Skocz do zawartości
paczino44

Pisze Jeszcze Raz O Pomoc ! Help Me !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piszę po raz 2 bo myślałem że sobie poradze sam ale niestety nie dałem rady :(

Mam dysk taki jak w temacie i myslałem że mam uszkodzone kabelki sata i zasilanie albo dysk (mimo że nowy) ale nic z tych rzeczy pozostaje tylko moja płyta ASROCK zworke mam przełożoną na 150 mb bo płyta mi nie obsługuje sataII ale i tak to nic nie daje.

A oto całymój problem.

Formatowałem ten dysk u kupla na jego gigabycie utworzyłem partycje i.t.p. bo myślałem że to pomoże i że dysk ruszy ale nic z tego :(

Chce poinformować wcześniej że dysk jest widoczny w biosie !

Gdy podepnę go z dyskiem ide to jako użądzenie jest wykrywalne w menadżerze i w VIA RAID Tool który ściągłem ze strony producenta ale nie ma partycji (a one są) i dysk jest wykrywany jako 133 gb mimo iż ma 250 i jest zainstalowany win xp sp 2 !!

Gdy podepne sam dysk i chce zainstalować system (xp sp 2) to w instalatorze pisze mi gdy mam wybrać partycję do zainstalowania "obszar nieznany" i on ma 133 gb a nie 250.

Co mam zrobić bo juz nie mogę mam dysk 250 gb i go nie używam a trochę szkoda mi kupować kontrolera sata bo mam przecież go na płycie

 

Pomóżcie czekam z niecierpliwoscią na pomoc !!

 

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ale ja już próbowałem wiele rzeczy i nic mam win sp2 więc powinno chodziaż w systemie wykryć dysk poprawnie i partycję bez problemu a niestety nie wykrywa !!

I już nie wiem gdzie mam szukać odpowiedzi bo na nic się one nie zdają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

I już nie wiem gdzie mam szukać odpowiedzi bo na nic się one nie zdają

W takim razie pozostaje tylko SERWIS. Powinien usunąć "uszkodzenie" w 5 minut, chyba że przypadkiem załapiesz się do programu "Usterka" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

ViA RAID Tool źle rozpoznaje wielkość dysku, czyli albo system ogranicza (ale to już sprawdzone - przechodzi test LBA48), albo BIOS źle odczytuje.

Wejdź w ustawienia dysków i sprawdź czy czasem nie włączył sie jakis "dziwny" tryb obsługi - ma być LBA (dane Cylinder/Head/Sector zgodne z tym co na naklejce) a nie "large" czy "normal" -> chociaż w Asrocku to pewny nie jestem, były modele płyt gdzie duże dyski z automatu miały "large" i działały poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

Najpierw sprawdź czy masz opcję "SATA Operation Mode" -> ma być ustawione na "non-RAID". To będzie gdzieś w "Advanced" (tylko w nowszych biosach), menusów wcale nie jest tak dużo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak podam co wyczytałem w biosie ! :

1.SATA OPERATION MODE non-RAID

2.DEVICE : HARD DISK

3.SIZE 275.9 GB

4.LBA MODE - NOT SUPPORTED

5. BLOCK MODE : 80 SECTORS

6. PIO MODE 0

7. ASYNC DMA - NOT SUPPORTED

8. ULTRA DMA - NOT SUPPORTED

9.S.M.A.R.T. - NOT SUPPORTED

 

Czy to coś ci mówi ?? i czy dobre rzeczy odczytałem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

1,2 - Ok

3 - a ile jest napisane na naklejce? Dokładnie tyle samo?

4 - błąd

5,6 - bez znaczenia

7,8 - błąd

9 - bzdura, dysk i kontroler obsługują SMART

Prawdopodobnie cały problem jest w niewłaściwym rozpoznaniu parametrów dysku przez BIOS - szczególnie LBA ma zasadnicze znaczenie (bez translacji adresów typu LBA nie będzie obsługi przestrzeni powyżej 137GB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...