Skocz do zawartości
michau

polaryzacja pola?

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytajcie co mi się przydarzyło. Może wśród Was znajdzie się jakiś mądrala, co mi wyjaśni to zjawisko.

Mam internet od sąsiada, przesyłany radiowo. Przez rok wszystko hulało jak należy, nie było żadnych problemów z netem, siła sygnału była 60%, jakość połączenia 100%.

Miesiąc temu się coś zaczęło psuć, siła sygnału spadła, necik przestał działać. Sąsiad wymienił antenę na nową (podobno taką samą). Mimo to nie odbierałem internetu, siła sygnału była za słaba (6%). Ruszałem anteną w prawo i w lewo - nic.

W końcu ustawiłem antenę całkiem w poprzek - tzn na boku, ale frontem wciąż w kierunku anteny nadawczej. Nie jest to normalne ustawienie anteny - kabelek sterczy z boku, napisy są pod kątem 90st. Ale net działa! pełna siła sygnału, żadnych problemów. Ustawienie normalne - brak sygnału, ustawienie pod kątem - pełny sygnał. Wygląda to tak, jakby radio, aby słuchać, ktoś ustawił na boku :)

I teraz pytanie do Was:

czy jest coś takiego jak polaryzacja pola? czemu przedtem chodziło normalnie, a teraz musi być w poprzek? o co w tym chodzi?

 

PS - Sąsiad nie zmieniał ustawienia anteny nadawczej, jest ona pionowo.

 

Mój sprzęt sieciowy: antena zewnętrzna kierunkowa 2,4 GHz, adapter Planet WL-U350B wpinany do USB. Typ anteny u Sąsiada - nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypadek dosc dziwny: ) ale z racji ze jestem swizo upieczonym studentem fizyki ;P to cos tam swojego do tematu dorzuce bo widze ze zbyt wielu chetnych niema :) - wiec polaryzacja pola mzoe wystepowac tlyko w przypadku gdy cos nam to pole polaryzuje - albo inne pole albo polaryzator . - wychodzi z tego ze jesli wszystko dzialao a teraz musisz miec w poprzek to mozliwe ze w waszej okolicy pojawilo sie jakies silne zrodlo pola magnetycznego ,elektrycznego albo elektromagnetycznego ktore poprostu rozprasza sygnal skierowany pionowo . bo tak po krotce polaryzacja polega na tym ze jesli mamy (potocznie teraz powiem :P ) ulozone fale poziomo i pionowo - to spolaryzowana fala bedzie miala fale ulozone albo tylko i wylacznie poziomo albo tylko i wylacznie pionowo . daje hmmm 80 % ze moze byc wlasnie tak jak mowie ;)

 

P.S

Zastanawia mnie tylko wtedy to dlaczego jedna antenka dogaduje sie z druga jesli maja rozne polaryzacje :) - ale jest duzo opcjii mozliwe ze cos zakrzywia wasze fale albo powoduje interferencje swoich fal i waszych przez co do anteny odbiorczej w tym momencie tego kolegi dociera jakis znieksztalcony sygnal twojego kompa + tego zrodla ktore sie "dolaczylo w locie do twojego sygnalu" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...