Skocz do zawartości
LemoniadowyJoe

Organizacja Sieci W Domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Im więcej postów czytam tym więcej...nie odsyłajcie mnie proszę do szukajki :)

Kolega prosił o pomoc założenia mini sieci w domu - dwa kompy. Dostawca netu Aster. Jeden komp jest w piwnicy(on jest podpięty do netu) drugi na 1 piętrze. Z tego co czytałem opcja bezpośredniego połączenia kompów na skrętkę crosowaną odpada - bo wtedy komp w piwnicy musi być włączony. Czyba że się to jakoś inaczej da zrobić?

Z siecią bezprzewodową też mogą być problemy bo odległość(stropy ściany itp). Chyba że są jakieś routery, które dobrze wzmacniają sygnał, ewentualnie jakieś anteny? Ale duże koszty takiego rozwiązania - router(chyba ze używka), 2 karty wi fi(pytanie...usb czy pci?), anteny. Chyba, że router zainstalować na parterze i wtedy bliżej do obu kompów?

I jak mi się wydaje najlepsze wyjście, przynajmniej na obecną chwilę, przewodowo - router, kabelki, dwie karty sieciowe (pytanie...wykorzystać zintegrowane czy lepsze byłyby pci?). Chociaż jak sobie kiedyś kupi laptopa i chciałby coś...powiedzmy w kuchni poklikać, to lepiej jakby była sieć bezprzewodowa.

Chyba że połączenie...z tego co czytałem są routery przewodowe które mają wbudowany moduł wi fi.

Pozostaje jescze kwestia...co zrobić żeby symulować że do netu podpięty jest tylko jeden komp? Coś takiego jak "klonowanie maca" może być użyteczne? Może jakieś inne sposoby?

I w końcu pytanie o sprzęt. Jest tego od groma. Z tego co tutaj czytałem dobrym sprzętem jest linksys, d-link, u.s. robotics. Ale nie mam żadnego doświadczenia. Czy ktoś mógłby mi pomóc dobrać dobry sprzęt? Router(z albo bez modułu wi fi) i ewentualnie karty sieciowe(wi fi albo pci). Jakie własności powinien spełniać taki router?(chodzi mi o wykorzystywanie maksymalnej przepustowości na obu kompach i swobodnym użyciu p2p) I co daje funkcja NAT i QoS? I jak jest z upgradem oprogramowania co tych urządzeń?

 

Dzięki za wszelkie wskazówki

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duzo pytan jak na 1 topic :P

1. najtanej i najlepiej przewodowo ( router z modemem ADSL, skretki, karty ethernetowe -moga byc zintegrowane z mobo ) jesli wyjscie do kompa z modemu do Aster na RJ45 to tylko modem ( 100 zl wystarczy na prosty sprzet )

2. w przyszlosci zawsze mozesz z kompa w LANie udostepnic neta bezprzewodowo przez AP

3. "dobry sprzet"-jak wymieniles + np:3com

4.jesli kompy maja miec dostep rowny do sieci ( z podzialem pasma to router z QoS potrzebny-juz za 100 nie kupisz )

5. nowy firmware oferuja wszystkie firmy-moze te topowe czesciej ( jest tez soft alternatywny )

6. mozesz tez wireless, troche drozej ale da sie zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...