Skocz do zawartości
listek2000

Buforowanie Zapisu (write Cache)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam byc moze ktos mi pomoze, otoz mam dwa takie same dyski sata maxtor 160GB.

Dzialaly elegancko przez ponad rok w systemie RAID 0. Od pewnego czasu dziwnie spadl transfer zapisu tzn byl nierowny, w deviceinfo kontrolera SIL3112 na plycie Gigabyte nforce2Pro wynika ze na jednym z dyskow wylaczyl sie "write cache".

Nie wiem jak to sie stalo, rozdzielilem dyski i jade na jednym sprawnym bo ten drugi ma koszmarny poziom zapisu.

Zmienielem kanaly ale problem przeskakiwal na kanal gdzie podpialem felernego maxtora, co chyba wyeliminowalo ze problem lezy po stronie kontrolera, w ktorym zreszta zmienilem sterowniki od starych po nowe i problem pozostal.

Pisalem do Suportu maxtora... kazali przepuscic dysk przez producencki program POWERMAX, zrobilem tak , przepuscilem go przez wszystkie testy nawet te najbardziej zaawansowane calonocne... i tylko "Congratulations", "error free", "passed"... czyli ze ok, zwariowac mozna, wg tych testow dysk jak najbardziej wporzadku.

Podpialem dysk u kolegi ktory nie ma raidu tylko zwykle zlacze sata i tam problem jest taki sam, niski transfer zapisu... ale u niego mozna we wlasciwosciach dysku wlaczyc taka funkcje windowsowska dodatkowo buforowanie zapisu i wtedy dysk ozywa i tranfer zapisu wraca do normy... a umnie ta funkcja jest nieaktywna bo ponoc pod raidem nie dziala.

No tak ale ja nie walcze o programowy write cache tylko sprzetowy... zwlaszcza ze drugi identyczny dysk "write cache" ma wlaczony i dziala super... (w tym samym komputerze te same sterowniki ten sam kontroler, ten sam dom i win xp ;) )

Zrobilem screeny i prosze i pomoc.

post-125604-1132661512_thumb.jpgpost-125604-1132661532_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam byc moze ktos mi pomoze, otoz mam dwa takie same dyski sata maxtor 160GB.

Dzialaly elegancko przez ponad rok w systemie RAID 0. Od pewnego czasu dziwnie spadl transfer zapisu tzn byl nierowny, w deviceinfo kontrolera SIL3112 na plycie Gigabyte nforce2Pro wynika ze na jednym z dyskow wylaczyl sie "write cache".

Nie wiem jak to sie stalo, rozdzielilem dyski i jade na jednym sprawnym bo ten drugi ma koszmarny poziom zapisu.

Zmienielem kanaly ale problem przeskakiwal na kanal gdzie podpialem felernego maxtora, co chyba wyeliminowalo ze problem lezy po stronie kontrolera, w ktorym zreszta zmienilem sterowniki od starych po nowe i problem pozostal.

Pisalem do Suportu maxtora... kazali przepuscic dysk przez producencki program POWERMAX, zrobilem tak , przepuscilem go przez wszystkie testy nawet te najbardziej zaawansowane calonocne... i tylko "Congratulations", "error free", "passed"... czyli ze ok, zwariowac mozna, wg tych testow dysk jak najbardziej wporzadku.

Podpialem dysk u kolegi ktory nie ma raidu tylko zwykle zlacze sata i tam problem jest taki sam, niski transfer zapisu... ale u niego mozna we wlasciwosciach dysku wlaczyc taka funkcje windowsowska dodatkowo buforowanie zapisu i wtedy dysk ozywa i tranfer zapisu wraca do normy... a umnie ta funkcja jest nieaktywna bo ponoc pod raidem nie dziala.

No tak ale ja nie walcze o programowy write cache tylko sprzetowy... zwlaszcza ze drugi identyczny dysk "write cache" ma wlaczony i dziala super... (w tym samym komputerze te same sterowniki ten sam kontroler, ten sam dom i win xp ;) )

Zrobilem screeny i prosze i pomoc.

post-125604-1132661512_thumb.jpgpost-125604-1132661532_thumb.jpg

problem leży po stronie kontrolera a nie dysku pobierz ze strony program do zarządzaniem kontrolerem pierwszy od gory, zainstaluj i tam jest mozliwosc włączenia buforowana zapisu na dyskach i zrobienia/sprawdzenia kilku innych rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no rewelacja... wielkie dzieki... jest spowrotem write cache... gdziez ja nie bylem na jakim to forum nie pytalem a tu pytanie zaraz odpowiedz... respekt... ilu ludziom na swiecie teraz pomoge... ;) bo temat zagranica walkowany a zero pomyslu, raz jeszcze dziekuje. WIELKIE DZIEKI Zawadaki !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jednak maly problem, otoz pod dosem program informacyjny mowi o wylaczonym write cache... owszem pod windowsem i jawa uruchamia sie i wtedy dysk dziala normalnie, ale jak go sformatuje i chce wgrac mu winde to dziala to strasznie wolno bo buforowanie zapisu jest na nim wylaczone... czy jest sposob aby mu to zalaczyc na stale bez wzgledu na to gdzie pracuje ( jak mi sie to stalo ze mi sie to wylaczylo?), przypomne ze mam drugi identyczny dysk i tam write cache jest zawsze enabled bez jawy tez byl. Zawadaki pomoz :) , pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o instalator windows to nie ma rady trzeba przecierpieć, w końcu systemu nie instaluje się codziennie :wink: , to ze program diagnostyczny pracujący w DOS zgłasza brak buforowania to akurat normalne, bo DOS nie jest przeznaczonym środowiskiem do pracy tego kontrolera w zasadzie to nie ma możliwości jego obsługi spod DOS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...