Skocz do zawartości
pbuda

Powierzchnia Oddawania Ciepla

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo, ze im wieksza jest powierzchnia oddawania ciepla, tym wiecej ciepla odbierze woda przebywajaca w bloku. Jednak nasuwa sie pytanie, czy wydajnosc bloczku o tej powierzchni 15000mm2 jest naprawde 3x wieksza od 5000mm2? Oczywiste jest ze nie. Dlatego zastanawia mnie, czy np. nie lepsza metoda byloby zastosowanie mniejszej ilosci finow, ale tak zrobionych, zeby woda jednak chwilke dluzej pokrazyla w bloczku, aby odebrac wode? Za wszelkie uwagi dziekuje.

 

Przykladem moze byc F2S, ktory nie ma az tak duzej powierzchni, a zdeklasowal dwa bloczki o wiekszej powierzchni oddawania ciepla.

Edytowane przez pbuda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba porblem polega na tym ze miedz ma opor cieplny i nie przewodzi od razu ;] i caly szkopol polega na tym aby woda oblewala jak najwieksza powierzchnie ktora powinna byc w miare blisko jadra tak wiec raczej wszysko jest uzaleznione od konstrukcji i pod tym wzgeldem powinno sie dobierac powierzchnie oddawania ciepla ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegoś takiego jak opór cieplny :lol: wielkościami fizycznymi jest konduktywność cieplna (przewodność cieplna) i pojemność cieplna (uzależniona od ciepła właściwego) - nie będzie to 3x więcej jeśli zastosujesz różne materiały, z których wykonasz blok - jeżeli będą takie same to tak

 

woda wcale nie powinna przepływać dłużej w bloku, ponieważ ruch energii cieplnej jest stały (woda cały czas przylega do podstawy bloku i finów) w czego wyniku w mniejszych dawkach ale częściej ciepło jest wydalane na zewnątrz bloku, poza tym szybkość wymiany energii zależy od różnicy temperatur dwóch ośrodków, czyli im bardziej woda jest zimniejsza od bloku, tym szybciej go schładza w jednostce czasu - dlatego tak ważna jest powierzchnia oddawania ciepła oraz przepływ wody (l/h) - wszystkim zależy na szybkim oddaniu ciepła do wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak wytłumaczysz wynik testu x2p vs f2s ??

x2p ma większą powierzchnię i grubsze wloty wody, więc teoretycznie powinien osiągnąć lepsze wyniki niż f2s.

 

Co jesteś w stanie powiedzieć o gęstości i lepkości chłodziwa??

czy ma to jakikolwiek widoczny wpływ na działanie układu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widziałem tych testów, więc nie mogę ich zinterpretować

 

gęstość chłodziwa ma tu małe znaczenie, bardziej zależne jest to właśnie od przewodności ciepła i pojemności cieplnej (która pośrednio zależy też od gęstości) - waga tych dwóch wielkości jest oczywista

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja moze napisze o co mi chodzilo. Patrzac na rozne bloki, mozna zauwazyc, ze konstrukcje typu Uriel, choc wydajne, to jednak sa bardzo restrykcyjne jesli chodzi o przeplyw. Zastanawialem sie ostatnio, dosc mocno, czy daloby sie skonstruowac blok, ktory mialby zblizona wydajnosc do Uriela, jednak zeby mial znacznie mniejsze wymagania co do pompki stosoanej w ukladzie. Jak na razie niewiele wymyslilem, ale w sumie na dobry pomysl mozna wpasc w WC trzymajac w reku "pompke" ;) Dlatego pytam sie o turbulencje. Woda w bloku (a dokladniej jakas jednostka objetosci wody) znajduje sie dosc krotko i tak sobie myslalem nad kilkma aspektami tego faktu. Pierwsze co mi przyszlo do glowy, to sytuacja, kiedy woda przeplywajaca przez blok odbiera mniej ciepla niz moze oddac w chlodnicy. Proste rozumowanie prowadzi do stwierdzenia, ze woda wplywajaca do bloku bedzie miala temperature otoczenia. Jednakze w przypadku, gdy ilosc oddawanego przez procesor ciepla jest spora, powstaje roznica temperatur, ktora przyspiesza transfer ciepla z bloku do wody, tak wiec woda zaczyna odbierac coraz wiecej ciepla i dochodzi do rownowagi miedzy iloscia ciepla oddanego przez wode w chlodnicy i odbieranego od procesora. Podchodzac do tego w ten sposob, nasunelo mi sie pytanie, czy mozliwe jest, ze utrzymanie wody odpowiednio dlugo w bloku, ktory nie ma duzej powierzchni wymiany cieplnej, zadziala tak samo jak krotkie trzymanie jej w bloku o duzej powierzchni. Na takie pytanie nie znam jeszcze odpowiedzi, moze jak pomysle jeszcze wiecej, to wpadne na dalsza czesc mojego niezbyt inteligentnego, wucetowego (doslownie i w przenosni) wywodu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...