Skocz do zawartości
sienkos

Epox 9npa+ Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

zleciałem teraz wszystkimi ustawieniami w dół

Pamieci na 2T DDR200 CL3

HT x2

CPU Ratio x6

FSB 210MHz

napięcia na auto i znowu ten save mode.

A ustaw pamięci na DDR 166, lub nawet 133 i wtedy spróbuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

Mi sie savemod wlacza jak przesadze z timingami (a wlasnie - ustaw timingi wg SPD, tak profilaktycznie, np. moje stare Apacery mialy problem CL3, a lepiej sobie radzily na CL2,5, a nawet na CL2),

lub gdy przesadzilem czestotliwoscia pamieci (tutaj nie dotyczy)... ze wzgledu na procek rzadko...

Hmmm... ja nie jestem zbyt doswiadczony w K8 (sam mam miesiac), ale ja zresetowalbym BIOS (clearCMOS zworka), ustawilbym napiecie na chipsecie na 1,6, na pamiatkach 2,7 i timingi wg SPD, HT x3, dzielnik pamieci 166, mnoznik x8 i szedlbym powoli w gore z FSB 205, 210... itd, jesli savemode to zmniejszam o 1 FSB i itd.

Ale kurcze, dziwnie sie zachowuje ten proc... przy 210? :blink: a moze masz cos z czestotliwoscia na PCI, albo innymi takimi?

Druga rzecz taka nieprawdopodobna to problemy z zasilaniem...

 

Szczerze mowiac nie mam pojecia, gdyz u siebie nie mialem tego typu problemow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś dla 9NPA+ Ultra, do innych wersji płyt [tych starszych, bez "3"] też są nowe biosy

Original filename9npa6418.binDefault Download (Starting in 3 seconds)RAR package (Filesize: ~350 Kbyte)» Get WinRAR from www.rarsoft.comAlternative DownloadsZIP package (Filesize: ~350 Kbyte)Bootable ISO (Read more)MD5SUM (?)8a5cd1606703d632b13ea4f77485fdc2 (9npa6418.bin)Changelog	* Added: 'Burst Length' and 'DRAM Bank Interleaving' item	* Solved Some old type PCI VGA hang at POST 29h when full screen logo show	* Fixed: Copy failure if copy file from PATA HDD to USB2.0 HDD	* Added: 150Mhz and 183Mhz potions for memory clock item

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wczytaniu tego biosu musialem podnieść napięcie na procku i pamięciach bo przestał przechodzć sp2004 - a tak to ok.

O dużo musiałeś podnieść?

Ciekawew skąd takie coś?

Pewnie albo poprzedni zawyżał, albo nowy zaniża :blink:

Bo chyba innej możliwości nie ma? :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dużo musiałeś podnieść?

Ciekawew skąd takie coś?

Pewnie albo poprzedni zawyżał, albo nowy zaniża :blink:

Bo chyba innej możliwości nie ma? :mellow:

Tragicznie nie jest - na procku o 0,03 na pamiątkach o 0,1. Nieco się zaskoczyłem - myslałem ze będzie lepiej a tu taki zonk. Z temperaturami nie mam problemu tak więc narazie zostawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie epox strzelił - tzn. 3 slot ramu... i załatwił już 2 kostki po 512 Mb GEIL :? wszystko idzie na gware... teraz działam na 1 GB i 1 i 2 slocie :D

nie ma firm doskonałych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie epox strzelił - tzn. 3 slot ramu... i załatwił już 2 kostki po 512 Mb GEIL :? wszystko idzie na gware... teraz działam na 1 GB i 1 i 2 slocie :D

Plyta i memy, czy same memy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie epox strzelił - tzn. 3 slot ramu... i załatwił już 2 kostki po 512 Mb GEIL :? wszystko idzie na gware... teraz działam na 1 GB i 1 i 2 slocie :D

Opisz trochę dokładniej tą sprawe. I co twoim zdaniem mogło to spowodować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wasze „9NPA+U” mają problemy z prawidłowym odczytem temperatury ? Zauważyłem że mój egzemplarz pokazuje odczyty na odwrót, temperatura procesora jest temperaturą chipsetu i odwrotnie. Próbowałem trzech wersji biosu i zawsze to samo.

 

Stwierdziłem to po prostu „na dotyk”, na chipsecie mam pasywnego Zalmana który na moje oko może mieć 50 stopni, natomiast na procesorze zamontowany jest „Scythe Ninja+Fander” i pasowało by około 35-36 stopni. Według odczytów jest odwrotnie. Czytałem na sąsiednich forach że na płytach innych producentów zdarza się to dosyć często.

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta mobo nie ma odczytu na chipsecie. Ta druga temp to temp otoczenia procesora, czy jakoś tak.

 

A z zalmanem bez żadnego ruchu powietrza byłbym ostrożny. Ostatnio tak odpaliłem kompa i jak po pewnym czasie dotknąłem zalmana to się uparzyłem, po przyłożenia czyjnika zewnetrznego termometru z miejsca dobił do 70*C i mu się skala skończyła. Po wyłączeniu troche trwało zanim spadł poniżej 70*C i termometr zaczął pokazywać temp, która spadała bardzo szybko, więc sądza że chipset przekroczył u mnie 100*C

 

A co do temp procesora to u mnie pokazuje o 2*C więcej niż czujnik przyklejony z boku do czapy procka, więc myśle że u mnie odczyty są w normie.

Może czapka na procku krzywo siedzi i stąd masz takie temp bo nie oddaje dobrze ciepła na radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta mobo nie ma odczytu na chipsecie. Ta druga temp to temp otoczenia procesora, czy jakoś tak.

 

A z zalmanem bez żadnego ruchu powietrza byłbym ostrożny. Ostatnio tak odpaliłem kompa i jak po pewnym czasie dotknąłem zalmana to się uparzyłem, po przyłożenia czyjnika zewnetrznego termometru z miejsca dobił do 70*C i mu się skala skończyła. Po wyłączeniu troche trwało zanim spadł poniżej 70*C i termometr zaczął pokazywać temp, która spadała bardzo szybko, więc sądza że chipset przekroczył u mnie 100*C

 

A co do temp procesora to u mnie pokazuje o 2*C więcej niż czujnik przyklejony z boku do czapy procka, więc myśle że u mnie odczyty są w normie.

Może czapka na procku krzywo siedzi i stąd masz takie temp bo nie oddaje dobrze ciepła na radiator.

Na chipsecie mam temperaturę że tak powiem w normie (niestety nie posiadam zewnętrznego termometru), ale na dotyk nawet po "katowaniu" jakąś grą nie stwierdziłem ekstremalnego ciepła. Jest dobra pasta i w miarę dobry obieg powietrza w obudowie więc jakoś się nie boję. Cisza to podstawa a ten mały "wyjec" fabryczny jest nie do zniesienia. :?

 

Radiator na procesorze siedzi napewno dobrze, sprawdzałem to już wczesniej. Wydaje mi się to błedny odczyt, co zresztą spotkało mnie już wcześniej na np. produktach Gigabyte'a.

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zalmanowi wystarczy najmniejszy podmuch powietrza. Normalnie mam w okolicy wiatrak 120mm i wtedy temp zalmana w okolicach 35*C, wtedy po prostu wiatrak nie był podłączony i stąd takie cyrki.

 

A jak pisałem czapka to chodziło mi o IHSa - te blache miedzianą z napisami osadzoną na samym CPU, czasem zdarza się, że krzywo je zamontują i wtedy źle przylega do jądra, co skutkuje jego grzaniem się i nie oddawaniem temperatury na IHSa a potem na radiator.

Musiałbyć wyciągnąć procka i oejrzeć czy dobrze ta blacha przylega, albo sprawdzić temp u kogoś innego.

Wtedy byś wiedział, czy to błąd odczytu na mobo czy krzywy IHS. Bo jedno i drugie możliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zalmanowi wystarczy najmniejszy podmuch powietrza. Normalnie mam w okolicy wiatrak 120mm i wtedy temp zalmana w okolicach 35*C, wtedy po prostu wiatrak nie był podłączony i stąd takie cyrki.

 

A jak pisałem czapka to chodziło mi o IHSa - te blache miedzianą z napisami osadzoną na samym CPU, czasem zdarza się, że krzywo je zamontują i wtedy źle przylega do jądra, co skutkuje jego grzaniem się i nie oddawaniem temperatury na IHSa a potem na radiator.

Musiałbyć wyciągnąć procka i oejrzeć czy dobrze ta blacha przylega, albo sprawdzić temp u kogoś innego.

Wtedy byś wiedział, czy to błąd odczytu na mobo czy krzywy IHS. Bo jedno i drugie możliwe

Dokładnie ten procesor siedział już na płycie Gigabyte, wskazania temperatury oscylowały w okolicach 38-40 stopni. Po przesiadce na "9NPA+U" mam 50 praktycznie non stop. Co ciekawe, w stresie różnica wynosi zaledwie 3-4 stopnie.

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na mobo. Może spróbuj na gwarancje oddać, bo odczyt temp jest dość ważny, więc powinni uznać.

Płytę kupiłem bezpośrednio w hurtowni (Pronox), znam wszystkie zasady serwisu z tej hurtowni i akurat Epoxa po prostu naprawiają (NMC-Koszalin). Wątpię aby coś takiego naprawili, a czekać ileś tam niewiadomo na co trochę mi się nie uśmiecha. Płyta pracuje poprawnie od 4 miesięcy, więc w sumie tylko ten jeden minus mogę zaliczyć, reszta jest bez problemowa.

 

pozdr.

 

Edit: Chyba się dowiedziała bo teraz pokazuje non stop 45 stopni.........:)

Edytowane przez cobex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie przeczytałem wszystko w tym temacie, zeszło mi do 4:30 (rano), a chciałem się dowiedzieć którą płytę kupić 9NPA+ Ultra czy 9NPA3 Ultra i mogę powiedzieć że... nie wiem :mur:

Chodzi mi odobrą platformę do OC z tego co się dowiedziałem o tych dwóch płytkach wynika że:

 

9NPA+ Ultra - jest trudno dostępna :) lepiej ją ludzie lubią, ma przyciski (reset,power), firewire oraz kiepsko umieszczone gniazda IDE, kondensatory SANYO/Rubicon

 

Pytania:

jakie ma max Vcore i Vdimm i najniższy mnożnik procesora?

 

9NPA3 Ultra - można łatwiej kupić, nie wiem czemu ludzie wolą 9NPA+ ultra, nie ma przycisków power/reset (wprawdzie mnie to "strzyka" przecie można śrubokrętem to robić :D ) nie ma firewire (i tak go nie używam) ma lepiej rozplanowane gniazda IDE oraz kondensatory Rubicon

 

Pytania:

jakie ma max Vcore i Vdimm i najniższy mnożnik procesora?

Czy jest jeszcze coś co różni tą płytę od 9NPA+ Ultra na minus, liczą się tu głównie stabilność i możliwości OC np czy te Rubicony się sprawdzają?

Kto mi zrobi projekt geomembrany skaładowiska odpadow na geoinżynierię?... to takie retoryczne na koniec... ide spać...

Edytowane przez m40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...