Skocz do zawartości
truchel

2 X Lan + Wifi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam dwie sieci lokalne:

 

sieć I

 

18 kompów połączonych skrętką przy pomocy 4-ch switchy + serwer podłączony do DSL 1Mb

przydział adresów IP dynamiczny (DHCP na serwerze) + AP D-Link DWL900AP+ + antena szczelinowa 22dBi

 

sieć II

 

5 kompów połączonych skrętką do 1-go switcha, statyczny przydział adresów IP + AP D-Link DWL900AP+ + antena dookólna 9dBi

 

W jaki sposób skonfigurować AP-ki, abym mógł w sieci II używać dynamicznego adresowania IP realizowanego przez serwer z sieci I oraz żebym mógł podłączać ewentualne komputery spoza obydwu sieci za pomocą kart WiFi.

 

Dodam tylko, że odległość między sieciami to ok 300m i anteny widzą się doskonale, więc z komunikacją nie będzie żadnych problemów.

 

Próbowałem już konfigurować AP-ki jako "Wireless Bridge", lecz nie było żadnych pozytywnych efektów.

Próbowałem również skonfigurować pierwszy jako "Acces Point" a drugi jako "Wireless Client" lecz efekty takie jak wyżej.

Jeśli znacie jakąś stronę z "przepisem na kisiel" konfiguracji DWL900AP+ najlepiej w języku polskim (kiepski jestem w "hamerykańskim"), to bardzo proszęo podanie.

 

Mam jeszcze kilka pytanek:

- czym się różni "short preamble" od "long preamble" jeśli chodzi o wykorzystanie

- co oznacza "4x mode"

- czym się różnią "left antenna", "right antenna" i "diversity antenna" oraz jak sprawdzić która jest jaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

sprobuje chociaz troche pomoc, choc wifi znam tylko z teorii ;) ... jesli gdzies popelnie blad ktos mnie poprawi!

 

jesli korzystasz z trybu ap client (wireless client) musisz do ap podlaczyc router (wiecej niz jeden komputer po kablu)

jesli ustawisz wireless bridge wystarczy switch, jednak nie podlaczysz komputerow bezprzewodowo

roziwazaniem jest tryb WDS, jednak nie wiem czy ten d-link obsluguje (raczej nie)... wtedy ap dziala jak reapater (bezprzewodowo) i bridge (kabel), minusem jest polowe nizszy transfer

dhcp na ap wylacz skoro masz ustawione na routerze

4x oznacza 4 razy 11Mbps (teoria) - mozesz wlaczyc

anteny lewa, prawa, obie - trzeba sobie sprawdzic sprawdzic moc sygnalu, wybierz w zaleznosci od potrzeb

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK! Chwilowo dałem sobie spokój z klientami indywidualnymi WiFi, a próbuję się skupić bardziej na połączeniu 2-ch LAN'ów.

Więc ustawiłem oba AP-ki na tryb "Wireless Bridge", powpisywałem adresy MAC jednego do drugiego i na odwrót, ustawiłem ten sam kanał, to samo SSID, powyłączałem DHCP, wyłączyłem filtrację adresów MAC i wydaje mi się, że wszystko powinno grać, lecz niestety tak nie jest. :mur:

 

Byćmoże problem tutaj tkwi w adresie bramy wpisywanym na kompach w sieci II (automatyczny przydział adresów nie działa) - JAki powinienem wpisać?

 

Widział ktośgdzieś kiedyś jakiś solidny opis konfiguracji DWL900AP+? Proszę podeślijcie linka

 

 

anteny lewa, prawa, obie - trzeba sobie sprawdzic sprawdzic moc sygnalu, wybierz w zaleznosci od potrzeb

Ja widzę tylko jedno wyjście na antenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już konfigurować AP-ki jako "Wireless Bridge", lecz nie było żadnych pozytywnych efektów.

hmm, powinno w trybie mostu zadzialac. mam identyczna sytuacje - dwie sieci kablowe polaczone mostem, dhcp z routera w jednej sieci, druga bez problemu otrzymuje adresy, dziala, gra i bucy :wink:

byc moze problem tkwi w antenach lub kablach.

 

- czym się różni "short preamble" od "long preamble" jeśli chodzi o wykorzystanie

preambula jest uzywana do synchronizacji przesylanych danych. dluga preambula gwarantuje zsynchronizowanie, ale odbywa sie to kosztem przepustowosci (synchronizacja odbywa sie wiele razy i zuzywa przepustowosc sciei wifi - ktora i tak jest niewielka).

krotka preambula powoduje zwiekszenie realnego transferu danych, ale przy slabych warunkach zewnetrznych siec jest bardziej narazona na zerwanie polaczenia (rozsynchronizowanie).

dluga preambula ma 128 bitow, krotka 56.

w moim przypadku dwa ap na krotkich preambulach nie dogadaly sie w ogole....

 

- co oznacza "4x mode"

specjalne tryby pracy niektorych producentow sprzetu. jesli masz dwa urzadzenia tej samej firmy, ktore pracuja w trybie 4x, to dostaniesz 4x wieksza przepustowosc. teoretycznie.

 

- czym się różnią "left antenna", "right antenna" i "diversity antenna" oraz jak sprawdzić która jest jaka

niektore ap maja wewnetrzne anteny. sa ta malutkie dipole o zysku 3dBi. w sumie niewiele warte. czesto przydatne tylko na terenie jedego pomieszczenia.

i tak - antena zewnetrzna to jedna (left lub right - zalezy od modelu).

- antena wewnetrzna to ta druga,

- diversity - to autoamtyczny tryb pracy, gdzie ap dobiera antene o lepszych wynikach pracy. praktycznie zawsze bedzie to zewnetrzna antena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...