Skocz do zawartości
Morfeusz

Problem Z Amd Barton 2500!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Mam problem który mnie meczy juz od dłuższego czasu, chodzi tu o podkrecenie AMD Barton z 2500 na 3200, powinno bezproblemow przejsc na takie ustawienie a tu jednak wystepuja umnie problemy ze stabilnoscia! A raczej nie powinno! :mur:

 

Moja platforma:

Abit NF7 nForce 2 - v2.0 (aktualizacja BIOS'u najnowsza ze strony producenta do obslugi CPU Sempron) temp 39~45*C

AMD BARTON 2500+ 1,62V temp 50~65*C

RAM KINGSTON 512MB DDR 400MHz PC3200U 3.0-3-3-8 2CMD

Zasilacz ROPLA 500W +12V - 18A; +5V - 50A; +3,3 - 28A;

 

 

Przy ustawieniu CPU na 3200+ podczas wlaczania do windy zwiecha, przy wlaczeniu dodatkowo CPU Interface, nic nie pomaga. Wiec nawet gdy wezme zwieksze napiecie na CPU bez rezultatu a nawet pogarsza mi sprawe, przy ustawieniu na 1,7V mam problemy z uruchomieniem go, monitor sie wylacza, dopiero przy odcieciu calkiem zasilania odpala mi komp normalnie ale juz przy zmniejszonym FSB (tryb ratunkowy)

 

Wiec po dluzszym czasie odpuscilem sobie te 3200+ i chcialem zostac chociaż na ustawieniu 200x10,5

lecz i to niedziala w pelni stabilnie :mur: pochodzi z pare godzin na jakies grze i wylacza mi sie komp zwlaczona syrena wmontowana w plycie glownej :mad:

 

Wiec zeby dojs czy to jest przypadek zalaczylem CPU Stability Test na Warming Only CPU i pogodzinie czasu na stresie i wszystko dziala stabilnie wlaczam gre i pojakims czasie znowu wlacza mi sie alert w plycie :mur:

 

No to znowu zmniejszylem mnoznik na 200x10 i po jakims tam czasie znowu to samo!!! A wiec biore i zmniejszam FSB na oryginalne lecz mnoznikiem zwiekszam 166x12 i rezultat bez zmian tez mi sie wylacza po jakims czasie i zalacze okropny dzwiek :mur:

 

Kazdy co dotej pory odczytal co napisalem zgory stwierdzi ze to cos z grafika albo sterownikami, lecz i to sprawdzilem. Bez zmian. Najwiecej mi sie wiesza przy grach, przy pracy normalnej dzialac moze czasem 1~4 dni bez przerw i zwis!

 

Wiec postanowilem napisac ten dziwny przypadek na Forum tutaj bo ja juz nie mam sil na to!

Sprzedalem swoja stara plyte ECS K7.... na 333MHz i moglem puscic CPU stabilnie na 133x15,5 i dzialal przez nawet 10 dni bez przerw i wdodatku stabilnie, a tutaj przy pozadnej plycie niemoge zapodac sobie kurcze nawet 3200!!!

 

Teraz sie zastanawiam czy dobrze zrobilem biorac Abita zamiast Epoxa?

 

Proszę o wypowiedzi i porady do tej sytuacji B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoja droga nie wszystkie bartony 2500+ potrafia chodzic jako 3200+, ja mialem egzeplasz ktory po przestawieniu fsb na 200 sie zjaral, zrobil zwarcie.. poszedl procek i giga ramu.... ale to bylo w czasach gdy za 2500+ placilo sie od groma kasy......

2 sprawa napisz cos wiecej o zasilaczy bo z nalepki wiele nie wynika.... podlacz mierniczek ( albo juz w ostatecznosci podaj napiecia z mbm) i poda napiecia w idle i stressie

pozdro

 

Update

Kazdy co dotej pory odczytal co napisalem zgory stwierdzi ze to cos z grafika albo sterownikami, lecz i to sprawdzilem. Bez zmian. Najwiecej mi sie wiesza przy grach, przy pracy normalnej dzialac moze czasem 1~4 dni bez przerw i zwis!

podczas gry masz wieksze obciazenie zsilki i najprawdopodobniej ona zawodzi...nadal mnie jednak frapuje to zmienianie mnoznika

Edytowane przez Buu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ECS nie mialem mozliwosci zmiany mnoznika wiec zastosowalem PIN-mod :-)

a co do napiec to tak umnie przy normalnej pracy działa:

CPU Voltage -- 1,63V

AUX Voltage -- 2,62V

+3,3V Voltage -- 3,30V

+5V Voltage -- 5,03V

+12V Voltage -- 11,86V

-12V Voltage -- -11,71V

-5V Voltage -- -5,10V

Stanby Voltage -- 4,97V

Batery Voltage -- 3,60V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na +12V podaje mi +11.94V a na 5V mam 5,14V to sa normalne napiecia

 

Wlasnie to mnie dziwi ze jak wlaczylem CPU Stability Test na ponad gdzinke to zero zwiech jedynie jak zalaczylem gre puzniej?? Ja juz glupieje, jesli by wyszla faktycznie ze moze powoduje mi to DirectX albo jakis sterownik, to dalej nie rozumiem dlaczego niemoge dac na 3200+ przecie on na tyle bezproblemowo powinien isc zwlaszcza z takimi pamieciami

 

Łaczenie postów

by mechl!k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wszystkie bartki potrafia chodzic na 3200+ jak widac z mojego doswiadczenia.... moj ram poczol dotkliwie ze nie wszystkie 2500+ potrafia chodzic jako 3200+ :wink:

a co do mnoznika przypomnialo mi sie ze byly z odblokowanym :oops: :?

 

update

wlasnie jaki masz ram?? bo mze 333 to wtedy nie zdiwne ze masz zwiechy a nie widze ze kingstony 400

Edytowane przez Buu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam programik MemTest bo tez to bralem pod uwage chodz przechodzil test bez problemowo wykazywalo mi 0% Error's lecz dziwnie on to testowal jak dalem np na przsetestowanie 384MB to wszystko zwinnie i szybko przechodzilo a jak juz dalem np 420MB to na jeden pelny cykl musialem czekac conajmniej 10min a przy 512 (Full) zrobil mi 5 pelnych 6 pelnych cyklow przez 6 godzin!!! Niewiem czy to bylo normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie jaki masz ram?? bo mze 333 to wtedy nie zdiwne ze masz zwiechy a nie widze ze kingstony 400

1288526[/snapback]

Na samym poczatku:

 

Moja platforma:

Abit NF7 nForce 2 - v2.0 (aktualizacja BIOS'u najnowsza ze strony producenta do obslugi CPU Sempron) temp 39~45*C

AMD BARTON 2500+ 1,62V temp 50~65*C

RAM KINGSTON 512MB DDR 400MHz PC3200U 3.0-3-3-8 2CMD

Zasilacz ROPLA 500W +12V - 18A; +5V - 50A; +3,3 - 28A;

ram ma kingstony... ale 512  :wink:  nie 515 hyhyh ;]

1288530[/snapback]

Dzieki za zpostrzegawczosc, juz poprawilem blad w profilu :wink:

 

Dla osob posiadajacych ta sama plyte:

Czy uwas tez przy zmianie parametrow w BIOS'ie np FSB z 200 na 166 i przy zapisywaniu wylacza sie i wyje alarm? Albo gdy wlacze CPU Interface i przy ponownym wejsciu do BIOS'u wylacze i podczas zapisu tez sie wylacza z przemilym dzwiekiem?

 

Łaczenie postów

by mechl!k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo np wedlug mnie, to bym powiedział ze sa niestabilne RAM'y , lecz je testowalem programem "MemTest" i przechodzil cykle pelne lecz strasznie wolno? 5 cykli przy uzyciu RAM'u na Full przez okolo 6 godzin!

 

Macie moze jakis inny dobry tester pamieci RAM??

I cos moze innego do testowania stabilnosci plyty glownej? Ja mam "CPU Stability TEST v6" moze sa jakies inne?

 

A u ciebie "MEDIEVIL" naprawde jeszcze nie wylaczyl sie komp i nie zalaczyla syrena z plyty glownej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a sproboj ustwic w biosie ram na 166 a nie na 200, a procka zeby chodzil na fsb 200 jezeli to ram to powinien sie uruchomic i dzialac poprawnie

a i jeszcze jedno nie wiem dokladnie ale chyba obilo i sie o uszy ze nf7 ma jakies problemy ( nie pamietam dokladnie chyba zwiazane z 1t ) na 512megowych ramach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morfeuszu, masz dość ciekawy problem. Wydaje mi się jednak, że do rozwiązania. Problemem może tu być dość wysoka temperatura procesora. Ja przetaktowywałem wiele procesorów, ale nigdy temperatura nie wyskakiwała powyżej 50 stopni dla procesora obciążonego. Złącza półprzewodnikowe bardzo nie lubiątemperatury i trzeba jązbijać za wszelką cenę. Może być jeszcze problem z napięciem zasilania. Sprawdź dokładnie serię swego procesora, bo może się okazać, że powinien normalnie pracować na innym.

Jeśli żadna z metod nie da efektu ustaw płytę na default i testuj na grach, które powodują problemy. Jeśli wtedy pojawi się problem z syreną chyba trzeba będzie płytę zanieść do serwisu. Jeśli możesz przetestuj pamięć w innym komputerze. To da Ci odpowiedź czy ona jest problemem...

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia...

 

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgralem teraz najnowszego BIOS'a do plyty ver d27 oficjalny ze strony abita (mialem d26)

 

Zobacze teraz przeprowadze kolejne ciezkie testy po pare godzin!

 

(Ale dalej niedziała mi na 3200? Nie stabilnie pracuje!)

 

Według mnie to chyba CPU? Jest tu winny, chociaz na PIN-modzie jak mialem ECS dzialal mi stabilnie na 2100MHz a tutaj przy 2000 wystepuja klopoty? Podejrzewam troszke go bo kiedys mialem znim maly wypadek :-)

Przewod od zasilacza wpadl mi pomiedzy wentylatorem a radiatorem i ja tego oczywiscie niezauwazylem i na sila uruchamialem kompa i sie dziwilem dlaczego mi sie resetuje, dopuki nie poczulem przemilego zapachu ukladu scalony :-) Juz myslalem ze to bedzie moj drugi AMD na liscie :-)

Ale potym wypadku jeszcze na ECS dzialal bez zarzutow :-)

 

Owszem "JACEK997" temperature trzeba zbijac a umojego znajomego jak podkrecalem BARTKA to chodzi mu stabilnie na 3200 na plycie EPOX a temp CPU przekracza 80*C dochodzilo do 100*C dalej nie pokazywal juz fakt ze rezultatem byla potem zawiecha windy (wyskakiwalo niebieskie tlo) lecz przez np 2 godziny mozna bylo ostro grac, a zwiech byla spowodowana temp. (teraz ma zmniejszone na 2500 dopuki niekupie mu nowego wentyla :-) )

 

narazie testuje plyte programem CPU Stability TEST v6 na test plyty glownej a potem CPU przez jakies 2~3godzinki, na koncu przebadam gruntownie RAM bo jesli to ona zawodzi to szybko na reklamacje

 

CPU mam ustawione teraz na 200x10 jesli sie niezawiesi przez te pare godzin na tym to oznacza ze juz nic nie rozumiem :-)

 

Po 2,5 godzinnej meczrni CPU nie zawiesil sie. Wiec procek jest stabilny i nie przeszkadza mu temperatura, temp wzrosla do 63*C na CPU a na mostku plyty do 44*C

 

Wiec temp wykluczamy oraz CPU, choc i tak jestem niezadowolony z tego ze cham niechce chodzic mi przynajmniej na 3200 :-/

 

Teraz zalacze test stabilnosci plyty glownej a nastepnie ramy, na koncu jak sie nie wylaczy to zapuszcze mu 3D Marka 2001 bo byc moze karta grafiki mi cos siada albo jej stery?

 

Niebawem i dojde do tego :-)

 

Prosze o jeszcze jakies propozycje i dobre rady, bo juz niewiem co myslec? Zmienilem plyte ECS bez mozliwosci OC a tu wychodzi na to ze kupilem plyte z mozliwosciami lecz bez mozliwosci ich uzycia :-(

 

Łączenie postów

by mechl!k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem "JACEK997" temperature trzeba zbijac a umojego znajomego jak podkrecalem BARTKA to chodzi mu stabilnie na 3200 na plycie EPOX a temp CPU przekracza 80*C dochodzilo do 100*C dalej nie pokazywal juz fakt ze rezultatem byla potem zawiecha windy (wyskakiwalo niebieskie tlo) lecz przez np 2 godziny mozna bylo ostro grac, a zwiech byla spowodowana temp. (teraz ma zmniejszone na 2500 dopuki niekupie mu nowego wentyla :-) )

1288937[/snapback]

 

Oczywiście mogą być przypadki gdy procesor pracuje na bardzo wysokich temperaturach, ale jego wytrzymalosc zalezy od serii. Wychodzą na rynek różne wersje. Jedne wytrzymują 70, a inne 90 stopni. Niezależnie od tego utrzymywanie temperatury na rozsądnym poziomie jest bardzo ważne. Sprawdź serię swego procesora, a będziesz wiedział o nim wszystko.

Wypadek z wtyczkązasilacza istotnie mógł go uszkodzić, ale nie musiał.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia...

 

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli dochodze do braku pomyslow, po 5 godzinnych testach stabilnosciowych wszystko dziala.

 

A moze pomogl mi juz ten nowy BIOS co zaktualizowalem? Mialem ver d26 a w gralem d27. Pamieci RAM sa tez zdrowe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morfeusz - Uzywaj opcji edytuj a nie walisz 4 posty pokolei !!! :mur :mur

 

A co do twojego problemu to po prostu włącza ci sie alarm termiczny zapobiegający przegrzaniu CPU !!! Musisz załozyć lepsze chłodzenie i dopiero zabierać sie za OC !!!!

 

Napisałeś ze twoje temp to 50~65oC a ty jeszcze podnosisz napięcie ??? Człowieku w widziałeś kiedyś FAQ ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowujac wszystko dokonane:

 

CPU AMD BARTON 2500+ ustawiony na 200x10 - testowalem go programem CPU Stability Test v6 przez 2,5 godziny na CPU Warming Only - max temp 63*C

 

RAM 512 DDR Kingston 400MHz testowana prog. MemTEST v1.0 przez 6 godzin i niewykazalo bledow (bede kontynuowal nowsza wersja memtest v3.0

 

Plyta glowna Abit NF7 nForce2 ver2.0 new BIOS - ver. d27 przeszła test 5 godzinny prog. CPU Stability TEST v6 - max temp 45*C

w tescie bylo brane:

Quick Sort; Whetstone; Fibonacci; Prime Test; Cache Test; Peripheral Test.

 

Zasilacz ROPLA 500W:

CPU Voltage -- 1,63V

AUX Voltage -- 2,62V

+3,3V Voltage -- 3,30V

+5V Voltage -- 5,03V

+12V Voltage -- 11,86V

-12V Voltage -- -11,71V

-5V Voltage -- -5,10V

Stanby Voltage -- 4,97V

Batery Voltage -- 3,60V

 

Wyniki mierzone oddzielnie miernikiem cyfrowym: Na +12V podaje mi +11.90V a na 5V mam 5,14V przy max obciazeniu CPU!

 

Wyglada wszystko jak narazie prawidlowo, jedyna rzecz do ktorej jestem przekonany ze moja wersja Bartona nie jest cos chetna do wspolpracy przy wyzszych czestotliwosciach liczac od 2100MHz!! :-|

 

Teraz zostaje mi test GF4 na 3Dmark'u 2001 SE, Karta testowana GAINWARD GeForce4 64MB DDR (128bit) (MX460) PP GS VIVO Taktowania ustawione na standard: 300/550; Sterownik Detonator v52.16; wersja DirectX 9.0c.

 

Jesli wysiadzie przez noc na 3D Mark'u 2001 SE to z rzuce wine pierw na sterowniki potem na DirectX a na koncu gruntowny egzamin Grafy.

 

 

Prosze o kolejne propozycje i przydatne rady :wink:

 

A ja zabieram sie za kolejny test, jesli bedzie wszystko OK to oznacza ze winil mi tu stary BIOS.

 

Pozdrawiam :wink:

 

********************************************************************************

**

Sorka za moje posty to byly szybkie odpowiedzi, juz dawno mnie nie bylo tutaj na forum , ostatnia moja wizyta byla rok temu wiec prosze o zrozumienie popelnionego mojego bledu.

 

mechl!k dzieki ci za poprawke postow oraz za bonusa procentowego, mam nadzieje ze to nie nadlugo ta kara jest? :lol:

 

A co do tego alrmu termicznego, powiadasz ze to ostrzezenie plyty jest z wiazane z przyrostem temp? To dlaczego sie nie wylaczyl podczas mocnych obciazeniach CPU gdzie temp doszla do 63*C tylko wylaczal sie komp z wyciem przy normalnej pracy kompa lub przy grze, chyba ze mam walniety czujnik termiczny?

 

Co o tym myslicie?

Edytowane przez Morfeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Heh podnies napiecie proca do 1.85V jezeli nie jest stabilny to powinno pomoc.

2.Nie stosuj punktu 1 jezeli masz badziewne chlodzenie proca typu Box.

3.Twoj zasilacz nie nalezy do najlepszych co nie znaczy ze jest najgorszy ale mozliwe ze podczas duzego obciazenia to on jest winny.

 

Moim zdaniem powinienes zwrocic uwage na te 3 punkty, ktore podalem. Przykladem moze byc moj procesor, ktory chodz stabilnie jako 3200+ na napieciu 1,875V -dziwne? Mysle ze nie bo kazdy procesor jest inny i inaczej sie zachowuje przy OC.

Mam na nim zalozone chlodzenie z boxa i po dluzszym graniu w gry kiedy idzie na 3200 wlacza sie syrena od przegrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Heh podnies napiecie proca do 1.85V jezeli nie jest stabilny to powinno pomoc.

2.Nie stosuj punktu 1 jezeli masz badziewne chlodzenie proca typu Box

Moje chlodzenie na procku to: Thermaltake Volcano 10

 

A co do ostatniego testu ktory zapuscilem na cala noc czyli przez 13 godzin jazdy, w sumie 2953 testow przeszlo na 3D Marku 2001 SE, o dziwo nic sie nie stalo :blink: Az nie chce mi sie wierzyc :blink:

 

Czyli w koncu pracuje normalnie fakt ze nie jest to ustawienie co by mnie satysfakcjonowalo czyli 200x11 (3200+), a skromniejsze nieco 200x10 B)

 

Czy przyczyna zawieszek kompa byl starszy nieco BIOS ver. d26, niechce mi sie tego upewniać, ważne ze działa juz mi stabilnie na nowym BIOS'ie pobranym ze strony ABIT - Polska ver. d27

 

Teraz zostaje mi sprawdzenie mozliwosci mojej wersji BARTONA, pare osob zapewnia mi ze to ze CPU niechce stabilnie isc wyzej to nie wina mojej plyty, ze nawet jakbym mial EPOX'a nie zmienilo by to sytuacji. Jak kupywalem Bartonka bylem pewien ze spokojnie bede mogl na nim zaszalec :D Lecz tak widocznie nie jest, wszystko zalezy od serii jaka sie zakupi, podobnie w sumie bylo z AMD 1700+ co smigaly jak zwariowane lecz nie wszystkie.

 

Bede teraz probowal zwiekszyc napiecie na wyzsze tak jak doradza mi KaDzIoR

 

Pozdrawiam wszystkich :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze nie tyle od serii bo z tym tez jest roznie, ilu osobom ta sama seria procka chodzilo 9 mowa oczywisci o 2500+ ) spoko do 2,5ghz a ile osob mialo problemy z 2,2ghz, dobry procek to loteria :D niektorzy wygrywaja a niektorzy przegrywaja , ja raz przegralem, barton sie sfajczyl na fsb 200 i pociagnol za soba ram :/, ale za to 2 ktory dostalem jest miodny ze hej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, kupic dobry procek do OC to loteria, mam teraz ustawionego bartka na 200x10 i jak narazie stabilnie pracuje, na ustawieniach 200x11 i choc zmienialem nawet napiecia nic nie pomoglo.

 

Ale ciesze sie tym ze juz narazie dziala lepiej niz w czesniej :D

 

Mam poprostu pecha.

 

Teraz zostaje mi jedynie zbierac na nowego calkiem kompa z 64-bit CPU :-)

 

Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za pomoc jaką mi udzieliście

 

MorfeuszSG™

 

*****************************************************************

 

A jednak plyta jest cos uparta nawet nowy BIOS nie pomogl :sad: w ciaz mi sie wylacza z okropnym sygnalem :mur:

 

Biore sie teraz za kolejne testowanie pamieci RAM z pod dos'a, jesli macie jakies dobre prog do testow pamieci RAM to prosze o podanie ich ja uzywam obecnie MemTEST v1 uruchamiany z windy, oraz bede probowal wersje 3.0 z pod DOS'a.

Edytowane przez Morfeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamieci sa w 100% sprawne, BIOS w prowadzilem jeszcze raz z parametrami /cc /cd /cp /py /sn /cks /r

 

W tedy wprowadzalem prze auto flash z plyty.

 

Zobacze teraz, jesli sie nie poprawi to ja juz nie wiem co jest tu grane?

 

PS. Sorka ze w nowy post zaraz pod wczesniejszym pisze ale jak edytuje jeden post to on nie zmienia pozycji, a chcem zeby sie pojawil na poczatku zeby mogl ktos to odrazu zobaczyc i pomoc, bo malo osob cofa sie by zobaczyc czy cos sie zmienilo. Wiecej tak juz nie bede :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...