Skocz do zawartości
marcin_modzel

Mała Sieć W Domu

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

paluje mała siec w domu.

 

łącze które chce podzielić to chello 4 download /1mb upload

 

(kiedyś było classsic teraz tak dziwnie mam ale robiłem testy ściągając i wysyłając pliki wiec +/- takie jest )

 

moje pytania

 

1 komp ma xp pro sp2 czy drugi wystarczy jakieś 800mhz/256mb ram żeby win 2k uciągnęło- ten 2gi ma być tylko allegro i mail nic więcej czy muszą być oba xp

 

2. jaki router muszę mieć? / tylko kabel wchodzi w grę/ żeby mnie nie lagowalo jak gram podczas gdy na 2 ktoś coś robi i ile kasy na niego // brak lagow jest bardzo ważny dla mnie, zależy mi na małych kosztach brak FW /patrz p. 3 / przeżyję lagi nie :):)

 

3 ile w tym prawdy ze jak router ma Firewall`a w sieci można pracować bez antywira itp

 

4. jak długi może być kabel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być sieć domowa to z odrobiną wiedzy na temat linuxa lub też tworzenia routingu na kartach sieciowych w windzie bez problemu to zrobisz. Mianowicie co mam na myśli:

 

1) podłączony komputer o niewielkich wymaganiach sprzętowych (w zależności od systemu) do internetu- muszą być 2 karty sieciowe.

2) jeżeli nie potrzebujesz wifi to wystarczy jakiś zwykły switch 8 portowy polecałbym 3coma bo 8 portowki nie są aż tak drogie a zapewnią ci długą żywotność.

3) podłączamy komputery do switcha ^^

 

Naturalnie za źródło wiedzy posłużyć ci musi google bo wszystkiego ci tu nie opisze:

 

ad. 1 linux: musisz sobie zrobić NAT`a albo Masquerade z forward`em w zależności od wersji linuxa są dwa firewalle- ipchains albo iptables, można naturalnie instalować także własnego :P

win: jest zdecydowanie prościej, wystarczy zrobić mostek kart sieciowych, na karcie wejściowej skonfigurować filtrowanie TCP/IP i przy okazji nie zaszkodzi jeszcze dodatkowo jakiś firewall.

 

ad. 2 druga karta sieciowa to nasza sieć wewnętrzna do której podłączymy switch`a

ad. 3 jak w temacie

 

Konfiguracja:

 

Sieć wewnętrzną możesz ustawić w klasie A tzn:

 

Twój komputer (router)

na jednej karcie (eth0)

konfiguracja internetu

na drugiej (eth1)

ip 10.0.0.1

m 255.0.0.0

 

po takim drobnym ustawieniu masz już sieć wewnętrzną, ustawiasz komputery na ip:

 

k1

ip 10.0.0.x

m 255.0.0.0

b 10.0.0.1

 

k2

ip 10.0.0.x

m255.0.0.0

b 10.0.0.1

 

itd.

 

mankament jest taki że musisz ustawić sobie dns`y ręcznie no chyba że skonfigurujesz sobie dhcp ale myślę że to ci w zupełności wystarczy.

Edytowane przez loqu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...