Skocz do zawartości
q8ic

Wd I Długi Start Systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam dysk wd 800JB 80Gb 8Mb cache ATA i on sobie chodzi z płytką biostar nforce4 a9a.

Problem polega na tym, że system ładuje się długo - tzn o jakąś minutę za długo - najpierw kontrolka dysku się nie świeci, potem się zapala i pali sie światłem ciągłym ale system się nie ładuje (paski lecą a głowica nie pracuje).

Potem głowica zaczyna pracować leci 5 pasków i mamy winde (xp+sp2).

W samej windzie problemów nie widać - dysk zachowuje się normalnie.

 

Dysk jest nowy.

Przyszedł z gwarancji (wcześniejszy WD miał bady).

Na starym dysku ten sam system chodził normalnie.

Robiłem clear c-mos, odkręcałem sprzęt, przekładałem taśmy,

reinstalowałem system - grzebałem w menedżerze urządzeń ale nic nie wygrzebałem.

 

Screeny z hd tune:

post-146994-1178199036_thumb.jpg

post-146994-1178199058_thumb.jpg

post-146994-1178199102_thumb.jpg

 

Z góry dzięki za wszystkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że system ładuje się długo - tzn o jakąś minutę za długo - najpierw kontrolka dysku się nie świeci, potem się zapala i pali sie światłem ciągłym ale system się nie ładuje (paski lecą a głowica nie pracuje).

Potem głowica zaczyna pracować leci 5 pasków i mamy winde (xp+sp2).

W samej windzie problemów nie widać - dysk zachowuje się normalnie.

Coś nie tak z łożyskiem, albo z systemem kontroli obrotów :?

Edytowane przez seba_999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak z łożyskiem, albo z systemem kontroli obrotów :?

To musiała by cała seria tych WD czy nawet serie padać w ten sposób :-|

Skąd takie przypuszczenie ?

No bo to nie jest pierwszy dysk, który przyszedł z tej gwary.

Najpierw dostałem WD 80Gb owszem, ale 2Mb cache odniosłem go spowrotem ( następne 3 tygodnie czekania ) ale zanim co zainstalowałem system i zachowywał się identycznie :huh:

---

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musiała by cała seria tych WD czy nawet serie padać w ten sposób :-|

Skąd takie przypuszczenie ?

No bo to nie jest pierwszy dysk, który przyszedł z tej gwary.

Najpierw dostałem WD 80Gb owszem, ale 2Mb odniosłem go z spowrotem ( następne 3 tygodnie czekania ) ale zanim co zainstalowałem system i zachowywał się identycznie :huh:

No co ja Ci poradzę, tak wynika ze SMARTa. Wymieniaj twardego póki możesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę jeszcze przez rok :wink:

Mówisz że wartość spin up time jest patologicznie wysoka ?

Ta wartość powinna wynosić 0 ;)

 

Pozdro :)

Edytowane przez seba_999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O fuck - to nie ciekawie :/

drukować screena ze smarta i wieźć dysk do tych panów z t-rexa ( Wrocław ) po raz 3-ci oni odeślą dysk a hurtownik przysle mi kolejny "cudowny "produkt WD.

W międzyczasie będe katował biedną starą 10Gb seagate :/

Nie ciekawie :cry:

.._..

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Coś nie tak z łożyskiem, albo z systemem kontroli obrotów :?

Ta wartość powinna wynosić 0 ;)

No proszę jaki fachura, skąd żeś takie wnioski wysnuł? Jak nie masz o czymś pojęcia, to nie udawaj mądrali i nie wprowadzaj innych w błąd <_<

 

@q8ic: SMART jest w 100% ok. SpinupTime ok 2700 jest typowy dla tej serii WD. Przyczyna leży gdzie indziej.

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę jaki fachura, skąd żeś takie wnioski wysnuł? Jak nie masz o czymś pojęcia, to nie udawaj mądrali i nie wprowadzaj innych w błąd <_<

 

@q8ic: SMART jest w 100% ok. SpinupTime ok 2700 jest typowy dla tej serii WD. Przyczyna leży gdzie indziej.

W takim razie zwracam honor :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może wina leży po stronie płyty głównej i kontrolera dysków? Nigdy nie wiadomo... próbowałeś aktualizować bios płyty? Smart mówi że dysk jest w świetnej kondycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem - może spróbuje o ile bede miał na co zaktualizować - płyta jest dosyc świeża :)

Edit: może rzeczywiście warto - bios mam z listopada 06 a najnowszy jest z 24.01.07 .

2nd Edit: Bios wymieniony - brak spodziewanego efektu [;

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem - może spróbuje o ile bede miał na co zaktualizować - płyta jest dosyc świeża :)

Edit: może rzeczywiście warto - bios mam z listopada 06 a najnowszy jest z 24.01.07 .

2nd Edit: Bios wymieniony - brak spodziewanego efektu [;

No to proponuje sprawdzić dysk na innym komputerze, skoro stary działa normalnie to pewnie wina jest po stronie dysku, choć zachowanie faktycznie bardzo dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem ten sam problem ale na WD 1600JD, o dziwo pomoglo przelozenie zworek na cdromie lub dysku na master i odrazu dysk zaczal dzialac synchro z "latajacymi kreskami".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dziale optymalizacja xp masz 2 przydatne rzeczy które powinny Twój problem rozwiązać, a przynajmniej pomóc ;]

1 to defrag boot'a

2 prefetch i to co Ci się ładuje

 

imo na to w jaki sposób xp się uruchamia ma wpływ nawet to jakie masz timingi ustawione, co masz w autostarcie i czy np masz 1 konto użytkownika czy więcej

 

ot

na starym dobrym sempronie 1.7@2.1 i nf2 xp ładował mi się w "1.5 paska" :):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

* 1- sprawdze ale wątpię

* 2- prefetch jest OFF ( 1,8Gb ramu )

* timingi luźne: 2,5-3-3-7 2T dzielnik 133 i w efekcie taktowanie poniżej 200mhz ( jakoś 189 czy coś )

* konto użytkownika - sztuk 1

* u mnie na każdym kompie od athlona 1,4 do semprona @2,7ghz na lysym systemie pasek albo przeleci albo nie zdąży - po instalacji sterów i innych śmieci ok 5 pasków ( 7-8 na stareńkim seagate 10Gb Medalist ), a na nowym wd jest jak jest [;

 

Jeszcze sie zworkami pobawie jak zasugerował Kbaul i chyba dam se siana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno zasadnicze pytanie: zainstalowałeś sterownik szyny SW?? To jest KONIECZNE przy nForce4 czu też Ultra. Jak ja tego nie zainstaluje objawy dokładnie jak u Ciebie mam baaaardzo długi start systemu. Nie wiem inni u mnie to jest to w sterownikach DFI. Kolega ma GA-K8NE i ma dokładnie tak jak ja jak nie zainstaluje=długo ładuje się sytem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zainstalowałem - z resztą istalacja na starym WD i bardzo starym Seagate wyglądała idetycznie i chodziło.

Tak samo jak instalka na obu nowych dyskach WD ( jeden 2 Mb cache drugi 8 Mb) wyglądała identyko i chodzi "inaczej". Sprawdze później bo teraz jestem w robocie.

I te zworki też sprawdze ( bo ostatnio troszke pykalem w stalkera i mi sie nie chcialo grzebać) i wrescie zamknę bude [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Raczej" to radziłbym reinstal sterowników. Zworki tutaj nie mają kompletnie żadnego znaczenia i odpowiadają tylko za Master/Slave czyli jak to widzi bios. I tak masz pewnie First albo Seond boot device HDD Drive. Bios się nie zastanawia czy to Master czy Slave jeżeli jest jeden dysk odpala. Zworki są potrzebne tylko i wyłącznie w kiedy mamy 2 lub więcej dysków. Wtedy to jest potrzebne, to decyduje z którego dysku ma być zabootowany system.

Edytowane przez Razan_r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tymi zworkami to się zgadzam ale ktoś zasugerował - sprawdze - i to zaraz.

A co do "sterowników szyny SW" to jedyny driver jakiego nie zainstalowałem z płytki od płyty głównej to stery od zintegrowanej dźwiękówki bo mam SB. Jak zaczynałem z tym walczyć to robilem kika razy reinstall sterów a nawet raz systemu.

A zainstalowane mam to:

post-146994-1178637145_thumb.jpg

Potrzebne są jakieś osobne stery do "szyny SW" ?

Edit:

Tknięty przeczuciem że stery z płyty są be pociągnąłem to 2603173[/snapback]

Zworki tutaj nie mają kompletnie żadnego znaczenia i odpowiadają tylko za Master/Slave czyli jak to widzi bios. I tak masz pewnie First albo Seond boot device HDD Drive.

Też tak myślałem :mrgreen: :blink:

mialem ten sam problem ale na WD 1600JD, o dziwo pomoglo przelozenie zworek na cdromie lub dysku na master i odrazu dysk zaczal dzialac synchro z "latajacymi kreskami".

Miałem na 2 taśmach - hdd byl na CS a dvd na slave.

Wywaliłem jedną taśmę (tą od dvd- teraz jest dvd i hdd na jednej) i przestawiłem hdd na master - ładuje się "synchro z kreskami"

Dzieki Kabul :gitarzysta: i dzięki wszystkim za zainteresowane [;

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ożesz Ty w morede rzeczywiście zwracam honor :oops: możliwe że coś przeoczyłem. Zresztą mój dysk jest na SATA i zworkami bawiłem się jeszcze przy sockecie A. Ale cieszymy się że Ci ruszyła machina :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...