tym później, na razie chce zaprojektować samą sieć. APC wygląda nieźle :) Czym jeszcze się kierować? Może jakaś seria produktów jest szczególnie warta uwagi? Teraz używam prostego routera Cisco, okazał sie zbawieniem po awaryjnym D-Linku więc mam duże zaufanie do tej firmy, jednak wydaje mi sie że ich sprzęt będzie nieproporcjonalnie droższy do potrzeb. Skoro HP to co dokładniej? Seria HP 7xxx Secure Router jest bardzo droga i nie jest to 3500 tylko 6500zł... chyba że coś źle znalazłem. http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm/WF...280-469342.html Dlaczego miałbym nie składać samemu serwera do domowych celów, wg. mnie zwykłe, ale markowe części wystarczą, przecież sprzęt nie będzie bardzo obciążany, a dobre chłodzenie i oczywisty brak OC powinny zapewnić stabilność. Jeśli zdecydowanie nie składak to czy te z allegro i porównywalne (poniżej 2000zł za jeden serwer) w ogóle się do czegoś nadają i jaką firmę polecacie?
  3. Napisaliście troche chaotycznie wiec jeszcze raz. 1. Zastosowanie alarmu i ogrzewania sterowanego przez serwer jest bezsensowne (lepiej zainwestować w dobrą centralke) 2. Serwer na razie wykorzystać jako serwer plików, gdy dobrze opanuje system rozbudowywać go w miare potrzeb 3. Do serwera warto podłączyć monitoring (centralka i tak potrzebowałaby dysku i innych urządzeń) 4. 1gbit mi styknie, o ile sprzęt będzie dobry to transfery będą ok. Wlan z 802.1x i WPA2, wi-fi bedzie dzięki temu odcięte od serwera i bezpieczne. 5. Odnośnie linków do tanich serwerków: http://allegro.pl/item725859228_serwer_hp_...b_katowice.html http://www.sklephp.pl/sklep/template_main....rvers%20catalog A może, jak powiedział qhash, opłacalne jest składanie serwera samemu? Myślę że takie urządzenia niczym szczególnym się nie różnią, jedyne co potrzebuje to k. sieciowa i zasilacz, nawet dysk bardzo szybki nie jest mi potrzebny, 10000rpm powinien w zupełności wystarczyć. 6. Kupić prosty, ale dobry UPS który pozwoli na kontrole wł/wył 7. Markowy gigabitowy switch, router i karty sieciowe do serwera, najlepiej od HPka Dobrze to zrozumiałem? :)
  4. remix: Wiem że światłowody stosuje się bez wzmacniania na odległości liczące nawet w kilometrach. Zniechęciłeś mnie i myślę że na razie zwykły kabelek mi wystarczy, w przyszłości gdy będzie taka potrzeba pewnie rozbuduje sieć. Chodziło mi głównie o światłowodowe podłączenie do internetu. Z tym backupem na inny dysk macie racje w sensie zabezpieczenia danych, ale co jeśli serwer by padł lub się zawiesił? Właśnie dlatego chce użyć drugi, powinien otrzymać komunikat od pierwszego że coś jest nie tak jak powinno i automatycznie przejmować jego role. Dobrym pomysłem jest synchronizacja różnicy w danych - o takie informacje mi chodzi ;) Pigmej: Wiem, sam mam centralke alarmu w domu, 10 różnych kontrolerów od rolet, ogrzewania itd w ścianach. W dodatku jak wyjeżdżam na weekend to mam porozstawiane wszędzie lampki biurkowe, a z co drugiego gniazdka wystaje takie urządzenie: http://www.elstat.com.pl/Grafika/ALARMY_CZ...KI/DCP_3426.JPG Jednak w nowy dom, nowe technologie. Wszystkim ma zarządzać jedna bardzo mocna centrala (w tym przypadku serwer), rozbudowa ma bardziej przypominać wgranie nowego softa, niż wiercenie w ścianach i programowanie mikroprocesorów. W dodatku wszystko ma być bardzo przejrzyste w obsłudze dla każdej osoby w domu (dlatego Windows). Pozdrawiam edit: qhash - nie zauważyłem Twojej odpowiedzi, zaraz zabiorę się za jej analizowanie ;)
  5. Dzięki za odpowiedź, w sumie to pomysł ojca, ja tez szalony nie jestem ;) ad1. Serwery będą służyły do przechowywania danych i sterowania urządzeniami w domu. Nie zamierzam podbijać internetu, ale w przyszłości przydatne może sie okazać zdalne sterowanie typu VPN. Sprzęt ma być przedewszystkim nowoczesny i łatwy w rozbudowie, dlatego wykluczyłem używane komputery sprzed dekady :) Wymagana jest możliwość podłączenia urządzeń pod rs232 czyli port lub pcimcia, w najgorszym wypadku usb. Powiedzmy że chce wydać możliwie najmniejszą sume, ale jakość jest ważniejsza niż cena. Na samym allegro są serwery już od 1200zł. ad2. W hi-fi stosuje się światłowodowe połączenia pomiędzy odtwarzaczem, a wzmacniaczem, myślałem że takie połączenia są również możliwe i stosunkowo tanie do zrealizowania w informatyce, jeśli nie to ethernet powinien wystarczyć. Chodziło głównie oto żeby tworzenie kopi zapasowej trwało możliwie jak najkrócej, o ile się nie myle max kart sieciowych to jeden gigabit, czyli około 120mb/s. Przy kopiowaniu dysku 500gb może być uciążliwie bo i tak max łącza nie uda mi się osiągnąć, ale nie jest to priorytetowa sprawa. ad3. Z serwerów powinien umieć korzystać każdy w każdej sytuacji, ja osobiście jestem fanem Debiana i pochodnych, jednak rodzice używają Windowsa i już chyba tak zostanie. Wiem że tania sprawa to nie jest, ale w stosunku z całą siecią myśle że da sie przeżyć cene OSa. ad4. Na razie przewiduje prosty UPS który utrzyma sieć przez parę minut, chciałbym żeby serwer automatycznie zabezpieczał dane i się wyłączał, gdy prąd się pojawi powinien automatycznie wracać do pracy. W przyszłości gdy dojdzie chociażby monitoring (pare lat) chciałbym zainwestować w porządny sprzęt który utrzyma wszystkie urządzenia przez nie mniej niż 8h. ad5. Zdaje sobie sprawę że bez porządnego routera ani rusz, ale tym zajmę sie zaraz, najpierw musze sobie poukładać informacje o serwerach i wpaść na pomysł jak to połączyć ;) ad6. Wi-Fi zaszyfruje na pewno, raczej w WPA2, co do reszty jeszcze nie zdecydowałem, porządny firewall też planuję. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.
  6. Cześć, chce założyć zaawansowaną sieć domową w której postawie dwa serwery, główny i zapasowy. Na serwerkach będą przechowywane poufne dane i oprogramowanie sterujące domem (alarm, ogrzewanie, czasowe włączniki światła itp) więc system musi być niezawodny, już tłumacze jak to ma wyglądać. Do głównego serwera będą miały dostęp PCty w sieci, chodzi o wymianę plików. Co jakiś czas serwer pierwszy będzie automatycznie tworzył kopie zapasową plików na serwerze drugim, po czym będzie się od niego odłączał żeby zapobiec jakiemukolwiek zagrożeniu. Gdy serwer pierwszy padnie, jego role przejmuje drugi. Zastanawiam się jaki sprzęt użyć i jak to wszystko połączyć oraz zorganizować. Prosiłbym o zdanie jakiej firmy serwery polecacie, jakie są wady i zalety ich sprzętu? Co jest ważne przy wyborze hardware (wydaje mi się że serwery potrzebują dużo ramu i szybkie dyski, firmy raczej stosują dobrej jakości podzespoły). Na co zwrócić szczególną uwagę, a czego się wystrzegać? Oraz jakiego sprzętu tak naprawdę potrzebuje? Wiadomo że nie wydam kilkunastu tysięcy na jeden głupi serwerek, ale używany PIII też odpada ;) Czy możliwe jest zastosowanie krótkich połączeń światłowodowych w połączeniach serwer-serwer, serwer-komputer osobisty? Jeśli nie to podpowiedzcie jak najlepiej to połączyć bo wbrew pozorom gigabitowy ethernet jest powolny. Na budowę sieci mam jeszcze dużo czasu, jednak chce w najbliższym czasie stworzyć szczegółowy "plany działania" ponieważ muszę zaprojektować całe okablowanie i specjalne pomieszczenia w domu. Ważniejsze niż gotowe przykłady sprzętu są dla mnie informacje i podpowiedzi które mogę wykorzystać w przyszłości, jeśli znacie jakieś fajne arty i książki to chętnie poczytam :) Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...