Skocz do zawartości
beavisek

Help! Bluescreen przy instalacji XP!

Rekomendowane odpowiedzi

Nie moge zainstalować XP pro na platformie P4,gigabyte GA...667U,512DDR333,ATi9700. Poprostu idzie sobie insatlacja za kązdym razem w innym momencie (najczęściej pod koniec :evil: ) wysypuje się insatlacja i bluescreen : komuniakt zaczyan się od IRQS ...itd. JAkiś problem z komuniakcją :?: ? Ta płyta gigabyte'a ma 2 ide i 2 raidy. Jak najlepiej podłaczyc 2 dyski (caviary 8mb cache) i 2 nagrywarki żeby było najlepeij? Bo może to jest problem z dyskami (z podpięciem) Pomocy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ze problem jest ze sprzetem lub jakims sterownikiem.Nie podales calej konfiguracji.Radziłbym dyski wpiac na jednej tasmie,CDRW na drugiej i sprobój moze bez RAID,na poczatek.Po za tym moze wspolpraca z grafika,sprobuj instalki z inna.Jesli to nie pomoze to moze jakisinny sprzet robi problem(chocby ACPI w BIOSie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej napędy podpiąć w sposób następujący:

Ide1: dwa dyski, primary master, primary slave

Ide2: secondary master: nagrywarka, secondary slave: CD-Rom

Co do instalki winXP to ustaw w biosie wszystko na default (być może masz ustawione zbyt agresywne timingi ramu), można też spróbować instalki winXP SP1 CD (instalacja zintegrawana): większa liczba sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ze problem jest ze sprzetem lub jakims sterownikiem.Nie podales calej konfiguracji.Radziłbym dyski wpiac na jednej tasmie,CDRW na drugiej i sprobój moze bez RAID,na poczatek.Po za tym moze wspolpraca z grafika,sprobuj instalki z inna.Jesli to nie pomoze to moze jakisinny sprzet robi problem(chocby ACPI w BIOSie)

Jak może być problem ze sterownikiem jak jeszzce nic nie instalowałem :wink: Komputer złożony od 0 (dziewicze dyski :oops: ) Jesli zainstalue xp nie na radku to gdy pozniej go zapodam to nie bede miał takich wysypów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej napędy podpiąć w sposób następujący:

Ide1: dwa dyski, primary master, primary slave

Ide2: secondary master: nagrywarka, secondary slave: CD-Rom

Co do instalki winXP to ustaw w biosie wszystko na default (być może masz ustawione zbyt agresywne timingi ramu), można też spróbować instalki winXP SP1 CD (instalacja zintegrawana): większa liczba sterowników.

wyjasnij o co chodzi z instalką sp1cd. Na xp mam licencje (musialem) to skad moge ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> tego SP1 ? Mam go nagrac na płyte? Moze byc pirat? dzieki :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja ci poradzę coś innego. sam miałem problemy z instalką xp pro (też legalny). zrób tak:

1. sformatuj hdd, podziel na partycje itd (w innym kompie lub fdiskiem -> jak chcesz. ja używam fdiska)

2. podłącz do kompa tylko tego hdd (primary master), cd (primary slave), ustaw bios na default

3. wywal wszystkie karty prócz grafy

4. zainstaluj xpka bezpośrednio z cd

5. zainstaluj stery do płyty

6. zainstaluj sp1

7. powkaładaj wszystko, napędy podłącz tak jak mówił homer

8. poinstaluj resztę sterów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

wyjasnij o co chodzi z instalką sp1cd. Na xp mam licencje (musialem) to skad moge ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> tego SP1 ? Mam go nagrac na płyte? Moze byc pirat? dzieki :lol:

sp1 ściągasz ze strony MS. jak masz stałe łącze to odpal Windows Update - tam cię pokierują, będziesz mógł zainstalować bezpośrednio z netu lub ściągnąć sp1 na dysk, odpalić i iść na kawę. polecam to drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjasnij o co chodzi z instalką sp1cd. Na xp mam licencje (musialem) to skad moge ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> tego SP1 ? Mam go nagrac na płyte? Moze byc pirat? dzieki :lol:

Jak masz oryginalny WinXP to mażna zrobić tak: przegrywasz całą płytę na twardziela, ściągasz z netu Service Pack 1 PL rozpakowujesz go do jakiegoś katalogu na dysku. Potem używając pewnej komendy (znalazłem to gdzieś w necie) uruchamiasz integrację SP1 z instalka winXP. Wypalasz to następnie na CD (najlepiej zrobić sobie bootowalną) i masz kompletną instalkę WinXP SP1. Jeśli masz faktycznie oryginał to możesz sobie zrobić przecież kopię zapasową! - więc spoko.

U mnie tak zrobiona płytka działa. Instaluję "na czysto" i mam już SP1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chip.pl masz opis instalki XP z RAID'em nie podam ci linka bo nie moge znaleźć, ale mam to zachowane w kompie wiec czytaj:

 

Fizyczna instalacja kontrolera i dysków IDE jest najprostszym etapem konfiguracji. Jeśli masz tylko dwa dyski - będzie optymalnie, gdy oba ustawisz w trybie Master i podłączysz dwiema taśmami do dwóch osobnych kanałów kontrolera RAID. Najlepiej użyj napędów tej samej serii, ostatecznie tego samego producenta i o tej samej pojemności, ale nie jest to wymóg, tylko zalecenie minimalizujące prawdopodobieństwo wystąpienia problemów przy uruchamianiu.

W drugim kroku musisz skonfigurować dyski w setupie kontrolera RAID. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, powinieneś oczywiście utworzyć lustrzaną kopię (mirror - tryb RAID 1), gdy w grę wchodzi maksymalna wydajność - wybierz przeplot (stripe - tryb RAID 0), a gdy masz dyski o różnej pojemności i zależy Ci na uzyskaniu wolumenu o maksymalnej wielkości - wybierz tryb rozciągania, czyli span.

W przypadku trybu z przeplotem będziesz miał możliwość ustawienia wielkości bloków danych, z jakich budowana jest struktura macierzy. W zależności od ich wielkości możesz (teoretycznie) regulować stosunek prędkości do czasu dostępu. Im mniejsze bloki, tym transfer powinien być większy. Im większe - tym czas dostępu jest krótszy. Tak jest w teorii, wartości te są jednak podatne na wiele innych czynników i zależność ta nie zawsze się do końca sprawdza. Wyniki eksperymentowania na naszym testowym zestawie z blokami o skrajnych wartościach pokazujemy poniżej.

Ze względu na różne problemy, na które można natrafić podczas instalacji, przedstawiamy trzy odmienne sposoby instalowania systemu Windows na wolumenie zbudowanym w oparciu o macierz

 

1. Instalacja bezpośrednio na wolumenie RAID

Instalacja bezpośrednio na wolumenie jest teoretycznie najprostsza, wymaga jedynie... odrobiny refleksu oraz dyskietki ze sterownikami macierzy RAID. Bez tego niezbędnego elementu nie zainstalujesz Windows na macierzy, ponieważ system po starcie nie zobaczy kontrolera dysków RAID.

 

 

Krok 1

Po podłączeniu macierzy z płyty lub dyskietki wystartuj Instalator Windows XP. Tuż po uruchomieniu programu przyda Ci się to, o czym wspomniałem - refleks. W tym bowiem momencie system wyświetla na krótką chwilę komunikat, by wcisnąć klawisz F6 w przypadku konieczności zainstalowania dodatkowych sterowników. Jeśli tego nie zrobisz, instalator nie zobaczy wolumenu, na którym ma zostać umieszczony system. Wciśnij F6 i cierpliwie czekaj, aż instalator się zatrzyma.

 

 

Krok 2

Włóż oryginalną dyskietkę ze sterownikami i z listy wybierz system operacyjny, który instalujesz. Dyskietka nie może zawierać tylko samego sterownika. Musi się na niej również znajdować specjalny plik konfiguracyjny Txtsetup.oem, informujący instalator o tym, jak i jakie sterowniki zainstalować. Jeśli nie masz oryginalnej dyskietki ze sterownikami, możesz spróbować pobrać je ze strony WWW producenta kontrolera bądź płyty głównej. Często dostępne jest spakowane archiwum, zawierające wszystkie pliki konieczne do instalacji.

 

 

 

Krok 3

Gdy sterowniki zostały poprawnie załadowane, instalator powinien "zobaczyć" wolumen utworzony na macierzy RAID. W tym momencie "sadzanie" systemu operacyjnego przebiega już normalnie, tzn. zakładamy partycje, wybieramy system plików i cierpliwie czekamy na skopiowanie plików, rozpoznanie i skonfigurowanie reszty sprzętu oraz zapisanie ustawień w Rejestrze.

 

 

 

2. Instalacja na standardowym sterowniku EIDE

Jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć oryginalnej dyskietki, a dysponujesz jedynie okrojonym sterownikiem pobranym z Sieci, pozostają Ci dwie możliwości. Pierwsza, działająca niestety jedynie w przypadku macierzy pracującej w trybie mirror, polega na zainstalowaniu systemu operacyjnego na dysku dołączonym do standardowego kontrolera IDE, a następnie podpięciu go do kontrolera macierzy i utworzeniu lustrzanego obrazu oryginalnego dysku. Drugą, bardziej uniwersalną metodę opisujemy obok.

 

 

Krok 1

Zainstaluj system na dysku podłączonym do standardowego kontrolera EIDE zintegrowanego z płytą główną. Po zakończeniu procesu instalacji systemu będziesz musiał doinstalować sterownik kontrolera RAID. By tego dokonać, uruchom Menedżer urządzeń, odszukaj i wybierz kontroler (zaznaczony najczęściej jako nierozpoznane urządzenie - wykrzyknikiem w żółtym kółku) i zainstaluj do niego sterownik. W tym momencie zaznaczenie powinno zniknąć, a dysk po przełączeniu do kontrolera RAID będzie widziany przez system.

 

Krok 2

Wyłącz komputer. Przepnij taśmę dysku z kontrolera IDE do kontrolera macierzy RAID i uruchom system. Jednocześnie podepnij drugi dysk, na którym będzie stworzona kopia zawartości tego pierwszego. Włącz komputer.

 

 

 

Krok 3

Podczas startu systemu wywołaj setup kontrolera macierzy RAID (zwykle jego BIOS zgłasza się zaraz po BIOS-ie płyty głównej). Musisz przede wszystkim zdefiniować rodzaj macierzy (wybierz mirror, czyli konfigurację lustrzaną). Następnie powinieneś odnaleźć opcje tworzenia lub odtwarzania zawartości drugiego, lustrzanego napędu. Po wybraniu tej opcji trzeba cierpliwie poczekać na skopiowanie danych z jednego dysku na drugi. Na zakończenie pozostaje restart komputera.

 

 

 

3. Instalacja i kopiowanie partycji

Jeśli dysponujesz jedynie okrojonym sterownikiem kontrolera macierzy, a chcesz zainstalować dyski w układzie RAID 0 (przeplot), możesz wypróbować poniższą metodę. Polega ona na instalacji systemu na dysku podpiętym do standardowego kontrolera, a następnie skopiowaniu jego zawartości na wolumen utworzony na macierzy RAID. Jej wadą jest konieczność posiadania trzeciego dysku.

 

 

Krok 1

Zainstaluj system "normalnie", na dysku podłączonym do zwykłego kontrolera EIDE. Po zakończeniu procesu instalacji musisz doinstalować sterownik kontrolera RAID. W tym celu przejdź do Menedżera urządzeń, odszukaj i wybierz kontroler (zaznaczony najczęściej jako nierozpoznane urządzenie - wykrzyknikiem w żółtym kółku) i zainstaluj do niego sterownik. Jest to konieczne do uruchomienia dysku podłączonego do macierzy RAID.

 

 

Krok 2

Uruchom program Partition Magic lub inny, o podobnych możliwościach. Jeśli masz wersję DOS-ową, będziesz musiał wykonać restart systemu. Wybierz do skopiowania partycję z zainstalowanym systemem i przeciągnij ją na wolumen utworzony z dysków w macierzy RAID.

 

 

Krok 3

Kopiowanie będzie prawdopodobnie wymagało restartu systemu i uruchomienia programu kopiującego w trybie wsadowym (nastąpi to automatycznie). Po skopiowaniu partycji sprawdź, czy jest ona widoczna np. w Menedżerze dysków. Następnie zaznacz ją jako aktywną (jeśli nie jest zaznaczona) i wykonaj restart systemu. Wejdź do ustawień BIOS-u i w zaawansowanych opcjach konfiguracji wybierz urządzenie, z którego komputer załaduje system operacyjny (ATA-RAID, ew. SCSI). To wszystko.

 

 

heheh- no to pięknie długi post :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...