Skocz do zawartości

Szafiro

Stały użytkownik
  • Postów

    41
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Szafiro

  1. Ech, ludziska mieli... rdzen wytrzymuje do 85 stopni (odczyt z diody) i 60 stopni przy odczycie spod procesora, wiec nie widze powodu, dla ktorego mialby ktos mrozic procesor na 30 stopni czy cos podobnego. temperatury 45-55 stopni to normalka dla procesorow.
  2. do semprona 2.4 @ 2.8 wystarczal spokojnie Artic Cooling TC Rev.2 (radiator z wentyaltorem AC2). A moze inne chlodzenie?Jak cos to za 45zl pchne Pentagrama Al-Cu 80mm.Od czasu jak kupilem SI-97 lezy i sie kurzy w szafie
  3. wentylatory wdmuciach!ace powietrze z przodu w zasadnie nic nie daja, chyba, ze zrobisz to jak ma QuicksilveR. Jezeli maja dmuchac przez jakies kratki, czy tez dziurki w obudowie, to takie rozwiazanie nie ma sensu. co do mocy wentylatorow wdmuciach!acych powietrze i wydmuciach!acych, to powinna byc raczej taka sama - chyba, ze ktos chce proznie w kompie miec :)
  4. taki 50 Ohm by sie zdal na cos takiego. tylko, zeby na moc byl odpowiednia. jak wentylator ma np. 12 V i 0,14 A to ciagnie 1,68 W i na tyle rezystorek byc powinien, bo sie inaczej zjara :(
  5. crash_zero: eee, na 15 jest, wiec wzrok masz na szczescie dobry :) sorki
  6. jest caly temat o si-97 wiec po jaka cholere zakladac nowy?!?
  7. co do tunelu to jest fotka na stronie 14 tego tematu,a jak cos to zapraszam na priv, moge kilku wskazowek udzielic. ktos juz tu prosil, by podawac, czy temp odczytywana jest z termistora w rdzeniu czy z tego pod procesorem, bo roznica jest ogromna. u mnie jest przy odczycie z rdzenia w idle ~35 stopni, po obciazeniu okolo 45-50, w prime ok. 55 stopni, tak wiec roznica dochodzi do 20 stopni. I tak mialem na roznych plytach i prockach. Odczyt spod procesora pokazuje zawsze nizsza temperature i w duzym stopniu zalezy od wentylacji obudowy. Dziwia mnie wiec roznice zaledwie kilkustopniowe, biorac pod uwage, ze w idle procesor wykorzystywany jest 0 - 1 %, a pod obciazeniem 95-100%. wystarczy popatrzec sobie na pobor mocy z kompa (i spadki napiec) przy zerowym i pelnym obciazeniu. Gdzies te waty musza w koncu isc...
  8. abstraciach!ac od temperatur, pomiedzy finami a podstawa jest jakies 2,5 cm, a pomiedzy finami a mostkiem polnocnym jest jakies 4cm wiec wszelkie cuda powinny sie pod nim zmiescic.
  9. nie ma zadnego problemu z si-97 i radiatorami na mostku polnocnym. pod si jest odgroma miejsca na rozne wynalazki :)
  10. hmm, bede mial okazje to sprawdze i napisze czy sie da, ale z tego co pamietam, to jest tam ok. 4 cm wiec w sumie powinno dac sie cos wcisnac.
  11. Szafiro

    Speedfan

    tez mam ta plytke. zrob tak. uruchom soltekowski programik HardwareMonitor i porownaj jego temperatury z tymi ze speedfana. dowiesz sie, jaka temp. w speedfanie jest reprezentowana przez jaka nazwe.
  12. nawiew z przodu prawie nic nie daje, potwierdzly to badania laboratoriow amd'ka. chyba, ze masz z przodu jakies dziury, ktorymi wentek moze zasysac powietrze. ja sobie takie zrobilem w zaslepkach napedow 5,25" i wentylator cokolwiek dmucha
  13. odwroc wentylator A by wydmuchiwal powietrze. lepiej by powietrze bylo wydmuchiwane, niz wtlaczane. problem jest w miejscu pomiedzy procesorem a napedami cd i hdd. cieple powietrze wydmuchiwane bedzie szlo przez finy radiatora tez w kierunku napedow i tam sie niestety zatrzyma. sam tak mam, w tym miejscu obudowa jest najcieplejsza. sam sie zastanawiam, jak sobie z tym poradzic. btw, ladny rysunek :)
  14. Co wy z tymi problemami z si-97? to bardzo dobry i wydajny cooler. gdzie mu do pentagrama... wydajnosc po prostu zwala z nog! sam mialem pentka i jestem zadowolony z wymiany. polecam, tylko kupujcie z pewnego zrodla (w razie czego)
  15. mialem tego artica. bardzo dobra wydajnosc w stosunku do ceny. polecam, bo cichy i w miare ladnie odprowadza cieplo. chlodzil mi bez problemu athlona 1.8+@2000 MHz. A co do spodu, mozna sie troche pobawic w szlifowanie, zawsze sie costam wycisnie wiecej.
  16. dla osob zamoznych - zamowic sobie wielgachny radiator z diamentu, hehehehe :)
  17. Dokladnie, 2 V to juz sporo, przy takim napieciu trzeba wc instalowac, duze pieniadze, a w sumie niewielkie efekty. Watpie, czy procek by poszedl powyzej 2700 MHz, wiec efekt bylby niewspolmierny do kosztow. A plyty dobra, jestem z niej bardzo happy: LAN, SATA, RAID - wszystko jest. Poki co jestem zadowolony z konfiguracji. Przydalo by sie jeszcze nieco ciszej, chociaz glosno i tak nie jest.
  18. na zwykla nie mozna. mozna na niezwykla, tzn. dwustronna termoprzewodzaca. albo jak iwo napisal. rozsmaruj na chipsecie silocon badz inna paste termoprzewodzaca, zostaw na rogach miejsce na mala kropelke kleju. po jednej kropelce glu na rogi i docisnac na minute. mam tak przymocowane radiatory na pamieci na grafie i jest okej. same nie spadna, jak sie troche pogimnastykowac, to mozna je delikatnie oderwac.
  19. Ech, wlasnie dlatego powinienes przynajmniej przejrzec temat, zeby ktos nie musial pisac raz jeszcze tego, co juz napisal :) Na SI-97 za 160 zl mam jakis gowniany, kilkuletni wentylator 92 mm pracujacy na niewiadomej predkosci obrotowej (brak kontroli rpm). Wentek przyczepiony pod kontroler obrotów (samorobka) pracuje w miare cicho i dmucha w miare przecietnie. Ale SI-97 to podobno krol niskich obrotow. U mnie roznica pomiedzy wentylatorem na 12 V a na 5 V to 4-5 stopni. Pewnie byloby jeszcze mniej gdyby nie to, ze jak wentylator kreci sie na 5V to w obudowie robi sie naprawde cieplutko (przez tunelik). Jak nie mialem tunelu to na wolnych obrotach (cisza calkowita) i ~2500 MHz mialem max 54 stopnie po dwugodzinnym obciazeniu Prime'95. Juz niedlugo mam zamiar kupic wentylatory Jamicon'a, ciekawe jak sie beda prezentowac. Ze strony producenta mozna pobrac calkiem ciekawe materialy o tych wentylatorkach, wygladaja obiecujaco. A i cena tez niewielka.
  20. Galek: szczescie... troche mnie to kosztowalo, by kupic Mobila :) Poza tym, jego mozliwosci koncza mi sie kolo 2600, gdzie juz 1.85V to za malo. Na plycie wiecej nie ustawie (mody raczej nie wchodza w rachube). W sumie, to twoj sie lepiej sprawuje, skoro przy obciazeniu masz 49 stopni, a ja ponad 50 :) Trendzik: moze jednak poprzegladaj, wyrobisz sobie jakies zdanie. A jak nie masz czasu / ochoty, to ja wlasnie zmienilem pentagrama 80 Al-Cu na si-97 i spadek temperatury mialem o ponad 10 stopni przy znacznym obnizeniu obrotow wentylatora i zmniejszeniu halasu. Wiec jak masz $ to zmieniaj :)
  21. System stabilny jak skala, co zostalo potwierdzone wielogodzinnym renderingiem 3d studio. Jak dla mnie najbardziej wiarygodny test, bo pod ten program jest konfigurowany komputer. Co do wydzielanego ciepla, to zupelnie nie rozumiem, w czym problem. To, ze masz inne temperatury na innym egzemplarzu wcale mnie nie dziwi. Procki moga byc z jednej serii, z podobnym batch'em i miec calkiem rozne charakterystyki termiczne. Pozatym na temperature procesora w komputerze wplywa tyle roznych czynnikow, ze porownanie dwoch roznych procesorow w dwoch roznych komputerach jest calkowicie niemozliwe. Co do obrotow, to nie wiem, bo na SI-97 jest jakis shit 92 mm, ktory kupilem kilka lat temu na gieldzie i nie ma pomiaru rpm. Ale na oko to tak kolo 2000 rpm jest. Dziwi mnie natomiast tak mala roznica temperator 42 stopni idle, 49 obciazenie. U mnie w idle jest (normalnie, przy niewietrzonym :) pokoju) ~35 stopni, natomiast juz po kilku minutach prime jest ~54 stopnie. Podobne roznice mialem na innych procesorach i innych zestawach chlodzacych. Wg mnie taka roznica jest calkiem naturalna, biorac pod uwage, ze w idle procesor pobiera zaledwie kilka-kilkanascie watow, a pod obciazeniem okolo 100. Co do stabilnosci systemu, to sam napisales, ze ci chieftec nie wyrabia - moj wyrabia, wiec z napieciami i stabilnoscia problemu nie mam. A co do Twojej temperatury na procku, to zastanawiam sie nad ta czujka termiczna. Niedobrze, jak cos znajduje sie miedzy rdzeniem a radiatorem (lacznie z pasta, ktora powinna przeciez wypelniac tylko nierownosci). Jednak póki co, odczyt z diody termicznej w rdzeniu procke jest najbardziej wiarygodny. MietMan: tez sie zastanawialem nad SLK900A, niestety, Soltek nie zapewnil mozliwosci mocowania zbyt wielu radiatorow - brak otworow wokol socketu, kondensatory blisko. Napisz, jak temparatury SLK900 maja sie do tych z si-97 (z poczatku jego uzytkowania)
  22. Tunel zrobilem jak kupilem SI-97, wiec porownac jak bylo wczesniej nie moge. Przedtem mialem Pentagrama Al-Cu 80 mm i w stresie bylo powyzej 67 stopni (odczyt z rdzenia przy zamknietej obudowie). Ale jak pamietam, to tunel, w przypadku si-97 obnizyl mi temp na procku o jakies 7 stopni a w budzie zwiekszyl o jakies 5. Planuje jeszcze wyciac dziure obok tunelu i zamontowac tam wentylator wydmuciach!acy, zamiast dwoch poprzednich. Jak bedzie troche czasu (a nie zapowiada sie), to sie w to pobawie i napisze czy to cos dalo.
  23. W temacie o Thrmalright SI-97 na bodajze 14 stonie jest fotka mojgo tunelu. Zrobilem go z rury glosnikowej do bass-reflexu (6 zl na gieldzie we wroclawiu). Bardzo estetycznie i funkcjonalnie.Ma 105 mm przy wlocie i okolo 85 mm przy samym wentylatorze zainstalowanym na radiatorze (92 mm, ale srednica lopatek to wlasnie okolo 85 mm). Tunel obejmuje cale lopatki wentylatora, i jest okolo 1 mm od niego. Scianke boczna mozna bez problemu zakladac/sciagac.Rozwiazanie idealne.Proste i genialne.Najwiecej klopotu bylo z obliczeniem, gdzie dokladnie wyciac dziure w sciance bocznej.Jak cos to na priv.
  24. Temperatury mierzone z diody termicznej wewnatrz procesora. Miesiac temu bylo jakies ok. 32 stopnie, teraz jest 35-36 stopni. Jak otworzylem okno i powialo zimnym powietrzem (ochlodzilo sie nam nieco :( ), to temp spadla do 30 stopni (pisalem cos wtedy w Wordzie, wiec w sumie to nawet nie calkiem idle). Czestotliwosc jest rzeczywista, 220x11.5=2530 MHz. Co do temperatury wewnątrz obudowy, to zrobilem tunel naprzeciwko wentylatora na SI-97 (92 mm). Daje mi to średnio spadek temperatury o ok. 7 stopni niz w normalnie zamknietym komputerze. Co ciekawe, gdy temperatura przy otwartej obudowie wynosila 36 stopni, po zalozeniu bocznej scianki z tunelem, spadla do 33 stopni. Lepsza cyrkulacja powietrza? Minusem jest znaczny wzrost temp wewnatrz obudowy (obecnie pokazuje mi w idle ok. 30 stopni, ale przy duzym dlugotrwalym obciazeniu (3d studio) dochodzi do 45 stopni. Zreszta, co do tego to nie jestem pewien, wydaje mi sie, ze Soltekowski czujnik sporo zawyza).Byc moze to przez to, ze tunel zaslania caly wentylator wyciagajacy z tylu obudowy (80 mm) , w efkcie czego ten dmucha zimnym powietrzem. Oprocz tego jest jeszcze jeden wentylator z przodu obudowy wydmuciach!acy powietrze (80 mm pod CD-ROMem) i Chieftec DualFan. Ogólnie to polecam rozwiazanie z tunelem. Nie zauwazylem, zeby cos sie wiecej w kompie kurzylo (moze troche). Zdjecie rozwiazania jest gdzies w watku :) Uff, mam nadzieje, ze wyczerpalem wszystkie watpliwosci...
  25. rzeczywiscie,masa tego radiatorka to jego potega! Ktos na poczatku tego tematu pisal, ze ciezko sie go zaklada/zdejmuje. Wczoraj odlaczenie kompa,zdjecie SI97, jego ponowne zalozenie i podpiecie kompa zajelo mi 15min, wiec nie jest zle :) mijal miesiac uzytkowania i spostrzeglem, ze temperaturki poszly lekko w gore... pomyslalem,ze moze cos nie tak, ale wystarczylo spojrzec na termometr za oknem,zeby sie przekonac gdzie tkwi przyczyna wzrostu temperatury :) na BXP-M 2500+@2530 przy 1.8V mam w idle ok. 30-35 stopni w zaleznosci od tego, jak jest na zewnatrz - na pentagramie 80AL-Cu bylo ponad 45, wiec roznica bardzo znaczna. Ja jestem zadowolony.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...