Skocz do zawartości

Vad3r

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    180
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Vad3r

  1. - czy na solteku tez sa problemy z pamieciami TwinMOS?

    Troche spoznione, ale witam kolege po xywie i miescie ;)

    W moim FRN2 z Twinmosami nie ma najmniejszych problemow po za tym, ze nie bardzo dzialaja na CL2,0 :(

     

    ******************************************

     

    Dżizas !!! Nie zagladalem tu chyba z pol roku !!! :roll:

    Musialem przeczytac ze 500 postow !!! Kto to widzial tyle pisac !!! :twisted:

     

    Do rzeczy :

     

    1. Nie doczytalem sie czy ktos uzywa nForce_3.13_WinXP2K_WHQL_english ?

    U mnie chodzi szybciej win i jakos tak sprawniej 8)

     

    2. Vip, Xor probowaliscie 1,7 biosior ?

     

    Pozdro

  2. Pozatym jeśli mówimy o dokładnym pomiarze to nie 9,00 a 9,0004

    No, temat topica to dokladne pomiary, a chyba w tym przypadku drugie miejsce po przecinku to calkowicie dokladny pomiar :)

     

    Ah - i w ogniwie 9V na początku jest więcej niż 9V :) hehe

    No jasne, ale w zwiazku z czym to napisales, bo nie qmam :?

     

    reed - zamknij chyba ten topic bo mnei korci do pisania hihihi

    Bez przesady ---> przeciez normalnie dyskutujemy :D jeszcze sie nie obrazamy :D

     

    kwestia tanich mierników - mimo wszystko, cyfrowe, są dosyć dobre, kiedyś na prace inż budowałem woltomierz to coś o tym moe napisać - 4,98/5,00v może być kwestią kalibracji układu

    Hmmm nie bede sie z toba dalej klocil - jestem elektronikiem praktykiem i moje doswiadczenie podpowiada mi, ze taki tani miernik zupelnie nie radzi sobie z przebiegiem lekko zasianym np. harmoniczna zegara klucza zasilacza (te paredziesiat khz). Wiec dla mnie jest to jasne skoro bateryjke czyli idealny prad staly mierzy tak dokladnie jak inne o pare klas lepsze multimetry wiec nie bardzo tu chodzi o kalibracje. Moze to i faktycznie, ze nie do konca dobry przyklad dalem z tym rms, ale chodzilo mi konkretnie o prawdziwy (notabene true) pomiar napiecia tanimi mierniczkami.

    Moj pomiar niestety o tym calkowicie swiadczy - a czy to jest sprawa ukladu rms czy nie to pozostawiam do dyskusji ...

  3. Zgadzam sie calkowicie, ze true rms jest glownie do przebiegow zmiennych, ale na podstawie moich wieloletnich doswiadczen stwierdzam ze mierniki ktore posiadaja opcje true rms (ofkoz nie wszystkie) dokladniej mierza tez napiecia stale - nie wiem dokladnie jak to jest, ale kiedys czytalem o tym ze uklad ten w przypadku napiec stalych tlumi/obcina skladowe zmienne totez takie skladowe nie wplywaja na pomiar DC.

    Zeby to w jakis sposob wytlumaczyc wlasnie wzialem 4 mierniki i zmierzylem wartosc +5V

     

    Metex M3660D (true rms) - 5,07

    Metex M3860D (true rms) - 5,07

    Unilap 100XE (true rms) - 5,08

    no name (by thailand 20zl) - 4,98 V !!!

     

    Jak widac ow mierniczek za 20zl mierzy dosc niedokladnie w tym przypadku blad jest poza dyskusja - dlaczego ? mozliwe, ze przetwornik w nim jest tak tandetny, ze wprowadza taki blad ...

    Ale niech bedzie - biore bateryjke 9V - idealny prad staly ;)

     

    9,02

    9,03

    9,03

    9,01

     

    A jednak ... 8) .. to nie miernik

     

    To tyle jesli moge to wytlumaczyc :wink:

  4. 2. a ja mysle, ze czesto moze dac :)

     

    3. Przebiegi odkształcone

     

    Innym zagadnieniem, przy pomiarach napięcia przemiennego, jest trudność oszacowania błędu pomiaru przy przebiegach odkształconych. Woltomierze i amperomierze przebiegów przemiennych są przeznaczone do pomiarów głównie wielkości sinusoidalnych, i są wzorcowane w wartościach skutecznych. Pomiary przebiegów odkształconych są obarczone błędem od kształtu krzywej, zależnym od zasady działania przyrządu. Mierniki magnetoelektryczne prostownikowe mają odchylenia wskazówki proporcjonalne do wartości średniej przebiegu wyprostowanego, a są wzorcowane w wartościach skutecznych przebiegu sinusoidalnego. Wskazania miernika prostownikowego przy pomiarach przebiegów silnie odkształconych są obarczone błędami, które nie mogą przekraczać 10% wartości mierzonej. Identyczne błędy od kształtu krzywej występują w większości multimetrów cyfrowych, które nie są wyposażone w elektroniczny przetwornik wartości skutecznej (RMS-DC). W takich miernikach uzyskuje się np. odczyt trzy- lub czterocyfrowy, gdy tymczasem druga cyfra jest już błędna.

     

    Większość użytkowników mierników cyfrowych nie zdaje sobie sprawy, że przy pomiarach napięć odkształconych multimetrem, dwie lub trzy końcowe cyfry wskazania są niepewne.

     

    Również poprawny pomiar przebiegów odkształconych zapewniają multimetry cyfrowe wyposażone w przetwornik wartości skutecznej. Mierniki takie mają napis RMS (wartość skuteczna) lub TRUE RMS (prawdziwa wartość skuteczna). Jednak producenci mierników często nie podają prawdziwej informacji o tym, co naprawdę mierzą ich mierniki. Większość multimetrów, nastawionych na pomiar wartości przemiennych (AC), ma pojemnościowe sprzężenie w obwodzie pomiarowym, co powoduje, że mierzą one tylko składową zmienną - bez składowej stałej. Istnieją mierniki z napisem TRUE RMS, które mierzą także tylko składową przemienną. Uwzględniając definicję wartości TRUE RMS, użytkownik miernika może być wprowadzony w błąd, gdy w mierzonym napięciu zmiennym występuje składowa stała.

     

    Wśród multimetrów cyfrowych laboratoryjnych istnieje nieliczna grupa, która daje możliwość mierzącemu wyboru pomiaru, np. napięcia, w trzech wariantach:

     

    po wciśnięciu przycisku DC pomiar napięcia stałego wartość średnia

    po wciśnięciu przycisku AC pomiar składowej zmiennej wartość skuteczna

    po wciśnięciu przycisku AC+DC pomiar składowej zmiennej i stałej prawdziwa wartość skuteczna

     

    ad PS ) naprawde ? ;D widac juz mnie pamiec zawodzi :)

  5. Skoro mowisz z racji wykonywanego zawodu to proponuje ci pomiar przetwornicy TV takim "samochodowym" mierniczkiem za 20zl - ja juz pare razy sie nacialem - klamaly conajmniej o 10 %. Zasilacz komputerowy nie jest niczym innym.

    Jesli twierdzisz, ze na wyjsciu zailacza jest czysty przebieg staly bez zadnych zaklocen i harmonicznych to dalej nie bedziemy dywagowac :)

     

    Ja nie napisalem, ze koniecznie potrzebny true rms tylko, ze czesto, a to jest roznica.

     

    Teraz to juz namieszales ;P Elektryk zupelnie nie musi sie znac na zasilaczach komputerowych. Elektryk jest glownie (chodz nie tylko) od napiec 230/400 V.

     

    No i pokaz mi gdzie ja napisalem cos o ludziach montujacych, a nie znajacych sie ? (chodz tacy sie normalnie zdarzaja)

  6. W takim razie podlacz sobie kilka multimetrow - od 20zl po takie za 1000 i sie lekko zdziwisz kiedy wyniki beda rozne :?

    Po drugie tanie mierniki maja klasy od 2,5 % do 5%, a w rzeczywistosci to i nawet 10% - wiec jesli ktos mowi tu o pomiarze drugiego miejsca po przecinku to...

     

    A jesli juz ten monter zrobi te instalacje i bedzie ja exploatowal to juz bedzie elektryk ? Zastanow sie chlopie co ty mowisz

    Elektryk zupelnie nie musi sie znac na elektronice (patrz w tym przypadku zasilacze)

  7. true rms ? napięcie stałe ? jaki związek ? ;) coś niedoinformowany z ciebie elektryk hehehehehhe ;)

    Slyszales kiedys o harmonicznych, albo o skladowych zmiennych w napieciu stalym ? A szczegolnie w przetwornicy impulsowej jaką jest zasilacz :) Podlacz sobie tani zasilacz pod oscyloskop to zobaczysz czy tam jest tylko skladowa stala ;P

     

    BTW Elektryk to jest od instalacji, a od takich rzeczy jest elektronik 8)

  8. A ja bym jeszcze polecil nie mierzyc miernikami za 20zl, bo te czesto nie posiadaja tru rms ktory czesto przydaje sie w przypadku przebiegow odksztalconych lub mocno zapchanych zakloceniami i harmonicznymi kiepskich zasilaczy.

  9. Jesli chodzi o mnie to moje 236 uzyskalem max i ofkoz full stable ale...

     

    ...no wlasnie po uzytkowaniu dluzszym systemu z magistralami 200, 220 i 236 stwierdzilem, ze choc wyzsza magistrala powinna sie charakteryzowac wyzsza wydajnoscia to chyba odnosze wrazenie, ze jednak najlepsza wydajnosc uzyskalem przy magistrali 200. Wiem, to dziwne, ale z punktu widzenia elektronicznego wydaje mi sie przy 236MHz moze byc juz sporo bledow transmisji i chodz po ochlonieciu i przepuszczania wielogodzinnego przez 3Dsmarka (w 3dsmarku im wiecej fsb tym wiecej markow) to jednak chyba system lepiej pracuje u mnie na 10 x 200. Nie wiem moze to zludzenie, ale sporo np. plikow targam po lanie z serwera i chyba przy 200fsb to chodzi jakos najlepiej. Podobnie jest z Photoshopem i AutoCADem. Ale powtarzam ! moze to jest zludzenie - obiecuje sobie, ze zrobie formata i zainstaluje system na nowo na 236Mhz i wtedy obiektywnie zobacze 8)

     

    Spideroso np. musial wrocic do 166MHz, bo mu czesto gry wracaly do winshita :/

     

    Reasumujac 236 chodzi mi calkowicie stable, ale mozliwe, ze wymaga nowego systemu do uzyskania maxymalnej wydajnosci :roll:

     

    Inaczej jest z pamieciami, bo po dluzszych obserwacjach stwierdzam ostatecznie, ze to one sa glownie przyczyna problemow :/ Kiedy mialem zapodane CL 2,0 to srednio raz dziennie ni stad ni zowad byl sliczny resecik (przy kazdych timingach) - obecnie mam :

    200fsb

    CL 2,5

    i wszystko chodzi extremalnie stabilnie.

     

    Wydaje mi sie tez, ze roznica skoku wydajnosci miedzy 200, a 236 jest prawie niezauwazalna :(

  10. To sie prawie niczym nie rozni od 2.03 :/

    Ponizej spisalem ktora wersja co ma ;)

     

    2.03

    Audio driver 3.17 (WHQL'd)

    Audio utilities 3.17

    Network driver 3.13 (WHQL'd)

    GART driver 2.78 (WHQL'd)

    SMBus driver 2.75 (WHQL'd)

    Memory controller driver 2.75 (WHQL'd)

    IDE driver 2.70 In The Box (WHQL'd)

    IDE driver 3.07 Full Driver

    Display Drivers 41.13 (WHQL'd)

    Installer 3.22

     

    2.41

    Audio driver 3.37 + TOT.nvu

    Audio utilities 3.37 + TOT.nvu

    Ethernet driver 3.13 (WHQL) + TOT.nvu

    GART driver 3.34 (WHQL)

    Memory controller driver 3.38 (WHQL) + TOT.nvu

    SMBus driver 3.38 (WHQL) + TOT.nvu

    IDE driver (In-the-box) 2.70 (WHQL)

    IDE driver (Full) 3.40 (WHQL) + TOT.nvu

    Installer 3.42

    Display drivers 43.51 (WHQL)

     

    2.42

    Audio driver 3.37 + TOT.nvu

    Audio utilities 3.37 + TOT.nvu

    Ethernet driver 3.13 (WHQL) + TOT.nvu

    GART driver 3.34 (WHQL)

    Memory controller driver 3.38 (WHQL) + TOT.nvu

    SMBus driver 3.38 (WHQL) + TOT.nvu

    Installer 3.42

    Display drivers 43.51 (WHQL)

     

    2.78

    Audio driver 3.34 (WHQL'd)

    Audio utilities 3.17

    Network driver 3.13 (WHQL'd)

    GART driver 2.78 (WHQL'd)

    SMBus driver 2.75 (WHQL'd)

    Memory controller driver 2.75 (WHQL'd)

    IDE driver 2.70 In The Box (WHQL'd)

    IDE driver 3.07 Full Driver

    Installer 3.22

     

    Chyba jednak 3ba korzystac z 2.03, bo nawet na stronie nvidii napisali jak odinstalowac 2.4x ;)

  11. Taaaa...wszyscy piszą, że na tej płycie wyciągają 200MHz i więcej!

    Tylko czemu ja nie moge? Sprawdzałem pamięci asynchronicznie(166cpu i mem 200) i wszystko chodzi bez problemu. A jak chce synchronicznie zapuścic to nie ma szans. Zawiesina za zawiesiną o ile wogóle mi sie uda czasem uruchomic na tyle. Ehhh

    CPU idzie be większych problemów 14x166 czyli coś koło 2330MHz. Jak dam np 10x200 to ni pierona ....

    moze masz poprostu walniety egzemplaz ,albo zasilka nie wyrabia

    Juz chyba to wszystko rozpracowałem. Ten Soltek jest troche dziwny. Mam nadzieje, że to tylko mój egzemplarz. Otóż jest tak, że idzie na 200MHz synchronicznie, ale tylko do momentu wyłączenia go z sieci. Po włączeniu nie wstanie trzeba dać INSERT. Po czym nie zmieniac nic i zapisac ustawienia i bedzie znowu 200MHz i będzie chodził. Troche to uciążliwe, ale zawsze.

    Ale przeciez ja to napisalem juz pare topicow do gory ;) Tylko u mnie to sie dzieje powyzej 220MHz :/

  12. Zauwazylem u siebie majac powyzej 220 Fsb, ze po wyjeciu 220V musze uruchomic z Insertem - raczej dlatego, ze wszystkie ustawienia mam na agressive i po prostu w jakis sposob gubi te ustawienia - wystarczy wejsc z insertem oraz zapisac nic nie przestawiajac.

     

    Moze masz po prostu uszkodzona te plyte ? ...

     

    Ja u siebie zauwazylem tez inna rzecz - ze plyta jednak wygrzewa sie bo miesiac temu przy fsb 232 raz dziennie potrafil sie zrobic restart ni ztad ni zowad - teraz nawet przy 236 nic takiego sie nie dzieje i teraz to juz jest naprawde full stable :)

  13. Może i ludzie nie wiedzą lub zapominają o INSERT, ale bez jaj....mi sie to nie zdarza.

    A zasilacz wylaczales na dluzsza chwile ?

     

    sorki z tym irda trochę nie tak napisałem chodzi mi czy ma odbiornik i nadajnik irda podłączany do wyjścia irda na mobo o właśnie tak miałobyć :)

    No samego czujnika nie ma - ma tylko piny do podlaczenia odbiornika/nadajnika. 3ba sobie dokupic czujnik za 40zl za sledziu.

  14. Powiem tak: na 30 sztuk padło około 6ciu z powodu biosu....Więc to chyba sporo. Wiem bo składam na codzień kompy.

    Hmmm... ja zlozylem na tej plycie juz z 10 zestawow, qmple z serwisu jak pytalem to mowia, ze okolo juz 100-150 i tylko jeden zwrot mieli. Reszta to zwroty, bo ludzie nie czytaja instrukcji !!! INSERT I JESZCZE RAZ INSERT !!! Hmmm chyba miales strashliwego pecha lub zapomniales o insercie ;)

     

    ...I co ? jakość wykonania tych płyt nadal nie budzi wątpliwości? na jednej z nich nie dało się w żaden sposób zainstalować poprawnie sterowników NVIDII dołączonych do płyty głównej ( zadnych innych - mam na mysli 2.03), a jak się udało to windows (XP) się wykrzaczał po instalacji strowników do karty (G4MX400 INSIDE TNC 64MB / PALIT G4MX440-8x / GTi4200-8x Prolink / his Radeon 9200 / Xelo Radeon 9000) na żadnej nie wstał OS. Co więc z kontrolą jakości znamienitej firmy SOLTEK?? A może źle zainstalowałem sterki co? Bo tylko się dało ręcznie do wszystkiego po kolei na siłe??? /Mem ctrl / lan / agp/ usb/?? I jeszcze jedna osobliwość karta muzyczma wykryta na tej płycie (działającej) to było nic innego niż... Nvidia APU  8O

    Hmmm... to nadzwyczajne co mowisz, wlasnie spytalem na gg qmpla z serwisu czy w jakimkolwiek egzemplarzu z 100-150 szt mial taki problem - odpowiedz brzmi NIE wiec tfooj egzemplarz byl po prostu uszkodzony lub to po prostu zawisc z Twojej strony :)

     

    A teraz historia pod tytulem '242 i mi padl' :

    na 242 czasami wstawal (a potem w czasie bootowania padal), a czasmi nie. Probowalem, kombinowalem zeby jednak ruszyl, ale on sie wqrzyl, i UMARL !

    Przynajmniej na poczatku tak myslalem - godzine sie meczylem - zadne inserty, resety biosu, itp. nic nie dawaly. Myslalem 'moze jest przegrzany' - ale po odpoczynku tez nie wstawal. Juz bylem pewien ze umarl. Wylaczylem go gdzies na niecala godzien. Przychodze, wlaczam zasilacz, odpalam komputer, insert i co - ON ZYJE ! Wstal bez problemu. Nie wiem o co chodzi - ale niszkodzi :) jesli zyje - jest w porzadku :)

    Ale moral z tego taki, ze nie nalezy pochopnie uznawac smierci biosu. Ja juz myslalem 'skad tu skombinowac szybko nowa kosc ?', a on tylko udawal...  :D  :D

    D O K L A D N I E ! ! !

     

    siemka czy soltek a ktorym mowa a mianowicie frn2l ma wyjcie irda ?

    Ofkoz :)

  15. ...BTW co to jest PCB ?? :twisted:

    Plytka drukowana :)

     

    No a jednak... wypuścili nowego BIOSA 1.4L http://www.soltek.de/English/download/S75FRN-L.htm

    tylko nie wiem co oznacza "Hide MAC Address option"

    Do FRN2 tez jest nowy 1,3L http://www.soltek.de/English/download/S75FRN2.htm i ta sama poprawka - pewnie zrezygnowano z mozliwosci zmiany adresu MAC ;)

     

    Czy ktos juz sprawdzal czy w nowym biosie "naprawili" ustawienia pamieci ?

  16. To wszystko zalezy od Twojego ucha ;) Zalezy jakie masz wymagania. W zastosowaniach pol i profesjonalnych live bierze zdecydowanie gore na kartami on board lecz jesli twoja karta jest podlaczona do "plastikowych" glosniczkow to raczej nie uslyszysz jakiejs wielkiej roznicy.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...