Skocz do zawartości
Demonstenes

Instalacja Gtk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem poczatkujacym w linuksie i napotkalem problem. Otoz chcialem zainstalowac Mplayera z GUI, jednak okazalo sie, ze nie mam bibliotek GTK. Sciagnalem je i probowalem zainstalowac, jednak wyskoczyl blad:

 

checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config

checking for glib-2.0 >= 2.1.4 atk >= 1.0.1 pango >= 1.0.1... Package atk was not found in the pkg-config search path.

Perhaps you should add the directory containing `atk.pc'

to the PKG_CONFIG_PATH environment variable

No package 'atk' found

 

configure: error: Library requirements (glib-2.0 >= 2.1.4 atk >= 1.0.1 pango >= 1.0.1) not met; consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if your libraries are in a nonstandard prefix so pkg-config can find them.

 

Wiec sciagnalem Gliba 2.6.0 i zainstalowalem ( ./configure make make install-poszlo bez problemu).

Instalacja Pango 1.7.0 juz nie poszla:

 

/usr/include/freetype2/freetype/freetype.h:20:2: #error "`ft2build.h' hasn't been included yet!"

/usr/include/freetype2/freetype/freetype.h:21:2: #error "Please always use macros to include FreeType header files."

/usr/include/freetype2/freetype/freetype.h:22:2: #error "Example:"

/usr/include/freetype2/freetype/freetype.h:23:2: #error " #include <ft2build.h>"

/usr/include/freetype2/freetype/freetype.h:24:2: #error " #include FT_FREETYPE_H"

make[4]: *** [pangoxft-render.lo] Błąd 1

make[4]: Leaving directory `/home/kuba/pango-1.7.0/pango'

make[3]: *** [all-recursive] Błąd 1

make[3]: Leaving directory `/home/kuba/pango-1.7.0/pango'

make[2]: *** [all] Błąd 2

make[2]: Leaving directory `/home/kuba/pango-1.7.0/pango'

make[1]: *** [all-recursive] Błąd 1

make[1]: Leaving directory `/home/kuba/pango-1.7.0'

make: *** [all] Błąd 2

 

Atk 1.7.2 udalo sie zainstalowac bez problemu...

 

Czy ktos moze pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po doinstalowaniu freetype'a z problemami, ale udalo sie zainstalowac Pango, jednak GTK (zarowno wersja 2.2.4 jak i 2.5.6) nadal wyrzucaja cos takiego:

 

checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config

checking for glib-2.0 >= 2.5.7 atk >= 1.0.1 pango >= 1.7.0... Requested 'glib-2.0 >= 2.5.7' but version of GLib is 2.4.7

 

configure: error: Library requirements (glib-2.0 >= 2.5.7 atk >= 1.0.1 pango >= 1.7.0) not met; consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if your libraries are in a nonstandard prefix so pkg-config can find them.

 

Co to jest to PKG_CONFIG_PATH ? Czy ktos ma jakies pomysly co z tym robic dalej ?

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config

checking for glib-2.0 >= 2.5.7    atk >= 1.0.1    pango >= 1.7.0... Requested 'glib-2.0 >= 2.5.7' but version of GLib is 2.4.7

 

Co to jest to PKG_CONFIG_PATH ? Czy ktos ma jakies pomysly co z tym robic dalej ?

PZDR

1583526[/snapback]

Przetłumacze: On wymaga gliba-2.0 w wersji MINIMUM 2.5.7 a Ty zainstalowałeś 2.4.7. Niby można to ominąć ale odradzam bo może wtedy mplayer nie działać. Zainstaluj nowszego Gliba ;)

 

PKG_CONFIG_PATH - sciezka do pkg-config - tam sie dopisuje niestandardowe sciezki do libów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A uzyles po instalacji /sbin/ldconfig, ew. zrobiles reboot?

1584042[/snapback]

Jak pisalem-jestem nowincjuszem - /sbin/ldconfig co to jest ?

 

EDIT:

zarowno reboot jak i wydanie polecenia /sbin/ldconfig nic nie daje :mad:

PZDR

Edytowane przez Demonstenes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się tak robić ale cóż - spróbuj tak:

Zedytuj plik configure: poszukaj wpisu:

min_glib_version=2.5.7

I zamien na to co Tobie pokazuje - 2.4.7 .Powinno prezjść configure...

 

Jednak nie zmienia to faktu że bardzo dziwne iż pomimo instalacji nowego glib coś jest nie tak :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehehehe... GTK... pamietam noce spedzone nad tym problemem, cale strony zapisane zaleznosciami. Nic z tego nie wyszlo. Do tego dystrybucje przyjazne uzytkownikom niestety sprawiaja takie figle kiedy probuje sie cos zainstalowac z palca. U mnie na mandarynie 9.2 wlasnie tak bylo, doszedlem o ile pamietam od zliba z zaleznosciami, dalej slepy zaulek i nik nie potrafil mi pomoc. Dalem sobie spokoj z GUI i jade na mplayerze konsolowym do teraz (obecnie pracuje na gentoo).

Wg mnie tracisz czas :) . Lepiej poswiecic go na przerzucenie sie na powazna dystrybujce. Z manualem pod reka instalacja jest banalnie prosta, a mozna sobie zaoszczedzic przyszlych problemow, nie wspominajac o predkosci dzialania tak postawionego OSa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie warto sie bawic w kompilacje pakietów na innych distro niż Gentoo. Sam używam i nie mam zadnych problemów z kompilacją. emerge mplayer, idę na obiad i wszystko się samo robi. Inaczej nie dojdziesz do tych zaleznosci, tego jest za duzo a na kazdej sa problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie warto sie bawic w kompilacje pakietów na innych distro niż Gentoo. Sam używam i nie mam zadnych problemów z kompilacją. emerge mplayer, idę na obiad i wszystko się samo robi. Inaczej nie dojdziesz do tych zaleznosci, tego jest za duzo a na kazdej sa problemy.

1584708[/snapback]

Nie zgodze się w 100%. Ja na Slackware nie miałem dużych problemów... ;) zależy kto dzierży r00t'a ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem poczatkujacym w linuksie i napotkalem problem. Otoz chcialem zainstalowac Mplayera z GUI, jednak okazalo sie, ze nie mam bibliotek GTK. Sciagnalem je i probowalem zainstalowac, jednak wyskoczyl blad:

Po pierwsze spróbuj zainstalować paczki dla twojej dystrybucji. Jeśli jesteś początkujący to samodzielna kompilacja jednej z podstawowych bibliotek to proszenie się o kłopoty. Z tego co piszesz to instalowałeś te biblioteki po kilka razy w różnych wersjach i śmietnik pewnie już masz niezły. Pół biedy jeśli poszło to wszystko do /usr/local.

Po drugie to brak GTK+ i Freetype w systemie jest dość dziwny, jeśli tego nie masz to nie uruchomisz połowy programów okienkowych, prawdopodobnie brakuje ci tylko paczek devel.

Sprawdź w jakich wersjach masz te biblioteki zainstalowane, doinstaluj odpowiednie dla nich paczki devel, wywal z /usr/local to co ręcznie doinstalowałeś i wtedy spróbuj.

Poza tym to zadając tego typu pytania warto podać nazwę dystrybucji i numer wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...