Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa dyski jeden to przedmiotowy Samsung SP1604N GBa drugi to IBM 60GB obydwa na IDE ale przejścówka podłączone do SATA.

 

IBM ma kilka latek ale działa prawidłowo i nie ma żadnych zawieszek i w testach nic nie wyskakuje, natomiast Samsung od kilku dni robi mi figle i np: podaczas startu XP pojawiają sie restarty a raz nawet dysk stukał jakby głowica nie mogła go odczytać.

 

Od tamtego czasu gdy uruchomi się scandisk to program ma dwa obszary dysku w których prawie staje i przez kilka minut nic sie nie dzieje (tzn bardzo wolno). Takie sprawdzanie może trwac i 1 godz. Programy diagnostyczne równierz zwalniaja w tych dwóch obszarach dysku (transfer spada do 1-2 MB/s !!!) ale nie wykazują bad sectorów.

 

HDDRegenerator niczego nie wykazuje (choć mocno zwalnia we wspomnianych obszarach).

MHDD pokazuje strasznie dużo sektorów w wysokim czasem dostępu we wspomnianych obszarach (nawet > 150 ms).

 

Dysk ma 2,5 roku i od prawie roku jest na nim XP oraz był Vista. Robiłem tez kiedyś konwertowanie z NTFS-a na FAT32. Działało prawie rok całkiem OK.

 

Czy macie jakiś pomysł na poprawę tej sytuacji ?

 

Czy zwykły format może to naprawić ?

 

 

Raport SMART raczej OK

--------[ SMART ]-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

[ SAMSUNG SP1604N (0651J1FW955658) ]

 

01 Raw Read Error Rate 51 90 90 160397 OK: wartość w normie

03 Spin Up Time 0 67 1 5760 OK: zawsze pozytywnie

04 Start/Stop Count 0 98 98 2685 OK: zawsze pozytywnie

05 Reallocated Sector Count 10 253 253 0 OK: wartość w normie

07 Seek Error Rate 51 253 253 0 OK: wartość w normie

08 Seek Time Performance 0 253 253 0 OK: zawsze pozytywnie

09 Power-On Time Count 0 99 99 904885 OK: zawsze pozytywnie

0A Spin Retry Count 49 253 253 0 OK: wartość w normie

0C Power Cycle Count 0 99 99 1481 OK: zawsze pozytywnie

C2 Temperature 0 127 79 37 OK: zawsze pozytywnie

C3 Hardware ECC Recovered 0 100 100 947014344 OK: zawsze pozytywnie

C4 Reallocation Event Count 0 74 74 58 OK: zawsze pozytywnie

C5 Current Pending Sector Count 10 253 253 0 OK: wartość w normie

C6 Off-Line Uncorrectable Sector Count 10 74 74 58 OK: wartość w normie

C7 Ultra ATA CRC Error Rate 51 100 100 12 OK: wartość w normie

C8 Write Error Rate 51 100 100 0 OK: wartość w normie

Edytowane przez ExcaliburPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

0C Power Cycle Count 0 99 99 1481 OK: zawsze pozytywnie

C2 Temperature 0 127 79 37 OK: zawsze pozytywnie

C3 Hardware ECC Recovered 0 100 100 947014344 OK: zawsze pozytywnie

C4 Reallocation Event Count 0 74 74 58 OK: zawsze pozytywnie

C5 Current Pending Sector Count 10 253 253 0 OK: wartość w normie

C6 Off-Line Uncorrectable Sector Count 10 74 74 58 OK: wartość w normie

C7 Ultra ATA CRC Error Rate 51 100 100 12 OK: wartość w normie

C8 Write Error Rate 51 100 100 0 OK: wartość w normie

dysk ma uszkodzone sektory (zaznaczone na czerwono), oraz bardzo durzy odsetek przypadków kiedy dysk musiał się napracować nad odczytaniem sektorów (zaznaczone na żółto), wszytko to oznacza ze dysk jest uszkodzony, dla pewności podłącz dysk bez przejściówki i przeskanuj go scandiskiem

 

jeżeli problem nie jest spowodowany przez nieprawidłowo działającą przejściówkę, pozostaje odseparować uszkodzony obszar tworząc w jego miejscu ukrytą partycje, ewentualnie możesz klika razy zrobić skan całego dysku w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów, może dysk je relokuje lub oznaczy jako nie do użytku i problem zniknie

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk ma uszkodzone sektory (zaznaczone na czerwono), oraz bardzo durzy odsetek przypadków kiedy dysk musiał się napracować nad odczytaniem sektorów (zaznaczone na żółto), wszytko to oznacza ze dysk jest uszkodzony, dla pewności podłącz dysk bez przejściówki i przeskanuj go scandiskiem

 

jeżeli problem nie jest spowodowany przez nieprawidłowo działającą przejściówkę, pozostaje odseparować uszkodzony obszar tworząc w jego miejscu ukrytą partycje, ewentualnie możesz klika razy zrobić skan całego dysku w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów, może dysk je relokuje lub oznaczy jako nie do użytku i problem zniknie

No niestety dzisiaj dysk zaczął stukać przy starcie ... ale czasem sie da odczytać i nawet cos na niego zapisywać. Ale stabilnosci to juz w nim ani na jotę. Czasami ginie w BIOS-e a czasami dopiero podczas kopiowania.

 

Przejściówka jest Ok bo podłączyłem pod nią nowego Seagate 250 i działa jak burza.

 

Samsung był kupiony 2,5 roku temy w zestawie z komputerem NTT na który (zestaw) była 2 letnia gwarancja. Skąd inąd wiem że dyski Samsunga miały 3 letnia gwarancję. Ja mogę sprawdzić czy mój dysk ma taką gwarancję ? Czy tylko w NTT ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...