Skocz do zawartości
szwabek

..:: Wc By Szwabek ::..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od dawna marzyłem, żeby umieścić swój post w tym dziale i w końcu nadeszła ta chwila!

 

Złożyłem swoje pierwsze WC!!! B-)

 

Zaczęło się od zmiany kompa.

Obecnie posiadam:

Asus P5B Deluxe

Intel Core 2 Duo E6300

Galaxy GF 7600GS 256MB 128Bit PCI-E DDR3 Zalman Edition

Geil 1GB DDR2 800 Dual Chanel Kit Ultra 4

HuntKey HK-350AP

Chieftec LBX-03B-B-B

oraz trochę innych nieistotnych w tym poście...

 

Skład WC:

Cooltek EXSTREAM 120 mm Dual

MCS Abadon Lite

Realitynet Frost3Duo

Coolriver rev. 2

Innovatek 8/10

no może jeszcze oddam AS5 (na razie tylko na CPU) i Fander FX120 x2

 

Teraz może trochę zdjęć.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Opis do zdjęć chyba nie jest konieczny :-P

 

Proszę nie patrzyć na śrubki jakimi jest przykręcona chłodnica, to tylko tymczasowo:P jutro kupię ładniejsze śrubki z podkładkami, może nawet je maznę czarną farbką :)

 

Ogólnie, mój cel zmieszczenia posta to nie do końca pochwalenie się komputerem czy chłodzeniem, gdyż jest to dość standardowy zestaw, no może raczej popularny:) Piszę tutaj gdyż mam problem z temperaturami...

 

Zaczęło się zaraz po złożeniu i odpowietrzeniu (może jeszcze niedokładnym), kiedy to temp na procku (odczyt z BIOSu) wynosiła 60st (stock). Nie jestem pewien/nie pamiętam co pomogło, gdyż byłem zmęczony i lekko zestresowany tymi całymi zmianami (dziury, nie dziury, woda nie woda...). W każdym razie, poluzowałem trochę blok na CPU oraz pomachałem chłodnica i być może odpowietrzyłem do końca... Temp spadła znacznie, aczkolwiek nie spowodowała wybuchu radości...

Oto wyniki testów, czy czegoś w tym rodzaju.

 

Na BOXowym coolerze, nic nie podkręcone, miałem temp:

CPU - 47st (w stresie 62st)

MB - 39st

GPU - 46st

Po zmianie jedynie chłodzenia (mniej nie pamiętam, czy dobrze pamiętam jak było na NB):

CPU - 41st (w stresie 57st)

MB - 39st

GPU - 43st

Obecnie (7x350; Vcore 1.250)

CPU - 48st (w stresie duuużo za dużo)

MB - 42st (w stresie duuużo za dużo)

 

To jest właśnie mój problem!

Nie mogę sprawdzić nawet możliwości procesora, bo jest za ciepły, oraz inne podzespoły są za gorące, wręcz parzą!!

Zastanawiam się czy to wina płyty, czy jest jakaś za ciepła czy po prostu muszę zrobić przewiew w budzie i zmienić chłodzenie na SB i NB, ale w związku z tym kolejne wątpliwości. Na SB raczej jedynym słusznym kandydatem jest Zalman ZM-NB47J, za to na NB nie wiem czy lepiej HR-05 czy może jakiś bloczek (jeśli tak to jaki?). Ostatnią zagadką jest, co z tym całym 'heat pipem'? Czy go wywalić zdejmując NB, a jeśli tak to co w jego miejsce??

 

Może na koniec dodam, że temperatury mierzyłem Pc Probe (CoreTemp podaje o 2-3st wyżej, a Everest bardzo porównywalnie).

 

Liczę na pomoc, słowa uwagi i konstruktywnej krytyki - taki ładny tekst pojawiający się w wielu postach, też musiałem to wstawić LOL

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widze masz slaby obiek powietrza w obudowie :) moze wyztarczylo by wsadzic jakis cooler z przodu wciagajacy powietrze do opudowy i jeden z tylu wydmuciach!acy temp napewno by spadla jeszcze i to nawet sporo przy pasywnym chlodzeniu NB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal fabryczne chłodzenie z NB i daj blok,

Ja bym polecał ten:

http://swiftnets.com/products/mcw30.asp

Temperatura na CPU wydaje się za wysoka o 10*C. Spróbuj zmierzyć temperaturę wody. Wydmuciach!esz przez chłodnicę czy wciągasz powietrze do budy?

 

Edit

 

Na SB polecam to:

http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=1216 i koniecznie z wentylkiem bo potrafi się bardzo grzać.

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal fabryczne chłodzenie z NB i daj blok,

Ja bym polecał ten:

http://swiftnets.com/products/mcw30.asp

Temperatura na CPU wydaje się za wysoka o 10*C. Spróbuj zmierzyć temperaturę wody. Wydmuciach!esz przez chłodnicę czy wciągasz powietrze do budy?

 

Edit

 

Na SB polecam to:

http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=1216 i koniecznie z wentylkiem bo potrafi się bardzo grzać.

Taae ten swifttech wygląda nieźle, ale chyba drogi troszkę może być - $30...

Chciałbym sprawdzić temp wody i ogólnie jej przepływ ale... w warunkach akademickich to ciężkie do wykonania - nic nie mam, muszę kupić... nawet zwykłego termometru nie mam:P

Powietrze wyciągam z budy.

 

Czyli polecasz AC na SB... troche to takie nielogiczne dla mnie... jak robie wc to unikam ac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak masz rację lepszy byłby bloczek na SB o ile to nie będzie flow killer.

Spróbuj jeszcze przesmarować bloki dobrą pastą (colaboratory) i naprawdę mocno je dociśnij. Pozatym widzę króćce do chłodnicy masz do dołu, tzn. chłodnica jest najwyższym punktem układu. Może jakiś trójnik do odpowietrzenia powinien być? Chyba, że masz rezerwuar z odpowietrznikiem przy pompce bo nie bardzo ją widzę? Ostatecznie odwróć budę do góry nogami i potrząśnij.

 

Radziłbym też wstawić w bocznej prawej ścianie 2x 92mm (lub przynajmniej jeden dolny) do chłodzenia elementów płyty.

Pozatym przy tym typie chłodzenia NB, który masz w tej chwili połączonym z WC (brak wentyla na procku) ewidentnie radiator z heat pipes nie odprowadza dobrze ciepła. Jeżeli nie wstawisz na NB bloku to przynajmniej daj 120mm z tyłu wiejącą najlepiej do środka budy na ten radiator.

 

Podaj też temperatury dysków (przy dyskach widzę, że nie ma wentyli?)

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze przesmarować bloki dobrą pastą (colaboratory) i naprawdę mocno je dociśnij. Pozatym widzę króćce do chłodnicy masz do dołu, tzn. chłodnica jest najwyższym punktem układu. Może jakiś trójnik do odpowietrzenia powinien być? Chyba, że masz rezerwuar z odpowietrznikiem przy pompce bo nie bardzo ją widzę? Ostatecznie odwróć budę do góry nogami i potrząśnij.

Wydaje mi się, że już jest dobrze odpowietrzone, trząsłem i trząsłem całym kompem i samą chłodnica :-P Jeśli chodzi o pompkę to ona odpowietrza dobrze bo ma rezerwuar w sobie:)

 

Radziłbym też wstawić w bocznej prawej ścianie 2x 92mm (lub przynajmniej jeden dolny) do chłodzenia elementów płyty.

Tu nie rozumiem, która to jest dla Ciebie prawa:P hehe czy mówisz o tej ściance na której sa dyski czy o bocznej klapie obudowy???

 

No tak masz rację lepszy byłby bloczek na SB o ile to nie będzie flow killer.

 

Pozatym przy tym typie chłodzenia NB, który masz w tej chwili połączonym z WC (brak wentyla na procku) ewidentnie radiator z heat pipes nie odprowadza dobrze ciepła. Jeżeli nie wstawisz na NB bloku to przynajmniej daj 120mm z tyłu wiejącą najlepiej do środka budy na ten radiator.

 

Podaj też temperatury dysków (przy dyskach widzę, że nie ma wentyli?)

Tak, zgadza się, przy dyskach nie ma wentyli, mam na razie tylko 2 - na chłodnicy.

Temp to 42 i 37st odpowiednio na SATA i ATA.

Jutro kupie jakieś wentylki (fanderki pewnie) ale... zastanawiam sie jak je zamontować, nie pomyślałem o tym żeby ten z tyłu obudowy wdmuchiwał, hmm moze to i dobry pomysł:) chociaż trochę tego chłodnego powietrza łapał by wtedy zasilacz...

nie wiedziałem jak zrobić żeby jakiś wentylator wdmuchiwał powietrze z przodu obudowy... gdyż ten przy dyskach jaki mogę zamontować to będzie bokiem i on tylko będzie chłodził dyski... a na ściance od dysków nie będzie łatwo zamontować 120mm chyba a poza tym on by pobierał ciepłe powietrze z dysków...

 

To juz teraz mam mętlik jeśli chodzi o chłodzenie NB i SB, w końcu proponujesz zostawić chłodzenie na NB, dodać nawiew jedynie oraz dać bloczek na SB... hmm a niebieski zalman nie wystarczy? bądź ten pentagram, którego mi poleciłeś tylko że bez wentyla...

Edytowane przez szwabek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nadmuciach!esz na chłodnicę powietrzem z wewnątrz to logiczne jest, że musisz mieć chociaż jeden wiatrak który wciągałby świeże powietrze z zewnątrz, które potem poprzez chłodnicę byłoby wyrzucane na zewnątrz. Ja mam chłodnicę podobnie umieszczoną, wiem, że dużo daje uchylenie drzwiczek od budy, tak żeby wentyle ciągnęły świeże powietrze. Możesz zerknąć u mnie w sigu.

Edytowane przez wozaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, oto jak sobie pomyślałem, żeby rozplanować wentylatory w obudowie :)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Zastanawiam się tylko czy dawać dwa na bocznej kalpie oraz czy na chłodnicy bawić się w ich przeciwne dmuchania czy oba machnąć w jedną stronę, a jeśli tak to w którą przy zastosowaniu pozostałych?

Jutro zrobię update, tylko jeszcze nie wiem czy kupować fandery czy nie? Szczególnie w przypadku 92mm nie jestem przekonany (są białe a przez bok budy będzie widać:P heh taki szczegół, a poza tym słyszałem że nie są najcichsze...)

 

Dalej otwarta zostaje sprawa chłodzenia NB i SB, proszę o jakieś propozycje

 

pozdrawiam i dzięki za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...