Skocz do zawartości
Radek bez nika

Wd Caviar 80 Gb I Blad Smart

Rekomendowane odpowiedzi

WItam wszystkich.

Mam taki nietypowy problem z twardzielami i mam nadzieje ze moze ktos podpowie co to takiego i jak sie ratowac. W akcji udzial biora:

 

antek 2000 @2600

1GB ram (dwie kostki po 256PC2100 + jedna 512PC3200)

plyta Asus a7v8x gold

grafa MSI n5900sp (fx5900 256 ram)

dzwiek audigy2

wypalarka cd

wypalarka dvd (obie na tym samym kablu)

tablet

no i dyski:

wd 80 GB caviar IDE

seagate 200 GB Sata

 

Problem polega na tym ze juz na trzecim dysku ide pojawia mi sie nastepujace uszkodzenie (przepisuje z wd lifeguard utility):

SMART raw read error rate 191, treshold 51

Wczesniej mialem taki sam caviar (ten dostalem z wymiany pogwarancyjnej), a jeszcze wczesniej fujitsu 40GB. Na kazdym z nich pojawia sie ten sam bląd smart -inne wartosci, ale to samo uszkodzenie, tzn ta sama nazwa bledu w rozpisce smart. Bios kompa podczas startu krzyczy zeby natychmiast backupowac dane (sorki za angloszczenie) bo dysk moze pasc w kazdej chwili.

Mam tez dysk sata -3 miechy i tez mialem z nim problemy, a mianowicie kilka razy "zapomnial" ustawienia sata i szlag trafil partycje -dalem rade to ominac (po prostu wylaczylem AUTO w ustawieniach array, ma caly czas jedno ustawienie, jedna duza partycja i czesc), ale caly czas patrze na niego podejrzliwie. Za to z ide problem mnie dobija. Objawy dodatkowe to "zawieszanie" sie kompa na kilka sekund i co jakis czas dziwne kilkusekundowe terkotanie fdd -chociaz nie ma tam zadnej dyskietki.

No i komp dziala z predkoscia pijanego żółwia...

Ten problem mam od ponad roku (tzn wlasnie pada mi trzeci dysk, ten pierwszy fujitsu byl rok temu), w kompie zmienilo sie prawie wszystko od tamtej pory (stare zostaly tylko dwie kostki ramu pc2100, no i obudowa (wlasnie znowu sie zawiesil na chwile) z zasilaczem)

Nie mam pojecia co to jest, regularnie zapuszczam rozny soft naprawczy (norton itp), ale zeby trzy razy pod rzad to samo g.. ?

Czy ktos wie na czym to polega i przez co moze sie dziac?

 

Czy to jakis defekt fizyczny, czy ma przyczyny programowe?

 

tak na marginesie -wczesniej mialem plyte asus a266 i na tamtej plycie tez mialem to trajkotanie stacji dyskietek. I tak samo padl dysk (wtedy fujitsu 40 GB)

 

Z gory dziekuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zyciu o czyms takim nie slyszalem ani nie czytalem (moze jestem zoltodziub) ale na moje oko to ja bym stawial ze walnieta jest plyta glowna, moze sie rypie jak masz podlaczony jeden dysk na Sata a drugi normalnie, i wylacz smarta w biosie:(posprawdzaj tez czy masz poprawnie popodlaczane dyski pod wzgledem ustawien kanalow na ktorych pracuja. wiecej nic sie nie wypowiadam, tylko tyle moge poradzic bo tak jak mowie z takim problemem stykam sie pierwszy raz zeby sie takie rzeczy dzialy, aaa i jeszcze jedno pytanie, dosc wazne:) jaki masz zasilaczm bo moze masz jakiego NO Name 300W i ona poprostu niewydala a widze ze masz kompa kreconego:)???? masz sporo popodlaczane wiec:

 

podsumowujac,:)

 

1. sprawdzic podlaczenie kanalow napedow,

2. sprawdzic zasilacz,

3. sprawdzic u kolegi albo w sklepie sprawnosc plyty glownej,

4. ewentualnie sprawdzic czy jakas kosc ramu nie jest walnieta, jakims konkretnym programem przeznaczonym do tego celu, nazwy takiego programu nie pamietam ale napewno ktos na tym forum wie albo w przeciwnym wypadku PAN GOOGLE

 

pozdrowienia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zyciu o czyms takim nie slyszalem ani nie czytalem (moze jestem zoltodziub) ale na moje oko to ja bym stawial ze walnieta jest plyta glowna, moze sie rypie jak masz podlaczony jeden dysk na Sata a drugi normalnie, i wylacz smarta w biosie:(posprawdzaj tez czy masz poprawnie popodlaczane dyski pod wzgledem ustawien kanalow na ktorych pracuja. wiecej nic sie nie wypowiadam, tylko tyle moge poradzic bo tak jak mowie z takim problemem stykam sie pierwszy raz zeby sie takie rzeczy dzialy, aaa i jeszcze jedno pytanie, dosc wazne:) jaki masz zasilaczm bo moze masz jakiego NO Name 300W i ona poprostu niewydala a widze ze masz kompa kreconego:)???? masz sporo popodlaczane wiec:

 

podsumowujac,:)

 

1. sprawdzic podlaczenie kanalow napedow,

2. sprawdzic zasilacz,

3. sprawdzic u kolegi albo w sklepie sprawnosc plyty glownej,

4. ewentualnie sprawdzic czy jakas kosc ramu nie jest walnieta, jakims konkretnym programem przeznaczonym do tego celu, nazwy takiego programu nie pamietam ale napewno ktos na tym forum wie albo w przeciwnym wypadku PAN GOOGLE

 

pozdrowienia:)

1254594[/snapback]

 

Dzieki, sluchaj, siedze przed kompem i sprawdzam z minuty na minute czy czegos nowego nie ma :)

 

A wiec po kolei:

-kanaly. stary, nie wiem o czym ty do mnie rozmawiasz. co to sa kanaly? chodzi o szyny ide? Nie wiem. Odpisz prosze chocby o tym.

 

-zasilacz

to jest komp firmy mesh, ma zasilacz 300w, i w panelu kontrolnym plyty glownej (asus probe) pokazuje prawidlowe napiecia. Wszystkie alarmy ma ustawione na default, ale nie wzdudza zadnych alarmow. Napiecia w tym programie roznia sie od nominalnych o 0.50 V. Nie wiem jak inaczej to sprawdzic.

 

_ sprawdzic- niestety nie mam takiej mozliwosci. Jedyny sklep gdzie moglbym to sprawdzic bierze za to 120 zl (mieszkam w Londynie, gwarancja nie obejmuje kesztoew testow)

 

-jak sprawdzic ram? nie mam pojecia?

 

Dzieki z gory. Radek

Edytowane przez Radek bez nika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że zegar pci jest za bardzo przetaktowany i to może wpływać na niestabilną pracę kontrolera. Rozwiązaniem tego problemu może byc opcja w biosie umożliwiającą niezależną regulację częstotliwości pci i agp od fsb oczywiście jeśli takową masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...