Skocz do zawartości
welyk

P4 630 3ghz - Temperatura Pracy

Rekomendowane odpowiedzi

czy temperatura pracy na boxie w okolicach 50 stopni jest normalna w idlu na tym procku (P4 630 3Ghz)?

na celku 326 (2,53Ghz) w tych samych warunkach ten sam sprzęt jest ok 40 w idlu... nie za duzo na tym P4?

dodam, ze oba procki sa ne tej samej paście termoprzewodzącej, na BOX-owych coolerach (zreszta oba sa identyczne)

płyta jak w podpisie, ma regulacje obrotów coolera, takze (jak tam ustawie) do 55 stopni wiatram kreci sie ~1000RPM, powyzej tej temperatury przyspiesza...

wiec tak sie zastanawiam czy taka różnica 10stopni nie jest dziwna?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest dziwna bo Celeron 2,53Ghz to nie P$ 3Ghz

zwiększ obroty wiatraczka na procku i będzie dobrze, a jak nie można zmieniać prędkości to ciesz się ciszą, co w BOX wiatraczkach Intela jest rzadkością :wink: , taka temperatura mu nie zaszkodzi

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak na procku z mojego podpisu i boxowym coolerze bez stresu mam ~48-50 musze go czyscic co 2 tyg bo sie zapycha, odrazu po czyszczeniu 45'C, chodzi an 2,5k obrotow i slychac go ajk odkurzacz:) czas psopzukac jakiegos pentagrama czy cus:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to spoko, cisza jest faktycznie, bo przy 1000RPM boxowy coler jest niesłyszalny :) natomiast nie zazdroszcze jak ktos ma ciągle 2500 obr bo u mnie jak sie zagrzeje i wiatrak na te pare minut wejdzie na te obroty to jest nieciekawie :/

tak sie tylko martwiłem ze moze byc mu za ciepło ale skoro 50 stopni to nie za duzo to spoko :)

dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość seraf

czy temperatura pracy na boxie w okolicach 50 stopni jest normalna w idlu na tym procku (P4 630 3Ghz)?

na celku 326 (2,53Ghz) w tych samych warunkach ten sam sprzęt jest ok 40 w idlu... nie za duzo na tym P4?

dodam, ze oba procki sa ne tej samej paście termoprzewodzącej, na BOX-owych coolerach (zreszta oba sa identyczne)

płyta jak w podpisie, ma regulacje obrotów coolera, takze (jak tam ustawie) do 55 stopni wiatram kreci sie ~1000RPM, powyzej tej temperatury przyspiesza...

wiec tak sie zastanawiam czy taka różnica 10stopni nie jest dziwna?

pzdr

normalna

zamien na big tajfuna

u mnie na 4ghz jest w idle 34-36 a max po 2 h renderu materialu w AP okolo 52-54.

Boxowy coolere mozna sobie w 4 litery .....

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa chcial bym to zobaczyc .. jak na 4GHz masz 34*C .. na AC i po podkreceniu na tyle nie ma mowy ...

nie interesuje mnie w to co wierzysz a w co nie.

nie jestem szczylem ktory pisze cos czego nie ma.

temp ta jest w prawie calkowitym idlu gdy chodze po stronach

na boxe w bylo juz w tedy okolo 50.

w stresie sa takie jak podalem wyzej.

Roznica miedzy boxem a tajfunem srednio wynosi

okolo 15C. Nie jest to zadne halo.

A co do temp,. serii 6... jest ona w idlu duzo chlodniejsza

od 5.. i rezszty starych.

na tym koncze ten watek poniewaz nie mam zamiaru

grac w pinponga wierze nie wierze.

pzdr

post-102780-1139776594.jpg

Edytowane przez seraf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wklejam tekst z innego tematu, w ktorym sie wypowiadalem

 

no wiec mialem przyjemnosc sprawdzenia 6 boxowych 630'ek na plytach asusa p5ld2 i gigaqbyte GA-8I945P-G

i albo intel zrobil wkoncu mniej grzejace sie procki albo trafilem na taka serie

 

to temperatura po 10 minutach z wlaczonymi sp2004, boxowe chlodzenie, brak wiatraka z tylu obudowy, w zasilaczu 2 wiatraki jeden z tylu a drugi od dolu (oba 80)

 

Dołączona grafika

 

a tu temp zaraz po wylaczeniu obciazenia (nie chcialo mi sie czekac dluzej ale po wlaczeniu kompa i gdy chwile pochodzil mial on 34 stopnie)

 

Dołączona grafika

 

wyeliminowano tutaj rozkrecanie sie wiatraka powyzej 2500 obrotow takze nie jest on juz uciazliwy jak we wczesniejszych wersjach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie interesuje mnie w to co wierzysz a w co nie.

nie jestem szczylem ktory pisze cos czego nie ma.

temp ta jest w prawie calkowitym idlu gdy chodze po stronach

na boxe w bylo juz w tedy okolo 50.

w stresie sa takie jak podalem wyzej.

Roznica miedzy boxem a tajfunem srednio wynosi

okolo 15C. Nie jest to zadne halo.

A co do temp,. serii 6... jest ona w idlu duzo chlodniejsza

od 5.. i rezszty starych.

na tym koncze ten watek poniewaz nie mam zamiaru

grac w pinponga wierze nie wierze.

pzdr

 

Rewelacyjny screen :blink:

 

Albo to u mnie się tak wyświetla z 1/5 tego co potrzeba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem ze swoim procesorem.

 

Mam P4 630 na płycie asus p5gdc pro i temperatura przy pracy okienkowej w przeciągu godziny dobija powoli do 60 (obudowa do 40). W momencie kiedy odpalam jakiś film w pół minuty dochodzi do 75. Przy obciążeniu 100% (wymagająca gra) dobił mi do 80 i szybko wyłączyłem grę, żeby nie sprawdzać ile wytrzyma ;) Wiatrak boxowy dmucha wtedy na 2500rpm.

 

No i moje pytanie - czy to normalne, że tak się grzeje? Mam ten komputer od pół roku, ale nie korzystałem wcześniej z programów monitorujących temperaturę, więc nawet nie wiem, czy to się stało ostatnio, czy od zawsze tak było. Wczoraj rozebrałem sprzęt i okazało się, że radiator przy wiatraku jest praktycznie zapchany. Przeczyściłem, ale nie zauważyłem znaczącej poprawy. Sprawdziłem też pastę, ale przyznam się szczerze, że nie wiem, czy było jej za mało, czy w sam raz (może ktoś powiedzieć ile powinno jej być?).

 

Proponujecie zmienić wiatrak? Dorzucić jakiś do obudowy? Bo ten na procesorze, to aktualnie jedyny wiatrak zamontowany w moim komputerze (na karcie graficznej jest radiator). Pytam, bo przy włączaniu bios krzyczy, że coś mu nie pasuje w wiatrakiem na procesorze i wyświetla na czerwono jego prędkość (która dochodzi maksymalnie do 2500rpm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz w obudowie AirDuct? taka dziurka w boczku odubowy na wysokości chłodzenia procka, dzieki której boxowy cooler zaciaga zimne powietrze z zewnbatrz obudowy, oczywiscie nie moze komp stac bezposrednio przy czyms co zasłania te dziure (sory za opis jesli zbędny :) ).

moze procek gotuje sie w goracym powietrzu z wnetrza obudowy? powinienes zapewnic dobra wentylacje budy, wentyl wciagajacy zimne powietrze do budy (z przodu na dole tam gdzie hdd) i wyciagajacy gorace z budy (z tyłu ponizej zasilacza).

 

poza tym moze wyczyszczenie procka ze starej pasty i nalozenie nowej pomoze (nie za cienko, nie za grubo, nadmiar zostane wycisniety przez radiator ktory poprawnie zamontowany dosc mocno docisnie procek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem problemy z temperatura tego procka, pare razy nawet zdejmowalem radiator boxowy i poprawialem. W koncu zmienilem paste na mx-1 i chyba pomoglo bo juz nie mialem takich wysokich temperatur. Po poprawianiu radiatora i nowej pasie mam 35-38 , w stresie do 45 C max. I tak zmieniam w najblizszych dniach na Arctic Cooling Freezer 7 i zobacze jakie wtedy beda temperaturki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh... nie wiedzieć czemu myślałem, że ten tunel jest do odprowadzania ciepłego, a nie wtłaczania zimnego :) Stał przy ściance. Wystawiłem go z zabudowy i temperatura spadła o jakieś 4 stopnie. Co niestety oznacza, że dalej się grzeje.

 

Też zaczynam podejrzewać pastę. Dotykałem dzisiaj radiatora, niestety nie ma do niego łatwego dostępu. Tam gdzie udało mi się dotknąć (z boku) temperatura jest niska, subiektywnie - pokojowa. Co przy temperaturze procka około 65 stopni to chyba mało? Powinien być chociaż ciepły?

Dlatego jutro biegnę do sklepu po pastę. A w przyszłości planuję zamontować wysysający wiatrak.

 

Dzięki za podpowiedzi. Jak wprowadzę je w życie, dam znać jak mi poszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

 

Pierwsze co zrobiłem, to zmieniłem pastę na Arctic Silver - Ceramique. Przy okazji poprawiłem też "komin" tak, żeby kończył się tuż przy wiatraku procesora (a nie dużo wcześniej jak miałem do tej pory). Temperatura spadła do 44 w idle i 68 w stresie. czyli o jakieś 7 stopni. Dodatkowo cały proces grzania trwa jakieś 10 minut, a nie jak wcześniej kilka sekund.

 

Drugą rzeczą jaką zrobiłem było zainstalowanie dwóch wiatraczków. Z przodu wdmuciach!ący powietrze i z tyłu wydmuciach!ący. Dzięki tej konfiguracji zarobiłem następne 8 stopni (36 bezczynny, 60 w stresie).

 

Reasumując wydaje się, że pasta jaką dał producent jest dość marna i wymiana jej powinna zdecydowanie obniżyć temperatury tego procka. Dobre ustawienie "komina" w obudowie (i nie zatykanie go :) ) też poprawi wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem dlaczego ale jak ja podlacze komin do mojego proca (zestaw nr 2 w sygnaturze) to temp. wzrasta, a wiec nie wiem czy to nie zalezy od wentyla jakiego uzywasz, ja jade na penaku 100 CU+ a temp i tak wysoka, 49 idle, 63 stres, mozlowe ze mam marną paste, bo uzylem tej co byla w zestawie z pentkiem. Jesli chodzi o chlodzenie to mam wyciag z tylu obudowy (4000rpm :/ ) Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem dlaczego ale jak ja podlacze komin do mojego proca (zestaw nr 2 w sygnaturze) to temp. wzrasta, a wiec nie wiem czy to nie zalezy od wentyla jakiego uzywasz, ja jade na penaku 100 CU+ a temp i tak wysoka, 49 idle, 63 stres, mozlowe ze mam marną paste, bo uzylem tej co byla w zestawie z pentkiem. Jesli chodzi o chlodzenie to mam wyciag z tylu obudowy (4000rpm :/ ) Pozdro

jesli cooler zaciaga powietrze bezpośrednio z "komina" to nie ma bata zeby byl cieplejszy, chyba ze masz w pokoju cieplej niz w kompie ;)

natomiast jesli cooler zaciagalby powietrze gdzies z boku lub z dolu, w kazdym razie ze srodka obudowy to ten komin moze utrudniac cyrkulacje powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...