Skocz do zawartości
macias84

Własne Projekty Chłodzenia X1900xt

Rekomendowane odpowiedzi

Post wcześniej napisałem w dziale o x1900XT ale zasugerowano mi słusznie że tutaj będzie lepsze miejsce dla niego i pomoc kolegów bardziej fachowa :)

 

Ostatnio dość poważnie zastanawiałem się nad zakupem nowej karty graficznej. W końcu po dość intensywnych rozważaniach nabyłem Radeona X1900XT dokupiłem do tego Abadona Pro GPU. Zaczynam wertować wątek i jak na razie przez całą jego rozciągłość przewija się non stop ten sam problem a mianowicie nie wystarczające chłodzenie układów zasilania karty.

Jako że mam już zamiar "zwodować" kartę wpadłem na pomysł wykonania bloczku na układy zasilające.

Projekt przedstawia się następująco:

 

Dołączona grafika

 

Całość wykonana z rurki miedzianej o średnicy wewnętrznej 8mm jako końcówki złączek wlutowane rureczki o średnicy zewnętrznej 8mm waż zaciskany za pomocą "srytyków" (plastykowe opaski samozaciskowe)

do rurki przylutowany płaskownik miedziany odpowiednio ukształtowany aby zachodził na regulatory napięcia?( układy znajdujące się pod tym czerwonym radiatorem??) oraz mosftety czy tyrystory te czarne kości obok. sposób mocowania bloku za pomocą otworów na karcie.

Myślę iż do schłodzenia tego typu elementu w zupełności wystarczy zwykła pusta w środku rurka miedziana

 

W analogiczny sposób można zrobić chłodzenie pamięci

 

Dołączona grafika

 

Sposób mocowania tego ustrojstwa oryginalne otwory montażowe + uchwyt montażowy Abadona powinno starczyć

 

Muszę porozmawiać z kumplem ma dostęp do giętarki i właśnie w analogiczny sposób wykonał sobie prosty bloczek na proca tj. powyginał rurkę miedzianą w "M"i przylutował do płytki miedzianej spisuje się to całkiem znośnie tj chłodzi jego Celinę 1800 do 27 stopni

teraz tylko kwestia pogadania z kumplem czy w ogóle istnieje możliwość wykonania czegoś takiego

 

Całość można potem psiknąć farbą w "szparju" aby wyglądało jakoś znośnie albo po prostu wypolerować na lustro

 

Co myślicie o tym pomyśle????

 

 

Edit:

 

Czy nie lepiej zastosować kolanka miedziane zamiast wyginać rurki? proces technologiczny o wiele prostszy i przy okazji odpada sprawa typu coś się "wygło nie tak jak powinno w związku z czym leżym i kwiczym prze Pana"

Z drugiej strony przy wykonaniu bloczku na rysunkach przy zastosowaniu kolanek pewne jest iż rurki nie będą całą powierzchnia przylegać do podstawy tylko opierać się na kolankach nie wiem czy większa ilość lutu zapewni odpowiednie przewodnictwo pomiędzy rurką a podstawką

Kolejna sprawa to skąd wziąć płytkę miedzianą o wymiarach co najmniej 10x13cm na takim kwadracie mniej więcej mieszczą się układy pamięci w Radosławie

 

Na koniec pytanie bonusowe czy zwykły "miękki lut" cynowy da radę połączyć rurkę miedzianą z aluminiową podstawą??? czy jest to technologicznie niemożliwe

 

Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie opinie

Edytowane przez macias84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi iż ja nie chcę tego skręcać z tej przyczyny gdyż nie wiedziałem czy dostanę płytkę miedzianą jakieś 10x13cm o grubości 2-3mm

dlatego pomyślałem czy nie szło by zrobić tak aby rurka była miedziana a płytka stykająca się z pamięciami, mosfetami i innym ustrojstwem alu. ze względu na to iż połączenie ma przewodzić odpowiednio dobrze ciepło nie widzę sensu skręcana tych dwóch elementów raczej lutowanie

 

@Arni dzięki za info jak tylko będę miał chwilkę to się rozejrzę za taką płytka kiedyś widziałem na allegro.

 

 

Ogólna koncepcja wykorzystania bloczków od tak na szybko w paincie :)

Dołączona grafika

Edytowane przez macias84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z:

- mocowaniem

- sztywnością całości

- promieniem wygięcia łączników

- naciskiem / naprężeniami na pamięciach/zasilaniu, spowodowanymi ww.

- rurka miedziana 8mm nie jest sczczególnie giętka, łatwo ja załamać przy proponowanych kątach.

 

Ale... do zrobienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero po rysunku w paincie zaczaiłem OCB.

 

W sklepach z artykułami do budowy klimatyzacji/ewentualnie serwisach AGD (pewnie w innych miejscach też...) można dostać rurki z miękkiej miedzi.

 

Przy zastosowaniu czegoś takiego odpada problem użycia kolanek-ponieważ bardzo łatwo się to wygina(oczywiście zależy to od promienia gięcia i samej rurki)-ale już jest jakaś alternatywa :rolleyes:

 

Może coś takiego:

 

 

Sorki za jakość, wywaliłem Painta :lol2:

 

Chodzi o to że jest jedna prosta rurka w którą wlutowana jest miedziana blacha-widziałem coś podobnego do chłodzenia dysków.

 

No i jest tylko jeden arkusz blachy (odpowiednio podoginany).

post-143801-1180098954_thumb.jpg

Edytowane przez Pussey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego nie wymysliles w sumie. Podobne rozwiazanie ma Swiftech oraz Zalmann (na pamieci).

Natomiast z tego co wiem to nie ma czegos takiego na wlasnie uklady zasilania.

 

IMO lepeij jest zrobic prosty bloczek pusty w srodku podobny do takiego na mofy na mobo. Za duzo kombinacji bedzie z polaczeniem Al z Cu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm niepodoba mi sie jedna rzecz pomiedzy pamieciami i ukladami zasilania sa male elementy chyba rezystory. One moga byc problemem jezeli sa wyzsze niz pamieci. Wtedy i tak bez podciecia/frezowania sie nie obejdzie.

 

http://www.alphacool.de/product_info.php/p...1900-cards.html

Takie rozwiazanie bedzie IMO lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisał że kolega ma giętarkę-wygnie sobie daszek, żeby je ominąć :)

 

Twoje rozwiązanie fajne, ale-będzie musiał trochę blachy pociąć, nagwintować, i zlutować jeszcze to wszystko.

 

A tak wystarczy brzeszczotem przeciąć rurkę wzdłuż i zlutować.

Plusem jest też, że nie będzie tamowało przepływu (prosta rurka o średnicy węża)...

Edytowane przez Pussey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pamiątkami raczej nie było by raczej problemu mam zamiar zamontować radiatorek na pamiątki na zaznaczonych otworach

czyli standartowe dla karty + mocowanie na współkę z Abadonem

 

gorzej z regulatorami napięcia trzebaba by było do mosfetów dodatkowo jakąś taśmę termo zastosować

 

cholera miałem drobne kłopoty z netem nagle z adresu DHCP zrobił mi się prywatny i ni chu chu nie chciał wrócić do DHCP

 

Co do tej jednej rurki jak proponował Pussey to wydaje mi się iż przy samej rurce tempy mogłyby być ok ale im dalej to już mogłoby się robic nie wesoło

 

Rozmawiałem z kumplem mówił że nie będzie najmniejszego problemu.

Podobno do tego najlepiej sprawdzają się przewody hamulcowe :)

To nie żart on ma zrobiony bloczek właśnie na takim przewodzie wygina się to fajnie nie traci owalu przekroju 8mm średnicy(Volvo czy Scania) miedziane

z tego co widzę u niego to świetnie się to sprawdza

kombinuję deczko jak koń pod górę ale co robić :)

 

co do bloczku alphacoola całkiem fajny ale on tylko zajmuje się regulatorami a ja chciałbym jeszcze przy okazji załatwić mosfety cobym nie musiał puszcasć nawiewu na kartę dodatkowo

 

Aktualnie w kompie mam Bloczek Cube 2 Extreme od Misiu15Go + wspomniany Abadon Gpu Pro chipset pasywnie niebieskim zalamanem całość chodzi na Aquaelu 650 + Kadett z 4x80mm wiatraczkami AC Silencer @5v ogólnie jedyną rzeczą którą słyszę to delikatny szum zasilacza(mam zdjęty jeden bok i wolałbym aby tak zostało zatem wolę sam pokombinować i zrobić coś co będzie sobie radzić z schłodzeniem X1900 niż dorzucać jakieś wiatraki do budy.

 

NIE PISZEMY 2 POSTÓW POD RZĄD!!!

Posty połączone by ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że różnica w temperaturach pomiędzy rurką, a jej przeciwległym końcem nie powinna być duża.

Miedź ma dobrą przewodność, nie zajdzie sytuacja, że z po jednej stronie masz 20, a po drugiej 35 stopni, za krótki odcinek, żeby uzyskać takie różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz chyba cos takiego bylo poruszane tutaj

 

lepiej rurke w pol przepolowic po dlugosci i polutowac a nie taka okragla :)

 

sry ze nie ma "ą i ę" ale cos na stronach mi pl nie dziala,a kopiowac mi sie zabardzo nie chce z gadu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak lepszym rozwiązaniem było by naciąć rurkę i włożyć w nią podstawkę przylegająca do karty? tylko ja wcześniej dopieścić na giętarce co by pasowła jak ulał do pamięci mosfetów i regulatorów? No to to już będzie wyższa szkoła tańca góralskiego

 

Ktoś coś wcześniej pisał o wyglądzie sekcji zasilających w tym radeonie i umieszczeniu rezystorków pomiędzy regulatorami a mosfetami

Dołączona grafika

Edytowane przez macias84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Dar!ush

 

ps. w 13 poście tego linku, który dałeś jest mały kontakt rurki z płytką, a lut ma niską przewodność-jeżeli już robić, to tylko przez środek rurki, tak jak to narysowałem na pseudo rysunku w lewym dolnym rogu

 

@macias84

to nie będzie wyższa szkoła, ale (może) będziesz pierwszy, który ma właśnie takie chłodzonko.

Od technicznej strony to nie będzie trudne do wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę iż z odrobiną chęci dobrym pomysłem i szczyptą zaparcia :) można jakoś się z tym uporać :)

 

Pozdrawiam

Troszkę szkoda bo na 3 roku mieliśmy w ramach warsztatów z inżynierii wytwarzania zajęcia na warsztatach (wiertarki kadłubowe tokarki frezarki prasy) niestety było miło ale sie skończyło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam taka propozycje

kup albo zamów czworobok miedziany na sekcie zasilania, przewiercisz ja albo nawet przegwintujesz w wzdłuż i jedno łączenie rurka-podstawa odpadnie a co do pamięci to tez to można tak rozwiązać z tym tylko że będziesz musiał odpowiednio (pod odpowiednim kątem) polutować te czworobok czy jak to zwał (pręt o przekroju kwadratowym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arni Tylko że teraz ja juz nie mam dostępu do tak fajnych urządzonek :( i trzeba coś kombinować mniej wyrafinowanymi sposobami

 

@HeretyK całkiem niezły pomysł muszę Ci pogratulować teraz tylko gdzie taka rurkę o przekroju kwadratowym/prostokatnym dostać i jeszcze żeby miedziana była

Bo jak rozumiem chodzi Ci o coś takiego???

Dołączona grafika

Edytowane przez macias84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@HeretyK całkiem niezły pomysł muszę Ci pogratulować teraz tylko gdzie taka rurkę o przekroju kwadratowym/prostokatnym dostać i jeszcze żeby miedziana była

Bo jak rozumiem chodzi Ci o coś takiego???

Dołączona grafika

 

 

tak o to mi loto, można by uciąć z grubej sztaby miedzi i przewiercić wzdłuż

a co do projektu to kiedyś tez chciałem cos takiego zrobic ale zmieniłem karte na 7800GT i tu nie trzeba takiego chłodzenia

 

Dołączona grafika

tak bym to zrobił w końcu miedz ma dobra przedziwność cieplna wiec nie powinno być źele

Edytowane przez HeretyK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klika uwag:

-lut zle przewodzi cieplo

-giac nie ma sensu lepiej zastosowac kolanka

- plaskownik tak tylko w miare gruby zeby sie nie pofalowal :)

 

Powodzenia nie jest trudne ;] Sam robilem cos podobnego tylko na hdd problem lutu mozna rozwiac nacinajac rurke wzdluz i rozginajac tak otrzymane U lutujemy do plaskownika ;] i dzieki temu woda bezposrednio go obmywa ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie w grę wchodzi jeszcze jedna opcja

wypatrzyłem na allegro płytę miedzianą na tyle dużą iż szło by z niej zrobić blok na kartę typu "full cover"

Idzie złapać tu na forum kogoś kto byłby w stanie podjąć się zrobienia takiego bloku z dostarczonych elementów

 

sam nie mam dostępu do aż tak specjalistycznych narzędzi???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurki można elegancko wyginać jak się nasypie do nich piasku i zalutuje z obu stron (bądź zatka w inny pewny sposób). Piasek powoduje, ze się nie zgniatają na zgięciach. Co do bloku - pomysł fajny, ale czy na same tylko układy zasilające się opłaca? Czy nie lepiej poszperać na allegro i nie kupić jakiegoś radiatora i ładnie go obrobić? Efekt powinien być wg mnie podobny, zakładając, ze radiator będzie odpowiednio duży. Dwa bloki na karcie graficznej to chyba przerost formy na treścią - albo full cover, albo tylko na GPU i radiatory na pamieci i resztę. We większości kart pamięci i układy zasilające sa bez radiatorów i tez żyją (wiadomo, ze w tych niższych modelach, no ale nie koniecznie np. 7950GT itp.). Takie jest moje zdanie.

Edytowane przez BArt_X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurki można elegancko wyginać jak się nasypie do nich piasku i zalutuje z obu stron (bądź zatka w inny pewny sposóB). Piasek powoduje, ze się nie zgniatają na zgięciach. Co do bloku - pomysł fajny, ale czy na same tylko układy zasilające się opłaca? Czy nie lepiej poszperać na allegro i nie kupić jakiegoś radiatora i ładnie go obrobić? Efekt powinien być wg mnie podobny, zakładając, ze radiator będzie odpowiednio duży. Dwa bloki na karcie graficznej to chyba przerost formy na treścią - albo full cover, albo tylko na GPU i radiatory na pamieci i resztę. We większości kart pamięci i układy zasilające sa bez radiatorów i tez żyją (wiadomo, ze w tych niższych modelach, no ale nie koniecznie np. 7950GT itp.). Takie jest moje zdanie.

chyba nie wiesz o czym piszesz

po V modzie nawet duży radiator może nie dać rady (mówie to ja user który posiada karte która pobiera 2x mniej prądu :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem w tym temacie, zeby ktoś pisał o v-modach - wiadomo, ze po czymś takim trzeba ostro zmodyfikować chłodzenie. Wiem, ze te karty ostro się grzeją, ale jakiej wielkości radiator jest zastowany seryjnie? Ja cały czas myślę, że chodzi o normalne użytkowanie + lekkie oc, a nie jakieś ekstremum, no ale może chodzi o co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...