Skocz do zawartości
Laweciarz

Adam Słodowy - Robimy blok wodny

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam 5 km od huty jedynej w polsce aluminium gadalem z kumplem czy w miedzi mi odleja takie cos jak bloczek na wzor dalem mu prostą " M " spojrzal i sie zasmial :(((( Raz forma (tylko technolodzy wykonaja taka forme) dwa wstrzykiwanie miedzi czy alu pod cisnieniem inaczej pechezyki powietrza trzy obrobka na maszynie wiec nie ma sensu cztery koszta chyba ze sie zamówi u nich pare ton takich bloczków to moze by sie wtedy opłaciło bo projekt darmo technolodzy darmo koszt to miedz lub alu + ich narzut (huty) ale teraz sie bujac z tirem bloczków :)))))))))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a kto mi może sprzedać jakieś bardzo wymyślne bloki?

Chyba się spóźniłeś, bo chłopaki kupowali od wujka Sama z Ameryki.

Znajdziesz to tu.

Teraz jesteś skazany na te dostępne polskie, własnej roboty, albo sam sobie możesz zamówić z zagramanicy i nie wyjdzie to tanio. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odlewania

:arrow: 1. Na wosk tracony to robi się prototypy odlewów.

:arrow: 2. Na pewno nie w warunkach domowych.

:arrow: 3. Co do zachowania czystości materiału to nie ma problemu, z czystej miedzi też da radę :D

:arrow: 4. Co do pęcherzyków powierza, nie mam obaw, bo w tej odlewni płynny metal jest wtryskiwany do formy pod odpowiednim ciśnieniem.

Laweciarz piszac "domowe warunki" mialem na mysli praktycznie kazde poza odpowiednio wyposazonym laboratorium albo walcownia miedzi.

a no w takim laboratorium mam zamiar to zrobić

Mając już przetestowany prototyp można przystąpić do produkcji seryjnej.

Procedura i opłacalność opisał

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Ja mam 5 km od huty jedynej w polsce aluminium gadalem z kumplem czy w miedzi mi odleja takie cos jak bloczek na wzor dalem mu prostą " M " spojrzal i sie zasmial ((( Raz forma (tylko technolodzy wykonaja taka forme) dwa wstrzykiwanie miedzi czy alu pod cisnieniem inaczej pechezyki powietrza trzy obrobka na maszynie wiec nie ma sensu cztery koszta chyba ze sie zamówi u nich pare ton takich bloczków to moze by sie wtedy opłaciło bo projekt darmo technolodzy darmo koszt to miedz lub alu + ich narzut (huty) ale teraz sie bujac z tirem bloczków ))))))))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odlewania 

:arrow: 1. Na wosk tracony to robi się prototypy odlewów.

:arrow: 2. Na pewno nie w warunkach domowych.

:arrow: 3. Co do zachowania czystości materiału to nie ma problemu, z czystej miedzi też da radę :D

:arrow: 4. Co do pęcherzyków powierza, nie mam obaw, bo w tej odlewni płynny metal jest wtryskiwany do formy pod odpowiednim ciśnieniem.

Laweciarz piszac "domowe warunki" mialem na mysli praktycznie kazde poza odpowiednio wyposazonym laboratorium albo walcownia miedzi.

a no w takim laboratorium mam zamiar to zrobić

Mając już przetestowany prototyp można przystąpić do produkcji seryjnej.

Procedura i opłacalność opisał

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Ja mam 5 km od huty jedynej w polsce aluminium gadalem z kumplem czy w miedzi mi odleja takie cos jak bloczek na wzor dalem mu prostą " M " spojrzal i sie zasmial ((( Raz forma (tylko technolodzy wykonaja taka forme) dwa wstrzykiwanie miedzi czy alu pod cisnieniem inaczej pechezyki powietrza trzy obrobka na maszynie wiec nie ma sensu cztery koszta chyba ze sie zamówi u nich pare ton takich bloczków to moze by sie wtedy opłaciło bo projekt darmo technolodzy darmo koszt to miedz lub alu + ich narzut (huty) ale teraz sie bujac z tirem bloczków ))))))))))

Jak wykonasz jeden to wrzuc fote ciekaw jestem jak to wyglada a jak chcesz moge ci pokazac (tylko cyfraka dorwe) odlew nie miedzi ani alu tylko jakiejs stali w formie i szczerze mowiac nawet to ze bylo cisnienie nie uniknelo sie pechezykow (forma byla robiona przez pracownika ale nie oficjalnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wykonasz jeden to wrzuc fote ciekaw jestem jak to wyglada a jak chcesz moge ci pokazac (tylko cyfraka dorwe) odlew nie miedzi ani alu tylko jakiejs stali w formie i szczerze mowiac nawet to ze bylo cisnienie nie uniknelo sie pechezykow (forma byla robiona przez pracownika ale nie oficjalnie)

Prawdopodobnie dał za mało kanłow dprowadających lub średnica była zbyt mała lub zbyt mała temp metalu lub przegrzał

Odlewnia i wiedza ludzi, którzy to zrobią dla mnie prawdopodobnie pozwoli uniknąć takich rozczarowań :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amoniak jast jeszcze jedna rzecz, która dopiero teraz mi się przypomniała a jest bardzo istotna. Odlewy wykonuje się wtedy gdy nie jest istotna chropowatość powierzchni, a jedynie sama konstrukcja. Jeżeli któraś powierzchnia ma być gładka to się ja potem obrabia skrawaniem zostawiwszy uprzednio w tym miejscu odpowiedni naddatek. Jeśli chcesz mieć gładkie kanaliki, to niestety... :( a to jest przy odprowadzaniu ciepła z jednego ośrodka do drugiego bardzo istotny czynnik. Poza tym dojdzie dodatkowe tarcie, które tu niczemu nie służy. Zapytaj się najpierw tego gościa jaka chropowata to będzie powierzchnia, bo tej metody używa się obecnie (z tego co się zorientowałem z różnych stron), tylko na pokazach archeologicznych :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co się zorientowałem z różnych stron), tylko na pokazach archeologicznych  :wink:

8O no może nie koniecznie

metoda ta jest mało ekonomiczna, fakt :?

w tym warsztacie robią naprawdę precyzyjne odlewy

amoniak jast jeszcze jedna rzecz, która dopiero teraz mi się przypomniała a jest bardzo istotna. Odlewy wykonuje się wtedy gdy nie jest istotna chropowatość powierzchni, a jedynie sama konstrukcja. Jeżeli któraś powierzchnia ma być gładka to się ja potem obrabia skrawaniem zostawiwszy uprzednio w tym miejscu odpowiedni naddatek.

Prawda całkiem gładkie to nie jest. :?

Detal później należy obrobić, ale z tego co widziałem to strasznie dużo roboty z tym nie będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba z tym odlewem to mala przesada.

To jush lepiej dorwac firme posiadającą sterowane numerycznie obrabiareczki walące strumieniem cieczy.

Oczywiscie puknie prasowana miedz na wylot ale od spodu mozna jakos (przykleic, przylutowac, przyspawac) dolaczyc cienka blaszke w ktorej dodatkowo mozna pyknac frezem jubilerskim rowki jednomilimetrowe albo i mniejsze.

 

Koszt przy wykonaniu powyzej 10 sztuk bardzo rozsadny.

(sprawdzalem na przykladzie firmy poznańskiej)

 

Pozniej moze podrzuce projekcik bloku ze spirala archimedesa (prawie) w srodu. Mozna to wykonanc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponizej projekt bloczku.

Dołączona grafika

 

Nie zwymiarowalem ale szerokosc rynny to 4,5 mm a odleglosc 1,5 mm. Na obrabiarce tnacej strumieniem wodnym mozna to wykonac z dokladnoscia do 0.05 mm (w miedzi).

Spodnia blaszka (2mm) moze byc klejona po urzednim wyzlobieniu frezem jubilerskim sciezek jakis (jeszcze nie wiem jakich). Mam znajomego jubilera wiec wybiore sie do niego z jakas flaszeczka i przyjemne z pozytecznym ;)

 

Tak jak wyzej ... jesli zainteresowanie by bylo - powiedzmy 10-15 blokow to wykonanie czegos takiego wyjdzie na blok jakies 20-30 zlotych + koszt bloku miedzi 50x60x10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyzej ... jesli zainteresowanie by bylo - powiedzmy 10-15 blokow to wykonanie czegos takiego wyjdzie na blok jakies 20-30 zlotych + koszt bloku miedzi 50x60x10

Thorr, przy takiej cenie zainteresowanie na pewno będzie ...

Pokońbinowałbym jeszcze z czymś na samym środku - wybrzuszenie (?) / rowki / turbulizatory :P a'la Atlantis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwymiarowalem ale szerokosc rynny to 4,5 mm a odleglosc 1,5 mm.

No właśnie jestem ciekaw jak to zwymiarujesz :D bo już kiedyś taki projekt próbowałem zrobić w AutoCadzie na numeryczną.

Tzn wiem o co chodzi w spirali Archimedesa, ale nie wiem czy maszyna łyknie taki sposób wprowadzenia danych. Moim zdaniem będziesz musiał określić promienie łuków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli juz klimaty Poznanskie to mam pytanie :)

Gdzie w pozku dostane plaskowniki miedzine na bloczki?

Bylem w jednej firmie(Stalexport na Winiarach) i za plaskownik o wymiarach szer. 6cm na wys. 1cm na dl. 1m licza 80zl.

Wydaje mi sie troche duzo :)

Szukam czegos tanszego, chce zrobic swoj pierwszy bloczek i szkoda mi kasy na ew. experymenty i nie powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak wyzej ... jesli zainteresowanie by bylo - powiedzmy 10-15 blokow to wykonanie czegos takiego wyjdzie na blok jakies 20-30 zlotych + koszt bloku miedzi 50x60x10

Thorr, przy takiej cenie zainteresowanie na pewno będzie ...

Pokońbinowałbym jeszcze z czymś na samym środku - wybrzuszenie (?) / rowki / turbulizatory :P a'la Atlantis

cena przedstawiona jest za wykoanie frezu tej spirali archimedesa i dwoch otworoof 12mm. dodatkowo trza doliczyc cene za bloczek, za plytki na spod i wierch i ewentualne kombinacje ze stożkami wybrzuszeniami czy temu podobnymi bajerami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli juz klimaty Poznanskie to mam pytanie :)

Gdzie w pozku dostane plaskowniki miedzine na bloczki?

Bylem w jednej firmie(Stalexport na Winiarach) i za plaskownik o wymiarach szer. 6cm na wys. 1cm na dl. 1m licza 80zl.

Wydaje mi sie troche duzo :)

Szukam czegos tanszego, chce zrobic swoj pierwszy bloczek i szkoda mi kasy na ew. experymenty i nie powodzenia.

Ja dużo objeździłem i obchodziłem za czymś co będzie choć troche pasowało na bloczek i dostałem płaskownik wykożystywany jako szyny zasilające w rozdzielniach WN o wymiarach 50x220x10 za 10 zł troche ponad 1kg ale to było na lewo bo już facet miał zamknięty dzień na kasie fiskalnej bo normalnie to kosztuje 15 zł/kg . Do wyboru miałem jeszcze 80x4000x15 i walce fi 50 i fi 80 obcioł by na dowolny wymia ale minimum 100mm walec a pozatym szkoda że nie wziołem walca fi 80 bo bym lepszy bloczek mógł z tego zrobić ale bym musiał przyjść na drugi dzień bo cięcie tego to około 1-1.5 godziny na pile ramowej :x .

A nie mogą ci tam gdzie byłeś obciąć na np 60x220x10 :?: będziesz miał na 4 bloczki 60x50x10 i zapas na cięcie. Popytaj się w sklepach z techniką wysokonapięciową ewentualnie jakimś eneromontażu lub składzie metali kolorowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli juz klimaty Poznanskie to mam pytanie :)

Gdzie w pozku dostane plaskowniki miedzine na bloczki?

Poznań Węglowa 1 (Górczyn) - miedź ciągniona - 16 pln / kg - sztaby, pręty blacha - do wyboru do koloru - utną ci nawet 4 cm :)

 

BTW

 

pomyślałem że prostym rozwiązaniem na łączenie spodu z kanałem jest lutowanie lutem twardym - taki lut (40% srebra) kosztuje 30pln w Castoramie... i pewnie przewodzi ciepło że hej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezgadzam sie z tworca tematu

1. wiercenie nie jest zle, zrobilem juz 10 blokow wodnych wiercac i zwalilem tylko 1 - wiertlo i jeden probny - gwintownica pekla.

2. lutowanie jest proste i przyjemne... jak sie uzywa odpowiednich nazedzi - palnik dlugopisowy

3. miedz swietnie sie lutuje gdyz twozy z cyna STOP zas klej sie trzyma tylko sila adhezji.

to tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.To napisz jeśli możesz jak tego dokonałeś bo ja nie mogłem.

2.Pisalem że nie polecam lutowania nad kuchnią.

3.Nie napisałem że miedź się kiepsko lutuje. Nie zgadzam się że tworzy stop bo stop to taka mieszanina dwóch metali. Update:napisałem :oops: ale miałem na myśli takie duże kawałki miedzi.

 

Jeśli możesz to napisz parę słów jak te bloczki zrobiłeś i z czym miałeś problemy. Wszyscy byliby Ci wdzięczni. Z założenia ten topik jest założony właśnie po to. Znajdziesz to na samym początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...