Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Temat czysto informacyjny. Słyszałem kiedyś, że żywotność większości HDD to 10 lat uptime. Troche wydaje mi się to bzdura, bo jak mogę porównywać np. moj 1 HDD WD 5,6GB do dajmy na to nowoczesnych raptorów. Ale to nie meritum sprawy. Na starym kompie miałem taki konf. Używałem go jako serwer. Nagle z dnia na dzien padła 1 kość 128sdram. Próbowałem we wszystkich slotach, razem z 64sdram (jak było zawsze), oddzielnie. Nic. System wykrywał 156 ramu zamiast 192. Osobno było 128 rzeczywiście, ale winda się sypała albo nie wstawał. Na samej kości 64sdram było ok. Później dysk wd 5,6 zaczął rzęzić. Tak wydawał odgłosy tak jak by się włączał i wyłączał i zwis windy po jakimś czasie.

Reinstalka windy nic nie dała. Aż wyjąłem go i wsadziłem barracude 80gb. Od tego czasu problemy minęły. Problemy z ramem zniknęły.

 

Czy moj prastary wd 5,6 umarł? :D

Czy podczas konania mógł sprawiać takie problemy z tym ramem? Bo innego wytłumaczenia na to nie mam.

 

 

Nie ubolewam nad jego stratą w razie czego, tylko jestem ciekawy, czy tak właśnie wygląda koniec życia HDD. bo akurat to się stało po prawie 10 latach :D

Edytowane przez Raul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Właśnie leży u mnie przy klawiaturze taki dysk:

 

WDAL2540-00H

99-004170-00

A1 2 MAY 96

ABAAXAB

czyli WD, 2.5" 540MB - 100% sprawny (tzn. pewien debil wbił do środka jeden pin - a miał tylko backup zrobić, dlatego dysk poszedł do naprawy)

Jeszcze 2 dni temu ten dysk śmigał (a jutro wraca) w pewnym starym urządzeniu, które pracowało praktycznie 24/7. Dysk został zamontowany przez producenta urządzenia, więc na tą chwilę przepracował prawie non-stop ok 10-11 lat - tyle że w klimatyzowanej szafie ;)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski sie mnie zuzywaja, jezeli chodza wlaczone caly czas bez wlaczania/wylaczania, poniewaz wlasnie najbardziej zuzywa sie dysk podczas rozpedzania talerzy. Dlatego niektore dyski dzialaja 10lat a inne krocej, wszystko zalezy jak je sie uzywalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak właśnie umierał Samsung 40GB, tak jak by zatrzymywał się i znów uruchamiał cały czas na systemie uruchomionym. Tylko że się wyleczył :]

czy zrobiłeś coś szczególnego, że się wyleczył? bo zauważyłem, że w obecnej postaci, nawet się nie da na nim windy postawić. A co sądzicie o tym z ramem? czy to mogła być wina hdd? bo innego wytłumaczenia nie widze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...