Skocz do zawartości
uosiu

Jaki Zapas Mocy W Alternatorze?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam passata kombi B4 z silnikiem 1.8 benzyna na gazie.

Otoz mam problem z ustaleniem rezerwy mocy 70A alternatora boscha, chodzi mi o to, ze nie wiem czy 400W wzmacniacz nie bedzie mi rozladowywac akumulatora pomimo wlaczonego silnika.

 

Czy ma ktos takie auto, silnik lub doswiadczenie by sie wypowiedziec?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys juz sie bawilem w takie rzczy, aku 72Ah bosch silver spokojnie od paru lat daje rade, po niczym nie poznsz ze odpaliles wszystko. ale chodzi mi o to, ze chce, zeby wlaczone granie nie kradlo pradu z akumulatora powodujac jego rozladowanie pewnego zimowego poranka. wole zeby alter sam to pociagnal kiedy silnik jest odpalony.

 

 

dodam, ze chce sprawdzic zuzywana energie przed podpietym wzmakiem, zeby mnie nic nie zaskoczylo przy placonym rachunku za granie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką ma moc nominalną ten wzmak? Ja mam 200Wrms + 250Wrms w hondzie accord 96r i wszystko w porządku. Na wzmakach widniają większe moce, celowo podałem mniejsze, bo to Magnat. Na forach car audio pisza że alternator w samochodzie średniej klasy daje rade do 600Wrms. Jak nie będziesz słuchał cały czas na maxa to nie będziesz wykorzystywał w pełni mocy wzmacniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie carpower hpb na 2omach daje lacznie 700W RMS (dwa bezpieczniki po 30A ma), prawdopodobnie wykorzystam 2 z 4 kanalow, chyba ze zarobie w te wakacje wiecej niz myslalem i wsawie tez glosniki w tylna czesc kabiny pasazerskiej (tak jak z przou- midbass w drzwi i gwizdek w slupek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@uosiu

Kwazor sie zajmuje alaternatorami na codzien, male moje uwagi wstepne te 72A daje przy jakim napieciu? Prosta kalkulacja musisz znalezc maxymalna moc altenratora przy napieciu ktore jest jeszcze w stanie ladowac acc > 13V (oraz to co jest Ci w stanie jeszcze przepuscic stabilizator napiecia czasami on tez ma wplyw) i zobaczysz czy masz sensowny zapas. Pozatym moze sie okazac ze do utrzymania odowiedniej mocy beda potrzebne obroty alternatory zazwyczaj na niskich obrotach daja znikomy prad w porownaniu do tego co potrafia wyzszych. Do mierzenia takich rzeczy uzywa sie miernikow cegowych. Niestety domyslam sie ze Twoje 10A moze przeplynac przez miernik ale tylko przez 60s jesli jest inaczej to mozesz to zmierzyc :)

Wydaje mi sie takze ze mozna tego zrobic tak jak sugerowali koledzy wyzej mierzysz napiecie na acc z bassem (oczywiscie z zalaczonym silnikiem) jesli napiecie na acc nie spada w przeciagu pol godziny - godziny to znaczy ze akumaltor nie jest rozladowywany (napiecie na acc jest funkcja stanu jego naladowania).

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile wytrzym,a ale ma 10A, miernik kupowalem w elektroniku za 29pln :P

 

zobacze, zamontuje audio, jak alter nie bedzie wyrabiac to poki nie kupie mocniejszego to nie bede dawac glosniej ;)

 

nie wiecie czy dozwolone sa orzekladki typu- mam 70A, wsadze 90A od tego samego silnika z klima, albo 110A z 1.9TDi? oczywiscie z tej generacji modelu (passat B4)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hinco zrobiłeś sobie elektroniczną klime? Też kiedyś o tym myślałem. Opisz proszę swój projekt.

Nie zrobiłem ale napewno zrobie, czekam tylko na sprzęt, bo jak narazie nie mam gdzie tego założyć:P W tym roku zmienie sprzęt i napewno w nast sezonie nie bede sie gotował w kabinie tylko smiał i kase trzepał ; ]

A plan prosty, dodatkowy aku 12V, choćby nie za duży(ewentualnie kolega cos mówił o bardzo pojemnym kondensatorze, ale raczej będzie akku), alternator dodatkowy napędzany od silnika(najgorzej będzie zamontowac i pociągnąć napęd paskiem klinowym), do tego mały(no może nie taki mały) kompresor, parownik skraplacz wentylatory, włącznik, kilka m rurki miedzianej sporo samozaparcia i jazda...

Problemu z przeprowadzeniem rurek nie bedzie, bo kto by sie martwił dziurawieniem kabiny w koparce/ładowarce/traktorze etc.. ;)

Narazie to mam rurke i skraplacze, wentylatory włączniki, nie zaoparuje się w reszte bo może akurat uda mi sie trafić na sprzęt z fabryczną klimą.. sie zobaczy..

Apropo przetwornicy 12=>230V, musi być bardzo mocna, bo kompresor przy starcie to bierze sporo A prądu..

Dlaczego elektroniczna? Bo znika problem serwisowania tej mechanicznie napędzanej, tylko czynnik dobrać i zawór rozprężny odpowiednio..

Edytowane przez hinco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś myślałem o elektrycznej klimie, ale zrealizowanej na modułach peltiera np 3x335W

http://www.allegro.pl/item228015446_ogniwo...nowe_od_ss.html

Do tego dodatkowy alternator. Nie mam tylko pojęcia ilu watowe moduły są potrzebne aby schłodzić wnętrze samochodu, może wiecie przypadkiem? W takim układzie odpadają przetwornice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalna sprężarka pobiera jakieś 3-4 kw z silnika, więc ciężko będzie zrobić to na peltierach.

Powiem tyle, że 50W peltier praktycznie nie daje rady schłodzić lodówki samochodowej (takiej malutkiej!).

O ile pamiętam to sprawność tego ustrojstwa oscyluje wokół 60% i myślę, że normalna sprężarka ma większą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne sprężarki mają bardzo dużo sprawność, ale dokładnej liczy nie pamiętam, cyba coś koło 90 :huh:

Normalna klima to kilka kW ssa, ale mysle że jeżeli agregat potrafi zchłodzić do -20 zamrażarke, to pomimo słabiej odizolowanej budy i tak bedzie chłodzić ;] A peltiery to d.pa mała sprawność..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...