Skocz do zawartości
boxer

Postępujące Uszkodzenie Dysku Ibm Co Robić?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Potrzebuję Waszej pomocy coś się dzieje niedobrego z moim dyskiem IBM Deskstar IC35L040AVER07-0 (taki jak w sygnaturze). Najpierw Win2000 uruchamiał sie ok 15 min następnego dnia już sie nieuruchomił ( Win98SE na drugiej partycji podstawowej chodził normalnie) więc myśle przyszedł czas na 2000 zrobiłem format podstawowych i od nowa postawiłem 98 i 2000 ale nic to nie dało 98 chodził dobrze a 2000 zastygał na ekranie ładowania (aha przed formatem sprawdziłem Pandą wszystko nie było wirusów). Uruchomiłem scandisk spod Dosa znalazł bad sectory na dwóch ostatnich partycjach( sprawdziłem tylko cała partycję F ok 10GB trwało to ok 16godz. Będąc w szoku zacząłem zgrywać to co miałem na F na part. E ok.20 GB a z E na dvd-rw ale coś mi nie dawało spokoju i puściłem scandisk na E ale tylko do pierwszych badów bo znowu ok 10godz straciłem .Zgrałem wszystko z E na dvd-rw udało się w wiekszości. Dalej sprawdziłem partycje podst z windowsami nie było błędów( 1 i 5GB znowu strata całego dnia na sprawdzanie) :mur: Została ostatnia part 2GB z plikami wymiany :blink: i tu ciekawa sprawa sprawdziłem scandiskiem nie miała badów ale tzw. "week sectors" słabe sektory było ich 20 następnego dnia znowu sprawdziłem i było juz 77 słabych :sad: więc chyba to jakies postepujące uszkodzenie dysku( w miedzyczasie usunąłem partycje z badami F i E wtedy Win2000 uruchomił sie i tak do dzis działa ale wolno jak traktor) , transfer sredni spadł do 3-7MB/s test w Disk Bench i Disk Speed (HD Tach pokazuje bład i nie kończy testu ale w trakcie sprawdzania pokazuje na wykresie skoki i spadki od 0 do 37 MB/s. Gdy dodawałem małe partycje po 2GB aby je szybciej sprawdzić to Win2000 znowu przechodził w hibernację(cały czas świeciła sie kontrolka odczytu z dysku i dysk wydawał rytmiczne zgrzyty).

Przeglądałem archiwum tweaka i mam juz odpowiednie programy min. Hdd regenerator , narzedzia WD ( WDClear) i MHDD i diagnostyczne Hitachi.

Ale mam pytanie:

1. Co mam zrobić najpierw bo myśle żeby zrobic tak : pełny format i usunąc wszystkie partycje , przejechac go WDClear i założyć partycje od nowa i sprawdzić Hdd regeneratorem ale czy ten WDClear jest bezpieczny , czy on robi low lewel format czy czyści dane (tzw. zerowanie) ,low lewel format jest podobno szkodliwy więc jeśli WdClear go robi to go nie użyje .

2.Ile czasu zajmuje WDClearowi czyszczenie dysku i czy można go przerwać w trakcie pracy.

3.Czy HDD Regenerator działa szybko i dla pewności czy używa się go po założeniu partycji dla oznaczenia błędów tak jak scandisk, czy jakoś usuwa te badsectory ( jak są fizycznie uszkodzone klastry to chyba nie da rady :blink: )

Bardzo proszę pomóżcie bo szkoda mi tego dysku może jeszce się coś uda zrobić .

 

PS. Oj ale dużo napisałem mam nadzieję że nie nudziłem za bardzo. Dzięki za pomoc. Pozdro :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WDClear robi tylko zerowanie ;] (możesz przerwać jego pracę). Hddregenerator naprawia bady ale czy fizyczne :>? raczej nie ;](nie działa za szybko). Lowlevel format hym firmowym programem od ibm powinien mieć taką opcje (ale to ostateczność ) lub programem od maxtora (też polecam). A postępowanie zdjęcie wszystkich partycji wd clear potem hdd regenerator. Jeśli nie naprawi dysku to spisać gdzie są uszkodzone sektory i utworzyć partycje której nie będziesz ruszać ;) (czyt hidden). Ewentualnie robisz lowlevel format i może on pomoże ..... pozdr

-------------------------------

I coś wyszło z ratunku dysku :>?

Edytowane przez Domik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc przymierzam się na razie ale jeszce jedno pytanie HDD regenerator mam puścic przed założeniem partycji tak?

 

Edit: To pytanie o HDD Regenerator już nieaktualne bo wystarczyło przeczytać readme

"można go puszczać przed założeniem partycji, nawet jest lepiej".

Dobra zabieram się do roboty (ale jutro dopiero) jak skończe to powiem czy cos się dało z tym dyskiem zrobić . :banana:

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się padła elektronika dysku nawet nie zdążyłem nic zrobić wywaliło bład dysku i już przy następnym uruchomieniu juz go BIOS nie widział koniec z nim jeszcze poszukam elektroniki do niego :zonk: w serwisie świetnie mi doradzili zeby nowy kupić :angry: . No i tyle własnie jestem na zakupach nowego kompa :-P s jak nie znajde elektroniki do starego dysku to oddam mu ostatnią przysługe i spocznie gdzies pod drzewem w moim ogrodzie :twisted2: Pozdro dla Domik. Hej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...