Skocz do zawartości
baton18

Jaka Matryca Lepsza Do Grania- 15" Czy 15,4" ?

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu zaznaczam, ze nie zamierzam kupowac laptopa tylko po to zeby sobie pograc :)

Głównie do pracy, ale czasem lubie sobie jakas gierke zapuscic.

Jak wyglada sprawa z graniem na 15,4"? Załóżmy ze gierka obsluguje standardowe rozdzielczosci, np. 800x600 czy 1024x768. Jak kszattuje sie wtedy obraz na 15,4"? Czy jest to tak, ze w pionie zajmuje caly ekran, a poziomie zostaja uciete boki, zeby obraz mial proporcje 4:3? I jezeli tak, to czy wtedy obraz ma mniejsza przekatna niz by mial na zwyklym 15" ?

Z góry dziekuje za odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz na panoramicznych jesli graj jest do tego przystosowana jest znacznie lepszy, grałem w halflife 2 na rozdzielczosci 1280x800 i jest to rewelacja, znacznie bardziej naturalna perpektywa.

Niestety wiekszosc gier nie obsluguje panoramy i gra ogranicza sie do wybrania 1024x740 - i tutaj masz dwie obcje - albo ustawic wspolczynik proporcji obrazu na 4:3 - czyli po bokach masz czarne paski - dosyc duze zajmujace 1/5 ekranu

albo ustawic w sterownikach karty by obraz zawsze byl rozciagany do proporcji 16:10 - wtedy nie ma czarnych paskow, ale obraz jest zdecydowanie rozciagniety w szerz i widac to nie tylko podczas ogladania kola:)

 

PCETy sa dziwne, mam xbox'a i tam kazda prawie gra dziala na 16:9, a na pececie ciagle jeszcze kroluje 4:3.

 

Jesli zależy ci na graniu we wszystko jak leci - lepiej wybrac kwadratowa matryce 4:3 czyli 15".

Jesli procz grania pracojesz w programach graficznych a do tego w wybrane tytuly chcesz grac super komfortowo i w stylu kinowym to wtedy 15'4".

 

Spostrzezenie:)

matryca 15'4" ma rozdzielczosc 1280x800 a wiekszosc notebookow z ta matryca ma karty Ati x700 - wydaje mi sie ze to troche za malo zeby moc grac w tej rozdzielczosci jeszcze z anizo 4x lub 8x .

15' cali wyswietlacz w wiekszosci ma 1024x740 czyli wystarczajaco by Ati x700 dala sobie rade:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy ci na laptopie który ma służyć głównie do pracy to nie zastanawiaj się tylko od razu bierz matryce 15,4". Sam jestem posiadaczem laptopa z taką matrycą i powiem szczerze, że nie zamieniłbym jej na żadną inną. Komfort pracy jest o wiele większy niż na monitorach 4:3.

Co do gierek to nie powiem ci za wiele - nie mam narazie na nie czasu (choc karta graficzna uciągnęłaby nie jedną poważniejszą gierkę)

Grałem jedynie w NFS U2 - powiem krótko - rewelka. A martyca 15,4"spisywała się doskonale.

Tak więc jeszcze raz zachęcam do zakupu lapsa z panoramą.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>baton18:

mialem podobny dylemtat. zdecydowalem sie na 15,4 (decydowaly inne czynniki) i musze powiedziec, ze jest to swietny wybor. gry, ktore obsluguja WXGA wygladaja swietnie, natomiast te ktore pracuja w trybach 4:3 sa akceptowalne. sam jesli juz gram, to w starsze rzeczy, wiec obawialem sie niekompatybilnosci. jednak po dluzszej chwili te czarne pasy po bokach sa niezauwazalne, a 15,4" to rozmiar ktory wystarczajaco nadrabia wielkoscia.

podsumowujac, jesli notebook ma sluzyc glownie do pracy, a od czasu do czasu do gier, to nie ma sie nad czym zastanawiac. korzysci wynikajace z pracy na matrycy 16:10 niweluja jakiekolwiek minusy grania na niej.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi

 

Grisza:

zakładając ze gierka nie obsluguje WXGA i uruchamiam ja w 1024x768 (4:3) i mam te czarne pasy po bokach, to o ile mniejszy jest widzialny obraz niz ten ktory bym uzyskal na zwykłej 15" ?

 

i jeszcze jedno: jesli gierka obsluguje rozdzielczosc WXGA 1280x800 to wtedy moge miec pewnosc ze obsluzy mi caly ekran 15,4" i obraz bedzie absolutnie naturalny (zadnych znieksztalcen)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odzew

 

Zdecyduje sie jednak na tradycyjna matryce 15".

 

Jest jednek pewien problem, bo nie moge w ofercie zadnego z bardziej znanych producentów znalezc laptopa ktory mialby matryce 15" i spelnial moje dodatkowe wymagania, tj:

-procesor Intel Pentium M (sonoma)

-grafika Ati X700

 

Jesli ktos z was spotkal sie z takim laptopem to prosze o informacje.

 

Dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam 17 szerokie @ 1920x1200, HL2 w takiej rozdzialce + alias i anizo x4 = NIE MAM PYTAN. A co do rozciagania obrazu to nie jest az tak tragicznie wg mnie. A co do tego czemu 4:3 jest na pecetach a nie 16:9 to odpowiedz jest prosta : ile na rynku jest czy to CRT czy LCD w szerokim aspekcie??Yyyy?? Popdowiem : praktycznie w ogole nie ma. A TV panoramiczne do ktorych podlacza sie konsole to znacznie wiekszy odsetek dlatego tez Xbox i PS2 moze wyswietlac obraz w szerszej perspektywie. A co do kompów to poszukaj u Asusa, tam coś powinno być. Acer pewnie też sie znajdzie ale tej firmy nikomu nie polecam.

pozdro

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jaki to jest notebook ze dziala w takiej rozdzialce plynnie ?? masz gf 6800 chyba...

17 cali to juz lekka przesada w notebooku,

wole maly notek - najlepiej 12" plus zewnetrzne 23 cale

1731439[/snapback]

Dell Inspiron 9300. I owszem, mam GF6800. Dell miał wypuścić 14" szerokiego lapa do gier (zapowiadany m140 z linii XPS czyli dla gierczenia). Wszyscy sie spodziewali conajmniej GF6600/X700 a dali zintegrowane [ciach!]o. Co do wielkości to nie jest źle, niby 17 cali ale tylko 3,5 kg co wg mnie jak na takie rozmiary to naprawde nie wiele.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...