Skocz do zawartości
.:Max:.

Asus Commando Nr.1

Rekomendowane odpowiedzi

Wstyd sie przyznac, ale to wcale nie moje mobo piszczalo, tylko te nieszczesne 8800 GTS od E-vgi. Glowe dalbym sobie uciac, ze piszczalo jakby z okolic proca, no ale serwisant rozwial watpliwosci - mobo sprawne, grafika nie.

Kurcze gdybym mial jakas karte na Pci-Ex to moglbym sprawdzic, albo zebym chociaz wpadl na to, by sprobowac na chwile odpalic ja bez grafiki i "osluchac". :mur:

Takze najprawdopodobniej jutro dotrze do mnie mobo z powrotem i 8800 GTS Asusa w miejsce E-vga (nie mieli na stanie juz). Wstyd i hanba, moze ja juz sobie lepiej odpuszcze jakiekolwiek O/C na tej plycie :?

Edytowane przez dace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc,mam Commando od dwoch dni,problem mam ze sterownikami do karty dźwiekowej(,a ogolniej ze sama karta d.),instalowalem sterowniki ktore dostalem z plyta i nic sciagalem nawet ze stronki asusa mialem tylko komunikat:"Wymagany sterownik magistrali HD nie został znaleziony" mam system Win XP,wyglada to tak jakby niechcial sie zaistalowac sterownik,Sprawdzalem w Win i pisze ze urzadzenie dziala poprawnie.Instalowalem juz tule razy te sterowniki ze stracilem rachube,sprawdzialem ustawienia karty d. w biosie i wszystko jest ok:( prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem to samo, wine ponosi nie zainstalowany sterownik od magistrali HD (cokolwiek to ma byc).

Musisz recznie jeszcze raz zainstalowac sterownik od tej magistrali (nie wiedziec czemu nie instaluje sie razem z pozosalymi sterami od mobo), nie pamietam czy byl razem z driverami od dzwieku, czy gdzies w folderze od plyty. Wejdz w menedzer urzadzen, bedziesz mial to "nieznane urzadzenie PCI", daj zainstaluj ponownie sterownik, wybierz plytke, winda przeskanuje i sobie wgra to co jej brakuje. Potem instalnij stery od dzwieku i ruszy.

 

Ja z kolei mam taki problem, ze mi nie wykrywa sluchawek po podlaczeniu, tzn. podpinam je pod zielone gniazdko, ale ten glupi jacksense kaze mi wsadzic wtyczke pod... zielone gniazdko :blink: . Podpinalem juz na pale sluchawki pod wszystkie zlacza - brak efektu. Glosniki na szczescie wykrywa poprawnie i dzialaja, ale w tej chwili granie w nocy raczej odpada.

 

Drugi problem to brak jakiegokolwiek opisu jak podlaczyc zlacza Audio na przednim panelu. Na plycie jest gniazdo, w ktore mozna wpiac przewody, ale poza oznaczeniem 1 pinu, nic nie jest podpisane, instrukcja tez milczy. Wie ktos moze jak sobie z tym poradzic? Zalezy mi na tym, gdyz podejrzewam, ze rozwiazalo by to problem ze sluchawkami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie masz podłączone front audio to o słuchawkach zapomnij.

Szczerze nie wiem jak to ma być bo u mnie buda ma całą wtyczkę i wystarczy ten jeden opisany pin.

 

Wstyd sie przyznac, ale to wcale nie moje mobo piszczalo, tylko te nieszczesne 8800 GTS od E-vgi. Glowe dalbym sobie uciac, ze piszczalo jakby z okolic proca, no ale serwisant rozwial watpliwosci - mobo sprawne, grafika nie.

Kurcze gdybym mial jakas karte na Pci-Ex to moglbym sprawdzic, albo zebym chociaz wpadl na to, by sprobowac na chwile odpalic ja bez grafiki i "osluchac". :mur:

Takze najprawdopodobniej jutro dotrze do mnie mobo z powrotem i 8800 GTS Asusa w miejsce E-vga (nie mieli na stanie juz). Wstyd i hanba, moze ja juz sobie lepiej odpuszcze jakiekolwiek O/C na tej plycie :?

Nie przesadzaj ,można się pomylić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie masz podłączone front audio to o słuchawkach zapomnij.

Szczerze nie wiem jak to ma być bo u mnie buda ma całą wtyczkę i wystarczy ten jeden opisany pin.

Nie przesadzaj ,można się pomylić .

Czyli to jest owe Front Panel Audio HD, tzn. wszystko pod jedna wtyczka, a nie osobno, na "wsuwki". U mnie niestety osobno wpina sie mikrofon, lewy i prawy kanal audio itd, takze o przednim panelu moge zapomniec. Chyba, ze ktos ma rozpiske pod ktory pin co wpinac (w Biosie jest mozliwosc przestawienia Front Panelu z HD na AC97, ale sam BIOS nie zalatwi brakow w instrukcji)

 

A co do pomylki - no coz zdarza sie, niepotrzebnie rozpaczam :) Na razie czekam do 28 na ninje albo infinity, nie wiem czy sie zmieszcza w budzie o szerokosci 20 cm (musze brac jeszcze poprawke na 25 cm wiatrak z boku obudowy - Aerocool Extrem Engine 3T).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dzieki, o to mi wlasnie chodzilo - jak wroce do domku to sie tym pobawie.

 

Widze, ze nie do konca mnie zrozumiales - ja probowalem podlaczyc sluchawki z tylu, tzn. do zielonego gniazdka w karcie i mi autowykrywanie zlacza, wykrylo, ze podlaczylem sluchawki, ale niby nie pod tym zlaczem. Potem pokazalo, ze mam je podlaczyc pod gniazdko zielone, czyli pod te gdzie juz je podlaczylem. I dzwieku nie bylo, dopiero jak podlaczylem glosniki to wykryl je poprawnie i juz nie kazal podpinac gdzie indziej.

Stad wlasnie mysle, ze jakbym wyprowadzil mikrofon i sluchawki na przedni panel, to moze wtedy bede mogl spokojnie skorzystac z nich, bo w tej chwili nie widze sposobu.

 

EDIT : Ewentualnie dokupie glosniki z gniazdkiem minijack na sluchawki i pod nie bede podpinal. Mam w razie czego starego Live'a, mysle tez nad zakupem X-fi, ale poki sie nie wyjasni do konca sprawa z Vista, to raczej na zakup sie nie zdecyduje.

 

EDIT 2 : Marcin dzieki, wroce to sprobuje twojego sposobu, sam bym na to nie wpadl :)

Edytowane przez dace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu zlozone WC i pierwsze nocne testy OC za mna... Wiec tak wstepnie testuje SuperPi32MB i 3Dmark06, w dalszej kolejnosci beda GoldMem, Orthos i 3DMarki z AA i Aniso.

 

Jak na razie testy na FSB i wyniki dosc ciekawe:

6x510=3060MHz i pamieci 1:1 @4-4-4-12

SuperPi32MB: 16.04, 391s

3DMark06: 9292 (grafa bez OC)

 

Nie zalezy mi jakos szczegolnie na jakichkolwiek rekordach, bardziej na stabilnosci 24/7, wiec pewnie wielkich rewelacji nie bedzie ale poczatek jest obiecujacy...

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł BIOS v1001 Beta

LINK

 

[ 1001 ]

----------------------

1 Support AHCI mode SATAII hot plug function

2 Fix after downgrade CPU ratio, the Conroe L frequency not correct under ASUSCPU

3 Add new CPU uCode to support new processors

Edytowane przez Aresius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do biosu sie dzisiaj przymierzalem ale cos mi asus update szwankowal i odpuscilem . Powiedzcie mi czym mierzycie temp na Commando . Wszyscy radza Core Temp ale ja nie wierze temu softowi on mi nawet zle proca wykrywa . Mam E6700 ES 2.6@3.3 Scythe Infinity i tak 'asus probe' pokazuje mi - 30C 'Thermal Analisys Tool' - 41C Core1 i 36C Core2 a 'Core Temp' - 39C kazdy z nich pokazuje co innego wiem ze pC Probe przeklamuje ale sa ludzie co dadza sie pokrojic za wiarygodnosc Core Tempa a ja bym kwestionowal mamy tu trzy programy i trzy wskazania . Skad bierze sie ta rozbierznosc ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios dzis zaktualizowalem do wersji 1001 i jakichs szczegolnych zmian nie zauwzaylem... Aktualizacja z Pendrive'a przy uzyciu wbudowanego w bios softu - bez klopotu :)

 

Co do temperatur to mysle, ze nie ma idealnego rozwiazania... Kazdy soft inaczej pokazuje, bo inaczej estymuje te temperatury - Asus PC Probe, Everest, IntelThermalCostam, CoreTemp - kazdy po swojemu... U mnie np. ten ostatni po kilku sekundach Orthosa pokazuje temp CPU wyzsza w stosunku do IDLE o ~20stC co jest jakims nieporozumieniem :blink: Troszke napisalem o tych temperaturach w temacie o moim WC rev 9 (link w podpisie) wiec nei bede sie tu powtarzal :)

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:) Jestem na etapie modernizacji kompa, przeglądnąłem caaałeee stado różnych płyt głównych i dochodzę do wniosku, że warto zostać przy marce, której jestem wierny - płyta główna Asusa.

Wstępnie wybrałem Commando, z różnych powodów, także z prozaicznych typu, że ma... więcej niż 3 gniazda PCI 2.2. Nota bene Commando nie ma seriala ani lpt - myślę o włożeniu takiej karty rozszerzającej na PCI (LPT+COM) - będzie działać bez zarzutu? Mam jednąk z drukarek na lpt, seriala też potrzebuję do Ferdka - a obecnie mam nw. procka na Asus P4-P800E Deluxe.

Ale przechodząc do sedna sprawy - z opisu płyty wynika, że jak się stosuje pasywne chłodzenie na procka (a takie mam: Scythe Ninja), to trzeba... jakiś wiatraczek na chipseta założyć: prawda to? Jak mocno się grzeje bez niego? Czy trzeba zakładać?

A jeśli się mocno grzeje, to czy może zastępczo jakiś mały wiatrak wywiewowy z obudowy by wystarczył zamiast na chipsecie? Pytam, bo priorytetem jest dla mnie cisza.

Aha! Nad prockiem mam zasiłkę z 140 mm wolnoobrotowym wiatrakiem, więc też trochę wywiewa znad okolic procka - skoro na Prescotta 3,0 GHz pasywnie chłodzone wystarcza to...hmm... na Core2Duo nie starczy i na chipseta?

A jeszcze spytam - który procek z Core2Duo jest teraz "jazzy": czy w praktyce widać dużą różnicę pomiędzy tymi z 2 MB cachu i 4 MB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jeżeli chcesz kręcic proca raczej zapomnij o chłodzeniu pasywnym bo prędzej czy później i tak nie wyrobi, a jeżeli kupujesz taką płyte to chyba nie po to żeby wszystko na default chodziło. Więc zaopatrz się w cichy wentyl na radiator i będzie ok.

Napewno dodatkowe wiatraki na przód i tył obudowy będą mile widziane (dopływ świeżego powietrza).

Generalnie nie musisz zakładać tego małego wiatraczka dołączonego do płyty jeżeli przepływ powietrza z procka będzie owiewał przynajmniej radiator na sekcji zasilania.

Co do dodatkowej pamięci proca - zawsze się przyda, a i w grach potrafi przyspieszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do uzytkownikow Commando z procem E6600.

Jakie napiecia ustawiacie w biosie do stabilnej pracy 4x900=3,6GHz i pamieci 4:5 (czyli 1000) :?:

 

Moze zbyt bezpieczne napiecia daje ale nie moge uruchomic z ramem 4:5 :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos temperatur i w sumie tez mnoznikow pamieci... 4:5 dziala bardzo slabo, 2:3 dziala niezle

 

Proc 9x400 (3600MHz) i pamieci 2:3 (1200MHz/5-5-5-15)

 

Dołączona grafika

 

Zauwazyc mozna jak od razu temperatury skacza w stosunku do tego, co bylo kilka dni temu jeszcze...

Co mierzy czujnik pokazujacy w Everescie "Procesor" i czym sie rozni od odczytow z czujnika pokazujacego "rdzen nr 1 / rdzen nr 2" :?:

 

Wszystko poszlo kilka dobrych stopni w gore - wskazania temperatur w PC Probe z dodatkowych czujnikow

 

TMP 1 - pamieci

TMP 2 - mosfety

TMP 3 - powietrze wydychane z zasilacza

 

 

sorki za post jeden pod drugim ale tak szybciej ta wazna informacja dotrze do zainteresowanych B-)

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor -czapka proca

core1-2 temperatura rdzeni

poszło w górę bo cieplej -czym chłodzisz?

Do temp. Core Temp

2-3 pamięci jest wydajniejsza, w Abicie np.4-5 - Asus tak ma

Do 3.6 GHZ i 400 FSB napięcia minimum [ wyj. proc i memki] - nie zostawiaj nic na auto!!!!

Edytowane przez marcin255A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor -czapka proca

core1-2 temperatura rdzeni

No tak sie domyslalem...

poszło w górę bo cieplej -czym chłodzisz?

Poszlo w gore, bo znalazlem troszke czasu i przestalem meczyc 4:5, zaczalem 2:3 :)

A chlodze tym co w podpisie - niedawno zlozone WC rev 9

Do temp. 2622121[/snapback]

2-3 pamięci jest wydajniejsza, w Abicie np.4-5 - Asus tak ma
Dla mnie idealnie by bylo dla ustawien 400x9 2:3/4-4-4-12 znalezc taka stabilnosc jaka mam z 500x7 1:1/4-4-4-12 - bede probowal ale nie za wszelka cene :rolleyes:

Do 3.6 GHZ i 400 FSB napięcia minimum [ wyj. proc i memki] - nie zostawiaj nic na auto!!!!

Ze ustawienia "auto" sa zabojcze, to juz sie naczytalem...

Czy mozesz podac konkretne napiecia jakie ustawiales w biosie dla takich ustawien FSB/RAM jakie podales wyzej i czy rzeczywiscie reszta napiec na minimalne :?: :blink:

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam trzecie wartości od minimum ,

Fsb 400 / mem 1000 na 4-4-4-8 na Ballistixach miałem 7/24

 

NB. chyba koło 1.5-6 V

 

Ile ci poszło w gorę ? Od zmiany FSB/Ram temperatura ci wzrosła?

 

Jak na takie ...brak mi słowa WC masz kiepskie temp.

Edytowane przez marcin255A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie - zakupiłem i właśnie złożyłem taki skromny na szybko zestawik:

Asus Commando

C2D 6420 2,13 1033 4MB

Dual 2 x 1 GB Kingston 667

no i grafa (mimo sugerowania nazwy płyty graczem nie jestem) taka sobie 7600 GT/128 HeatPipe Gigabyte

 

Po instalce Windy Probe zaczął mi krzyczeć, ze temp. "MB" (ktoś wie gdzie ten czujnik jest?) za wysoka (47°C to wysoka temp.??), wiatraka na chipset z Asusa założyć się nie dało (na procku mam bez wentyla Scythe Ninja i się nie mieści), wobec powyższego uruchomiłem taki wieeeelki wiatrak z tyłu obudowy Anteca (no ma co najmniej z 15 cm coś około) w najwolniejszym trybie i mam ~37°C na MB. Procek i tak jest zimniejszy.

Mam pytanie - do ilu to bezpiecznie, niekoniecznie ekstremalnie można kręcić z tym prockiem (bo to raczej w miarę nowość)? Biosa uaktualniłem do 1001 jakby ktoś pytał;)

Aha! Mam jeszcze pytanie na temat tej płytki, konkretnie dźwięku audio - ktoś się orientuje, czy w tym "full-wypas-HD-AUDIO" (hihi - marketing tylko) jest prozaiczna rzecz jak... regulacja basów i sopranów? Bo opcji głośnikowych full, DTS też zaprasza do skorzystania a takiej drobnostki... nie widzę? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłącz tą wichurę i schłodż SB to się przekonasz

Przepraszam, proszę nie bić...

Co to jest SB? :oops: Mostek południowy? Jak go schłodzić, samą pastą lepszą?

Edytowane przez kicur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SB - South Bridge - czyli mostek poludniowy,

analogicznie NB - North Bridge - mostek polnocny.

 

Czym go schlodzic? wentylatorem 40 mm, jesli masz.

 

Jesli sie grzeje za bardzo tak na "dzien dobry" to znaczy ze Asus znow pokpil sprawe zakladajac chlodzenie, zdemontuj, przesmaruj dobra pasta i zaloz z powrotem upewniajac sie, ze wszystko dobrze przylega (czasem trzeba lekko dogiac ktorys z heatpipow).

 

Wentylator dolaczony do plyty nie sluzy do chlodzenia chipsetow (tzn. nie montuje sie go na nich), wsuwasz go w ten ostatni radiator na mosfetach (ten kolo portow wyjscia/wejscia). Tyle tylko, ze to jest niezly wyjec, wiec jak Ci nie przeszkadza twoje obecne chlodzenie (nawiew 15 cm, o ktorym pisales) to zostaw jak jest. Co do tego dodatkowego chlodzenia to jest zalecane tylko w przypadku chlodzenia woda proca, albo jakichs kosmicznych coolerow nie dajacych nawiew w okolice sekcji zasilania.

 

U mnie na szczescie wszystko dobrze zmontowali, bo niczego demontowac nie musialem. Tyle tylko, ze buda dobrze wentylowana no i napiecia chipow na defaulcie. Wiecej jak 30 stopni tam nie widuje.

 

EDIT : A co do tego do ilu bezpiecznie krecic proca - to staraj sie nie przekraczac 60 stopni na nim. Temperature sprawdzaj CoreTemp, a stabilnosc i to do ilu "spoci" sie proc programem Orthos. Ewentualnie dwa Prime 95 puszczone obok siebie.

Edytowane przez dace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!:)

Wyjca zakładać nie mam zamiaru, jeśli jest głośny - jeszcze myślę podpiąć tego wentyla z obudowy pod 5V z molexa, bo chyba z 12V napięcie bierze i zobaczyć na ile spowolni i jak z chłodzeniem będzie.

Swoją drogą dodatkowy pozytywny efekt ww. wentyla z obudowy to to, ze temp. na grafie spadła z ok. 90°C do ok. 60-65°C. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Male tornado nie jest zle ;) Pod warunkiem ze akceptowalne przez uzytkownika jesli chodzi o halas.

 

Nie bede sie rozpisywal jak to wyglada u mnie, zajrzyj sobie na zenfista i ogladnij bude AeroCool ExtremEngine3T. Calosc po skreceniu obrotow jest ledwo slyszalna.

 

Czy ktos moglby podac jakie sa defaultowe napiecia na tej mobo? Chodzi mi tu przede wszystkim o niuanse jak VTT Termination Voltage i inne bajerki. Piszecie by nie zostawiac na auto, a ja poza mostkami (co do ktorych pewny nie jestem) i cpu (to akurat jest proste) oraz ramkami, napiecia mam na auto, a cos mi sie obilo ze to ponoc nie za dobrze zostawiac je tak na Asusie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos tu pytal o domyslne ustawienia napiec - gdziestam na niemieckich forach znalazlem info:

 

CPU Vcore >>> 1,325

FSB Termination >>> 1,200

NB Vcore >>> 1,250

Memory >>> 2,100

SB Vcore >>> 1,500

SB Chipset >>> 1,050

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...