Skocz do zawartości
Doodi

Sieć Bezprzewodowa Na Odległość 50-150m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym poradzic się ekspertów...Mam następujące pytania:

- Jaki AP z routerem powinienem nabyć aby móc rozdzielać łącze 640kbit(w przyszłości napewno większe) na ok 6 osób(3 osoby na kablu oraz 3 radiowo). Myślałem o DLINK 624rev.C, gdyż cena jest atrakcyja i możliwości spore. Jeśli macie inne sprawdzone(lepsze) urządzenia to proszę o sugestie. Zależy mi na bezproblemowej pracy i konfiguracji urządzenia. W tej chiwli udostępniam łącze na 3 komputery poprzez modem Lucenta + router planet C401. Wszystko pracuje już prawie 2 lata i nie ma problemów:).

- Jakie anteny nabyć? Jaka nadawcza i jakie odbiorcze? Zasięg sieci nie będzie duży (50 - 150m). Domki jednorodzinne.

- Jakie karty sieciowe? Co myślicie o firmach MSI, ASUS? Mogę zakupić planety lub D-Linka lecz wcześniej wymienione karty o tych samych parametrach(54Mbps) są znacznie tańsze.

Oczywiście zależy mi aby zaknąć to wszystko w jak najniższych kosztach. Prosze o pomoc. Dziękuje i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do routera to najlepiej zrobić to na linuksie... najwieksza elastyczność i możliwości konfiguracji, zresztą można z niego zrobić również AP...

co anteny to na odległosci do 150 możesz albo wystawić AP w puszce na dach, albo kupić jakiegoś AP w wersji outdoor... albo zwykła dookólna (np. horizonXP, omni8 czy inne ustrojstwa ) spokojnie obleci...

co do kart do planet lub dlink są najpopularniejsze, przynajniej w "b" co do ceny to nie zawsze tańsze znaczy lepsze ;) lepiej wydać 10-20 zł wiecej a potem zapomnieć ze ma sie sprzęt niż męczyć sie z konfigiem i nie daj bog reklamować...

najniższe koszty to też rzecz względna... skoro sie pchasz w wifi to dolna granica minimalnych kosztów dość znacznie podskoczy względem min kosztów dla kabla... a skoro masz od 50 do 150 m to moze część warto puscić jednak kablem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do routera to najlepiej zrobić to na linuksie... najwieksza elastyczność i możliwości konfiguracji, zresztą można z niego zrobić również AP...

Chodzi mi o urządzenie sprzętowe. Nie chce stawiać serwera i bawić sie w oprogramowanie.

 

co anteny to na odległosci do 150 możesz albo wystawić AP w puszce na dach, albo kupić jakiegoś AP w wersji outdoor... albo zwykła dookólna (np. horizonXP, omni8 czy inne ustrojstwa ) spokojnie obleci...

AP chciałbym mieć z routerem w jednym urządzeniu, gdyż już mam podpięte 2 osoby kablowo na routerze planeta.

 

co do kart do planet lub dlink są najpopularniejsze, przynajniej w "b" co do ceny to nie zawsze tańsze znaczy lepsze ;) lepiej wydać 10-20 zł wiecej a potem zapomnieć ze ma sie sprzęt niż męczyć sie z konfigiem i nie daj bog reklamować...

Miałem na myśli to czy produkt marki MSI(54Mbps) jest jakościowo i wydajnościowo równy produktowi Planeta czy D-linka. Czy raczej mu ustępuje i warto dołożyć te 40-50zł więcej i zakupić produkt droższy.

 

najniższe koszty to też rzecz względna... skoro sie pchasz w wifi to dolna granica minimalnych kosztów dość znacznie podskoczy względem min kosztów dla kabla... a skoro masz od 50 do 150 m to moze część warto puscić jednak kablem...

Gdyby sie dało to tak bym zrobił. Niestety jest to niemożliwe.

 

Dzięki za porade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - mozliwosci jest bardzo duzo, zalezy od zasobnosci portfela i od firmy. Ja sam osobiscie mam wszedzie Planety, a poszczegolne APeki roznia sie praktycznie softem konfiguracyjnym bo wiekszosc jest na tych samych kosciach.

 

2 - anteny - to zalezy 3 komputery ale w trzech roznych kierunkach no to jakas dookolna, 3 komputery lezace w kacie np 30 stopni to juz sektorowa itp itd.

 

3 - Jak w jak najnizszych kosztach to nie widze sensu placic za Asusy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - mozliwosci jest bardzo duzo, zalezy od zasobnosci portfela i od firmy. Ja sam osobiscie mam wszedzie Planety, a poszczegolne APeki roznia sie praktycznie softem konfiguracyjnym bo wiekszosc jest na tych samych kosciach.

Jaki konkretnie model Ap + router możesz mi polecić ze stajni planetka? W tej chwili uzywam routera XRT-401C tejże firmy i jestem zadowolony...czy jest sens zakupić sam AP i używać obu urządzeń jednocześnie? Co sądzisz o Access Point NETGEAR WGR614 802.11g??

 

2 - anteny - to zalezy 3 komputery ale w trzech roznych kierunkach no to jakas dookolna, 3 komputery lezace w kacie np 30 stopni to juz sektorowa itp itd.

No w gre wchodzi raczej dookolna...tylko jakiej mocy? Tak jak pisałem odległość duża nie jest...ale chce żeby wszystko działało bez zarzutu przy możliwie najniższych kosztach:). Kompromis możliwy?

 

3 - Jak w jak najnizszych kosztach to nie widze sensu placic za Asusy

Tak się składa, iż ASUS oraz MSI to były najtańsze karty sieciowe klasy 54Mbps jakie znalazłem(allegro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jest sens zakupić sam AP i używać obu urządzeń jednocześnie?

 

No w gre wchodzi raczej dookolna...tylko jakiej mocy? Tak jak pisałem odległość duża nie jest...ale chce żeby wszystko działało bez zarzutu przy możliwie najniższych kosztach:). Kompromis możliwy?

 

Tak się składa, iż ASUS oraz MSI to były najtańsze karty sieciowe klasy 54Mbps jakie znalazłem(allegro)

1436146[/snapback]

1 - jest wychodzi dokladnie na to samo. Nie mam za duzo powiedzenia o jakims konkretnym modelu, bo tego sprzetu jest tyle, a ja mam jeden model od 2 lat z ktorego jestem bardzo zadowolony. Nie zmieniam routerow i AP raz na miesiac po wyjsciu nowego kolejnego standardu 802x+ bo mi osobiscie praca na 2Mbit/s przy przesylaniu 1Mbit/s netu wystarcza.

 

2 - im wieksza moc tym wezszy kat promieniowania, na 150m jesli bez zadnych przeszkod to i jakas najslabsza 8dBi bedzie bardzo dobra.

 

3 - bierz najtansze no chyba ze chcesz zrobic wszystko na tej samej firmie ... podejrzewam, ze roznice to przyslowiowe "pare groszy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w przyszłości(po zmianie łącza) będe chciał powiększyc zasięg mojej sieci to czy taka antena wystarczy? Obawiam się, że nie:(. Chyba zdecyduje się jednak na mocniejszą...tak aby w przyszłości móc objąc 3-4km. Dalsze sugestie mile widziane:). Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

File, znowu sie podepne pod temat...

Jaka antena bedzie dobra na odleglosci 150m przy laczeniu dwoch ap, tak zeby uzyskac jak najlepszy sygnal i tym samym transfer, w domysle 100% :]

 

Czy sprawdzi sie rozwiazanie? Standardowa zwykla antenka przy jednym ap (wap-4000) za szybka i kierunkowa ~18dBi na dachu, mniej wiecej na tej samej wysokosci przy drugim ap. Nie ma mozliwosci instalowania dwoch anten...

 

Przy okazji czy jest jakies oprogramowanie do sprawdzania mocy sygnalu miedzy ap?

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w przyszłości(po zmianie łącza) będe chciał powiększyc zasięg mojej sieci to czy taka antena wystarczy? Obawiam się, że nie:(. Chyba zdecyduje się jednak na mocniejszą...tak aby w przyszłości móc objąc 3-4km.  Dalsze sugestie mile widziane:). Dzięki za pomoc.

1436422[/snapback]

to zalezy gdzie te domy na ta 3-4km odleglosc beda ulokowane. Jezeli jeden na poludnie drugi na polnoc a trzeci na zachod no to bedzie klops, bo bedziesz musial instalowac kilka anten, choc ostatnio interline wypuscil dookolna 12dBi, tyle, ze jej kat promieniowania w pionie jest 6 stopni zaledwie, a to np oznacza, ze jak ta antena jest na dachu wysoko, a gosc z odleglosci 20m chce odebrac sygnal z pokoju na samym dole (tam ma antene) to nie zlapie sygnalu za cholere. Tu wszystko musi byc przemyslane.

 

@artur.c

 

sprawdzi sie bez problemu, ale byle nie za szyba!! Co do oprogramowania to ja osobiscie uzywam miernika sygnalu w laptopie, czyli ustawiam na oko anteny, podpinam laptopa na dachu (robie to w 2 osoby), jeden kreci antena, drugi krzyczy ze spada sygnal albo rosnie, tak do znalezienia maximum. W kazdej karcie WiFi masz dolaczony programik do wyszukiwania sieci i do podawania Jakosci polaczenia (Link quality) i sily sygnalu (Signal Strenght). O ile sile sygnalu mozna olac, to link quality tak trzeba ustawiac, aby byla na poziomie co najmniej 90% (na 10 pakietow jeden moze nie doleciec - choc niekoniecznie)

Edytowane przez File

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym zakładać kolejnego wątku....czy ktoś może mi napisać cokolwiek o urządzeniu "Access Point NETGEAR WGR614 802.11g". Czy ktos tego używa? Ponoć sprzęt dobrej klasy w dobrej cenie ale....ja nic o nim nie wiem:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...