Skocz do zawartości
system1988

Problem Z Flashem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem sobie ostatnio płytkę MSI 6117 za grosze. Chciałem zrobić flasha BIOSU, ale mam problem. Otóż po starcie z dyskietki i po włączeniu awdflasha (tego co był w komplecie z BIOSem ze strony producenta) program prosi o podanie nazwy pliku. Po zaakceptowaniu przeze mnie nazwy enterem stacja dyskietek czyta przez chwilę dysk po czym bez przerwy świeci się w niej dioda i koniec. Program nie wyświetla żadnych komunikatów po prostu nic się nie dzieje. Próbowałem z różnymi wersjami BIOSU i różnymi dysketkami (może ta jest kopnięta). Stacja na pewno działa. O co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie napisales czy probowales roznych zawartosci dyskietek? a skoro nie napisales to pewnie nie probowales, a wiec sciagnij to:

http://www.abitfaq.it/Files/drdflash.exe

uruchom i poczekaj az sie nagra, nastepnie dograj na dyskietke plik z biosem oraz uniflash:

http://www.uniflash.org/download/uf140.zip

 

I wgrywaj co chcesz :-)

 

Oczywiscie zrob kopie oryginalnego biosu przed wgraniem nowego :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się. Zflashowałem. Tylko teraz komp mi nie działa :mur: . Wersja BIOSu na pewno była dobra. Problem jest taki: komp odpala się POST i reszta ok, ale gdy pokazuje mi tabelkę z dyskami itp. to pod nią pojawia się napis, że coś sprawdza (coś związanego z BIOSem) i sprawdza i sprawdza........

Resetowałem BIOS, wyjmowałem baterię i nic, jakieś sugestie? Jakby co to mogę wejść do BIOSu, tylko nie wiem co robić, żeby poszło. Dodam, że za pierwszym restartem po flashowaniu wszystko było ok. Dopiero po drugim (Win98se zainstalował jakieś stery i chciał restart) to zaczęło się dziać. Pomocy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde lepiej by bylo jakbys napisal co sie wyswietla ;-)

Czy to moze verifying dmi pool data.... ?

Jezeli tak to poczytaj:

1357146[/snapback]

Przepraszam, ten napis się wyświetla. Wiem, że to coś z ustawieniami dysku (hdd, fdd itd.) próbuje różne opcje. Znalazłem też parę innych stron. Dzięki za info. Jak się uda to dam znać. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie mogę zrobić. Próbowałem różnych metod. Na noc wyjąłem baterię z płyty i następnego dnia po włączeniu jest tylko czarny obraz :angry: . Chyba zostaje mi tylko odesłanie do kogoś BIOSU na flashowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze kosc biosu jest uszkodzona?

Wgrales o ten bios?

http://www.msi.com.tw/program/support/down...?UID=309&kind=1

 

Ta plyta i tak jest warta moze z 10-20zł wiec mozesz sprobowac tego:

http://www.wimsbios.com/phpBB2/viewtopic.php?t=5475

Zwierasz odpowienie piny w kosci biosu i wywolujesz checksum error to powinno uruchomic bootblock, a skoro nie dziala to mozesz sie pobawic :-)

 

 

Ps. Jak jestes z warszawy to moge Ci nagrac ten bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wsponimalem po flashu komp uruchomil winde, po restarcie pojawil sie blad. Po nocy bez baterii "widzę" tylko czarny ekran. Nie wgrywałem tego BIOSu co dałeś link. Mam BIOS 256kb (2MB) więc wziąłem starszą wersję BIOSU (only 2MB). Jutro mam nadzieję uda mi się załatwić kartę na ISA i może jakoś pójdzie. Jak nie to skorzystam z porady o zwieraniu pinów. Tylko żebym wiedział, które piny :? .

 

Nie jestem z Warszawy :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W watku, ktory podalem jest napisane, ktore to sa mniej wiecej piny ;-)

Ale czy da sie cos takiego zrobic zalezy od tego jaka masz kosc biosu, sciagnij sobie opis (pdf) ze strony producenta ukladu i zobacz, ktore piny to A15 i A16 tak jak pisza w watku 2 i 3 pin (zazwyczaj ;-)).

Poczytaj dokladnie caly ten watek, oczywiscie jak zewrzesz piny na ktorych jest napiecie to spalisz bios/plyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Znowu mam obraz :) . Pewnie pomyślicie, że gostek nie docisnął grafiki (pewnie macie rację), ale do płyty podłączałem grafiki na PCI i AGP więc wyeliminowałem tą możliwość. Dobra, ważne, że znowu mam obraz ale napis pozostał. Zauważyłem coś dziwnego. W instrukcji od płyty (w pdfie) piszą coś takiego:

 

This jumper is for setting the Voltage of the Flash ROM BIOS.

Note: Short 1-2 pin, if you’re using Intel® or flash memory and you want to

flash the ROM data.

 

Hmm. Może to to powoduje problem? Dodam, że po wybraniu w BIOSie opcji "reset......." (to do resetowania ustawień, a nie przywrócenia defaultowych ustawień) nic się nie resetuje. Chyba, że komputer nie informuje mnie o resetowaniu. W instrukcji piszą, że to ustawienia zworki, ale ja w tym miejscu na płycie mam 3 plamki cyny :cry: . Może połączyć ołówkiem dwie z nich? Oznaczenia wokół nich są identyczne jak te w instrukcji. Dodam, że to nie jedyny pin po którym "zostały" mi tylko kropki (są też kropki od dwóch gniazd na wentylatory). Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia zresetuj zworka JBAT1 to jej wlasnie nie masz? Jezeli tak to zewrzyj na chwile pin 2 z 3

Jak masz ustawione JMODE1? na 1/2 czy 2/3 ? Czy to tam masz te plamki?

Opisz wszystko dokladniej :-)

I narazie nic nie lacz olowkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia zresetuj zworka JBAT1 to jej wlasnie nie masz? Jezeli tak to zewrzyj na chwile pin 2 z 3

Jak masz ustawione JMODE1? na 1/2 czy 2/3 ? Czy to tam masz te plamki?

Opisz wszystko dokladniej :-)

I narazie nic nie lacz olowkiem.

1361013[/snapback]

Nie mam JMODE1 (tzn. mam kropki). W instrukcji pisze, że default tej zwory to 1/2 (czyli piny 12v i PWD). "Można" zmienić na 2/3 (PWD i VCC). Tyle, że nie wiem czy te defaultowe (1/2) jest włączone bo nie ma tam zworki :D . Chodzi o to, że może potrzeba włączyć default (1/2)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wgrales juz bios uniflash'em to raczej zaprogramowal sie ok i nie ma sensu zmieniac ustawien tej zworki, ktorej nie ma ;-)

Sprobuj wgrac jeszcze raz bios, ale chyba masz uszkodzona kosc albo cos innego na plycie bo powodow tego komunikatu moze byc wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kość jest zepsuta. Na allegro kość nówka plus flashowanie to 20 zł. Kurde za dwadzieścia złotych to ja chcę kupić obudowę :D (byłby już cały komp). Może znacie tańszą alternatywę. Chodzi mi o kość Winbond W29C020-90 (2Mbit) plus wgranie BIOSu, który mogę przesłać mailem.

 

 

 

 

Potrzebne było mi to flashowanie :mur: .

Edytowane przez system1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego nie ma 100% pewnosci, ze to bios, bez podmiany kosci na inna sie nie dowiesz.

Moze sprzedaj ta plyte i kup jakas "lepsza" ? :-)

Albo sprobuj wgrac ten bios na inne plycie, bo chyba zrobiles kopie oryginalnego biosu tak jak radzilem? ;-)

Edytowane przez Kolobos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...