Skocz do zawartości
sweng

Pytanie Laika - Kręcenie Procka.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właściwie to prawie wcale nie bawiłem się w o/c. Ostatnio tylko zmieniałem sobie chłodzenia na bardziej wydajne i ciche. Ale... po kupnie karty 7800GT procek stał się wąskim gardłem. Mam P4 2.4 Northwood HT (fsb 800) i mam problem :D. Wogóle, to wszyscy znajomi robią takie oczy jak pokazuję im Northwooda 2.4 z HT ;) ale nie to jest problemem. Otóż posiadam płytę Asusa P4GPL-X no i ma ona w sobie taki automatyczny overclocking na 5, 10, 20 i 30%. Ustawiłem na 30% i mode na TURBO (nie mam pojęcia co to daje) i system chodzi. Ale... chciałbym pociągnąć wyżej. To co udało mi się z tego automatycznego ustawienia osiągnąć:

Dołączona grafika

Temperatura procesora skoczyła przy stresie z 44 do 48 st. C więc pomyślałem sobie, że da radę i więcej. Niestety jestem za głupi na podkręcanie manualne. Przy tym automatycznym FSB jest ustawione na 260 MHz ale jak przełącze na manualne i ustawię 260 to sprzęt strajkuje, nie odpala się i każe zmienić po boocie bo przeclockowałem. Może mi ktoś powiedzieć co robię nie tak, co robi ten automatyczny o/c w biosie, czego ja nie potrafię ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, właściwie to prawie wcale nie bawiłem się w o/c. Ostatnio tylko zmieniałem sobie chłodzenia na bardziej wydajne

Automat ustawia takie duze opoznienia na pamieciach, ze poezja. i tylko dlatego na auto chodzi.

 

Co do plyty to nie radze Ci podkrecac na niej. Plyta nie posiada blokady pci-e/pci. To ze taka opcja wystepuje w biosie niestety nie oznacza, ze takowa blokada wystepuje. Podniesienie fsb podnosi rowniez czestotliwosc pci-e i pci, a to z kolei moze spowodowac uszkodzenie karty graficznej, muzycznej ale co gorsze ma to zwiazek z dmi i sata. Po prostu bardzo szybko mozesz usmazyc sobie dysk. Tez chcialem podkrecic swojego proca, bo wiem ze jego mozliwosci sa duzo wyzsze ale po kilkudniowym buszowaniu w necie bardzo szybko wycofalem sie z tego pomyslu. Ale niestety komp troche podkrecony (tylko @3.3GHz) juz spowodowal uszkodzenie dysku i ten calkowicie posypal sie po niecalych 2 miesiacach.

 

Tak wiec z doswiadczenia juz Ci odradzam oc na tej plycie. Jedyne co przestawilem to timingi pamieci z 2.5 4 4 8 na 2.5 3 3 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do plyty to nie radze Ci podkrecac na niej. Plyta nie posiada blokady pci-e/pci. To ze taka opcja wystepuje w biosie niestety nie oznacza, ze takowa blokada wystepuje. Podniesienie fsb podnosi rowniez czestotliwosc pci-e i pci, a to z kolei moze spowodowac uszkodzenie karty graficznej, muzycznej ale co gorsze ma to zwiazek z dmi i sata.

Hmm, w takim razie już wiem czemu mi wariowała sieciówka na płycie głównej ;) Zmniejszyłem przetaktowanie do 20% i śmiga mi tak już około tygodnia non-stop. Jakiegoś wzrostu temperatury dysków nie zanotowałem. Praca dysków również stabilna. Procek wogóle tego nie odczuł ;) W tej chwili mam 2.9 z kawałkiem. Btw. nie wiem czemu ale AI Booster nie działa z tą płytą mimo iż jest w utility do tej płyty na oficjalnej stronie ASUSA. No i jeszcze jedno pytanie, czy jest jakaś płyta z 478 i PCI-E nadająca się do o/c ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...