Skocz do zawartości
Gość Soker

Moje O/c

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio postanowilem popracowac troche nad moim komputerkiem i pomyslalem ze zwieksze jego wydajność więc posiadajac Athlona Thunderbirda zmuszony bylem odblokować mnożnik co uczynilem, przesmarowalem go jakas zwykla paste bialego koloru (wczesniej byla srebrna ale do [gluteus maximus] nalozona) i puscilem go na 140MHz * 10 poszedl bez problemu na 1.4 chodzi tak juz z tydzien bez zadnych problemów temp to ok. 42-45 stopni. Wiec dzis postanowilem ze puszcze go jeszcze wyzej i zrobilem: 150MHz * 10 (vcore 1.8V) przeszedl testy ramu itp. następnie gdy miał wyskoczyc ekran ładowania windowsa nie pojawilo sie nic wiec puscilem go znow na 1.4 i chodzi ale pytanie:

 

czemu nie da sie go puscic wyzej? czy tu juz chlodzenie lepsze trzeba?

mam qler (~3400rpm) z alum. radiatorem

 

btw. gdy puscilem go teraz na 1.4 i wszedlem do windy zegar byl przestawiony o 2h w przód :? why?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe że mobo dalej nie ciagnie bo chyba blokady pci/agp niema.

A jaką masz temperature ??

Jak wale go na 1500MHz (150MHz*10) to uruchamia się jednak monitor pozostaje w formie czuwania...

 

a czy ma blokade pci/agp czy nie ma nie mam naprawde zielonego pojęcia :cry:

 

btw. na czym polega ta blokada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kamien

 

O ile się nie myle tak też próbowałem ale prawdopodobnie nie wyszło, jednak jutro rano jeszcze raz sproboje przy takiej kombinacji

 

btw. przy takiej kombinacji jak mowisz zwiekszyc vcore z 1,75 na 1,8 a moze jeszcze wiecej?

 

@fipa15

 

1) wspomnialem o regulacji napięcia

2) o czestotliwosciach również i nie sądze zeby tylko miedz. rdzeń dal wielka poprawe w temperaturze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że nie wyrabia Ci już pamięć (nie znam tej płyty, ale chyba nie ma na niej możliwości podniesienia napięcia na pamięci), druga sprawa wspomniana wcześniej...podnosząc taktownia magistrali, podnosisz również taktowanie szyny AGP (fsb/2) oraz kart rozszerzeń PCI (fsb/4), więc któreś z podłączonych tam urządzeń również mogło się zbuntować (PCI nominalnie jest taktowane 33, po podniesieniu fsb do 150 będzie to ponad 37), szkoda też twardego dysku. Tak czy siak musisz zmniejszyć wartość fsb. Blokada PCI/AGP polega na stałym, niezależnym od wartości fsb taktowaniu łącz AGP/PCI (właśnie 33MHz dla PCI i 66 dla AGP), ale nie wszyscy producenci płyt głównych wdrażają to rozwiązanie (drugim jest stosowanie odpowiednich dzielników w zależności od wartości fsb: 4 dla 133, 5 dla 166, 6 dla 200 tak by częstotliwość taktowania PCI wynosiła koło 33MHz, a AGP 66). Skoro jest możliwość zmiany mnożnika procesora (taktowanie procesora=mnożnik*magistrala), trzeba spróbować podnieść jego wartość, jak i również kombinować niewielkie podniesienie fsb (pisałeś, że przy 140 jest stabilnie). Powodzenia..acha, poczytaj sobie też tu http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/...ltek75KAVX.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to samo mobo, wiec co do FBS 150 MHz to raczej pamieć wymieka :wink:

u mnie narazie poszły max na 144 Mhz...

 

a tu testy które niedawno robiłem na tym solteku 75KAV:

screen1, screen2, screen3

a tu test pentagrama QVC 100

 

co do mobo to jak na te czasy to spisuje sie całkiem dobrze, zwazywszy ze płyta inaczej mi wykrywa Athlona 2400+, wiadomo ze z biosem Q11 te mobo widzi procki aż do 2600+

wiec już tu gdzies pisałem jak jest z tym moim prockiem na tej płycie, normalnie na ustawienach manualnych mam mnoznik 15x a powinno być na auto tyle, znów na tym drugim mam mnoznik 17x i procek wstaje jako 2800+ co widac na screnie 2 i 3, do tego FBS 133 więc jak bede miał czas to zapodam 144 MHz i sprawdze co z tego wyniknie, teoretycznie 17x144 = 2448 MHz (oczywiście napiecie na procku i pamieci juz raczej trzeba bedzie zwiekszyć)

acha, procek ma fabrycznie odblokowany mnożnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150 to jest wartosc przy ktorej najmniej wazna rzecza jest blokada pci/agp bo jak by nie liczyc pozostaje jeszcze w miare bezpieczne 37.5 kwestia jest tego czy wytrzymaja pamieci(poluznij timingi jesli jest mozliwosc) i jak sama plyta na to zareaguje.moze warto schlodzic nb(nie wiem czy sie grzeje bo nie mam takiej plyty).kiedys mialem podobna sytuacje ze chociaz nie chcial mi zaladowac systemu to wszystko bylo stabilnie wiec sprobuj te 150fsb ustawic juz z windy jakims programem typu cpucool.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

140MHz * 11 = nieposzedł!!!

133MHz * 11 = poszedł

133MHz *11,5 = nie poszedł!!!

 

Alebo mi się wydaje alebo ta głupiutka płyta nie moze pójsc ponad x11 :?

 

 

@johnyboy

 

Mówisz o timingach zauwazylem w biosie jakąs opcje przy ktorej z 3 mozna zmienic na 2 a moje pamięci to 3-3-3-6 (ramos) da to coś, zmienic to ?

 

btw. jutro/pojutrze dostaje 256MB PC133 INFINEON czy po dodaniu ich wzrosna moje mozliwosci o/c ?

 

off: potrzebuje programu go sprawdzania pamieci bo kupilem je na allegro i musze odrazu sprawdzić

 

off2: znalazłem równiez w biosie funkcje "Fast Write" czy po włączeniu jej i przy mojej bierzącej konfiguracji da jakiegoś kopa?A

 

ps. na tym solteku mam biosa Q11 moze warto pomyślec nad zmiania na Q12 (jesli to wogóle coś da)

 

Pozdrawiam Soker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do testow pamieci najlepsze sa memtest i goldmemory

fast writes jest dla karty graficznej i nie wiem co na to powie mx400 bo nigdy nie mialem.

jak zmienisz z 3 na 2 to timingi zaostrzysz a nie poluzujesz.jak juz osiagniesz max stabilne fsb to sprobuj to zrobic ale narazie raczej to nie pomoze w wyzszym fsb;]]

z tego co piszesz to 10x140 chodzi a 11 nie czyli problemem jst procek.sprobuj z mnoznikiem pojechac w dol i dac wyzsza szyne.z zegarem pobaw sie na samym koncu narazie ustaw mnoznik na 8 i wycisnij max szyne zeby ci dyski nie wariowaly i plyta byla stabilna.na samym koncu docisniesz mnoznikiem samego proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

140MHz * 11 = nieposzedł!!!

133MHz * 11 = poszedł

133MHz *11,5 = nie poszedł!!!

.........

btw. jutro/pojutrze dostaje 256MB PC133 INFINEON czy po dodaniu ich wzrosna moje mozliwosci o/c ?

1212437[/snapback]

Mozliwe że procek nie wyrabia, te starsze na jądrze Palomino strasznie sie grzały, do tego te z nizszym zegarem nie były za dobre do kręcenia...

Skoro kupujesz Infeony to wyciągnij te ramy co masz i na samych infeonach testój, bo wydaje mi sie ze te co masz są za słabe, wiec jak dołozysz nowe to i tak bedą te stare blokowały :wink:

----------

update:

Zauważyłem że jednak masz T-breda, więc u mnie tez nie moge se ustawiac innych manualnie mnożników, bo jak wspomniałem mam A2400+ z odblokowanym fabrycznie mnoznikiem, więc jak bym nie ustawiał (czyli 8x, 10x...) to zawsze mobo mi widzi go na 15x (co jest dziwne bo na manualnych ustawieniach max to 12,5x), więc co bym nie ustawił zawsze mam 15x choc na niektórych paru mnoznikach tych niższych wogóle mobo nie wstaje...

zaś na Deflaut procek zamiast widziany 15x bo taki on ma mnoznik to jest 17x...

więc wina płyty, pozatym ona nie była przystosowana do takich wysokich procków, tylko wszystko nowy bios umożliwił :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@johnyboy

 

Jeśli zaostrze timingi to wydajność wzrośnie?

 

A jeśli chodzi o wycisniecie max z FSB to chyba nie więcej niż 150MHz, poniewaz w mojej płycie zmienia sie to mikroprzełącznikami a sprawa z nimi wyglada tak:

 

Dołączona grafika

 

No chyba ze o czyms niewiem :D

@Carno :D

 

Mam Thunderbirda :D nie T-Breda ani tez zadnego z serii XP :D

technologia: 0,18

 

btw. jeśli wyciagne moje stare RAMOSy i włoze tylko INFINEON to bedzie bezsens bo specjalnei po to kupilem te INFINEON by miec 512 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiesz;D sciagnij sobie cpucool:)

tam ustawiasz fsb z windy i mozesz dac tyle ile plyta wytrzyma nieprzejmujac sie tym na ile pozwala ci bios czy zworki ;]] no pod warunkiem ze progs obsluguje twoje mobo.

jak zaostrzysz timingi to wydajnosc zrosnie ale potestuj na takich ustawieniach w memtescie albo goldmemory czy nie sypia bledami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze bardzo wkur... problem od czasu gdy bawie sie tym prockiem zdarzalo sie cos takiego ze gdy patrze na temp. w aida32 lub speedfanie to wylancza sie komp :blink: wtf?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna wkur... rzecz od czasu gdy bawie sie procem w oc wypadl taki problemik ze gdy chce sprawdzic temp. w jakims windowsowym programiku np. aida32 lub speedfan w aidzie klikam na czujnik i komp przechodzi tak jakby to stanu wstrzymania :blink: :blink: wtf!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...