Skocz do zawartości
roodin

Ytdy 8x0,5mm2 Zamiast Kabla Utp?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszytskich

 

Zajmuję się od dosyć dawna budową sieci kablowych. Były to do tej pory niewielkie, ograniczające sie do kilkunastu komputerów projekty. W tych sieciach cały czas używałem jak wsztscy kabli utp kategorii 5e (czyli charakterystycznie kolorowanych) 24awg (czyli żyła o powierzchni 0,5-0,75mm2 o ile dobrze pamiętam). Znalazłem u siebie spore ilości nowego kabla jak w temacie czyli YTDY 8x0,5mm2. grubością całości jest praktycznie taki sam jak skrętka - nieznacznie tylko cieńszy. Postanowiłem więc <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> zaciskarkę w garść i zmontować jeden kabelek. Odciąłem około 5m, zarobiłem końcówki bez przeplotu, podączam i wszystko śmiga jak należy - badanie testerem do kabli mastecha oraz poprzez normalne podączenie komputera - działa jak na normalnym kablu. Jedyny feler tego rozwiązania to kolorystyka kabla - nie ma koloro-białych, tylko 8 niezależnych kolorów (zielony, czerwony, niebieski, biały, czarny, siwy, brązowy i żółty).

 

Moje pytanie do bardziej doświadczonych instalatorów jest takie:

Czy można używać do sieci komputerowych takiego kabla zamiast skrętki? Powód jest oczywisty - za 100m szpulę płacę około 20pln :)

Czy ktoś już używał takiego kabla w instalacjach czy ja jestem pierwszym takim "kombinatorem"?

 

Pozdrawiam wszytskich adminów i czekam na odpowiedzi

Wojtek - roodin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 metrów to za mały odcinek żeby sprawdzić kabel, ja bym zaczął od odcinka >50 m i znając życie wtedy pojawią się błędy pakietów lub brak łączności. Zazwyczaj takie niestandardowe rozwiązania mszczą się w najmniej odpowiednim momencie, na twoim miejscu pozostałbym przy skrętce.

 

Mój dziwny pomysł: przez pewien czas do połączenia mojego komputera ze switchem używałem kabla telefonicznego, bo nie chciało mi się przejść do sklepu żeby kupić 3 metry skrętki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skretka jest specjalnie skrecona, aby sie przewody miedzy soba nie zaklocaly, a ten co Ty masz zdaje sie nie jest skrecony na 100Mhz i przy 5m nic sie nie dzieje, ale tak jak kolega wyzej mowi, przy dluzszych odcinkach juz beda straty pakietow. Moze przy 10mbit/s by chodzilo... Moze...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...