Skocz do zawartości
bryken

Czy Dysk Jest Dobry

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam prosbe do osob znajacych sie na smarcie kupilem uzywany dysk samsung 80gb aktualnie bardzo cichutko pracuje i wydajnie ale nie ma ukrytych wad zapodam wam raport ze smarta czy moze go ktos przestudiowac i wskazac ewentualne uszkodzenie z gory wielkie dzieki (ps zakladam ten temat bo ostatnio kupilem uszkodzony dysk)

 

============================================================

This report created by Active SMART (http://www.ariolic.com)

============================================================

 

S.M.A.R.T. status

Date: 02 September 2006 19:25:43

 

Drive model: SAMSUNG SP0812C

Serial number: S01UJ20Y227108

Capacity: 80.1 GB

Firmware Revision: SU100-34

Drive interface: IDE

Drive temperature: 21 °C (69 F)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Attribute Name Threshold Value Worst Raw value

--------------------------------------------------------------------------------------------

1 (01) Raw Read Error Rate 51 100 100 0

3 (03) Spin Up Time 25 100 100 3968

4 (04) Start/Stop Count 0 100 100 475

5 (05) Reallocated Sector Count 11 100 100 0

7 (07) Seek Error Rate 51 100 100 0

8 (08) Seek Time Performance 15 100 100 0

9 (09) Power-on Hours Count 0 100 100 327363

10 (0A) Spin Up Retry Count 51 100 100 0

11 (0B) Calibration Retry Count 0 100 100 0

12 (0C) Power Cycle Count 0 100 100 447

194 (C2) Temperature 0 175 121 21

195 (C3) ECC on the Fly Count 0 100 100 159182

196 (C4) Reallocation Event Count 0 100 100 0

197 (C5) Current Pending Sector Count 0 100 100 0

198 (C6) Off-line Scan Uncorrect. Sector Count 0 100 100 0

199 (C7) Ultra ATA CRC Error Rate 0 200 200 56

200 (C8) Write Error Count 51 100 100 0

201 (C9) Detected TA Count 51 100 100 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem to kiedyś na forum:

 

01 Raw Read Error Rate -> Częstotliwość występowania błędów odczytu z talerzy. Nie oznacza to że odczyt danych z dysku jest niemożliwy, tylko że dysk ma z tym problemy. W całkowicie sprawnym dysku ten parametr ma wartość = "0". Normalnym zjawiskiem jest, że w miare zużywania się części mechanicznych dysku wartość tego parametru powoli rośnie. W 2 - 3 letnich dyskach wartość rzędu kilku tysięcy nie jest niczym niepokojącym. Po prostu sprzęt sie starzeje. Wartości rzędu kilkuset tysięcy to już zapowiedź nadchodzących kłopotów.

 

03 Spin Up Time -> Czas rozpędzania dysku. Wartość wyraźnie wyższa (x2, x3) niż w innych egzemplarzach tego modelu dysku jest powodem do niepokoju. Może oznaczać problem z zacierającym się łożyskiem lub układem kontroli obrotów.

 

04 Start/Stop Count -> Liczba cykli rozpędzania i zatrzymywania dysku. W połączeniu z parametrem "09 Power-On Time Count" daje pojęcie o sposobie użytkowania dysku. Na podstawie tych parametrów można oszacować czy dysk wykorzystywano jak desktopowy czy serwerowy. Nowe dyski w pewnym sensie przypominają silniki samochodowe: najgorzej znoszą rozruch i zatrzymanie. Nie ma to jednak istotnego wpływu na żywotność - większość twardzieli padnie z innych przyczyn długo zanim da sie zauważyć wpływ wielokrotnego rozpędzania i zatrzymywania

 

05 Reallocated Sector Count -> Liczba realokowanych sektorów. Jeśli jest większa niż 0 to znaczy że na dysku SĄ badsectory. Nie widać ich w programach typu Scandisk, ponieważ zostały zastąpione sektorami z puli zapasowej. Ten parametr określa właśnie liczbę takich "zastąpionych" sektorów. W wykresie z programu HD Tach objawia się to ostrymi wcięciami.

 

07 Seek Error Rate -> Częstotliwość występowania błędów w wyszukiwaniu danych. Jeśli wartość jest większa od "0", znaczy to że głowice mają problemy z trafieniem w ścieżke na powierzchni dysku. Wniosek - nawala mechanika napędu. Niektóre modele dysków w pierwszym okresie eksploatacji pokazują bardzo wysoki poziom tego typu błędów, nie jest to żadne uszkodzenie - po prostu elektronika "uczy się" i dopiero po kilkuset godzinach pracy za każdym razem trafia w scieżkę. Ale to tylko niektóre modele, reszta od początku ma mieć "0" w tym polu. Podobnie jak w przypadku parametru "01 Raw Read Error Rate", w miarę zużywania się części mechanicznych dysku wartość w tym polu będzie powoli rosła. Tutaj również wartość rzędu kilku tysięcy w kilkuletnim dysku nie jest niczym niepokojącym. Jednak żaden dysk nie jest wieczny - jeśli wcześniej nie zabije go przegrzanie, zwarcie czy upadek, to w końcu zwyczajnie się zużyje. W tym miejscu chciałbym wyjaśnić jeszcze jedną kwestię: MTBF (Mean Time Between Failures). Zwykle jest to wartość rzędu 500.000 - 1.000.000 dla dysków ATA/SATA oraz 1.000.000 i więcej dla dysków SCSI. Jest to współczynnik bezawaryjności podawany przez producenta dla każdego modelu dysku, a ta kosmiczna z pozoru liczba oznacza przeciętną liczbę przepracowanych godzin przypadającą na jedną awarię. Nieraz widziałem tu i ówdzie teksty typu "MTBF = 600.000 godzin = dysk przepracuje prawie 70 lat!" BZDURA!!! MTBF to współczynnik bezawaryjności, a nie przewidywany czas pracy. Oblicza się go testując pewną liczbę dysków przez określoną liczbę godzin. Po zakończeniu testu mnoży się liczbę dysków przez liczbę godzin, a wynik dzieli przez liczbę dysków które w czasie testu nawaliły... i tak otrzymujemy MTBF.

 

09 Power-On Time Count -> Czas pracy dysku mierzony w godzinach. W połączeniu z "04 Start/Stop Count" - powie serwisantowi jak ko rzystales(as) z dysku.

 

0A Spin Retry Count -> Powtarzanie rozpędzania tależy. Niektóre dyski zliczają w tym polu każde zatrzymanie i ponowne rozpędzenie (np. spowodowane przez "oszczędzanie energii -> wyłącz dyski po...") bez resetu interfejsu IDE. Inne zliczają tylko awaryjne ponowienia startu tależy (występujące przy problemach z zasilaniem), w takim przypadku parametr może nam dac konkretną informację o np. źle wetkniętej wtyczce zasilania lub niedomagającym zasilaczu.

 

0B Calibration Retry Count -> Ilość powtórzeń kalibracji głowic, wywoływane przez firmware dysku w efekcie wykrycia krytycznego błędu pozycjonowania. Też zależy od modelu, niektóre dyski zliczją coś w tym polu dopiero po użyciu programu diagnostycznego.

 

0C Power Cycle Count -> Ilość cykli włącza

nia i wyłączania zasilania.

 

C2 Drive Temperature -> Temperatura dysku. Każdy model dysku ma swoją optymalną temperaturę pracy. Producenci zwykle jej nie podają, podają natomiast temperatury graniczne. Zwykle jest to +5*C i +55*C. Lepiej nie osiągać takich temperatur - producenci zwykle wiedzą co piszą Dobrze jest trzymać się pomiędzy +30*C a +45*C. Ten przedział temperatur jest bezpieczny dla każdego dysku, a jego osiągnięcie zwykle nie wymaga stosowania baterii wentylatorów wymuszających przeciąg w obudowie. Nie ma sensu na siłę chłodzic dysku. Zbyt niska temperatura może być równie szkodliwa jak zbyt wysoka. Trzeba też pamiętać, że czujnik mierzący temperaturę dysku jest zwykle taki sam, jak czujniki stosowane w płytach głównych i dokładność jego pomiarów może pozostawiać wiele do życzenia. Zanim więc zaczniecie się martwić, że "dysk ma 60*C" sprawdźcie ręką czy faktycznie jest gorący. Przy takiej temperaturze nie dałoby się utrzymać go w ręku dłużej niż kilkanaście sekund.

 

C3 Hardware ECC Recovered -> Liczba błędow, które dysk naprawił "we własnym zakresie". Każdy obecnie produkowany dysk ma wbudowane algorytmy korekcji danych, podobnie jak CD-ROM. Kiedy pojawia sie błąd odczytu, dysk najpierw próbuje naprawić go przy pomocy tych algorytmów, jeśli się nie da to kilkukrotnie ponawia cykl odczytu i proby naprawy, a dopiero kiedy to nie pomoże zgłasza systemowi błąd odczytu. Wartość w tym rejestrze zwykle rośnie równo z rejestrem "01".

 

C4 Reallocation Event Count -> Drugi z rejestrów w których są pokazane "bad sectory", tym razem zliczana jest nie ich ilość tylko to ile razy dysk musiał dokonac realokacji (dwa sektory realokowane w tym samym cyklu powodują zwiększenie tego licznika o 1 nie o 2). Przydaje się do określenia czy uszkodzenia pojawiły się w jednej chwili (tak bywa np przy upadku, a upadek oznacza fizyczne uszkodzenie powierzchni dysku), czy też pojawiały się stopniowo (w taki sposób pojawiają się zwykle tak zwane "logiczne bad sectory"; wtajemniczeni wiedzą w czym tkwi różnica , a niewtajemniczonych odsyłam do informacji na temat programu HDD Regenerator).

 

C5 Current Pending Sector Count -> Kolejny rejestr związany z błędami na dysku

 

C6 Off-Line Uncorrectable Sector Count -> Też coś jak wyżej, teraz nie mam pod ręką żadnego "mocno trafinego" dysku żeby sprawdzić dokładnie. Ale będę miał kwestia czasu, klienci przyniosą.

 

C7 Ultra ATA CRC Error Rate -> Błędy powstałe przy przekazywaniu danych miedzy dyskiem a kontrolerem. Zwykle jest to wina kabla, ale zdarza się że winowajcą jest kontroler.

 

C8 Write Error Rate -> Błędy przy zapisie danych. Tutaj sytuacja jest stosunkowo prosta: Jak jest więcej niż "0" to leć z dyskiem na gwarancję albo kupuj nowy - staruszek umiera i jeśli zależy Ci na jego zawartości to lepiej się pospiesz.

 

Na pewno nie ma tutaj wszystkich parametrów występujących w raportach SMART. Są tu tylko parametry z dysków, które akurat mieliśmy pod ręką i które udało się rozszyfrować Ta lista będzie aktualizowana w miarę, jak przez nasze ręce będą sie przewalać kolejne dyski.

 

P.S Przepraszam autora ale wkleiłem to tak na szybko bo do pracy się szykuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...