Skocz do zawartości
Marewel

Asus M2n32-sli Deluxe

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wgrany najnowszy bios czyli 0903,sprzęt czasem mi sie rastartowal,wcześniej częściej teraz po wymianie zasilacza mniej.Okazuje sie ze na stronie asusa nie ma już tego biosu a najnowszy dsostepny to 0706,czyżby 0903 okazał sie felerny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma pytanko do ciebie czy czujniki na tym najnowszym biosie chodzą już dobrze chodzi mi o temperatury i obroty wiatraków.Oraz czy wejdzie na nią gigabyte 7600gt silent pipe 2 jeżeli ktoś wie bo radiator ma spory ponad pciexpress.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wgrany najnowszy bios czyli 0903,sprzęt czasem mi sie rastartowal,wcześniej częściej teraz po wymianie zasilacza mniej.Okazuje sie ze na stronie asusa nie ma już tego biosu a najnowszy dsostepny to 0706,czyżby 0903 okazał sie felerny?

Musiało być coś nie tak bo został zastąpiony betą 1001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma pytanko do ciebie czy czujniki na tym najnowszym biosie chodzą już dobrze chodzi mi o temperatury i obroty wiatraków.Oraz czy wejdzie na nią gigabyte 7600gt silent pipe 2 jeżeli ktoś wie bo radiator ma spory ponad pciexpress.

Nie wiem czy ta grafa wejdzie,bo mam 7300GT,a co do czujnikow to z temp.sa jakies przeklamania bo gdy ustawie wszystkie wiatraki w tryb silent to pokazuje nizsza temp niz w trybie performance, a wtedy wszystkie wyja.Mysle ze bios jest jeszcze niezbyt dopracowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkoch. Niedawno kupiłem tę płytę i mam kilka pytań co do ustawień. Mam X2 4200 i ramki Geil Value 800Mhz. Czy jest gdzieś możliwość sterowania dzielnikiem czenstotliwości pamięci na tej płycie? Przy tym procu 2200Mhz pamięci mi pracują na 747Mhz. Dopiero przy 2400Mhz jest na 800Mhz. Dzielnik jest ustawiony n CPU/6. Mas co moge uzyskać(co próbowałem) To 250Mhz FSB proc 2500Mhz i ramki na 1000Mhz. Czenstotliwość ram CPU/5. Wyżej podkręcona magistrala obniża czestotliwść ram na CPU/5. Da sie to przestawić ręcznie bo w opcjach się tego nie doszukałem. Pozdrawiam!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehm. Nie to mi chodziło. Sprawdź sobie taktowanie pamięci w programie Everest. będzie inne niż 533. Albo np w CPU-Z będzie podany dzielnik. Te czenstotliwości pamięci podane w biosie można sobie potraktować bardzo lekko. Z rzeczywistości są zupełnie inne.

Edytowane przez Wacholek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bo tu trzeba wspomnieć o tym, jak CPU dobierają sobie taktowanie pamięci

 

Ponieważ kontroler pamięci znajduje sie w procesorze to ram musi proporcjonalnie do procesora. Płyta automatycznie dobiera więc dzielnik CPU/DRAM.

 

Dlaczego wartośc dzielnika jest taka a nie inna? Pnieważ jest ona zależna od ustawionego taktowania pameici oraz mnożnika CPU. samego dzielnika zmienić się nie da - możesz natomiast stosując odpowiednie kombinacje dobraćje tak, aby dzielnik przyjął rządaną wartosc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że sie nie da tego ustawić ręcznie. Więc chciałbym sie jeszcze zapytać jakie czy tylko czenstotliiwość pracy pamięci jest uwarunkowanatylko czenstotliwością zegara proca? Przy jakich ustawieniach szyny pamięć bedzie działać powyżej 1000Mhz nie przekraczająć 2600Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na sterach dostarczonych na płycie od producenta bez żadnego najmniejszego trzasku smiga aż miło na wszystkich kanałach w każdej konfiguracji. W wartykule jest, że ma słabe niskie czenstotliwości. Dziwne bo akurat tego nie zauwazyłem. Testowałem a słuchawkach Creativa Ep-635. Co do ustawień magistrali odpaliłem na tych ustawieniach co powyżej czyli mnożnik proca 10x ram 800Mhz i magstrale na 260 i 266. Pamięci miały dzielnik CPU/6 czyli ramy na 886Mhz. Wyższe taktowania niż 2660Mhz na Moim procu nie przechodzą. Napięcie 1.4V. Jest to wersja EE 65W i na 2.4Ghz bez problemu chodzi na 1.25v.

 

Dodam, że mam bios w wersji 0706 i nie zauważyłem żadnych problemów z prędkości obrotową żadnych wentylatorów. Oba w granicach 3000obr/m. Temperatura też w normie. Max na prcu 38C płyta 34C. Całość chłodzona dwoma wentylami 12cm dmuchającymi bezpośrednio na płyte. Tem. otoczenia 23C.

 

Swoją drogą czy może ktoś ma na testach najnowszy bios beta ze strony asusua wersja 1001? Jak to sie sprawuje?

 

Tak patrze na te ustawienia i stwierdzam, że płyta ma tylko całkowite mnożniki proca. Nie wiem czemu tak zrobili ale to zmusza do kręcenia tylko magsitralą. Lipa. Choć słyszałem, że na mnożnikach połówkowych procek sie gorzej spiuje.

Edytowane przez Wacholek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mieć ale może i nie mieć. Może mieć np synchronizacja z pozostałymi elementami systemu. Miałem taki problem na Gigabycie gdzie się ciął dźwięk bo był synchronicznie z fsb. Jak ustawiłem spreed 0.5% było ok. Może być to też spowodowane jakimiś zewnętrznymi zakłuceniami. Albo wreszcie możesz mieć po prostu kiepski egzemplarz. Stwierdzam, że pod względem jakości to Asus sie ostatnio mocno skiepścił. Nie chodzi mi o jakość produktu ale jego złożenie i błędy w projektowaniu. Np płyta na NF4 na chipsecie był tylko mały radiatorek z wetylatorem a całość była tak gorąca, że nie dało sie tego dotknąć. Przez to przeztała mi działaś karta dźwiękowa. W tym obecnym sprzęcie ten problem nie występuje. Chłodzenie na wysokim poziomie ale kurcze montaż już jest do bani. Zamontowany krzywo nie przylegał równo do mostka południowego. W dodatku pasta to raczej klej nie pasa. Jak sie ruszy to już później nie przylega. Wielkie problemy z usunięciem tego z układu. Pod względem przewodności termicznej porównywalna z pastą silikonową za 3zł. Po podprostowaniu wszystkiego i nałożeniu srebra spisuje się ekstra. Max 37C.

 

 

Mała rewizja tego co napisałem wcześniej. Płyta nie ma problemów z wskazaniami temeratury i obrotów wentylatorów tylko gdy włączona jest funkcja cool and quiet. Jeżeli nie jest nie można sterować prędkością wetylatorów i dzieją się różnie ciekawe rzeczy. Np teperatura jednego z rdzeni 204C albo przy włączonym Q-Fan obroty wentylatorów albo 0 albo 135000Obr.

Za to mamy leprzą wydajność więc jak kto woli.

 

I jeszcze jedno. Powyżej 2400Mhz superPi wywala mi błędy. Ale tylko przy Wysokim FSB (powyżej 250). Co cielawe nie spotkałem się czymś takim żeby sie system zwiesił lub wywalił błąd. Kompresja X264 lub Xvid bez problemu. Sieć i cała reszta ok. Testy syntetyczne na jeden lub dwa dzenie też a w super PI błąd. Nawet w gram nie ma problemu. Nawet Carbon sie nie wywala. I tak jest cały czas. Procek kręci się jak narazie do 2750Mhz na mnożniku 10x. Wyżej nie mam jak bo pamięci już nie wytrzymują. 1100Mhz za 90zł to i tak nieźle.

 

Na płytach Asusa jest taki pomiar temperatury który zmienia się wraz z obciązniem. Tzn jakby przewidywalna temp rdzenia czy coś w tym stylu. Na tej czenstotliwości ta temperatura dochodziła do 90C. Jednak sam proc nie przekroczył 45C. Co to jest i czy jest się czym martwić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...