Skocz do zawartości
Matosh

[recenzja] Dell Latitude D630

Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie

Jest to moja pierwsza recenzja, wszystkie uwagi beda dla mnie cenne ;)

 

Dlaczego zakupilem D630, poniewaz posiadam od jakiegos czasu D600 (Centrino Banias) wykazuje sie dosc powolny dla mnie w roznych zadaniach postanowilem zakupic nowy laptop.

Skorzystajac z pobytu w Stanach zaczalem poszukiwania, laptop mial byc cichy, lekki, pracowac dlugo na baterii jak D600 oraz co najwazniejsze ekran musial byc matowy oraz miec podwyzsza rozdzielczosc >1280x800.

Jako, ze mialem juz stycznosc z firma Dell postanowilem, ze zakupie jeszcze raz Dell'a.

 

Wiadomo nie od dzis, ze Dell sprzedaje komputery bardzo dobrej jakosci ale cena nie jest juz taka dobra.

 

Swoj laptop zakupilem we wrzesniu a w maju tego roku odbyla sie premiera nowej platformy Intelowskiej dla laptopow czyli Santa Rosa. Roznica w platformie Napa (odswiezona) oraz Santa Rosa mozna znalezc wszedzie ;)

Najwazniejsza roznica to szyna 800Mhz, nowy chipset z grafika X3100 wspierajaca Aero w Windows Vista.

 

Procesor moj posiada tylko 2MB cache L2, oznaczenie T7100. Od modelu T7300 jest juz 4MB cache'u.

 

Laptop zamowilem w jedny mozliwy sposob, czyli poprzez strone dell.com

Dotarl po 5 dniach (razem z czasem na budowe oraz wysylanie)

 

Specyfikacja techniczna

 

Procesor:

Intel® Core™ 2 Duo T7100 (1.80GHz) 2M L2 Cache, 800MHz Dual Core

 

Ekran:

14.1 inch Wide Screen WXGA+ LCD Panel 1440x900 (matowa!)

 

Pamięć:

1,5GB, DDR2-667 SDRAM

 

Karta graficzna:

Intel® Integrated Graphics Media Accelerator X3100

 

Dysk twardy:

Hitachi 120GB Hard Drive, 9.5MM, 5400RPM

 

Napęd optyczny:

8X DVD+/-RW w/Roxio and Cyberlink Power DVD™

 

Karta bezprzewodowa:

Intel® 3945 802.11a/g Dual-Band Mini Card

 

Modul Bluetooth:

Dell Wireless® 360 Bluetooth Module for Windows XP

 

Touchpad:

Touchpad with UPEK® Fingerprint Reader

 

Porty:

4x USB 2.0

1x Firewire

1x wyjscie sluchawkowe

1x wejscie mikrofonowe

1x RJ-11

1x RJ-45

1x RS232 - COM

1x PC Card

 

System operacyjny:

Genuine Windows® XP Home Edition, SP2, with media

 

Bateria:

6 Cell Primary Battery

 

Gwarancja:

3 year Limited Hardware Warranty with Mail-in Service

 

 

 

Gwarancja

 

Gwarancja jest 3 letnia i jest wazna tylko w Stanach.

Nie interesowalem czy jest opcja w Polsce.

 

Wykonanie

 

Jest to laptop typowo lini biznesowej wiec jakosc wykonanie jest dosc dobry dla mnie.

Obudowa jest wykonana ze stopu magnezu co daje wrazenie solidnego.

Ergonomia jest dla bez zarzutu. Porty sa odpowiednio rozmieszczone.

 

Uzytkowanie

 

Uklad chlodzenia: jest jednym z wazniejszych dla mnie czynnikow. Moj nowy laptop w zalozeniu powinien byc cichy od poprzedniego czyli strarego D600. W D600 mialem procesor 1,5Ghz na rdzeniu Banias oraz obnizone o 10% na kazdym mnozniku co dawalo niebywale efekty.

Uklad chlodzenia w D630 jest niestety ale glosniejszy od D600. Wiem kiedy wiatrak jest wlaczony, slychac wtedy cichutki halas powietrza. Jest nie ucialiwy w zaden sposob. Slychac ten szmer tylko kiedy siedzi sie o 1 nad ranem gdzie poza toba i laptopem nic nie ma. W normalnych warunkach nawet nie wie kiedy wiatrak dziala a kiedy nie.

Od kiedy zakupilem go nigdy nie zauwazylem aby wlaczal inny bieg niz ten jeden.

Teraz pisza ta recenzje od 2,5 godzin zajmuje sie kompresja filmu z kasety miniDV do DVD oraz zostal wlaczony od jakies 7 godzin. Temperatura jest teraz 56 i 58 C.

 

Ekran: posiada rozdzielczosc 1440x900 w matrycie 14'1 czyli mniej wiecej jak upakowanie 17' do 14' :)

Ekran jest wyrazisty, czcionki nie sprawiaja trudnosci z czytaniem. Wszystko widac elegancko i ladnie.

Na poczatek balem sie troche o taka wysoka rodzielczosc, poniewaz nigdy nie pracowalem na takowej. A do tego jest jeszcze mala wada wzroku.

Teraz nie zaluje swojej decyzji, w srodowiskach programistycznych jest poprostu SUPER :)

 

Naped optyczny i dysk: Naped jest to nagrywarka dwuwarstwowa. Dziala dobrze, odczytuje jak do tej pory wszystkie plyty, zarowno CD-RW jak i DVD-RW. Jest cicha, nie mam do niej narazie zadnych zastrzezen.

Oczywiscie nie mozna zapomniec w mozliwosci, ktora sie nazywa Multi Bay. Daje ona mozliwosc w ciagu doslownie paru sekund wyjac naped i wlozyc w to miejsce druga baterie, lub dysk, jak rownie dobrze poczciwy FDD :)

Dysk twardy jest firmy Hitachi, dla mnie jest on troche za glosny. W D600 tez mialem dysk z 5,4k rmp i nie halasowal az tak. W BIOSie mam ustawiony na tryb Quite ale nie zauwazylem jakies wiekszej roznicy. Moglby byc troche cichszy.

 

Dołączona grafika

 

Procesor, pamiec, uklad dzwiekowy: przesiadlem sie z Pentium 1,5Ghz z 1MB cache i szyny 400Mhz wiec ten procesor T7100 jest dla wystarczajaco szybki.

 

Dołączona grafika

 

A tak pozatym to moim zdaniem bardzo malo sie grzeje. W niektorych momentach kiedy laptop nie jest obciazony potrafi zwolnic do 66Mhz!!! tak slownie: szesdziesiat szesc co skutkuje bardzo cicha prace.

 

Pamiec, zamowilem laptopa z 512MB ale potem odrazu dokupilem 1GB wiec mam teraz 1,5GB. Rowniez nie mam zadnych zastrzen.

 

Uklad dzwiekowy, dziala poprawnie chociaz minusem jest tu wibracje w miejscach gdzie kladzie sie nadgarstek, poniewaz jest tylko jeden maly otwor (ze 5cm) z przodu przez ktorego wydobywa sie dzwiek.

 

Klawiatura i touchpad: razem z touchpadem zamowilem czytnik linii papilarnych za 29$. Zostala umieszczona pomiedzy dwoma przyciskami touchpada. Chyba ze wzgledu aby nie rzucalo sie za bardzo w oczy. Popieram ten pomysl :)

 

Klawiatura jest tutaj zdecydowana lepsza niz w D600, nie ugina sie nigdzie, dobrze sie pisze, uklad znam juz z D600.

 

Interfejscy sieciowe: razem z platforma Santa Rosa mozna bylo zamowic najnowsza karte bezp 4965AGN obslugujaca standard N ktory nie zostal jeszcze oficialnie zatwierdzony. Ja wybralem starsza karte 3945 a/g znana z poprzedniej platformy Centrino.

 

Karta sieciowa jest 1Gb/s.

 

Bluetooth byl dostepny za doplata, dziala dobrze.

 

Bateria: Laptop wyposazony jest w standardowa baterie 6 komorowa i w/d producenta moze dzialac do 6,2 godzin. Pieknie w teorii ale w praktyce trzyma krocej.

Przy maksymalnym oszczedzaniu czyli sciemnianie ekranu, wlaczony wifi oraz prace typowo biurowa system pokazywal ponad 4:45 min.

Sadze ze okolo 4 godzin lub 3,5 jest jak najbardziej do uzyskania.

 

Aktualizacja 11/10/2007

System pokazuje wiekszy czas pracy na baterii przy maksymalnym oszczedzaniu, czyli pracy z programami uzytkowymi (jak widac na zdjeciu) i wylaczonym WiFi oraz BT.

 

Dołączona grafika

 

Podsumowanie: Laptop Dell D630 w pelni spelnia wszystkie moje wymaganie. Jest to o wiele bardziej ulepszona wersja D600 z ktora mialem stycznosc.

 

Jest to laptop korporacyjny wiec nie posiada duzo swiatel, nie ma tu czytnikow kart, przyciskow multimedialnych, obudowe w stylu piano (HP). Zostal zaprojektowany do pracy i nie powiem ze latwiej :)

Dla mnie jest wart kazdego centa wydanego ale wybor dla kazdego jest inny...

 

Plusy i minusy

 

Plusy:

+ swietny ekran WXGA+

+ wykonanie ogolne i estetyka

+ szybki jak dla mnie

+ cichy

+ dlugi czas pracy na standardowej baterii 6 komorowej

+ maly i lekki

 

 

Minusy:

- cena

- wibracje przez glosnika

- troche glosny dysk Hitachi

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...