Skocz do zawartości
janekwisniewskipadl

Potrzebuje Odswiezenia Pamieci :d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum po rocznej nieobecnosci, zycie mnie od Was odwiodlo, ostatnie moje przygody to czasy sprzetu ktory mam w sigu ;-) teraz postanowilem znow sie wkrecic w te klimaty. Jakby mogl ktos mi odswiezyc pamiec, jak stoi teraz sytuacja amd vs intel, nvidia vs ati. Co jest teraz wazne w kartach graficznych, na co patrzec przy porownywaniu prockow itd :D.

 

 

Osobiscie zakupilem geforce 8800gts, c2d 6550 i msi neo-f p35. Za poleceniem kolegi z tego forum :D. Hehe niedlugo zabiore sie za zabawe..

 

 

 

Bedzie ktos zyczliwy dla mnie i mi conieco poopowiada co sie dzialo przez ten rok? :P

 

 

 

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o proce.

 

AMD

Praktycznie ta sama, skadinad bardzo dobra technologia Athlon64 od 3 lat. Zmiany: upowszechnienie procesorow dwurdzeniowych, przejscie na 65nm proces produkcyjny, upowszechnienie podstawki AM2 wraz z ktora Athlon64 otrzymal kontroler pamieci ddr2. Poza tym bez fajerwerkow.

 

Intel:

Po ponad 5 latach dostawania po tylku od AMD i produkowania grzalek zamiast procesorow Intel wyszedl na prosta za sprawa udanego procesora Core 2 Duo (poczatek to okolice sierpnia 2006 i model E6300). Start w procesie 65nm, zapowiadany proces 45nm, dodatkowe instrukcje SSSE3 ktore daja kopa w zastosowaniach multimedialnych, nizszy pobor energii, doskonala wydajnosc i nieprzecietne mozliwosci OC oraz przystepna cena gwarantuja wysokoa sprzedaz tego sprzetu. AMD zareagowalo duzymi obnizkami cen, przejmujac w ten sposob rynek lowend i czesciowo middle end, Intel atakuje middle end i highend.

 

Jesli chodzi o grafy.

 

Wraz z Vista premiera directa 10, niedlugo wraz z sp1 do tego systemu 10.1.

W zwiazku z powyzszym weszly na rynek karty, ktore nowego directa wspieraja.

 

nVidia

Premiera calej serii g80, od dolu 8400,8500,8600 i 8800 wszystkie w roznych odmianach gs, gt itd.

Wg mnie na uwage zasluguje jedynie seria 8800, pozostale to straszne kastraty jesli chodzi o sam procesor graficzny ale takze o szyne pamieci (128 a nawet 64bit) ktora w porownaniu do 320bitowej szyny najnizszego 8800 jest po prostu zbrodnia. Skutkiem tego jest kiepska wydajnosc wszystkich 8600 (i w dol rzecz jasna tez), ktora jest czesto gorsza niz 7900gs (nie patrzec na 3dmarki bo to syntetyki, mowie tu o wydajnosci rezczywistej w grach). Skutek numer dwa to dziwne uksztaltowanie rynku, podzial praktycznie na low i high end bez segmentu middle. Mamy wiec karty o sredniej, jak na nowe konstrukcje nawet slabej wydajnosci, pokroju 8600 i w dol oraz karty drogie jak cala seria 8800. Zmusza to ludzi grajacych do wydawania powyzej 1k zl na grafe a tym rzadziej grajacym odbiera chwilowe przyjemnosci z gry za sprawa kart za malo wydajnych.

 

ATI

Z premiera serii 2xxx zwlekano bardzo dlugo, nVidia zdolala juz wtedy objac rynek. Gdy seria 2xxx wreszcie sie pojawila to zaskoczenie bylo niemale, gdyz Radeon 2900hd dysponujacy szyna pamieci 512bit oraz niektorymi wersjami z pamieciami GDDR4 okazal sie wydajniejszy od najszybszego 8800, oferujac przy tym ok.30-40% nizsza cene zakupu. Poki co jednak karta sie marnuje, gdyz sterowniki sa niedopracowane i wystepuja problemy np. spadku wydajnosci przy zalaczeniu AA.

Pozostali przedstawiciele serii czyli 2600 i w dol (rowniez w roznych odmianach) prezentuja sie podobnie jak 8600 u NVidii, czyli sa kastratami wg mnie nie wartymi uwagi.

Wielki minus dla ATI i to nie od dzis to beznadziejne sterowniki pod linuxa, ktore utrudniaja badz wrecz uniemozliwiaja odpalenie obslugi 3d pod tym systemem.

 

Dodam jeszcze tyle, ze Microsoft ostro kombinuje i zapowiedzial, ze sp1 i direct 10.1 bedzie niekompatybilny z obecnymi kartami pod direct 10 co wg mnie jest skandalem i naciaganiem klienta, gdyz masa uzytkownikow zakupila karty z serii 8xxx a tu sie moze okazac, ze niebawem bedzie je mozna w kiblu spuscic, nie mowiac o tym, ze narazie nie ma zadnej gry pod direct10 a nawet jak Crysis wejdzie to pod direct 9 ruszy.

 

Intel korzystajac z pozycji lidera rowniez promuje nowe "standardy" jak np. brak implementacji urzadzen pata w swoich chipsetach, co skazuje uzytkownika znowu na zakup nowego sprzetu. Cale szczescie producenci plyt sa jeszcze na tyle w porzadku, ze na swoich produktach montuja uklady pozachipsetowe ktore urzadzenia pata obsluguja.

Intel smieszy mnie jeszcze jedna rzecza a mianowicie swoim zaklamaniem. Masz widze plyte na chipsecie P35 i zobaczysz cos co sie nazywa podwojnym startem. Wg mnie wynika to z niedopracowania chipsetu gdyz tlumaczenie Intela, ze jest to jego natura mnie nie przekonuje. Zwlaszcza, ze ta natura jest zmienna i chipset u roznych uzytkownikow zachowuje sie roznie, raz efekt podwojnego startu wystepuje, innym razem nie.

 

To tak w wielkim skrocie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tyle, ze Microsoft ostro kombinuje i zapowiedzial, ze sp1 i direct 10.1 bedzie niekompatybilny z obecnymi kartami pod direct 10 co wg mnie jest skandalem i naciaganiem klienta, gdyz masa uzytkownikow zakupila karty z serii 8xxx a tu sie moze okazac, ze niebawem bedzie je mozna w kiblu spuscic, nie mowiac o tym, ze narazie nie ma zadnej gry pod direct10 a nawet jak Crysis wejdzie to pod direct 9 ruszy.

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=241921 Polecam lekturę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo bardzo mocno :)

 

 

Co do ATI 2xxx to porownywalem cenowi z lepszymi modelami 8800 i roznica byla duza, nawet bardzo duza, ale po pierwsze nie mialem 2000zl na te karte a po drugie slyszalem ze strasznie niedopracowana jest, jakby szybka riposta na 8800 ;).

 

 

Co do startowania to racja, lecz nie zawsze, czasami jest podwojny start, u mnie glownie przy ponownym uruchamianiu komputera, wiatraczki sie zatrzymuja i po sekundzie komputer sie jeszcze raz wlacza, dziwnie pyka przy tym.. az takie uciazliwe to nie jest. Co do DX10.1 Rafi przywrociles mi nadzieje bo osobiscie bym skopal dupe gatesowi ;/

 

 

 

P.S. A dyski twarde? :D Dalej Samsung wymiata czy juz dostaje po [gluteus maximus] spowrotem? Wzielem WD bo Samsungow nie bylo 16mb 250gb a wiecej kasy nie mialem no i niemilo stwierdzam ze jest strasznie glosny.. :(

 

P.S.2 Pewnie zasilacze dalej Taganki wymiataja?

 

P.S.3. A ramy? :D Nie sadze zeby zeszloroczne goodramy dalej opdbijaly rynek, z tego co widzialem wszyscy teraz kupuja OCZ ;)

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

P.S.4 Glownie to porownywalem:

http://sklep.benchmark.pl/pelny_43941.html

http://sklep.benchmark.pl/pelny_33938.html

 

Ten radek wiele tanszy i wiele szybszy, 3x wiecej shaderow, taktowania wyzsze, pamieci 512bit.. wow karta nvidia o takiej mocy to z 2500zl ;D jak to jest?

Edytowane przez crash_zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski to Samsungi i Seagety, ja mam to co widac w sygnaturze. Na WD sie przejechalem i ich juz nigdy nie kupie. Zasilacze dalej Tagany, Enermaxy, niektore Chiefteki i niesmiertelne Delty z allegro.

Ja kupilem OCZy bo po 2 zestawach ramu ktory mi sie nie chcial krecic mialem dosyc. Najpierw durne Kingstony pozniej hynixy d43 niewypal ktory z 440MHz nie chcial wyjsc. OCZy o tyle pewne, ze sa wszystkie dobre a droga wcale nie kosztuja. Siedze na ddr1 i za ten zestaw dalem 410zl, w tej samej cenie mozna dostac patrioty albo geile ale z nimi to niewiadomo. Patrioty robia na jakich popadnie kosciach a geile sa czesto niekompatybilne. Moje OCZy robia na Infineonach, mozna dac 3V bez utraty gwarancji a kreca sie tak jak widac (z 400MHz) i to nie jest ich koniec ale wyzej nie potrzebuje.

 

No to milo, ze Direct 10.1 bedzie kompatybilny z G80, mialem widac nieaktualne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to juz jestem w temacie, jesli ktos jeszcze cos powie na ten temat :P:

 

 

P.S.4 Glownie to porownywalem:

http://sklep.benchmark.pl/pelny_43941.html

http://sklep.benchmark.pl/pelny_33938.html

 

Ten radek wiele tanszy i wiele szybszy, 3x wiecej shaderow, taktowania wyzsze, pamieci 512bit.. wow karta nvidia o takiej mocy to z 2500zl ;D jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzac w kompach dosc na biezaco od jakis 6 lat zauwazylem jedna wlasciwosc. Nowowchodzace karty ATI byly zawsze tansze od kart o zblizonych parametrach wydajnosciowych nVidii. Pozniej rynek juz roznie ceny regulowal, raz nVidia wypadala drozej, innym razem to ATI mialo wysokie ceny ale dotyczylo to juz towaru jakis dluzszy czas po premierze.

 

Tak jak pisalem 2900 wszedl z czteromiesiecznym opoznieniem wzgledem 8800 wiec naturalna zasada myslacego sprzedawcy i producenta jest obnizenie cen na wejsciu aby nadrobic stracony czas. Jesli cos jest tansze to sie tego wiecej sprzeda i mozna dogonic nVidie pod wzgledem ilosci sprzedanych egzemplarzy. Minusem sa tu zwalone sterowniki ktore niewiadomo kiedy zostana poprawione. Nie wierze zatem, ze AA zabija Ati z powodu wady samego ukladu, podejrzewam raczej, ze jest to wina sterownikow ale to czas pokaze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AA to Antyaliasing czyli wygladzanie krawedzi. Wszystkie kanty wynikajace z zastosowanej w grach grafiki wektorowej sa wygladzane, nie widac poszczegolnych "odcinkow" z ktorych jest zrobiona np. karoseria auta w wyscigowce.

 

Jesli chodzi o ddr2 to OCZy jak najbardziej choc obecnie polecam Kingmaxy CL5 1066MHz. Maja smieszna cene a wydajnosc juz w standardzie jest duza, nie trzeba podkrecac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow akurat je mam :D a to Ci niespodzianka hehehe tylko mam plyte msi p35 neo-f i chodza na 800mhz a jak ustawie dzielnik na 1:1.66 czyli 1106mhz to fakt komputer sie uruchamia ponownie, ale w cpu-z i everescie pokazuje ze ramy maja nadal 800mhz.. jak podkrecilem lekko procka i razem z nim pamiec poszla na 840 to normalnie wszedzie bylo pokazana 840.. wiec dlaczego 1100 nie chce zalapac? czyzby za duzo dla tej mobo? hehe teraz dopiero zajazylem co to aa :PPPP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...