Skocz do zawartości
digiter98

Regulacja obrotów wentylatora- konkretne pytanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o regulacje w wentylatorze od zasilacza.Potencjometr juz mam i działa! Problem jest trochę inny. Kiedy dam małe obroty( male napięcie) w trakcie pracy komputera to wentylator chodzi cicho i jest ok. Ale kiedy wyłącze komputer i włącze ponownie to wentylator nie ma sily się samodzielnie włączyc- po prostu cisza- wtedy ja mu musze dac większe napięcie- on się uruchamia - ale wtedy chodzi juz głosno!

Pytanie: co zrobic zeby wentylator wlaczal się bez problemu a zarazem osiągal niewielkie obroty np.500/s i tego juz nie przekraczal ? Czy komus się to udało- jesli tak to proszę o konkretne wskazówki- jakie elementy mam kupic zeby osiągnąc zamierzony efekt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kiedys cos takie go zrobilem - mialem wentylator 120x120 ktory chodzil jak juz sie krecil na ~7V ale startowal na ~9V (ale to bylo za glosne) wiec rownolegle z opornikiem dalem kondensator 470uF 25V (o ile dobrze pamietam)

przez pewnien moment zanim naladowal sie kondensator przpuszczal max. prad i to dawalo wystarczajacy impuls zeby wentyl wystartowal, jak kondensator sie juz naladowal to ta czesc obwodu sie zamykala i prad plynal tylko przez opornik ale wentylator juz sie rozkrecil i to wystarczalo :)

 

najwazniejsze to zeby kondensator byl przeznaczony dla troche wiekszego napiecia niz to ktorym bedzie ladowany - czyli przy 12V najlepiej zeby byl 16V lub 25V (ale to juz lekka rozpusta), co do C pojemnosci kondensatora to ja dobralem na czuja

 

zeby sprawdzic czy jest dobry to zanim zrobimy misterna konstrukcje naszego ukladu to robimy prosty uklal z samym kondensatorem (pamietajmy ze ma + i - ktore trzeba odpowiednio podlaczyc) i jak puscimy prad i wentylator zakreci sie przez chwilke tzn ze mamy odpowiednia pojemnosc - jakby sie nie zakrecil to albo polaczyclismy odwrotnie + i - albo mamy za slaby kondensator (za mala pojemnosc) wtedy mozna dac 680uF albo od razu 1000uF

cena 16V/25V nie powinna przekroczyc 1.5zl szt

 

PS

wlasnie dlatego prosilem kogos zeby to bardziej fachowo opisal i dorzucil do FAQ - bo ja robilem na czuja, chyba ze zadowala Was taki sposob to moge dopisac do moich wypocin na FAQ :)

na czuja bo z wyliczania tau i takich tam wychodzily mi jakies herezje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam co podobnego u siebie tylko ze mam sterowane automatycznie obroty wentyla, jest czujnik temperatury w zasilce, przy rozruchu jest zawsze max. obrotow a pozniej on sobie zwalnia. Ten uklad co mam jest na 2 wentyle tak wiec mozna jeszce cos podlaczyc. Koszt tego ukaldu ok 40 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...