Skocz do zawartości
Trolu609

Pytanie Dotyczące Całego Zestawu Wc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niedawno złożyłem swój pierwszy prosty układ chłodzenia wodnego.

Mam pewne pytanko odnośnie poprawności zainstalowania tego chłodzenia.

Miałem nadzieję że będę miał znacznie niższe temperaturki a tu się okazuje, że chyba coś jest nie w porządku.

Przejdźmy do sedna sprawy.

 

Wpierw opiszę swój cały zestawik:

 

Pompka - Laing DDC 1T (ta wersja z obrotomierzem i zasilaniem 12V), z topem i rezem alphacoola,

 

Chłodnica - Cooltek Maxistream Tripple (3x120) z wentylatorami Fandera puszczonymi na najmniejsze obroty

 

Blok wodny - X3M (1 wlot 2 wyloty - z takim plastikiem w środku, który kieruje strumień wody na jądro athlona xp), jeden wylot zablokowany korkiem

 

Węże - tygon r3606

 

Chłodziwo - woda destylowana + borygo 1:1

 

 

 

Schemat chłodzenia:

 

Pompka --> Chłodnica --> Blok --> Pompka

 

 

Teraz sprzęt:

 

Athlon XP-M 2500+ @ 2550 MHz @ 1,9V (wg biosu)

Abit NF7-S

GeForce 6600GT

Zasilacz Chieftec 400W

 

 

Temperatury:

 

Idle 54stopnie Celsjusza

Stress 60stopni Celsjusza

 

Oczywiście odczyt za pomocą speedfana

 

Teraz pytanko:

Uważam że temperaturki są horrendalnie wysokie. Nie tego oczekiwałem po chłodzeniu za taką kwotę. Układ jest odpowietrzony, nie ma nigdzie "bąbelków" a chłodnica również nie bulgocze. Teraz moje pytanko: Co może powodować tak wysokie temperatury i czy dla sprzętu tak skręconego jest to może normalne. Wiem, że ten Athlonik nie jest pierwszej młodości i dość mocno się grzeje ale aby aż 60 stopni...

 

Dziękuję za uwagę i wszelką pomoc,

Pozdrawiam,

Trolu609

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)Jaka pasta ?

2) dobrze dociśnięty blok do proca ?

3) Na NF7 w niektórych seriach była zła czujka temperatury, pokazywała głupoty .

1) AS5 - będę musiał sprawdzić jeszcze czy dobrze nałożona ale jak zakładałem blok to było ok

2) Z tym mam chyba największy problem. Zupełnie nie wiem jak mocno mam dokręcić śrubki. Starałem się równocześnie skręcać tak do 60-70% możliwości śrubek - aby tylko sprężyny się nie złożyły jak podkładki.

3) Blok nie jest zimny aczkolwiek parzący również nie jest. Dotykam oczywiście miedzianej części pod pleksą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Czyzby polaczenie bardzo dowoltowanego i podkreconego procka + niezbyt duzy przeplyw powietrza na wentylatorach = 60 st ?

Co sie dzieje jak dasz wentyle na full?

Nie ma gdzies jakiegos oporu dla wody ?

Oporu brak - pozatym pompka lainga wytrzyma sporo o ile się domyślam. Nigdzie węże nie są załamywane.

 

Dam wentylatory na full to temp spada nieznacznie do 50stopni idle i 56-57stopni stress.

 

Być może to wina mocno grzejącego się procka i po prostu chłodzenie nie domaga, ale nie jestem tego pewien więc pytam się właśnie tu na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam dalej docisk, Jak blok zimny to czujnik raczej ok . Dokręcaj równomiernie dokąd mobo się nie wygina za bardzo ....

Postaram się, odkręcę wpierw całkowicie blok aby poprawić jeszcze raz pastę a potem będę równomiernie dokręcał. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

miałem podobnie na moim starym zestawie ...daj temp wody ale obstawiam ze mniej niż 30* i blok jest źle nałożony.... mój amd śmigał na 2,4 ghz i temp miałem mniej więcej kolo 40*

I właśnie to mnie martwi że u mnie jest aż tyle stopni. A jest niewiele szybszy aczkolwiek pewnie o wiele większe napięcie zasilające ma.

 

Temperatura wody będzie za parę minut. Otworzyłem top i włożyłem zwykły lekarski termometr. Zobaczymy co z tego wyjdzie

 

EDIT:

Woda ma poniżej 30stopni napewno ze względu na to, iż zupełnie miarka na termometrze się nie ruszyła.

 

EDIT2:

Najprawdopodobniej winą było niewłaściwe zamontowanie bloku. Teraz leci sobie orthos jakieś 15min i procek ma ledwo 52 stopnie w stressie i 45 w idle.

Edytowane przez Trolu609

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam blok(chromowany) w ustawieniu wlot korek wylot

pompka akwariowa 350l/h ciecz ledwo plynie

nagrzewnice od poldka wyczyszczona(wimiary ok 2x120) i na nim tylko 1 wentylator, nie mam shrouda

paste jakas titan szajs

 

i bartona 2500+@ 2.2ghz z ukruszonym rdzeniem ktory nie wystartuje nawet na radiatorze zwyklym bo ma 90C

i w stresie mam ~40 stopni C dzisiaj(bo zimno) a gdy byly upaly to mialem tyle w idle

ale blok amm napeawde mocno dokrecony(bez zadnych sprezynek)

 

ale zakladam zle zalozony blok :)

Edytowane przez Dar!ush

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale blok amm napeawde mocno dokrecony(bez zadnych sprezynek)

 

ale zakladam zle zalozony blok :)

Po coś są te sprężynki zapewne nie? Hmm wolę nie dokręcać za mocno bo wiadomo rdzeń axp jest dosyć kruchy...

 

OMG... Jakby to była AS5 to byłby dopiero problem. A jak dałeś Titana, który w stosunku do AS5 podwyższa temperaturę o co najmniej parę stopni, to co się dziwisz!?

Spam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG... Jakby to była AS5 to byłby dopiero problem. A jak dałeś Titana, który w stosunku do AS5 podwyższa temperaturę o co najmniej parę stopni, to co się dziwisz!?

 

chodzilo mi o to ze na gorszym configu mam lepsze temperatury

 

Po coś są te sprężynki zapewne nie? Hmm wolę nie dokręcać za mocno bo wiadomo rdzeń axp jest dosyć kruchy...

ukruszylo sie zanim jeszcze mialem wc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kszonek

 

Temp spadły i to znacząco. W stressie mam max 49stopni a bez nawiewu miałem 52.

Idle ~42stopni z nawiewem natomiast bez nawiewu - 45

 

Co w związku z tą sytuacją mam zrobić?

Odprężyć się i nie przejmować.

 

czujnik kłamie

.. jak na każdym NF7, który miał oto takiego buga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odprężyć się i nie przejmować.

.. jak na każdym NF7, który miał oto takiego buga.

Jeżeli tak rzeczywiście jest to dziękuję bardzo za pomoc. W związku z wyjaśnieniem temat można zamknąć.

 

Pozdrawiam,

Trolu609

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...