Skocz do zawartości
Gość rafifeo

Plik Startowy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rafifeo

Czy ktos moze wie jak zrobic plik startowy??

 

i jeszcze w jakim jezyku programowania mozna zrobic program i odpalic go na kompie bez windy i bez zadnego systemu operacyjnego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plik startowy? Bo nie qmam... Ale z dalszego opisu wnioskuje że chcesz kernel własny uruchomić. Od razu mówie: to nie jest łatwe - ba - to jest rbardzo trudne... No może łatwe będzie żeby Twój OS wypisywał: "Hello world" ;)

 

Poszukaj na binboyu(bodajze binboy.sphere.pl, jak nie to na googlu poszukaj) był kurs pisania OS'a(podstawy, jak zacząć)...

 

Ale do tego trzeba być bardzo dobrym programistą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak z ciekawości spytam. Jak sie testuje OS'a. Bo podczas pisania trzebe co jakiś czas uruchomić program i sprawdzić czy wszystko jest ok. Czy za każdym razem trzeba rebootować kompa i ładować nowy os, czy można go uruchomić przez jakiś emulator ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak z ciekawości spytam. Jak sie testuje OS'a. Bo podczas pisania trzebe co jakiś czas uruchomić program i sprawdzić czy wszystko jest ok. Czy za każdym razem trzeba rebootować kompa i ładować nowy os, czy można go uruchomić przez jakiś emulator ?

1587570[/snapback]

Bohs, czy też bochs, nie pamiętam bo nie używałem ;)

VMWare Workstation

Microsoft Virtual PC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sid: Dzięki, może kiedyś w praktyce wykorzystam :)

 

//edit

rafifeo Jeśli cie to interesuje to jest jeszcze kurs pisania os'a by agent_J.

Autor pominoł tam chyba bootloadera, używając jakiegoś gotowego, chyba grub'a.

Ale to pozwoli zaoszczędzić troche czasu i sił na ciekawsze rzeczy, chyba że zależy ci na tym loaderze :)

 

Kurs OS'a by Agent_J

Edytowane przez antrykot111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coby OS'a pisać to trzeba być guru ;) Ja kiedyś miałem taki pomysł ale szybko zrezygnowałem - no chyba że dla zabawy chcialbym ujrzec napis Hello World ;) Już lepiej zrobić własne distro Linuksa - chociażby na podstawie projektu Linux From Scratch, lub livecd scripts(tworzenie LiveCD z jakiegoś zainstalowanego/skonfigurowanego Linuksa).

Myślałem też kiedyś na jakichś "autorskich modyfikacjach" do Win98 - doszedłem do tego że zajmował on ~120mb. Ale na to trzeba mieć pomysł żeby zrobić coś nowego z czegoś starego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coby OS'a pisać to trzeba być guru

Jak zobaczyłem kurs, i ile rzeczy trzeba umieć to stwierdziłem że jeszcze dużo nauki przedemną :)

 

 

Swoją drogą to mógłbym sie wreszcie zacząć uczyć asm'a bo w sumie to przydatna rzecz.Raz sie już za niego zabierałem, ale jakoś nie wyszło, może tym razem będzie lepiej...:D

 

//edit

 

A M$ udostępni kiedyś źródła jakiegoś podstażałego winka ?? A może już są, tylko ja nic nie wiem :) ?

Edytowane przez antrykot111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie mozna pisac os w turbo pascalu?

1588554[/snapback]

Nigdy nie pisałem os'a, ale w googlu na pierwszy rzut oka słowo os tutorial i pascal w parze nie idą :)

W sumie tat czy siak trzeba umieć coś asm'a, bo bez tego ani rusz :wink:

 

jakis malutki systemik w pascalu + botloader = fajna zabawa :)

Albo ból głowy :) Edytowane przez antrykot111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znajome ci są zagadnienia z Architektury komputerów tzn:

(fizyczna organizacja procesora , mikroprogramy , pamięć , dyski itp)

oraz takie tematy z systemów operacyjnych jak :

-stany procesów(wątków) , algorytmy kolejkowania takie jak FIFO LIFO FCFS czy priorytety.

-pamięć wirtualna i moduł DMA (algorytmy stronicowania , wymiany stron np LRU LFU czy też optymalny , adresowanie fizyczne i logiczne itp)

-obsługa zdarzeń , przerwania , itp

-poziomy Systemu operacyjnego.

Oraz programowanie C, C++ , Assembler.

Czyli około 5 - 6 przedmiotów z uczelni technicznej.

Wtedy można powiedzieć że jesteś gotowy aby zacząć pisanie OS'a

(Przypominam że DOS - [disk operating system] nie jest Systemem operacyjnym w pełnym tych słów znaczeniu)

 

A podsumowując nie jest to taka prosta sprawa. Ale życze powodzenia!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie mozna pisac os w turbo pascalu?

jakis malutki systemik w pascalu + botloader = fajna zabawa :)

1588554[/snapback]

Nie bardzo chyba...

 

Ale wyobraź sobie że taki program jedynie by wypisywał jakiś tekst. W gdzie obsługa klawiatury? dysków? Poza tym jak wyżej napisano - jak będziesz miał zrobioną obsługe dysków i partycji to będziesz musiał napisać "kontroler" pamięci... Potem trzebaby zrobic uruchamianie programow spod Twojego OS'u - to nie będzie hop-siup: "exec('C:\mojprogram.com');". Bo w przypadku exec(); zajmował się tym DOS...

 

Ogólnie nie chciałbym Cię zniechęcać ale nikłe szanse masz zrobić OS na dzień dzisiejszy - pomyśl nad własnym distrem Linuksa jak już pisałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...