Skocz do zawartości
th0rner

Dwie Pompki Czy Jedna Pompa? Co Lepiej?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nasuneło mi sie to pytanie przy okazji kupna mojej przyszłej pompki. Rozwazalem ekonomiczne wersje - czyli Atmana 305 lub jakies pompki od CPC ale powiedzmy ze pracowalyby 2 w ukladzie.

Oba układy maja porównywalną wydajność (1200 l/h vs. 2x650 l/h), moc juz nie do konca (18W vs. 2x5W), podnoszenie slupa wody podobne w kazdym modelu (130cm vs. 2x 120cm - ale nie wiem czy to mozna sumowac bo rzeczywiscie wyszloby 240cm a to troche sporo imo) no i koszty są prawie identyczne (na tych aukcjach).

Co sądzicie? Miejsca mam w budzie duuzo i tym sie nie przejmuje (jeszcze). Ponadto wyczytałem tu ze At-305 jest Słyszalna - a tego bym chcial uniknac.

Prosze mi tu nie pisać, że jak CpC to juz lepiej wziac Atmana z gory zakladajac ze "made in ccpc" jest zle (chyba ze ktos to zna z autopsji - to jak najbardziej przosze pisać).

Być może, że temat juz ktoś poruszył ale ja niczego nie znalazłem :/

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i rady.

 

Atman 305: http://allegro.pl/show_item.php?item=80240129

Safe & Silent firmy WaterCooling Inc.: http://allegro.pl/show_item.php?item=78712960

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do połączeń pomp:

przy połączeniu równoległym (powinny byc 2 takie same pompy, aby był spełniony warunek równości strat hydraulicznych w rurociągach obsługujących każdą z pomp. powinno się zatem stosować pompy o jednakowych charakterystykach) wysokość podnoszenia H pozostaje ta sama, natomiast wydajnosc Q bedzie wieksza (prawie 2razy);

 

przy połączeniu szeregowym (nie muszą byc 2 takie same pompy) wysokość podnoszenia H bedzie większa (prawie 2 razy), natomiast wydajnosć Qpozostanie ta sama.

oczywiscie uwzględniając straty, dane sumy nie będą 2x większe, ale mniej...

 

warto sie zastanowic, czy aby na pewno potrzebujesz dwóch takich pompek? az tak duzy układ planujesz?

jedna powinna byc wystarczająca do układy z 1 chlodnica i 3ema blokami. mowie tu np o takim atmanie 305. a jezeli szukasz podobnej popmpki, nawet jeszcze tańszej (30zł) to polecam aquaela 650. cicha, a i przerobienie na niezatapialną łatwo wykonać też...

 

z tą od cpc styczności nie miałem B)

Edytowane przez oskarro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem przyjemnośc przerabiać układ (kolegi) -> 2 bloki, nagrzewa od poldka i do tego 2 aquele 650 w duużym pudełku po "koksach" z olimpu ;)

 

Pompki połączone tak, że jedna ssie, druga ciagnie, sprawdzały się bardzo ładnie, żadnych problemów z przepłwem, dotego cichutkie. Węże to było kilka rozmiarów... 8ki i 10ki.

 

Ale tak prawde mówiąc to chyba Linoge ciągnął/ciagnie z tego co pamiętam 3 bloki i nagrzewe na jednym aquelu :mrgreen:

 

Zależy na co stawiasz... wydajnośc (atman) czy cisza (aquel), co do pierwszej pompki to wydajnośc jest pewna ale co do ciszy... coś duży rozrzut w tych pompkach, jedni piszą, że ciche, innym buczą... możesz mieć fuksa lub nie :P

Edytowane przez Świder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ograniczony nakład funduszy a zależy Ci na ciszy lepiej kupić Aqua-Ela ( albo dwa, ale nie widze sensu... ) są duuuuuuuużo cichsze od Atmana 305 - chociaż i tak każda z nich ma wady akwariówek - po jakimś czasie się "rozbuczą" a i tak ciche nie są ( np moje aqua-elki połączone szeregowo ( jedna ssa druga pcha ) buczą tak że zasnąć nie mogę w nocy ). Jedynym naprawdę dobrym wyjściem są pompy CO i CWU - ale to już wydatek znacznie większy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Horgrim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak prawde mówiąc to chyba Linoge ciągnął/ciagnie z tego co pamiętam 3 bloki i nagrzewe na jednym aquelu :mrgreen:

Pompka masta, srednia wytrzymalosc to ok rok potem zaczyna delikatnie buczec ;) wtedy sa 2 wyjscia

a) gwarancja :D

B) kupic nowa ;)

 

wc umozliwia dokonanie kompromisu wydajnosc/cisza nie wiem czy jest sens dla 1-2*C zwiekszac dB kompa ? wybor nalezy do Ciebie ;]

 

ma 2 takie pompki na stanie kiedys sie zastanawialem nad takim kombinowanie jednak z duzo z tym zachodu oraz miejsca wiele w budzie zajmuje ;]wiec dalem sobie spokoj ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero szukam pompki do pierwszego układu... póki co postawiłem sobie ambitny cel dorwania Leinga~ c.w.u. Nie mam jednak żadnych doświadczeń póki co - tak tylko głośno myślę, nuż ktoś bardziej obyty się zgodzi. Jak zdementuje - też dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mówią że At-man jest strasznie głośny posiadam 3 miechy at-man-a 305 i pozytywnie mnie zaskakuje. Super wydajność nie nagrzewa wody chyba że chodził 24h. Mam go w małym rez-u. Podłożyłem pod niego szmatkę, i jest super... nie przenosi drgań na obudowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy sa tacy, ktorzy moga szczerze powiedziec, ze ich atman 305 jest cichy? (obiektywne odczucia o godzinie 00.00 - 6.00 w nocy - tylko wtedy mozna mowic o ciszy w domu). gdzies czytalem ze Jest cichy ale zaczynam w to watpic powoli (niektorzy maja drewniane uszy itp.).

jeli jednak nie jest cichy nie mozna jej uciszyc jakos? zamknac w pudle z jakas welną/watą/matą/itp.? z gory dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój atman 305 jak pracował w rezerwuarze, lerząc na gąpce to był kompletnie niesłyszalny. Dopiero jak zdecydowałem sie na układ zamknięty i wstawiłem kucce to musiałem pozegnac sie z ciszą.

 

EDIT: Ja miałęm kiedys pompke z cpc 650l i podłączyłęm dwa bloki bez chłodnicy i dwa metry węza 10/12 to sobie jakos radziła. Podłanczałęm tak tylko zeby sprawdzic szczelnosc bloków.

Edytowane przez mkwd40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 2 x aquaszut 600l/h + 3 bloki + 3 nagrzewnice od kadeta. Wszystko chodziło super, bardzo cicho - niemal bezgłośnie (pod warunkiem że zbiornik - u mnie maleńkie akwarium - stało na gąbce i nie dotykało reszty budy). Obie pompy tłoczyły wodę do trójnika 16 mm i pchały wodę po kolei od bloków i nagrzewnic. Jedna pompa nie dawała rady. Przy 2 wydajnościowo - trochę lepiej od grundfosa CWU. Bardzo niewiele podgrzewały wodę w porównaniu do grundfosa. Jak masz miejsce w budzie... ja bym brał dwie pompki... w twoim układzie może i jedna by starczyła. Albo odrazu jakąś obiegówkę do ciepłej wody np Grundfosa, Leszno....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...