Skocz do zawartości
Liquid

Raid!!! TAK/NIE?

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz zamiar rozbudować swój sprzęt to dodatkowy kontroler może się przydać. Nawet gdy nie będziesz używał macieży. A gdy będziesz miał 2 podobne dyski to nic nie stoi na przeszkodzie aby pobawić się rajdówką :D . Komp dostanie niezłego kopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zmienić płytę, i mam wątpliwości co do tego komponentu. Co to robi i czy jest potrzebne?

Napewno dzieki temu bedziesz mial wiekszy porzadek w kompie, oczywiscie jesli masz wiecej niz 2 urzadzenia (hdd, cd, cdrw etc.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slyszalem ze sa klopoty z konfiguracja linuxa kiedy plytka jest w raid wyposazona czy to prawda czy jesli kupie plyte z rajdem bedzie mi linux dzialac porzadnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tych swoich dysków w stripingu nie zepniesz bo są różnych rozmiarów. Ja chwilkę się bawiłem raidem programowym na moich 2 maxtorach i wyniki nie oodbiegaly od raidow sprzetowych wiec to sie najbardziej przyda jak masz wiecej urzadzen do podlaczenia bo stripping za darmo mozna miec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry ze się dołaczam że swoim pytaniem no ale mam także płytkę z raidem i chciałem się dowiedzieć czy mogę spiąść ze sobą mój hhd Quantum 40G 7200 z dyskiem Maxtora (możliwe że kupie ) ponieważ Maxtor wykupił Quantum a ich juz nie produkuja czy jest to mozliwe czy lepiej sprzedac swój i kupic dwa nowe no no ale wyjdzie drożej :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zmienić płytę, i mam wątpliwości co do tego komponentu. Co to robi i czy jest potrzebne?

Hym nawet jak niebedziesz laczyl dyskow to warto dla dwoch dotatkowych kanalow !! :) A pozatym im wiecej bajerkow tym fajniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można polączyć różne dyski z tym że np. jeśli to będą dwie 40GB to pojemność dysku będzie wynosiła 80 gb(normalka), ale w orzypadku gdy to będzie np. 20 GB i 40 GB to razem ci zostanie tylko 40 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Linux nie ma ZADNYCH problemów z raidem - jest troszke konfiguracji - i tyle.

2. Striping to jedno a raid 0 to drugie -= niestety prawie żaden raid IDE nie obsługuje wszystkich trybów RAID :(

3. Jak "bajery" to płyta z SCSI (jakąś skromną Ultra 160 :) ) - może drożej, ale przy paru sprzętach (z 2-3 dyski, dvd, toster, flashHD,m etc...) zaczyna pokazywać pazury :twisted: - podstawowy problem to nie cena, tylko to że dyski SCSI zwykle grzeją się jak małe piecyki :(

 

A! - i jazdy z kablami pod U160 :evil: :evil: :evil:

 

ale pozatym się bardzo opłaca :!: - no i zazwyczaj pełny RAID :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym raidem to nie jest taka prosta sprawa. Czasami to że dyski maja taką samą pojemnośc nie wystarczy. Ja miałem IBM 7200 i 2x Barracude 4 7200 wszystkie po 40 Gb - i niestety - niby wszystko było ok, tworzył elegancko macierz, lecz niestety współpraca dysków IBM i Segate pozostawiała wiele do życzenia. Po wyrzuceniu z macierzy IBM wszystko działa jak nalezy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam Ci zestawu: kontrolerRAID0 na płycie + dyski Seagate BIV 40GB.

Nie ma zwiekszenia transferu - tego na co liczylem kupujac plyte i dwa dyski. :cry:

 

A wyobraz sobie ile roboty, zeby rozpiac tego RAIDa... :roll: Jesli obok mam tylko 17ke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam używam Win2000 a ona umożlwia ustawienie trybu paskowego(taki programowy raid). Wg. wszystkich znaków mam zwiększony transfer o jakieś 70%, zastanawiałem się nad kupnem kontrolera ale mi przeszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam używam Win2000 a ona umożlwia ustawienie trybu paskowego(taki programowy raid). Wg. wszystkich znaków mam zwiększony transfer o jakieś 70%(...)

Super sprawa. W ktorym miejscu to ustawiasz? Przy instalacji Windy?

Skoro kontroler na plycie mi sie nie sprawdza to moze tak Barracudy dostana skrzydel :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc pokolei

 

start

uruchom

wpisz mmc

 

uruchomi ci się konsola

 

kliknij dodaj przystawkę .... i wybierz tryb paskowy

 

ale musisz to zrobić na świeżej windzie i zrób backup wszystkiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz dokładniej

 

"Przede wszystkim, musicie zainstalować kontroler(y) pamięci masowych i dyski twarde. Następnie uruchamiacie konsolę Windows 2000 Management Console (po prostu uruchomcie "compmgmt.msc /s") i otwórzcie folder Disk Management wewnątrz kategorii Storage.

 

Niższa ramka na prawo wyświetla wszystkie dyski i ich partycje. Zanim będziecie mogli stworzyć zestaw paskowy, musicie usunąć wszystkie partycje na dyskach, jakie chcecie w tym zestawie mieć (kliknijcie prawym przyciskiem na partycji, aby otworzyć menu opcji). Teraz musicie przekonwertować te dyski w dyski dynamiczne. Kliknijcie prawym przyciskiem na polo na lewo od obszaru partycji i wybierzcie "Convert To Dynamic Drive".

 

Po zrestartowaniu systemu (wymagane), możecie kliknąć prawym przyciskiem na obszarze partycji któregokolwiek dysku, aby stworzyć nową partycję. Wizard pozwala na tworzenie prostych partycji, a także na rozciągnięcie jej na kilka dysków (spanning) czy utworzenie zestawu paskowego (striping). Następnie podajecie rozmiar sektora i etykietę woluminu, automatycznie formatujecie go i gotowe. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dizeki za zainteresowanie no ale jesli radzicie abym sprzedał swój to jakie dwa dyski radzili maxtor czy segeate no i jakiejpojemności 40 cz 60 a jeśli chodzi o maxtora czy moga to byc daw ATA 133

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest taka reklama "RAID - ZABIJA KOMARY.......... NA SMIERC" :) ja osobiscie go nie uzywam :) bo mam siatki na oknach :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...