Skocz do zawartości
Hex

-5v W Atx 2.0

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym rzucić nowy temat...booooo....generalnie nie spotkałem się nigdzie z tym zagadnieniem...mianowicie...czy ktoś z Was robił już, lub ma schemat....jak wyizolowac brakująca linię -5V w złączu ATX 2.0???? (niektóre zasiłki tego nie mają) Przypuszczam, że trzeba było by zastosować jakiś stabilizator napięcia i odciągnąć od lini -12v...tylko jaki??

Edytowane przez Hex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc ja jako ze nie dawno zmieniłem troche w kompie to zmieniłem też zasilacz(Chieftec 410-212). Co prawda moja płyta chodziła bez -5V, ale zachowywała się dość dziwnie więc jako taki elektronik pomyślałem sobie ze mozna by zrobić stabilizator. -12V ma wydajnośc 1A więc to aż za dużo i kupiłem 3x 79L05(kontroler napięcia na -5V, wydajność ok 100mA) + znalezione w szufladzie 2 kondensatory(nie są wymagane choć poprawiają charakterystykę napięcia). Poniżej schematy i wyjscia 79L05 i tak

1. Masa (czarny kabel)

2. Napięcie wejściowe(-12V, w zasilaczu kabelek niebieski )

3. Napięcie wyjściowe(-5V, w zasilaczu jedyny kabel którego brak)

post-115918-1120146079_thumb.jpg

post-115918-1120137070.jpg

wiec zlutowałem to wszystko podlutowałem kable i włożyłem wystające końcówki kabli we wtyczkę(masa do masy, -12V do -12V, a -5V do pustego miejsca w zasilaczu) :-P, wcisnołem na chama(w sumie lekko weszło) i... mam -5.2V (mierzone miernikiem) i około -5.17 - -5.24 V (płytą główną). Co najbardziej zadziwiające temp proca spadła o 4 stopnie.....post-115918-1120137038_thumb.jpgpost-115918-1120137049_thumb.jpg. Wydajność przy -5V powinno być 0.3A a -12 1A z czego właśnie 0.3A przypada na -5V.

 

PS. Myśle że się przyda tym co mają płyty ATX 1.x a zasilacze ATX 2.x

Edytowane przez Walonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo nie zauważyłem takiego mankamentu :D poprawiać mi sie nie chce ale ja tam wwaliłem ceramiczne więc to jeden czort. Jak możesz to popraw. W sumie to użyć można ten 1A 7905 ale ja użyłem 3x79L05 by mieć z głowy przeciążenie -12V :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość aTaSerwis

ja tam wwaliłem ceramiczne więc to jeden czort.

Tak uważasz? A na czym (twoim zdaniem) polega błąd który zaznaczyłem?

Jak możesz to popraw.

Moge, nie chcę.

Mogłem taki układ pokazać na forum kilka miesięcy temu, ale ponieważ czytają to ludzie nie mający pojęcia o elektronice ... nie napisałem. Tego typu prowizorka robione przez amatorów są potencjalnie niebezpieczne, w wielu przypadkach kończy się uszkodzeniem czegoś_tam (płyta, zasilacz ... do wyboru).

W sumie to użyć można ten 1A 7905 ale ja użyłem 3x79L05 by mieć z głowy przeciążenie -12V :P.

1522662[/snapback]

Tego to juz komplenie nie rozumiem ... możesz to jakoś wyjaśnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo nie wiem coś mi sie posrało totalnie :D kondensatory powinny być do masy jedną końcówką a drugą do napięcia(wejściowego lub wyjściowego). Dopiero teraz popatrzyłem że tak sie jebłem. Na początku myślałem że chodzi o polaryzację.

Ale głupi błąd ale głupi....

Z tymi 3x79L05 rozchodziło mi się o to by -5V nie wyssało całego prądu z -12V chodź lepszym rozwiązaniem byłby bezpiecznik.

Ja tylko podałem to co ja zrobiłem, wcale nie na potrzeby tematu, jak komuś bedzie działać źle płyta z zasilaczem ATX2.x to zainteresuje się elektroniką (albo i nie) i sam coś takiego zmontuje, może nawet na PCB( mi się nie chciało :-P).

 

 

Ps.Schemat poprawiony

Edytowane przez Walonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walonek thx....za schema....podaj wartości kondonów....Z drugiej strony, gdyby

to scalić i zrobić nakładkę na wtyczkę....przelotka ala dodatek do pi... ;) .... sposób na niewielki zarobek?

Edytowane przez Hex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory mogą być praktycznie dowolne bo -12v jest w miare stabilne w zasilaczach komputerowych i nie bedzie dużych wachań na -5v. daj tak po 100nF do 1uF i bedzie spoko. A zarobek? hmm czy ja wiem czy by sie opłacało ? jakby trzeba było zawsze można sie mnie spytać i moge zrobić przelotkę na -5v jak mi sie zechce :-P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...