Skocz do zawartości
Gość

X1900xt - Artefakty

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Mam karte taka jak w temacie postu z chlodzeniem arctic cooling. Od pewnego czasu dostrzeglem problemy w grach, jak spadek wydajnosci czy zwisy. Poczatkowo myslalem ze to wina sterow czy systemu wiec sformatowalem dysk. Lecz format nic tutaj nie pomogl. Zainstalowalem ati tray tools i zrobilem test na artefakty. Przy taktach dla GPU w okolicach 590 mhz oraz dla pamieci - 1430 mhz(wartosci mniejsze niz defaultowe), zaczalem miec mnostwo artow na monitorze, a po jakims czasie ekran zrobil sie czarny. Co ciekawe nie mial miejsce zaden reset czy wylaczenie sie kompa. System nadal pracowal tylko nie bylo obrazu. Gdy probuje grac z takimi taktami jak te powyzsze to sytuacja z ekranem sie powtarza, czasami jest to poprzedzone zwiecha. Co ciekawe gdy zmniejsze zegary to wszystko wydaje sie byc w porzadku ale przeklada sie to na wydajnosc w grach- np. TDU jest u mnie praktycznie niegrywalny. Dodam jeszcze ze temp. sa jak najbardziej w porzo - idle w granicach 40-45, a w stresie dojdzie do 60-65. Podsumowujac, wydaje mi sie ze grafa mi padla :mur: Co o tym myslicie? Dzieki za odpowiedz

 

P.S. reszta configu

A 64 3800

Asus m2n32

2x512 OCZ

enermax noisetaker 485W

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silencery zabijają grafiki, było sporo tego typu tematów. Możliwe, że w Twoim przypadku również tak jest.

Masz na myśli silencery, a michaleks ma zapewne accelero który silencerem już nie jest. Sprawdź zasilanie grafiki czy kabelek którym ją zasilasz ma właściwe napięcie i czy wszystko z nim ok. Sprawdź także czy testujesz grafikę w ustawieniu 3D na właściwym napięciu. Czyli czy podczas testowania skanerem artefaktów włączyłeś ręcznie tryb 3D który to w takim przypadku sam się nie włączy. Edytowane przez m40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kabel z zasilaniem na karte jest dobrze podlaczony. Ale nie rozumiem o co chodzi z napieciem. Mam je zwiekszyc czy jak. Nigdy napiecia na karcie nie zmienialem...

edit: dla gpu napiecie mam 1.2, a dla pamieci 2,08. Sa to chyba wartosci domyslne bo ich nie zmienialem.

edit: tak podczas testow w att zmienilem na tryb 3d

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. te karty mają dwa tryby pracy jak zapewne wiesz... 2D i 3D jak jestś w windowsie działa tryb 2D niższe takty i niższe napięcie na którym gry sypałyby artefaktami w gdy uruchamiasz grę automatycznie podnosza się takty i zwiększa się napięcie... to chyba wiesz? sprawdź czy podczas testowania tryb 3D był włączony.

 

1.2V w 3D? na 1900xt nie powinno być 1.4V?

 

Sprawdź co zawiniło, obniżaj zegary pierwsze rdzenia, później pamięci aż artefakty ustąpią.

Edytowane przez m40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem ze aut. sie zmieniaja. Tylko ze ja wszystko recznie ustawialem w ati tray tools bo ccc wywalilem. A jestes pewny tego napiecia? Bo jak tak to zaraz je zwieksze i sprobuje kolejny test zrobic.

edit: znalazlem info - rzeczywscie potrzeba napiecia rzedu 1,45V :) dzieki m40 za nakierowanie na wlasciwy tor

az wstyd sie przyznac ze moglem pominac napiecia. Obciach na calej linii...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia nigdy nie można być 100% pewnien :) ale bezpieczne jest do około 1,42V. Najlepszym do podkręcania jest ATITool. Pierwsze sprawdź czy wszystko z chłodzeniem ok... także sekcji zasilającej. I wtedy możesz próbować podnosić napięcie.. stopniowo.

 

Czyli działa OK?

Edytowane przez m40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom dziala, nie mialem artow przy 1520, ale chwile potem znowu czarny ekran. Ale podejrzewam ze po prostu napiecie znowu moglo byc za niskie. Juz sciagam atitool i poprobuje w nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Artefakty mozesz miec w sytuacji gdy padl czipset lub pamieci. Bez wzgledu na to czy kreciles czy nie. Czasami tak jest przez temperature. Ale poza tymi 2 usterkami jest jeszcze jedna. Kondensatory na grafie. Zobacz czy nie sa uwalone itd. One maja filtrowac napiecia itd wiec na grafie jesli sa arty to nie koniecznie czip lub memki sa uwalone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te karty wymagaja nawiewu na uklady zasilania. Bez tego OC jest takie sobie. Te uklady grzeja sie do 70-80 stopni a to za duzo o wiele za duzo.

 

Poza tym:

1. Do krecenia polecam overclocker'a

2. Na zasilanie nawiew nie wazne czy 2D czy 3D.

 

Mozesz podac linki albo fotke karty z tym chlodzeniem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Konrado, jako ze masz taka sama karte, to mozesz mi powiedziec jakie napiecia dla GPU i pamiatek sa potrzebne aby osiagnac takie takty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa wygląda bardzo prosto.Użyłem programu AtiWinflash do zrobienia kopii zapasowej biosu karty, potem ten bios zmodowałem Rabitem i napięcie na GPU mam ustawione na 1.450v dla wszystkich trybów, napiecia dla pamięci są defaultowe , a są to samsungi 1.1ns. Raitem zmiana taktów dla Gpu i Mem potem save plik jako nowy.bin , AtiWinflashem wgranie zmodowanego biosu, reset kopa i gotowe. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie udało się podkręcić moją karte ATI Tray Tools 608/900 i dalej pojawiają się błędy :sad:

Czy wystarczy w

ATI Tray Tools/Ustawienia sprzętowe/ATI Overdrive 3

napięcie GPU ustawić z 1,2000 na 1,4000 ?

Może takie ustawienie uszkodzić karte ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie udało się podkręcić moją karte ATI Tray Tools 608/900 i dalej pojawiają się błędy :sad:

Czy wystarczy w

ATI Tray Tools/Ustawienia sprzętowe/ATI Overdrive 3

napięcie GPU ustawić z 1,2000 na 1,4000 ?

Może takie ustawienie uszkodzić karte ?

 

A jakie masz na razie tempy jak okolo 65 stopni w stresie

to nie wskazane by bylo podnosci za bardzo napiecia.

Poza tym skok 1,2 na 1,4 od razu to dosc duzo.

Ustaw 1,3V i zobacz do ilu dojdziesz.

IMO i tak temperatura bedzie Cie hamowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... co do temperetury...

 

W ATI Tools z zakładki "Czujniki programu MBM 5":

Temp 1: 45,00

Temp 2: 33,00

A na pasku pokazują się wartości:

Environment: 58

GPU: 68

Oczywiście przy zegarach 506/594

 

Tak ze nie zabardzo wiem które wartości brać za prawdziwe :sad:

 

Edit:

I jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi:

 

Zakładka "ATI Overdrive 3" ma w tym momencie ustawienia:

GPU

Docelowe taktowanie: 648,00

Bieżace taktowanie: 506,00

Pamięć

Docelowe taktowanie: 900,00

Bieżące taktowanie: 594,00

Napięcie GPU

Docelowe: 1,4500

 

Czy zostaną wykorzystane te wartości docelowe przy wiekszych obliczeniach ?

Edytowane przez ORZECH1976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Environment to temperatura okolic ukladow zasilania. Gpu to temperatura chipa czyli procesora graficznego.

 

Obie wartosci sa dosc wysokie :(

Daj nawiew na uklad zasilania (przy koncu karty, kolo zlacza dodatowego zasilania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... co do temperetury...

 

W ATI Tools z zakładki "Czujniki programu MBM 5":

Temp 1: 45,00

Temp 2: 33,00

A na pasku pokazują się wartości:

Environment: 58

GPU: 68

Oczywiście przy zegarach 506/594

 

Tak ze nie zabardzo wiem które wartości brać za prawdziwe :sad:

Co prawda moje doświadczenia opierają się tylko na x1800gto, ale pewne rzeczy są na tyle podobne, że myślę, iż mogę co nieco napisać. mib wyjaśnił już od czego są czujniki GPU i Enviorment, ja zaś dodam, że te Temp 1 i Temp 2 powinny się zgadzać z tym co Ci pokazuje MBM i dotyczyć powinny takich rzeczy jak CPU (zalezy jak to masz w ATI Tools ustawione).

 

Układy zasilania w przypadku x1800gto grzeją się mocno i tak jak pisali poprzednicy wskazane jest ich chłodzenie. Jako przykład powiem, iż po zwiększeniu napięcia na GPU o 0.15V i na pamięciach o 0.18 i podkręceniu GPU z 500 do 665MHz ukłądy nagrzewania potrafiły spokojnie przekroczyć u mnie 70 stopni... Po tym jak w ścianie obudowy wyciąłem dziurę i wstawiłem dmuchający na nie oraz na pamięci (na GPU siedzi blok wodny) wentylator temperatura spadła do około 40 stopni.

 

Temperatura rdzenia na def chłodzeniu i bez o/c utrzymywała się u mnie około 54 - 60 stopni. Po o/c o jakim wspomniałem przekraczała 70 stopni, zaś laminat karty był paskudnie gorący. Nie zauważyłem, aby temperatura miała wpływ na o/c, ale od czasu zamontowania proximy na GPU nie przekracza już 44 stopni, zaś cała karta jest przyjemnie chłodna.

 

Reasumując jeśli twój x1900 nagrzewa się do blisko 70 stopni bez o/c to dobrym pomysłem by było pokombinować z chłodzeniem zanim podejmiesz próby podnoszenia zegarów. Nie wiem jakie są graniczne wartości temperatur, ale po co ryzykować dobrą kartę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...